Reklama

Reklama

Šerif Ray Owens (Arnold Schwarzenegger) původně pracoval u losangeleské policie, ale po jedné zpackané akci skončil jako šerif ospalého městečka u mexických hranic, Sommerton Junction. Šéfovat bandě neschopných policistů v poklidné zašívárně, kde je nejvážnějším zločinem šťourání se v nose, není žádné umění. Dny plné nudy utne až telefonát agenta FBI Johna Bannistera (Forest Whitaker). Při převozu z Las Vegas do mexické věznice totiž uprchnul nebezpečný boss mexické mafie Gabriel Cortez (Eduardo Noriega). Během transportu ho vysvobodili členové jeho drogového kartelu a on se snaží prchnout do své domoviny. S pomocí kumpána Burella (Peter Stormare) a s rukojmím prchá Cortéz v našlapané Corvetě ZR 1 rychlostí 250 mil/hod k hranicím. Poslední překážkou na cestě ke svobodě je právě šerifovo městečko. Jenže zdejší strážci zákona a pořádku se moc netváří na to, že by se měli postavit do cesty muži, na nějž je celá FBI krátká. Jejich šéf ale nechce znovu pošpinit svou pověst, a tak nakonec provětrají své zbrojnice a vytáhnou z nich pušky, kulomety a meče a vydají se vstříc nelítostné řežbě s cílem zastavit zdánlivě nepřemožitelného gangstera a jeho pohůnky. Bude městečko Sommerton Junction díky šerifovi Owensovi Cortézova konečná? (Magic Box)

(více)

Videa (18)

Trailer 2

Recenze (1 248)

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Při žádném ze svých častých útěků do Mexika jsem si nepostavil vlastní most, neřídil jsem cokoli s označením ZR1 a ani jednou jsem si s policejním vrtulníkem nehrál na slepou bábu. Z tohoto úhlu pohledu mi zkrátka tento jednoduchý akční film dodal inspiraci a já jsem mu za to vděčný. Vždyť se tam tak pěkně střílelo, jezdilo i hláškovalo, že jsem ochoten velkoryse přehlédnout tu počáteční pohádkovou fantazii, při které bývalý pan guvernér sází spíše na své analytické myšlení než na tradiční bi-, tri-, quadri- a jakékoli jiné cepsy. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Evidentní případ jazykové bariéry, kdy Ji-un Kim svou chabou angličtinou rozrušeně řval po každé scéně: „Cunt!“, což si vzhledem k jeho špatné dikci štáb vyložil jako entuziastické: „Cut!“ a šlo se na další.. Tohle neo Rio Bravo totiž budilo dojem, že se jen těžko vyrovnává s nesourodostí typicky hollywoodské akce a režisérova navyklého stylu vyprávění. Palec nahoru za ryze westernová mrknutí (šerif táhne do města zločince za plechovým koněm), leč s blížícím se koncem vše padá do víru nezamýšlené parodie a tím teď nemyslím činnost týmu Federal Bureau of Incompetence pod vedením prapodivného Whitakera, či Stormareho desátou variaci na padoucha. A ex-guvernér? Zůstala topornost i rakouský akcent, přibyly stařecké skvrny. Nechci být krutý, ale kdyby na hlavní třídě Sommerton Junction vysypali z urny Johna Waynea, vyšlo by to nastejno. Arnieho vždycky „živilo“ jedině tělo a pokud už nemá co nabídnout, mělo by se věnovat odpočinku. Pětašedesátiletá prostitutka taky vzruší málokoho, nicméně chápu, že nějaké klienty si vždycky najde.. Jinak mám dva dotazy. Proč Jackass Johnny neprojevil v samurajské přilbě smysl pro čest a nevyndal si střeva a kde byl Sonny Landham? ()

Reklama

choze 

všechny recenze uživatele

Krotká, ale příjemná reminiscence přímočaře akčních osmdesátek, kdy k zábavě stačil správňácký svalovec s rotačákem a nelítostný záporák v megacool káře. Vzhledem ke zřetelně westernovému půdorysu bych v závěru na mostě preferoval střelecký duel místo bitky. A vůbec - místo mostu bych dal jen skokánek, po kterém by záporák přeskočil s autem na druhou stranu, kde by zjistil, že mu Arnie nechal na zadním sedadle překvapení v podobě odjištěného granátu :) ()

Superpero 

všechny recenze uživatele

Měl jsem z toho pocit, jak ze starýho dobrýho akčňáku. Obyvatelé buranova jsou všichni sympaťáci a Arnold je super i s vrásčitym ksichtem. Je vidět, že režisér je z Koreje, protože asijská ujetost se projevila na postavě Johnnyho Knoxvillea, kterej tam běhá ve středověký helmě se štítem. Bohužel hlavní záporák byl necharismatickej debil a Forest Whitaker a FBI totální a meganeschopný kašpaři. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Arnold ztvárňuje postavu, která by před padesáti lety velmi slušela Johnu Wayneovi (srovnání s Rio Bravem je nevyhnutelné). Jenomže zatímco Duke bral budování vlastního kultu seriózně, kalifornský ex-guvernér projevuje mnohem vyvinutější smysl pro sebe-ironii, která se dotýká i „nedotknutelného“ tématu patriotismu. Oblíbený terč vtipů představuje Schwarzeneggerův pokročilý věk a pomocí střetů pomalejšího světa odpočívajícího šerifa s akcí napěchovaným světem celostátně hledaných padouchů je vyprávění strukturováno. Konečná je z její comebackové podstaty vystavěná jako návrat k žánrovým tradicím, pročež oldschool metody protřelého strážce zákona nutně přinášejí větší efekt než sebemodernější technika poněkud opožděných agentů FBI (ačkoli také šerif musel kvůli product placementu vystřídat koně za chevrolety). Lehce překombinovaný scénář využívá většiny klišé béčkových akčních filmů (naštvané vystřílení zásobníku, zrádce ve vlastních řadách) a maximálně vytěžuje fetiše dělající Spojené státy Spojenými státy (rychlá auta, silné zbraně). Skloubení westernové nostalgie s hyperrychlou akcí zde přesto funguje o poznání hůře než v Hodném, zlém a divném. Akční scény nejsou – zřejmě i kvůli nižšímu rozpočtu – dost přestřelené, padouch dost výrazný a film náležitě vygradovaný. Všechny vedlejší postavy jenom vyklízejí prostor pro Arnolda, který si bez přehnaného snažení pojišťuje své dávno zasloužené místo v pantheonu velkých akčních hrdinů. Bez něj by šlo pouze o ucházející akční vycpávku večerního televizního vysílání, ve které by zřejmě nikoho nenapadlo spatřovat místy podnětný příspěvek do diskuze o současné vlně retro akcí. S Konečnou se to má podobně jako s Postradatelnými - kdykoli je na plátně akční legenda (zde bohužel jenom jedna), zábavnostní hodnota letí prudce nahoru. Jsem ale přesvědčen, že kdyby měl Kim větší režisérskou volnost, jde o mnohem masivnější akční nášup, u něhož budou snáze rozpoznatelné momenty prostě špatné a špatné záměrně (v duchu naivních akčňáků). Jako nový film s Arnoldem, jakého jej máme nejraději, uspokojující. Jako nový film jihokorejského mistra mnoha žánrů mírné zklamání. 65% ()

Galerie (42)

Zajímavosti (42)

  • Náklady na výrobu byly zhruba 45 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Ray Owens (Arnold Schwarzenegger) ve filmu používá revolver Smith & Wesson Model 500 ráže .500 S&W Magnum a také střílí z opakovací brokovnice Remington 870. Burrell (Peter Stormare) používa Colt Dragoon cal.44 a taky Carl Gustav M3 84mm. Sarah (Jaimie Alexander) používá Browning A-Bolt. (dc125)

Související novinky

Kevin Smith a nejdivnější horor všech dob?

Kevin Smith a nejdivnější horor všech dob?

14.10.2013

O bizarním projektu Tusk mluví Smith na conech už zhruba půl roku, ale teď se film opravdu stane realitou – natáčení začne už příští měsíc a svérázný scenárista a režisér právě pilně obsazuje hlavní… (více)

Conan, Odyseus a Ben-Hur plánují návrat

Conan, Odyseus a Ben-Hur plánují návrat

16.01.2013

Jeden fantasy, jeden mytologický a jeden „téměř-biblický“ hrdina se vrátí na plátna kin. Arnold Schwarzenegger během propagace blížící se Konečné promluvil i o dalších projektech. Tím nejzajímavějším… (více)

Nezastavitelný Schwarzenegger

Nezastavitelný Schwarzenegger

08.05.2012

Herectví mu muselo šíleně chybět. Jde totiž z filmu do filmu. V novém traileru na The Expendables 2 je zdaleka největší hvězdou, ačkoli se zřejmě ukáže jen v jedné (klíčové) scéně. Dotočil už i… (více)

Schwarzenegger, DeVito a Murphy – trojčata?

Schwarzenegger, DeVito a Murphy – trojčata?

02.04.2012

Bláznivý apríl máme za sebou, přesto je tu zpráva, u níž člověk doufá, že jde o hloupý žert. Jenže ve studiu Universal prý zcela vážně připravují pokračování komedie Dvojčata. Arnoldův historicky… (více)

Reklama

Reklama