Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na malé americké nákladní lodi Reluctant, plující za druhé světové války kdesi v Pacifiku, se nalézá vlídný důstojník, poručík Roberts (Fonda), který má strach, že neuvidí žádnou akci, než válka skončí. Uklidňuje dlouho trpící posádku včetně vynalézavého, líného a vychloubačného podporučíka Pulvera (Lemmon) a světem protřelého doktora (Powell) kvůli machinacím jejich tyranského kapitána (Cagney). Poté, co posádka způsobí na břehu pohromu, kapitán nasadí náročný pracovní program. Protože se dostane až za kritický bod, pomstí se pan Roberts na nenáviděném symbolu kapitánovy autority, úzkostlivě střežené palmě. (Hans.)

(více)

Recenze (21)

dopitak 

všechny recenze uživatele

Viděno v dabingu, ale kvůli Fondovi to ještě zkusím někdy v originále. Smutných válečných komedií je málo, většinou jim něco chybí, nejsou dost vážné, nejsou vtipné nebo se v nich neválčí. Tady stačí jeden dopis na konci, pár střetů s kapitánem, a Fonda měl být hlavní postavou filmu, za nějž si Lemmon odnesl cenu. Rozhodně neměli Jiřího Pragera obsadit na kapitána (Cagneye). Hodně se tu kecá, ale to asi diváci pouhých deset let po válce filmařům rádi odpustili. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Dobrý mix komedie a dramatu na pozadí druhé světové války. Tento snímek jsem hodně dlouho sháněl a jsem rád, že se mi to podařilo. Henry Fonda v roli charismatického a posádkou oblíbeného poručíka je vynikající, o komediální stránku se dobře stará Jack Lemmon, jehož je radost sledovat. James Cagney coby porapaný kapitán je taktéž výborný a perfektně tak dotváří tuhle trojici. Dějově snímek potěší zejména ukázkou charakterů postav v různých okamžicích. Závěr filmu byl perfektní, dávám pěkné 4*. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Len priemerny myx komedie a vojnoveho filmu na pozadi druhej svetovej vojny. Henry Fonda teda nic moc, Lemmon este iba zacinal, a vsimol som si aj Cagneyho, Warda Bonda a slusnu Betsy Plamer, ale teda nikto sa estra zvlast nepretrhol, v strede vladne dost velka nuda. celkovo len siva, priemerna komedia, ale taka unudena zivacka : 55 % ()

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Na tenhle jsem film jsem byla moc zvědavá hlavně kvůli Lemmonovi . Za život měl v rejstříku tolik skvělých postav a Oscary dostal zrovna za ty ne příliš známé. Pan Roberts mu ho vynesl za roli vedlejší, ale jeho výkon je z těch výraznějších ... ačkoli, těch je tu jako máku. Hraje člena posádky na válečné lodi, která je právě v jakési fázi zahnívání a on za vrchního zašíváka. Hlavní postavu (zas okouzlující Henry Fonda) námořníci neoslovují šarží ale "pane Robertsi", protože ani "on sám neví, kolik má frček" - kašle na posty, chce na loď, kde se něco děje. Posádka ho miluje, protože tlumí nárazy mezi nimi a psychopatickým kapitánem. Z dopisu, který od pana Robertse jednoho dne dostanou: "Teď myslím na všechny, kteří se plaví na tomhle škopku od nudy k apatii a zase zpátky, s občasným výletem do jednotvárnosti. Zjistil jsem, že neviditelným nepřítelem v téhle válce je nuda, která se nakonec stává vírou a tudíž strašnou sebevraždou. Teď vím, že ti, kdo se tomu odmítají vzdát, jsou nejsilnější ze všech". A mně těch pár řádek, podobně jako konec u Panu učiteli s láskou, přimělo dát za 5 *. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Aj keď Oscar za vedľajší herecký výkon je v rukách Jacka Lemmona, budúceho kamaráta režiséra veľkého formátu Billyho Wildera,je to kvalitný performance,čo by som povedal,že Henry Fonda je oveľa skúsenejší vzdorujúci Jamesovi Cagneovi,ktorý má taktiež za sebou veľa pamätných výkonov,tak títo dvaja páni,ktorí si idú po krku sú v popredí pred Lemmonom,čo nenazývam tak,že cena mu bola udelená neprávom,všetci traja a William Powell sú perfektní,každý z nich má svoj priestor,ktorí majú možnosť využiť lepšie Lemmon,Fonda a Cagney. Režiséri John Ford,ktorý v tejto dobe má na konte 4 Oscary za réžiu je vhodný pre túto látku aj preto,že sa pozná s Henrym a Mervyn LeRoy je skúsený tvorca v medzivojnovom období... Poručík Versus Kapitán,neoblomný Henry,ktorý sa nebojí Jima,tak to vidieť ma lákalo a dostalo sa mi dvoch hodín,skoro stále na lodi,kde som nedostal morskú nemoc vo výkonoch,ktoré berú ohľad na ostatných... ()

Galerie (46)

Zajímavosti (8)

  • Henry Fonda si zde zopakoval roli pana Robertse, kterou ztvárnil na Broadwayi a za niž v roce 1948 získal cenu Tony. Věřil však, že filmová verze se té divadelní zdaleka nemůže rovnat. (anezzik)
  • Během natáčení se Henry Fonda a režisér John Ford dostali do rozporu, kvůli němuž Ford z natáčení odstoupil. (Hans.)

Reklama

Reklama