Tři mladíci se náhodně připletou k vražednému řádění maďarských husarů a jako nežádoucí svědkové mají být zneškodněni. Daří se jim unikat, avšak nepřátelé jsou jim ustavičně v patách. Napínavý kostýmní příběh se odehrává v revolučním roce 1848, kdy i tuhé maďarizaci vystavení Slováci zatoužili po národnostních právech. Romanticky laděné vyprávění se vyznačuje mnohými tragickými prvky, které se vymezují jako sebeobětování pro blaho národa. (oficiální text distributora)

Karlas

Zajímavý příběh slovenských vlastenců jako z učebnice dějepisu našich bratří. Statečný Vlado Müller, čestný Leopold Haverl, či záludný Slavo Záhradnik jsou jen střípkem ze skvělého hereckého obsazení tohoto historického filmu. Zrada a láska roztíná přátelství i přísahy trojice kamarádů, které spojovaly ideály boje za svobodu jejich národa. ()

Anderton

Solídna historická dráma, vlastne až kriminálka, respektíve milostná melodráma a možno aj povstalecký vojnový film. Hneď prvá scéna sľubuje nadupaný dej, avšak ten sa veľmi rýchlo spomalí a začne sa zameriavať na vznikajúci milostný... ani neviem či trojuholník alebo ešte niečo viac, skrátka do jednej postavy sa zaľúbia všetky ženy a niektorí muži zase do jednej postavy ženskej. Je fajn, že film nie je, čo sa týka vykreslenia postáv, čiernobiely, ale to sa vlastne týka len hrdinov, nepriatelia sú čisté zlo. Pozerá sa na to dobre, asi to aj svoju dobu vystihuje celkom verne, ale dalo sa z toho vyťažiť viac. Paľo Bielik mal ale na mysli vždy predovšetkým diváka, takže určitá dejová limonáda bola nevyhnutná. ()

Willy Kufalt

(2x) V konkurencii filmu Niet inej cesty, korý rovnako vznikol k 120. výročiu od revolučného roku 1848 na Slovensku, Traja svedkovia u mňa trochu prehrávajú. Oproti silnej dráme s čiernobielym vizuálom je tento viac fiktívne založený príbeh veľkú časť nezvykle idilycký, odľahčený humorom a folklórne ladenou hudbou..., až príliš zameraný na romantickú líniu, pre ktorú film pôsobí trochu rozvláčne. Tým však nechcem naznačovať, že by nestál za videnie, minimálne československí fajnšmekri by Troch svedkov rozhodne nemali vynechať. Aj pestrofarebná sonda do útekov troch obyčajných mládencov z radu bojovníkov proti národnostnému útlaku totiž ponúka pútavé vykreslenie doby revolúcie 1848-49, niekoľko silných scén s akčným spádom (utopenie niekoľkých svedkov v rieke, boj s maďarským husárom v lese ustrojený ako fingovaná samovražda) a na záver prekvapenie v podobe netradičného, skôr intímneho vyvrcholenia. Nuž zradu voči prísahe nemožno niekedy ospravedlniť ani skrz prihliadnutie na spoločný cieľ... Zaujímavé je rovnako sledovať premenlivý vzťah rodiny Remeňovcov voči schovávaným bojovníkom na pozadí strachu z možného nebezpečenstva po odhalení úkrytu na jednej strane a určitej cti spojenej s túžbou pomôcť na strane druhej, medzi tým samozrejme zahŕňajúci aj (už spomínané) rodiace sa milostné zápletky. Prekvapivé rozhodne nebudú skvelé výkony väčšiny protagonistov (v jednej z vedľajších úloh doktora sa objavil aj Jozef Kroner), mezi ktorými tu Leopold Haverl stvárnil hádam jednu zo svojich najlepších rolí. (80%) ()

gogo76

"Hovorím vám, že slovenský sedliak to je to najhoršie! Ten sa bude celý deň rýpať v zemi a popri tom celý čas rozmýšľať ako rozvrátiť monarchiu..." Bielikov film Traja svedkovia mi svietil v kolónke "chci vidět" niekoľko rokov. Nie je to film, ktorý by bol v tv často opakovaný. Zachránil ho možno rok Ľ. Štúra, ktorý teraz v roku 2015 na Slovensku máme. Téma revolúcie v roku 1848, Štúrovci, Hurbanisti, rozvracanie monarchie, to je na filmovom plátne skôr výnimočné. Film ako celok mi občas pripadal trochu zbytočne komplikovaný, ale som rád, že som ho videl. Súboj Mullera s maďarským kapitánom husárov bol na svoju dobu vzniku neskutočný. Táto scéna ma skutočne zaskočila nielen kvalitou ale hlavne presvedčivosťou. Bielikov humor vo filmoch mám rád a aj tu som sa pár krát dobre zasmial. "Čo je to vojčiak?" "To je kôň, čo má vajcia - žrebec!", alebo "Páli?". Celkovo film postráda akúsi celistvosť, je skôr výborný v detailoch a kratších scénach. Napriek výhradám má u mňa bližšie k štyrom hviezdam. 70%. ()

Wacoslav1

Poslední Bielikův film po režisérské stránce a poslední zásadní kousek který mi ještě chyběl k doplnění vzdělání. A opět je to tak trochu na půli cesty začátek svižnej, děj jasně nastíněnej, ale pak to zase upadne trochu do průměru. Neříkám, že tyhle historický filmy neměl režisér dobře zmáknutý a témata kvalitně nastudovaný, ale pokaždý to trochu zabije určitá rozvleklost a ano teď už to i můžu říct po shlédnutí všech celovečerních snímků nesedí mi úplně Bielikův styl. Takže podobně jako u těch předešlých i zde lepší průměr.60% ()

• Iný variant názvu filmu bol Traja... (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Súčasťou úvodných titulkov je text: "Príbeh z rokov meruôsmych". (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film sa natáčal v lokalitách Rusovce a Šúr a taktiež na hrade Červený Kameň nad obcou Častá. Filmovanie prebiehalo od 12.5 do 13.9 1968. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)