,,Také v budoucnu bude muset mít člověk štěstí, aby se na něj nezapomnělo." Překvapivě jsem si televizní inscenaci o mě neznámém českém skladateli Antonínu Rejchovi, proslaveném v napoleonské Francii, užil s výrazným zaujetím. Úvodní scéna s loudáním se polomrtvého pána po městě mě hned vtáhla dovnitř a v samotném vyprávění na přeskáčku přes různé útržky vidím zdařilý nápad, malinko horší to je se samotnými útržky. Těm, které mají už samy v sobě napětí, v atmosféře velice napomáhá komorní výprava (zejména někde na začátku dialog Rejcha s matkou a později zase prosazování opery Nathalie před politicky neúprosným diplomatem v podání excelentního Josefa Vinkláře). Při stejném stylu po celou dobu ale přichází naopak místa, kde už ke konci inscenace ztrácí na šťávě... Jsem rád, že se mi po delší době povedlo vidět další kus z čs. televizní dramatické tvorby (díky ČT3 !), který čekal na své znovuuvedení několik desítek let. Byl jsem překvapen nebývale velkým počtem zvolených herců, mezi nimiž Eduard Cupák v hlavní roli předvedl skutečně zdařilý výkon. 65%(10.8.2020)

Poutavě a zároveň kultivovaně ztvárněný životní příběh Antonína Rejchy, který zdobí výkony řady vynikajících herců, mezi nimiž vyniká Eduard Cupák, jenž vtiskl hlavnímu hrdinovi psychologicky velmi uvěřitelnou a zároveň osobitou tvář. Až nostalgické připomenutí, jak kvalitní uměla kdysi být televizní inscenační "klasika".(6.9.2020)

• Aniki

Cupak byl vyborny, take jak jinak, pribeh ponekud nudnejsi, tedy pokud porovnavam cely tyden o skladatelích na ct3, nicmene jsem netusil, ze jsme meli v cizine dalsiho takto uspesneho Čecha, ktery proslavil nase usurpované národy tentokrat az v Paříži.(13.8.2020)