Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na malé americké nákladní lodi Reluctant, plující za druhé světové války kdesi v Pacifiku, se nalézá vlídný důstojník, poručík Roberts (Fonda), který má strach, že neuvidí žádnou akci, než válka skončí. Uklidňuje dlouho trpící posádku včetně vynalézavého, líného a vychloubačného podporučíka Pulvera (Lemmon) a světem protřelého doktora (Powell) kvůli machinacím jejich tyranského kapitána (Cagney). Poté, co posádka způsobí na břehu pohromu, kapitán nasadí náročný pracovní program. Protože se dostane až za kritický bod, pomstí se pan Roberts na nenáviděném symbolu kapitánovy autority, úzkostlivě střežené palmě. (Hans.)

(více)

Recenze (20)

classic 

všechny recenze uživatele

Aj keď Oscar za vedľajší herecký výkon je v rukách Jacka Lemmona, budúceho kamaráta režiséra veľkého formátu Billyho Wildera,je to kvalitný performance,čo by som povedal,že Henry Fonda je oveľa skúsenejší vzdorujúci Jamesovi Cagneovi,ktorý má taktiež za sebou veľa pamätných výkonov,tak títo dvaja páni,ktorí si idú po krku sú v popredí pred Lemmonom,čo nenazývam tak,že cena mu bola udelená neprávom,všetci traja a William Powell sú perfektní,každý z nich má svoj priestor,ktorí majú možnosť využiť lepšie Lemmon,Fonda a Cagney. Režiséri John Ford,ktorý v tejto dobe má na konte 4 Oscary za réžiu je vhodný pre túto látku aj preto,že sa pozná s Henrym a Mervyn LeRoy je skúsený tvorca v medzivojnovom období... Poručík Versus Kapitán,neoblomný Henry,ktorý sa nebojí Jima,tak to vidieť ma lákalo a dostalo sa mi dvoch hodín,skoro stále na lodi,kde som nedostal morskú nemoc vo výkonoch,ktoré berú ohľad na ostatných... ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Viděno v dabingu, ale kvůli Fondovi to ještě zkusím někdy v originále. Smutných válečných komedií je málo, většinou jim něco chybí, nejsou dost vážné, nejsou vtipné nebo se v nich neválčí. Tady stačí jeden dopis na konci, pár střetů s kapitánem, a Fonda měl být hlavní postavou filmu, za nějž si Lemmon odnesl cenu. Rozhodně neměli Jiřího Pragera obsadit na kapitána (Cagneye). Hodně se tu kecá, ale to asi diváci pouhých deset let po válce filmařům rádi odpustili. ()

Reklama

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Na tenhle jsem film jsem byla moc zvědavá hlavně kvůli Lemmonovi . Za život měl v rejstříku tolik skvělých postav a Oscary dostal zrovna za ty ne příliš známé. Pan Roberts mu ho vynesl za roli vedlejší, ale jeho výkon je z těch výraznějších ... ačkoli, těch je tu jako máku. Hraje člena posádky na válečné lodi, která je právě v jakési fázi zahnívání a on za vrchního zašíváka. Hlavní postavu (zas okouzlující Henry Fonda) námořníci neoslovují šarží ale "pane Robertsi", protože ani "on sám neví, kolik má frček" - kašle na posty, chce na loď, kde se něco děje. Posádka ho miluje, protože tlumí nárazy mezi nimi a psychopatickým kapitánem. Z dopisu, který od pana Robertse jednoho dne dostanou: "Teď myslím na všechny, kteří se plaví na tomhle škopku od nudy k apatii a zase zpátky, s občasným výletem do jednotvárnosti. Zjistil jsem, že neviditelným nepřítelem v téhle válce je nuda, která se nakonec stává vírou a tudíž strašnou sebevraždou. Teď vím, že ti, kdo se tomu odmítají vzdát, jsou nejsilnější ze všech". A mně těch pár řádek, podobně jako konec u Panu učiteli s láskou, přimělo dát za 5 *. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Len priemerny myx komedie a vojnoveho filmu na pozadi druhej svetovej vojny. Henry Fonda teda nic moc, Lemmon este iba zacinal, a vsimol som si aj Cagneyho, Warda Bonda a slusnu Betsy Plamer, ale teda nikto sa estra zvlast nepretrhol, v strede vladne dost velka nuda. celkovo len siva, priemerna komedia, ale taka unudena zivacka : 55 % ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Dobrý mix komedie a dramatu na pozadí druhé světové války. Tento snímek jsem hodně dlouho sháněl a jsem rád, že se mi to podařilo. Henry Fonda v roli charismatického a posádkou oblíbeného poručíka je vynikající, o komediální stránku se dobře stará Jack Lemmon, jehož je radost sledovat. James Cagney coby porapaný kapitán je taktéž výborný a perfektně tak dotváří tuhle trojici. Dějově snímek potěší zejména ukázkou charakterů postav v různých okamžicích. Závěr filmu byl perfektní, dávám pěkné 4*. ()

Galerie (46)

Zajímavosti (8)

  • Ačkoli hrál roli Douga Robertse na Broadwayi, Henry Fonda nebyl pro titulní roli filmové verze první volbou. Producenti totiž měli pocit, že je na ni padesátiletý Fonda příliš starý. Místo něj chtěli nejprve Marlona Branda, ten však v té době pracoval na jinému projektu. Pak se obrátili na Tyrona Powera. Režisér John Ford však trval na Fondovi, prohlásil, že bez něj film režírovat nebude a tak si prosadil svou. Ironií je, že jakmile začalo natáčení, Ford a Fonda se nemohli na ničem shodnout. Fonda hrál postavu pana Robertse na Broadwayi dva roky a cítil, že ji perfektně zná. Ford měl ale jinou představu a dokonce herce udeřil do obličeje. Brzy poté Ford odstoupil z natáčení. Mervyn LeRoy a později Joshua Logan (režisér divadelní verze) převzali režijní povinnosti a film dokončili. (anezzik)

Reklama

Reklama