Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

peteriko

95% ... Strhujúci dokument o živote jednej legendy motoristického športu. Obrovské množstvo skvele zostrihaných dobových záberov v kombinácií s podmanivou hudbou a emotívnym záverom vytvorilo jeden úžasný skvost v dejinách kinematografie. Samozrejme, že dokument nieje moc objektívny, dokonca si niekto môže povedať, že Senna ani nemohol byť človek keď nemal ani jedinú negatívnu vlastnosť. Ale to nič nemení na fakte, že toto dielo sa musí páčiť každému a nielen fanúšikom motorizmu. Videl som len skrátenú verziu ale ak sa niekedy dostanem aj k tej dlhšej tak si ju určite z chuti pozriem. A vzhľadom na nedávne udalosti si myslím, že o pár rokov uvidíme podobný dokument o ďalšej legende z prostredia F1 a dúfam, že sa toho ujmú šikovní tvorcovia podobní tým, ktorí vytvorili film o tomto Brazílčanovi (a možno to spravia aj tí istí, uvidíme). ()

balcazar

Napriek tomu, že dokumentárne filmy príliš nemusím, čo som si niekoľkokrát opakoval zo začiatku filmu (či to ovplyvnilo moje hodnotenie, si netrúfam tvrdiť)., je tento prípad iný. Možno mi to celkom nevyšlo (pri ďalšom pozretí budem vedieť na 100%), ale snažil som sa odosobniť, aby som nehodnotil Ayrtona Sennu, ale dokument, ktorý jeho kariéru a osobnosť spracoval. Páčilo sa mi, že okrem úspechov a neúspechov, vrcholov a pádov, ktoré sa jednoducho v dokumente museli objaviť, zobrazuje film aj iné stránky, pozadie celej Formule 1, vzťah s Prostom, politiku, ktorá tomuto športu vládla/vládne. ()

Armin82

Neskutečně emotivní záležitost, neskutečně emotivního člověka s neskutečně emotivním koncem. Dokonalá ukázka politikaření ve sportu, kde se už tehdá točily, stále točí a pořád točit budou neskutečný prachy, viz. jeho diskvalifikace v roce 1989. To byla jedna velká nespravedlivá maškaráda. Dokonalá ukázka lásky ke sportu a k závodění, ukázka charakterního člověka, který i přesto že byl slavnej, stále se hlásil ke své s prominutím ,,opičí zemi,, a nejen to, on ji podporoval. Sice žil pouhých 34 let, ale i tak věřim tomu, že to bylo krásných 34 let. V F1 dokázal vše možný i nemožný, stal se mistrem světa a ukázal světu, jak krásně a agresivně jde v F1 jezdit. Parádní životopis vynikajícího pilota, kterýho je zatracená škoda ---->100% ()

danny_21

Velmi zdařilý dokument a životním / závodním příběhu možná nejtalentovanějšího jezdce na okruzích F1, co kdy dobrovolně svěřoval svůj život pár kusům kovu a plastu. INejsem cílová skupina, to říkám na rovinu a přímně musím přiznat, že velkou část mého dobrého hodnocení, bez ohledu na rejžu, tvoří osoba Senny samotná - celou dobu na mě působil dojmem charismatického, skromného a přesto cílevědomého člověk, škoda pro něj a fanoušky, že mu osud nedopřál víc let, aby mohl dominovat tomuhle "sportu" podobně jako třeba Pelé, Federer, Woods, Gretzky a další. Myslel jsem si, že největší rivalové byli Lauda a Hunt, a le Senna x Prost to je ještě o kalibr výš - 80 %. ()

Likan7

Výborná biografie. Asi jedna z nejlepších, co jsem viděl. Krásný pohled do zákulisí tehdejší (i dnešní?) formule a skvělé vykreslení Senny jako člověka a závodníka. O jeho smrti tu téměř nic není, až na posledních 5 minut. Mnohem více zajímavé bylo ale sledovat jeho věčný boj s Alainem Prostem. ()

R.A.D.E.K

Jeden z nejlepších sportovních dokumentů, co byl kdy natočen. Ačkoliv víte, že ten úžasný životní příběh Ayrtona Senny nešťastně skončí, přejete si, aby to bylo na konci filmu jinak. Vše umocňuje skvělá hudba. ()

Ceberus

Jsem překvapený, že neexistuje žádný áčkový hraný film o Sennovi, protože jeho život obsahuje řadu napínavých momentů, které ke zfilmování přímo vybízejí. I když tedy nejde o hraný film, díky těmto zajímavým momentům i dokument udrží pozornost diváka stejně jako by to byl film. ()

Sollozzo

I přes dlouhou stopáž jsem se u tohoto dokumentu nenudil ani chvíli. Pro mě, jako fanouška F1, byly některé pasáže filmu více než zajímavé. Například schůze vedení závodu s jezdci nebo třeba zákulisní ukázky vedení týmu Rona Dennise či diktátorská osobnost tehdejšího šéfa FIA Balastra. Ke konci režisér hraje na city, ale to se dá pochopit. Přeci jen, konec života největšího jezdce F1 všech dob nemůžeme přeskočit mrknutím oka. Pro mě nejlepší životopisný dokument co jsem kdy viděl. 90%. ()

hero_bk

Viděl jsem tříhodinovou verzi a vůbec mi nepřišla dlouhá... Těch informací se na vás valí tolik, že se absolutně nestihnete nudit. Navíc, ačkoli všichni víme, jak to dopadne, vám ten konec přijde strašně líto... Hodně líto mi bylo taky chudáka Ratzenbergera, který se zabil den před Sennou a jeho smrt byla tak vlastně úplně zapomenutá. ()

Adrai

Vynikající nakouknutí do pozadí formule 1 očima jednoho z nejlepších pilotů, jaký kdy v tomto sportu byl. Odmala mám všechno co se týká aut, motorů a benzínu opravdu rád a v 94 jsem byl malej a na daný závod si absolutně nevzpomínám. Jsem tak nesmírně rád že jsem se konečně mohl podívat na úžasný životní příběh Ayrtona Senny který byl plný úžasných okamžiků i zklamání. Krásné snímky z osobního i pracovního života, z domova i ze závodních okruhů. Pohled na přátelství i nenávist mezi Sennou a Prostem. A bohužel hodně silný konec, který opravdu musí dostat každého - bylo vidět jak ho jeho země milovala a jak on miloval ji. Zatím viděna jen kratší dabovaná verze, a to pár hodin před závodem ve Spa 2011. Pokrok, který formule od doby, kdy Senna vládl tomuto sportu, je skutečně obrovský. ()

TommyDiamond

Užasný filmový dokument. Ayrton Senna je zatím poslední pilot, který zemřel při závodech formule 1. Je tu vyzdvihována jeho velkolepá kariéra. Ve které se mu povedlo získat třikrát mistrovský titul. A navíc je tu zachyceno jeho soupeření s Alanem Prostem. Celý film je provázen užasnými záběry formule 1. Vždycky jsem tito chlapíky obdivoval,jak se dokážou tak rychle řítit zatáčkami ( třeba ukázka závodu v monaku). Musím říct,že Senna měl při své nehodě 1.5.1994 neuvěřitelnou smůlu. A protože zemřel na vrcholu své kariéri a tak tragicky, stal je modlou. Podle mnohým je Ayrton Senna nejlepší jezdec co kdy žil,ale podle mě je nejlepším jezdcem a vždycky bude Michael Schumacher(Senna se musí zpokojit z druhým místem). Celkově 90% ()

Robbi

Na tento oslavný snímek je třeba nahlížet podle toho, co vlastně chcete vidět - jestli pilota Ayrtona Sennu jako 3/4 Boha a neomylného vládce závodních tratí (v celém filmu není jediná jeho chyba, prohřešek či kontroverzní jednání), pak budete navýsost spokojení. Pokud chcete poznat komplexního Brazilce, trojnásobného mistra světa, dozvíte se z jeho života jen to, co nutí režiséra být před ním permanentně v hlubokém předklonu. Protože Senna je fenomenální, ale rozhodně ne muž chybující, neváhající jít tvrdě a nekompromisně za svým a je mu jedno, jestli tím někomu zničil kariéru nebo ho mohl zabít. Žádá, aby všichni chápali jej, ale on sám své soupeře odmítá chápat. Existuje minimálně deset sporných či přímo jasných Sennových vážných chyb a prohřešků, ve filmu nenajdete ani jeden. Proto z něj zůstává pouze šňůra zajímavých záběrů, z nichž je většina známých, a dojem, že s možnostmi, které měl režisér k dispozici, se dalo udělat něco daleko lepšího. Více o tomto filmu na http://formule1.auto.cz/novinky/pomnik-fenomenalnimu-brazilci-recenze-filmu-senna.html ()

Nightswimmer

Zimomriavkovy zivotopis o zrejme najtalentovanejsom pilotovi za volantom monopostu formuly 1 s dobovymi zabermi, rozhovormi, pohladmi do fungovania celeho formuloveho soubiznisu, kde vládnu zaujmy bohatych a mocnych, ktori su vo večnom konflikte s principmi sportu. Senna bol nadherne kontroverznym geniom za volantom a tento film vzdal hold jeho pamiatke, ktora je stale ziva pre mnohych aktinych ci zacinajucich moto-pilotov. Jeho tragická smrť je symbolicky koncom jednej ery, kedy vo formule 1 išlo naozaj o všetko a to o ŽIVOT ()