Jen Bůh odpouští

• Dánsko Only God Forgives (více)

Před deseti lety Julian zabil policajta, ale podařilo se mu utéct. Dnes je z něj jeden z největších drogových dealerů v Bangkoku. Když Julianův bratr zabije prostitutku, policie si pozve na pomoc Changa – Anděla pomsty, který dovolí otci zavražděné, aby ho osobně zabil. Tím však rozpoutá peklo, protože do situace se vloží Julianova matka, šéfka jedné z nejmocnějších kriminálních organizací, která Juliana vysílá pomstít svého bratra. (oficiální text distributora)

Kicune

Refn i zde nasadil stejnou kostru jako v Drive, jen ještě víc přitvrdil. Otázka je, zdá přitvrdil na správných místech. Dokonce mi Jen Bůh odpouští přišlo jako pokračování Drive-u. Ryan Gosling je pořád stejně nemluvný, Carey Mulligan zde nahradila krásná Thajka a Alberta Brookse vyměnili za Kristin Scott Thomas. Na Goslinga se velice dobře kouká, Thajka je stejně nedostupná a zlá matka „The Mother“ (mimochodem mi trochu připomínala vyhublou Madonnu) je stejně skvělá a nejzábavnější z celého filmu. Co si budeme povídat, Jen Bůh odpouští je víc ART než Drive a v tomto směru až neskutečně tvrdě tlačí na pilu. Dlouhé záběry, místy až nepříjemné hraní barev a světla, expresivní brutalita nebo alespoň její náznak, několik WTF scén (zpívání), nedořečené scény nebo sekvence, prolínání reality a představ atd. Tohle vše vystupuje před samotný děj a možná někomu dělá film nesnesitelným. Co se mi osobně hodně líbilo, je hutná atmosféra, vykreslení některých scén natolik trefnou hudbou Cliffe Martineze, až z toho člověk má husí kůži, a skvělou práci policisty s mečíkem. Jen Bůh odpouští není film pro každého a nemá se zde očekávat stejný náboj jako v Drive-u. Stejně tak je to film (alespoň pro mě) ne na jedno zhlednutí a zároveň poskytující různé interpretace, hloubání a hledání smyslu. ()

hroubek

Art v nejčistší podobě.Jakoby Nicolas Winding Refn byl po úspěch Drive překvapen kolik má nových fanoušku a proto je rozhodl vystavit zkoušce jejich fanouškovství.Opravdoví a věrní fanoušci příjmou cokoliv co natočím, a ty ostatní odpadnou jako mouchy po zásahu raidu.Asi takhle nějak musel Refn uvažovat, když točil Jen Bůh odpouští.Samozřejme to co jsem napsal myslím s nadsázkou, ale vůbec bych se nedivil, kdyby to takhle nějak bylo.Reft si natočil film, který vyloženě kašle na to co si divák myslí.Je mu je úplně jedno, jestli film pochopíte, bude se Vám líbit, nebo se Vám znechutí.Refn počítá, že si film najde své diváky, kteří ho budou vynášet do nebes za jeho sofistikovanost, opojnost a jinakost.Pravdou ale je, že celý film působí jako sebeukájení režisérova ega.Nechci tvrdit, že film je špatný, ale rozhodně není tak působivý, jako Drive a snadno se u něj bude nudit a zívat, nedej bože u něj usnete.Refn většinu filmu zasadil do prostředí, které je neustále oslňováno červenými neony a přimo se v té červené barvě topí a k tomu hraje hypnotická hudba, která to celé znásobuje.Thajské prostředí je hlavní postava tohoto filmu, jelikož herci nemají moc prostoru k hraní.Ryan Gosling je talentovaný, ale tady celou dobu jen kouká, nechá se kritizovat, mlátit a nakonec i zmrzačit.Jeho postava trpí Oidipovským komplexem na plné čáře, což mu moc na charisma nepřidává.Kristin Scott Thomas hraje zajímavým způsobem a její postava je doslovně hybatelem děje a z nějakého důvodu, je z ní cítit respekt a zároveň neuvěřitelná bolest.Vithaya Pansringarm jako Anděl pomsty není špatná postava, jen kdyby s ní Refn lépe pracoval.Film obsahuje spoustu scén, které jsou zajímavé, bitky, tresty, nebo Julianův návrat do matčina luna.Hudba je zajímavá hlavně v kotrastu s děním na plátně, ale taky působí dost k uspání.Jen Bůh odpouští mohl být moc dobrý snímek, kdyby si Refn nehrál a natočil to normálně, takhle tady máme zajímavý experiment, který nejde žádným směrem, ale točí se na místě. ()

drake31

Ufff. Už som sa začínal báť že si Refna po tomto filme obľúbim, našťastie k tomu mal póóóóóóriadne ďaleko. Drive sa mu podaril, o tom žiadna, ten film som mu zožral so všetkým čo k tomu bolo, avšak nastal čas pohnúť sa ďalej, k ďalšiemu jeho filmu. Div že som nezaspal z toho vzrúša čo mi bolo ponúknuté. Refn ešte viac spomalil, ešte viac osekal Ryanovi dialógy a zvýšil mu počet minút hladenia do prázdna, pričom sa tvári akoby chcel vybuchnúť od smiechu, pridal pekné hry so svetlami a tieňmi, a celé to postavil na fakte "Ja som Nicolas Winding Refn mne to prejde". Nie, nie, pane. U mňa teda nie. Toto superpomalé posúvanie sa v obraze, deji, vo všetkom začne byť časom poriadne otravné, rovnako ako aj Goslingov neprítomný prejav (a to toho štramáka mám veľmi rád). Je to bez energie, chce to byť ponuré, možno depresívne, chce to byť všeličím možným, až to nakoniec nie je ničím (výnimočným). Hľadám niečo, čo by som úprimne pochválil, alebo aspoň vyzdvihol a mohol tak obhájiť už tak nadhodnotené 2*. Časom možno dozriem do štádia kedy na to prídem, nateraz ti nechám fundovanejším osobám. ()

Pump

Tohle je čistá psychedelie viz Wikipedia. Velmi zajímavý film, kterému k dokonalosti bohužel chybí více krve a náznaků. Obsah podle distributora je jasným ztělesněním nepochopení tohoto díla. Nejde tu o charakterní střet světů, ale o čistě Tarantinovsky zpracovanou látku. Freud by si liboval. Oidipovský komplex v čisté a stravitelné formě http://cs.wikipedia.org/wiki/Oidipovsk%C3%BD_komplex. OGF je film a povinnost pro studenty psychoanalýzy a psychologie i jen dvou semestrů. Představitel hlavní role nemohl být nikdo jiný než Ryan Gosling. Je neuvěřitelný a uvěřitelný. Nebýt nedotažených až odfláknutých detailů a být tu více brutalit pak je to jasné 5 s *. Pokud čekáte nářez pusťte si nějaký akční film. Tady dostanete přesně to co popisuji a to opravdu není pro každého konzumního vypatlance. ()

Brain-D

Vizuální prázdná bublina, která čeká na naplnění vlastními myšlenkami. Pocta Alejandru Jodorowskému jako jednu z posledních surrealistických režisérů. Prázdnota a nezaocelenost příběhu spolu s nesympatičností postav jako jednotlivých. I když je tu naleznu malou sympatizaci se záporáky vynucená stylem vyprávění. Ten typ filmů, který skončí a člověk na něj nemá ucelený názor. Sám nevím, jestli se snažit něco hledat či tuhle prázdnout kostru se snažit silou naplnit něčím, čím to snad ani nejde. Je to opravdu velké zklamání, i když jsem to tak trochu očekával. ()

VanTom

Tam, kde Drive dokázal najít vyrovnanou symbiózu, Only God Forgives se už jednoznačně překlápí na "artovou" stranu. To znamená málo děje a dialogů, ale mnoho bizarních situací / postav, dlouhých pomalých záběrů a významných hlubokých pohledů Ryana Goslinga do někam za doprovodu hypnotické hudby. A to působí nudně a nechtěně směšně. ()

Mishqo

Ďalšia spolupráca dvojice Refn a Gosling nedopadla tak vynikajúco ako pri Drive. Film je svojský, dialógy sú strohé, viacej sa dozvedáme z obrazu. Výborná hudba dominuje aj v tomto snímku, hra s vizuálom a svetlami je pôsobivá. Otvorená brutalita rozhodne filmu nechýba. Ale v konečnom dôsledku pôsobí chaoticky a nech rozmýšľate ako rozmýšľate ale pri tomto filme asi moc nenarozmýšľate a po ňom už vôbec ne. A žiaľ musím uznať, že Gosling bol v tomto filme zatienený oboma staršími postavami - Vithaya Pasringarm a Kristin Scott Thomas. Rozhodne nie film pre každého! A už vôbec nie pre mainstreamové publikum! ()

Wade

Já vlastně ani nevím co k filmu napsat ,protože to je dokonalost ve všech směrech. Perfektně zahráno a to od všech. Mistrně natočeno a skvěle hudebně dokresleno. Jednoduše by se dalo napsat, že je to vynikající Psychologický/Thriller / Krimi / Drama, který ale nebude nejspíš pro každého. Přesto jak moc se mi, ale film líbil nedám mu všech 5 hvězd. Proč? Nevím. 84% ()

fefee

Rozhodne nie klasický film ako by ho divák mohol vzhliadnuť a som rád že nie som jediný kto videl podobnosť s "Lynch-ovkami". Tajomný, zvláštny až transcendentný snímok... ()

zigíš

neduživý brácha Lyncha a Park Chan Wooka na antibiotikách -sic- ale ja som mal k podobným kriplíkom vždy vzťah :) ()

klima777

Kýčovité, cynické, samoúčelné, perverzní atd. Ještě něco? Především znepokojivé. Refn je egoistický samorost a kašle na všechny a na všechno.----------------- Tenhle film není zdaleka tak vycizelovaný jako Drive, prolínání zdánlivě disparátních kontextů a především podtextů je však (imho) nehorázně zábavné; přičemž se soustavně a bez skrupulí rozostřuje hranice mezi rafinovaností a stupiditou (vcelku jedno čí...). ()

blackJag

Vykalkulovaný umělecký film, póza na n-tou, pěkně nasvícená, čistě nasnímaná, často nudná. Téma pomsty naštěstí dokáže zaujmout v jakékoliv úpravě. 60% ()

Bagr_007

Stačí, že ten film se vleče, takže se pokusím stručně: Vizuálně místy super, ale kvalitativně se druhej Drive ani zdaleka nekoná. Vlastně si po roce stěží vybavuji, o čem to bylo. ()

Roseinka

Bože, to zas byla ptákovina. Jednu hvězdu dávám za vtip (jo, fakt jsem se tomu smála) a druhou za to, že jsem to dokoukala. Říkala jsem si, že k tomuto filmu je potřeba jet trošku na houbičkách, aby se to někomu líbilo, jinak to nevidím. ()

rudess

pomalé, hypnotické, brutálne, krvavé, fetišistické, nedialogické, obrazovo farebné a podmanivé, technicky dokonalé, neokukané, náročné - a pritom vlastne nejde vyjadriť, aké presne. Sila. ()

JančiBači

Nečakal som po úspechu Drive, že ho tento film prekoná. Nadejal som sa však, že sa mu aspoň priblíži. Nestalo sa tak. Hlavný problém tohto snímku je v tom, že to, čo najviac fungovalo v Drive, tu absolútne stagnuje. Pomalé scény viac iritujú než by mali lahodiť oku. Absencia dobrej hudby je neodpustiteľná. Gosling nemá čo hrať a Scott Thomasová by aj hrala len jej postava je nevyužitá a okresaná na pár scén. Najhoršie obsadeným je Pansringarm. Typovo sa na zabijáka oháňajúceho sa mečom nehodí. Chcelo to trochu drsnejší fejs. Pár drsných scén tento prúser nezachráni. Snímok pôsobí ako veľká neónová halucinácia. Možno sa tvorcovia dostali v Bangkoku k dobrým drogám a toto dielo je toho výsledok. V tomto prípade o nič neprídete keď si pozriete len trailer. ()

standsiller

Dejovo slabší článok, ale o nezabudnuteľný zážitok sa postarala takmer hypnotická kamera Larryho Smitha. Veľká škoda, že Refn sa až tak veľmi upäl na vizuálnu stránku, pretože keby sa v jeho filmoch lepšie pracovalo so scenárom, existoval by druhý Bergman. ()

Po kom půjde Neonový démon?

Po kom půjde Neonový démon?

06.02.2015

Refn si vyjde s mrtvými

Refn si vyjde s mrtvými

16.06.2014

Nicolas Winding Refn si po rozporuplně přijatém thajském výletu Jen Bůh odpouští vybíral mezi několika projekty a teprve před pár dny došlo k oficiálnímu potvrzení, že jeho následujícím filmem bude I… (více)

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Denzel si naverboval režiséra Drive

Denzel si naverboval režiséra Drive

12.12.2012

The Equalizer je seriál z osmdesátých let, který vydržel na obrazovkách čtyři sezóny. Jeho hrdinou byl bývalý tajný agent Robert McCall (Edward Woodward), jenž jako pokání za svou minulost zvolil… (více)