poster

Pan Roberts

 • USA

  Mister Roberts

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1955, 123 min

 • kleopatra
  *****

  Na tenhle jsem film jsem byla moc zvědavá hlavně kvůli Lemmonovi . Za život měl v rejstříku tolik skvělých postav a Oscary dostal zrovna za ty ne příliš známé. Pan Roberts mu ho vynesl za roli vedlejší, ale jeho výkon je z těch výraznějších ... ačkoli, těch je tu jako máku. Hraje člena posádky na válečné lodi, která je právě v jakési fázi zahnívání a on za vrchního zašíváka. Hlavní postavu (zas okouzlující Henry Fonda) námořníci neoslovují šarží ale "pane Robertsi", protože ani "on sám neví, kolik má frček" - kašle na posty, chce na loď, kde se něco děje. Posádka ho miluje, protože tlumí nárazy mezi nimi a psychopatickým kapitánem. Z dopisu, který od pana Robertse jednoho dne dostanou: "Teď myslím na všechny, kteří se plaví na tomhle škopku od nudy k apatii a zase zpátky, s občasným výletem do jednotvárnosti. Zjistil jsem, že neviditelným nepřítelem v téhle válce je nuda, která se nakonec stává vírou a tudíž strašnou sebevraždou. Teď vím, že ti, kdo se tomu odmítají vzdát, jsou nejsilnější ze všech". A mně těch pár řádek, podobně jako konec u Panu učiteli s láskou, přimělo dát za 5 *.(6.6.2008)

 • cheyene
  ****

  Dobrý mix komedie a dramatu na pozadí druhé světové války. Tento snímek jsem hodně dlouho sháněl a jsem rád, že se mi to podařilo. Henry Fonda v roli charismatického a posádkou oblíbeného poručíka je vynikající, o komediální stránku se dobře stará Jack Lemmon, jehož je radost sledovat. James Cagney coby porapaný kapitán je taktéž výborný a perfektně tak dotváří tuhle trojici. Dějově snímek potěší zejména ukázkou charakterů postav v různých okamžicích. Závěr filmu byl perfektní, dávám pěkné 4*.(2.5.2014)

 • aLPaC
  ****

  Film, který stojí především na hereckých výkonech, jelikož scénář je takový, no tuctový. Ale psychopatický kapitán James Cagney, dobrotivý poručík Henry Fonda a "zašívač a komik" Jack Lemmon tenhle film vynášejí do nadprůměru. Ke čtyřem hvězdám jsem se rozhodl díky několika scénám, které stojí skutečně za to (dohoda mezi Fondou a Cagneym, úplný konec).(24.3.2020)

 • Martin741
  ***

  Len priemerny myx komedie a vojnoveho filmu na pozadi druhej svetovej vojny. Henry Fonda teda nic moc, Lemmon este iba zacinal, a vsimol som si aj Cagneyho, Warda Bonda a slusnu Betsy Plamer, ale teda nikto sa estra zvlast nepretrhol, v strede vladne dost velka nuda. celkovo len siva, priemerna komedia, ale taka unudena zivacka : 55 %(25.10.2016)

 • dopitak
  ****

  Viděno v dabingu, ale kvůli Fondovi to ještě zkusím někdy v originále. Smutných válečných komedií je málo, většinou jim něco chybí, nejsou dost vážné, nejsou vtipné nebo se v nich neválčí. Tady stačí jeden dopis na konci, pár střetů s kapitánem, a Fonda měl být hlavní postavou filmu, za nějž si Lemmon odnesl cenu. Rozhodně neměli Jiřího Pragera obsadit na kapitána (Cagneye). Hodně se tu kecá, ale to asi diváci pouhých deset let po válce filmařům rádi odpustili.(15.5.2016)

 • - Henry Fonda si zde zopakoval roli pana Robertse, kterou ztvárnil na Broadwayi a za niž v roce 1948 získal cenu Tony. Věřil však, že filmová verze se té divadelní zdaleka nemůže rovnat. (anezzik)

 • - Ačkoli hrál roli Douga Robertse na Broadwayi, Henry Fonda nebyl pro titulní roli filmové verze první volbou. Producenti totiž měli pocit, že je na ni padesátiletý Fonda příliš starý. Místo něj chtěli nejprve Marlona Branda, ten však v té době pracoval na jinému projektu. Pak se obrátili na Tyrona Powera. Režisér John Ford však trval na Fondovi, prohlásil, že bez něj film režírovat nebude a tak si prosadil svou. Ironií je, že jakmile začalo natáčení, Ford a Fonda se nemohli na ničem shodnout. Fonda hrál postavu pana Robertse na Broadwayi dva roky a cítil, že ji perfektně zná. Ford měl ale jinou představu a dokonce herce udeřil do obličeje. Brzy poté Ford odstoupil z natáčení. Mervyn LeRoy a později Joshua Logan (režisér divadelní verze) převzali režijní povinnosti a film dokončili. (anezzik)

 • - John Ford povzbuzoval Jamese Cagneyho a Jacka Lemmona, aby improvizovali, z čehož rozhodně nebyl nadšený Henry Fonda. (anezzik)