Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

dandislav1991

Cože, bože, síla! Trošku to staví pana Profesora do role toho zlého,ale jinak povedený dokument, který si správně vychutnáte ve verzi 162 v originálním znění. ()

Viky.05

V podstatě se mužu podepsat pod komentař Pumiiix. Jen mě zajima, jak by dopadla ta rivalita s panem Michaelem Schumachrem :) ()

Lucas87

Zvláštní připomenutí historie F1, to podání úspěchu, i těch neúspěšných okamžiků. Něco jako dokument co dokáže tak emotivně zasáhnout jsem doposud neviděl. ()

Rorka

Úžasně a nesmírně citlivě ztvárněný příběh legendárního jezdce F1, který je od pohledu totální "klaďák". Pravděpodobně si vás získá už během prvních minut a vy si budete přát změnit osudem daný scénář podle šablony hollywoodských "happy endings". Kéž by to jen šlo. ()

Stíba

Fascinující příběh, který mohl napsat jen sám život je pevnou kostrou tohohle dokumentu. Senna byl oddaný závodník a osobitý člověk a byť je tu trochu účelově idealizován a Prost je pro změnu v pozici zlého hocha, nelze to mít asi filmu příliš za zlé. Charisma z nějš přímo číší a jen těžko s ním můžete nesympatizovat. Uspořádání a pestrost záběrů, politické i osobní tahanice, prostředí a unikátnost soupeření dvou legend tu tak dělají z toho, co by jindy bylo jen obyčejným dokumentem, strhující drama. ()

Joppo88

Keď som čítal čakal som rýchle kolá a nablískané stroje... TO všetko tam bolo, ale bolo toho oveľa viac. Rozhodne ma dostal príbeh jedného z najväčších talentov na okruhu F1. Takéto biografie, ktoré neponúkajú divákovi len lacný sentiment, ale predostirajú ďaleko hlbšie emócie, by som mohol pozerať stále.... Bravúrne spracovanie a ja sa skladám hlbokú poklonu všetkým, ktorí sa na tom podieľali! ()

PanMaur

Paráda! Chvílemi jsem si připadal jako bych to točil sám, jak se mi Ayrton dostával postupně pod kůži. Je to přirozené, má to spád, není to zbytečně protahované a co jsem se bál a nestalo se to naštěstí, nijak přehnaně to nehraje na city Skvěle udělané zkrátka. ()

Jakubik

Každý sport mám svou ikonu a ikona je součást jedné generace. Ayrton Senna není ikonou jedné generace ale zatím všech následných. Téměř vůbec nejsem fanouškem F1 ale problematika ohledně Ayrton Senny mě celkem zajímá a tak jsem se na dokument musel podívat. Musím říct tedy alespoň z mého hlediska, že je to velmi dobře natočené vyprávění o životě jedné z nejdůležitějších osobností tohoto sportu. Dokument je dle mého názoru hodně objektivní takže tu každý najde na určitou věc svůj názor. Je zde vidět, že sport jako takový není jen o samotném výkonu sportovce, ale je to bohužel o politice a penězích. Bohužel éru Ayrtona jsem nezažil. Jsem spíše až ta generace Schumacher – Hakkinen ale musím říct, že Senna je vetší ikona než Schumi protože tenkrát to bylo hodně o řidiči než o technice vozu. Bohužel mi ale v dokumentu chyběl nějakej větší dramtický záběr. Hodně dobré čtyry… ()

kabel

Ač se může zdát, tak jsem určitě a naprosto největší ignorant co kdy viděl tento film a neví o F1 mnoho, ne-li skoro nic. Bravurní snímek a o to víc Mega dokument o jedné z největších osobností minulého století. Od chvíle co se na scéně objevila Imola jsem začal cítit, že už to přichází. A přesně od toho okamžiku moje srdce nevykazovalo žádné známky života až do konce filmu. S oněměním jsem se přidal mezi mnohé a řekl - Senna byl ten nejlepší. Tenhle filmovej kousek mi pootevřel oči co se týče pilotů F1 a vůbec všeho (i bordelu) okolo toho a jak mě formule nebraly, tak mam po tomhle aji chuť se na nějaký ten závod podívat. Co se týče OST --- je úžasný, avšak má jednu nevýhodu a to, že cítíte tu ránu... No Fear. No Limits. No Equal. ()

Cheeker

Perfektní dokument o perfektním jezdci formule 1, kterého jsem bohužel nezažil. Pamatuju si, jak jsem asi před 8 lety hrál Grand Prix 1994 a jezdil jsem buď za Schumachera nebo za Sennu. ()

FOCKE_WULF

Dokument by mohl zajímat i nefanoušky F1. Epický příběh sympaťáka Senny + to, jak ke konci šlo všechno do kopru, mě přikoval k obrazovce a dokonce jsem si iracionálně přál něco jako happyend. Ten se pochopitelně nekonal, Ayrton Senna v roce 1994 na okruhu v Imole narazil při rychlosti 310 Km/h do bariéry, odlomený předek vozu mu prorazil lebku a on svým zraněním podlehl. ()

redwik

Ešte dávnejšie, keď spolu jazdili Schumacher a Barrichello, som si nenechal ujsť ani jeden závod F1. Vtedy ma to celkom bavilo, Michael vyhrával minimálne každý druhý závod. Potom prišli časy Hamiltona a Vettela a nejako ma celá formula prestala baviť. No na tento dokument som sa celkom tešil, Senna bol jedným z najlepších jazdcov, ak nie aj najlepším. A veru, bolo sa na čo pozerať. I keď nepoznám celú históriu medzi Sennom a Prostom, tu boli vykreslení ako rivali a nepriatelia, a to dokumentu pridalo šmrnc. A záver bol taký, ako sa dalo čakať: !SPOILER! hlavný hrdina umrel. Zaujímavosťou veľmi dobré, ale ako dokument to bol priemer. ()

Hpatrik

Neuvěřitelný životní osud tohohle skvělého závodníka a člověka poskládaný z mnoha různých zdrojů, velmi nenásilně a nezaujatě sestříhaný. Dokument se pomalu blíží k nevyhnutelnému závěru, který je po tom všem předešlém o to smutnější a emotivnější... ()

NightPorter

Vynikajici a emotivni dokument o nejlepsim jezdci vsech dob a nejvetsi legende F1. Jooo, byl sem malej a formulky me jeste bavily... Po koberci jsem jezdil s autickem Senna, na dvorku placal cernou plastovou raketou a nazyval sve udery Edbergovskymi, na hristi jsem palil jak van Basten. Sport bylo vsecko. A tak ta smrt me tehda zasahla vic, nez 3 tydny predtim Cobainova, toho jsem objevil az pozdeji. A ten smutek pretrvava dodneska, asi tou nostalgii, zrovna jsem vecerel, kdyz se to v dokumentu stalo, prestal jsem jist a vystydla mi rostena. A ja miluju rostenou, ale asi kazdej clovek se musi na chvili zastavit, kdyt tam vidi tu pulku formule a jeho svesenou hlavu :-( Navic ve spojeni se zabery tesne pred zavodem, kde je na nem videt, jakoby tusil, ze se neco stane. Alain pry nebyl rad, ze z dokumentu vynechali jejich usmireni na konci Prostovy kariery, ale reziser argumentuje, ze proste neslo vse zahrnout a ze daleko vice lituje vynechani historky o tom, jak si Senna vzal s sebou do kokpitu rakouskou vlajku na pocest Ratzenbergera, ktery zemrel behem kvalifikace tehoz zavodu. Chtel s ni po zavode zamavat na jeho pamatku :-/ ()

ludva10

Bomba, bomba, bomba. Neznám lepší sportovní dokument, který by mě tak vtáhl a hlavně vyvolal takové emoce, jako tento. ()

gazogazo

Ano! Zásah do nejprumernejsiho dokumentů ever! Prostě úplně obycejnej dokument, ale protože zdejší hnupove viděli jen dvě cestomanie a donutila kouriciho portorikanovi... ()

Razzor_82

"Ayrtona opustilo štěstí." Originálně sestříhaná biografie ze skutečných záběrů geniálního jezdce F1. Jeho vyhrocené souboje s Alainem Prostem byli fascinující. Škoda jen, že trochu ztrácí objektivitu nad jejich zápolením. Výborná ukázka lásky ke sportu a politického pletichaření. Mokrý povrch mu hrál do karet. Závěr je smutným rozloučením s jedním z největších jezdců. Má to neskutečnou sílu i hloubku.  9/10 ()

PEZ

Absolútne odzbrojujúci dokument. Videl som zatiaľ bohužiaľ len základnú 100-minútovú verziu, ale aj tá ma odrovnala. Lebo je v nej zachytená esencia Ayrtona Sennu a jeho doslova tragický príbeh. Ale zároveň jasne ukazuje aký "special" bol - nielen ako pretekár, ale aj ako človek. Niektoré zábery ma nenechali chladným a celkovo som bol po dopozeraní ozaj smutný. Ale zároveň povznesený, ako on, dieťa z bohatej rodiny našiel v sebe talent a šiel po ňom až na úplnu hranu. Pamätám si dodnes, ako som v tú osudovú nedeľu prvého mája 1994 daný závod ako ešte chlapec sledoval a naživo videl, ako Senna vyletel z dráhy. A aj keď to bola riadna rana, nikto zo sledujúcich, vrátane komentátorov nečakal až taký fatálny výsledok. Nakoniec sa ukázalo, akú veľkú smolu Ayrton pri havárii mal. Aspoň sa následne masívnym spôsobom zlepšili bezpečnostné opatrenia pri jazdení a zároveň sa ďaľšie milióny investovali do bezpečnostných prvkov F1 monopostov. Vidím to tak, že neprejde tak dlhá doba a pustím si tento dokument znova, tentokrát v Extended verzii. 10/10 ()