Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

syphoon

Nejsem fanda F1 a ani po tom nějak netoužím. Když zemřel A. Senna, tak si vzpomínám, že tehdy mě to dosti zasáhlo. Ostatně jako každá jiná sportovní tragédie. I to byl důvod ke shlédnutí tohot dokumentu. Byl jsem velice překvapen, když jsem se dozvěděl co vše se kolem formule dělo už tehda jaký skutečně Senna byl. Skvěle zpracovaný dokument, který vrcholí takt trochu paradoxně právě jeho smrtí! 90% ()

Maniik88

Parádny zážitok, tie zábery z Monaka, ako tam jazdia na mokru bez akejkoľvek elektroniky, ako si tam ručne hádžu prevody a oblizujú bariéry. A mnoho ďalších skvelých záberov. Senna bol bezpochyby jeden z najlepších jazdcov všetkých čias, bol to chlap s pretekárskym srdcom, no dobráckym srdcom. Určite mal aj veľa zlých vlastností a možno búral viac ako iní (videl som aj iné dokumenty, kde to zobrali aj z inej strany), ale bol to pán pretekár s veľkým P. Teraz už formula 1 stojí za prt. Samá elektronika, lobing, nechutný Ecclestone, ktorý by za peniaze zorganizoval závod aj v samotnom pekle. Ak sa niektorý pretekár pokúsi o predbehnutie a čo len ťukne do druhého, okamžite ho trestajú a divák si akurát dobre pospí po nedeľňajšom obede. Vtedy a doby ešte predtým, to boli pretekári, to boli páni. Tento dokument ma dostal do čias, ktoré som nemohol vidieť, do čias, keď sa jazdilo s veľkým srdcom. Pri tom si každý z nás môže vychutnať pocit pretekára, stačí nasadnúť na motokáry a zabavíme sa 100x viac, ako keby sme profesionálny piloti a tie časy mal najradšej aj samotný Senna. Krásny a emotívny, skvelý dokument. ()

godspeed

Tak mi tento dokument dal v dobrém vzpomenout, při dnešním dnu, na loňské úmrtí a pohřeb Václava Havla. Nejdřív jsem si pomyslel, že bychom takového českého Sennu potřebovali jako sůl, a pak mi došlo, že už jsme jej tu měli, právě v osobě prezidenta Havla. Ta vlna účasti při jeho pohřbu byla také nevídaná. Dokument je to natočený famózně, kam se hrabe většina dramat a psychologických filmů. ()

qvark

Ayrton Senna byl geniální závodník a je neoddiskutovatelným fenoménem F1. Ovšem na životopisný dokument kladu přísné měřítko kritického a objektivního přístupu....a tento snímek přes veškerou svou působnost dělá ze Senny Ježíše Krista za volantem, který pokud někdy nevyhrál, tak v tom má prsty všehoschopný ďábel Prost....na ploše nenudících a místy dramatických či dojemných 162 minut se nachází právě jen ty dvě minuty, které náznakem odkrývají Ayrtonovu brazilskou povahu a to když je tázán na vysoké číslo jeho nehodovosti....v Sennově reakci na tento dotaz se skrývá filmem zcela opomíjený temperament a osobnost tohoto génia volantu, která dává tušit, že bojoval o vítězství úplně stejnými prostředky jako jeho zadupávaný soupeř Alain Prost....dověděl jsem se tedy hodně o jedné dramatické etapě Formule 1, ale nedověděl jsem se vlastně vůbec nic o Ayrtonovi jako člověku z masa a kostí.... ()

Bezmenny

Skvelé spracovaný dokument plný neuveriteľných záberov. Posledné kolo Ayrrtona prakticky z jeho pohľadu...toľko napätia a emócií tak skoro počas filmu nezažijem... ()

eChoe

Dokument o člověku a tématu, který mě upřímě zajímá, a který vnímám jako ten nejlépe zpracovaný ze všech doposud viděných. Nabízí skvělé autentické záběry z okruhů, zajímavé rozhovory s lidmi, na kterých jde vidět, že mluví od srdce, poutavý hudební podkres a hlavně velký životní příběh jednoho z nejlepších pilotů formule 1. O Sennovi se tu mluví jen v superlativech, což není zcela fér, ale já to beru, protože o mrtvých se má mluvit jen v dobrém. Senna měl i svá negativa jako každý člověk, jezdec.. a já osobně stojím na straně Prosta. Pohrdám lidmi bez respektu a stejně jako Alain si nemyslím, že by jeho kontaktní styl patřil do sportu, kde se pohybujete rychlostí převyšující 200 km/h. Já ovšem i tak k Sennovi velký respekt chovám. Byl to skvělý jezdec s darem od Boha, který mu dával svá vítězství a zároveň mu zcela po právu sebral ta "nejlepší" léta a stáří. Moc mne mrzí, že dnes jsou monoposty Formule 1 ovládané nikoli piloty, ale ajťáky.. ()

vZeč

Ano, toho zbožšťování bylo trochu moc, ale i tak je neuvěřitelné, jak dokáže být téměř tříhodinový dokument poutavý a nenudit. ()

snebka

Mramorazice legendy, jinak ovšem strhující dokument zobrazující dění ve F1 v 80. letech v plné kráse. 77/100 **** ()

DaveSmith

Prostě nejde hodnotit jinak. Takhle silnej příběh, obzvlášť pro mě jako bývalýho fandu F1, si zaslouží vysoký hodnocení. I když pominu Sennovu smrt, řekl bych, že takle silný příběhy už dneska Formule 1 nepíše. Minimálně posledních pár let ne. Bohužel přestárlej Bernie Ecclestone dělá snad všechno proto, aby od sledování závodů odradil co nejvíc lidí. S názorem, že mladý fanoušky nepotřebuje, asi stejně brzo skončí (snad). Ale zpátky k tématu: díky Asifovi Kapadiovi za připomenutí jednoho z nejzajímavějších sportovních příběhů. I když bohužel nekončí zrovna šťastně. ()

Marcos

Nejlepší z nejlepších. Naprosto vyjímečný pilot F1 a jeho fascinující životní příběh. Příběh z dob, kdy formule byla na svém vrcholu. Závody byly syrové a napínavé, soutěžilo se na hraně života a smrti. Víc než taktika, rozhodovalo jezdcovo umění. Piloti své vozy museli opravdu řídit. Né, jako dnes, kdy jsou pouhými kontrolóry všemožných systémů a technických serepetiček. Příběh obrovské rivality s Prostem, která to vše ještě více umocňovala a přidávala tomu další hodnotu. Příběh obrovského talentu, odhodlání vítězit a stát se šampiónem, ale také příběh skromného a zdravě uvažujícího člověka, který dokázal rozdávat radost obyčejným lidem, nemluvě o jeho charitativní činosti. Příběh, který má velmi smutný konec, ale přesto z něho ční tolik pozitivní energie, tolik krásných momentů a tolik příkladů pro celou společnost. Nejen pro sport. Senna, NESMRTELNÝ příběh. ()

hazdrova

Fúha, toto bol teda dokument. Aaaa, hneď už som gúglila osobnosti na wikipédii a pozerala videá zrážok formúl. Tak to pri dokumente má byť! 4* ()

pushover

První dokument od Asifa Kapadia co jsem viděl a hned se mi trefil i tématem do vkusu. Ta neuvěřitelná stopáž uteče jak voda. ()

Alan_Shearer

Obecně jeden z nejlepších dokumentů, jakej jsem kdy viděl. A nejen to, takových emocí jsem snad necítil ani u Titanicu když mi bylo 12 let. Kór když Ayrton několikrát mluvil o riziku závodění a smrti. Senna je brazilský Bůh, víc už je tak možná jen Pelé. Je mi jasný, že prezentace Senny v dokumentu byla celkem jednostranná, ale mrdat to. Skvostná práce a souboje s Prostem, to musela být opravdu strhující podívaná. ()

J.e.r.e.c

Myslel jsem, že se díky tomu trochu vrátím do dětských let, protože Senna vs Prost byl jeden z důležitých příběhů konce mojí první životní dekády, leč, nestalo se. Je to úplně normální dokument a (nejen) zdejší hype upřímně napsáno vůbec, ale vůbec nechápu. Proč je to, kurva, tak obyčejný? Vždyť se z toho dalo vytestat antické drama, že by záviděl nejen Homér! Místo toho však sledujeme standardní dokument o někom, kdo parádně řídil formuli, byl to sympatický chlapík, vyhrál pár titulů mistra světa a pak narazil ve třístovce čelně do betonové zdi tak nešťastně, že se zabil. OK, to bylo krapet cynické (a navíc vykradené ze Zápisků šílencových od Ivana Mládka), přičemž zrovna ten tragický víkend v Imole se záběry na nervózního a zasmušilého Ayrtona skoro až mysticky naznačujícímí, jako kdyby se mu anděl smrti už vznášel nad hlavou a on to nějak tušil, nabízí jednu ze dvou nejsilnějších pasáží či témat celého dokumentu. Tou druhou je rivalita s Prostem. Film je samozřejmě vystaven tak, aby Senna byl tím pravdu milujícím Amadeem a Prost intrikujícím Salierim, přičemž Ayrtonův, ehm, sebevražedný styl jízdy se odbude pouze jednou pasáží s Jackie Stewartem, kde docela ztratí nervy, ale dál se do Boha nerýpá. Zato do Prosta se ryje silně, dlužno však dodat, že sám nosatý „Profesor“ tomu notně napomáhá. V rozhovorech o některých klíčových situacích je podle mě z řeči jeho těla dost jasně vidět, že nemluví pravdu a snaží se to všelijak zakamuflovat a okecávat. To je konečně nějaký zajímavý materiál, se kterým můžu jako divák pracovat a přemýšlet o něm, bohužel chybí podobný „výslech“ či alespoň kritičtější analýza Senny. Vůbec by bylo daleko lepší, kdyby se právě jejich komplikovanému vztahu věnoval Kapadia mnohem nestranněji. Kromě nejprovařenějších incidentů v Suzuce a dalších dvou, tří závodů je tu vlastně i strašně málo samotných eFjedniček, čekal bych alespoň 5-10 minut montáže Sennových top manévrů, ale není tu prakticky nic, jen záběry z kokpitu, a tam fakt nepoznáte, jestli jede Schumacher nebo Enge. O jeho umění se víc kecá, než aby na nás samo mluvilo z obrazovky. A příliš se toho nakonec nedozvíme ani o samotném Ayrtonovi, jako kdyby na něm kromě závodění ani nic zajímavého nebylo. Možná jsem moc náročný a chci toho víc, než může celovečerní dokument (byť mamutí stopáže) vůbec pojmout, ale pokud Sennu srovnám s Jordanovým The Last Dance, tak tohle je fakt dílko okresního formátu. Když o tom tak přemýšlím, je to asi dobrý materiál jen pro někoho, kdo Sennu vůbec nezná nebo o něm má pouze matné povědomí. Pak to může fungovat. (Director's Cut) 70 % ()

sisin.k.a

Čekala jsem prostý dokument a dostala emocionální sprchu. Byl to velký člověk, kterého jsme měli možnost díky tomuto filmu poznat, trochu pochopit a nahlédnout na jeho život i bohužel na jeho smrt. ()

Dinsberg

Příběh novodobého rytíře.Skutečný příběh člověka, který veřil v zázrak až se ho dočkal. Třeba, že nejde o žádné velké umění, úřadují zde hlavně mistři střihu, dokázali tvůrci vtisknout tváři Ayrtona Senny nejen onu až mýtickou tvář boha seslaného na zem. Ukázali i Sennu cholerika, který také dokázal zkratovat ve svém chování. A to onoho boha ještě víc polidšťuje. Alain Prost rozhodně nebyl takovým démonem, jak ho popisují někteří historici a sportovní znalci. Zajímavé je se zamyslet, co kdyby Senna opravdu do paddocku dorazil po svých. Sám byl žijící legendou, ale smrt jej paradoxně učinila nesmrtelného. Tento odkaz si svět posílá každý rok, vždy 1. května. Jeho až metodické dosahování met bylo obdivuhodné i zarážející. Asi proto, že bůh obdařil Ayrtona obrovskou dávkou talentu a rychlosti, ale vybavil ho jen na krátkou životní pouť. Ale i během ní dokázal tolik, že se o tom bude mluvit ještě za dalších 50 let. Žádného dalšího Rain Mana už asi nelze očekávat. ()

Kopite

Jeden z najlepších dokumentov, aké som kedy videl, ukazuje Sennu a ľudí, s ktorými spolupracoval takých, akí v skutočnosti boli. Rozhodne odporúčam vyhradiť si na jeho zhliadnutie čas. Senna bol veľká osoba a vedieť o nom niečo viac nie je na škodu ani pre nefanúšika F1. ()

Vikta

Neustálé glorifikování někoho, kdo jezdil jak dobytek a myslel si, že je nesmrtelný, mě již začíná unavovat... ()