Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

Syna.1990

Dokumenty mě nikdy moc nelákaly a F1 nějak zvlášť neobdivuji, ale tento životopisný dokument mě velice zaujal a je možné, že díky němu ještě nějaký ten dokumentík zhlédnu. Příběh Ayrtona Senny je naprosto úžasný, napínavý, dojemný a k tomu naprosto výborně zpracovaný. Hodnotit dokument je jiné, než hodnotit film .. U dokumentu se hodnotí pouze příběh a zpracovaní a u tohoto díla je oboje výborné a proto dám 5 hvězd. ()

martinkaziki

Nikdy jsem nepochopila proč většina mužů v mém okolí v neděli odpoledne zasedne k televizi a dvě hodiny kouká na několik formulí jezdících donekonečna na jednom okruhu. Dokonce jsem to i párkrát zkusila, abych třeba o něco nepřišla. Vypadalo to vždy dost podobně, Michael Schumacher odstartoval, Michael Schumacher je na první pozici, Michael Schumacher vyhrává a přebírá pohár za zvuků krásné italské hymny. Žádný velký zážitek, většinu času jsem díky tomu monotónnímu zvuku a neměnnému pořadí stejně prospala. Takže takový je můj postoj k F1. Co mě vůbec přimělo se podívat na tenhle dokument je, že jsem nedávno viděla Rivaly a to tedy bylo úplně jiný kafe. A tenhle životopisný film sestřihaný z dostupných videí opravdu charismatického Brazilce mě dostal ještě o něco víc. Určitě zatím nejlepší dokumentární film ze sportovního prostředí, co jsem viděla a moc mě mrzí, že jsem nikdy neviděla v akci Ayrtona, to bych určitě neusnula. :-) ()

dzberry

Sedíte, čumíte, thriller jak hovado, čekáte na to ono, pak to přijde a cítíte, jak se vám z té boží dokonalosti spouští rýma senná... Pecka, děcka. ()

hackstolle

Pouziji slova, ktera uz tu padla. Jeden z nejemocionalnejsich zazitku za posledni roky. Mrzi me, ze jsem se k nemu nedostal drive. ***** ()

InfernaL

Famózní, působivé, dokonale sestříhané. Ayrton Senna byl ve své době hrdinou pro všechny Brazilce a po shlédnutí tohoto dokumentu bude hrdinou i pro všechny, kdo mají srdce na správném místě. Bez ohledu na to, jakému jezdci fandí/fandili. ()

Guran

Tento dokument je v první řadě zvláštní. Pdobně zfilmovaný dokument jsem ještě nikdy neviděl. Zde nečekejte žádné výpovědi určitých osob, které bude snímat kamera. Zde to vůbec není. Místo toho režisér Asif Kapadia film sestřihal ze zkutečných záběrů a s hudebním doprovodem a častým vyjadřováním mluvčích různých stanic. Dokument o Sennovi je tak zajímavě vyroben, rozhodně zaujme i ty, kteří se o formule nezajímají, což jsem třeba já. Musím ale říct, že mi v dokumentu stále něco chybělo, možná je to tím pocitem, jakoby to nebyl dokument, ale doopravdy hraný film. Každopádně je to skvěle odvedená práce. Snímek ale zase poukazuje na tu nespravedlnost v životě. Senna byl vynikající, sympatický člověk, člověk, který si splnil sen, člověk, který byl hrdý na svou vlast, ale zahynul při závodě. Ale hajzl Alain Prost, který je namyšlený, sprostý a nejspíš i hloupý žije dodnes. (Ne, že bych mu přál smrt). Nebo Niki Lauda - dobrý chlap, ale byl to on, kterému se stala nehoda, co ho poznamenala na celý život, ne Hunt. A tak to bohužel to v životě chodí. Někdy mám pocit, že člověk musí být hajzl, aby žil. ()

mrclTV

Videl som dlhšiu verziu a nevystrihol by som ani jednu sekundu. Vlastne, mohlo to byť nekonečne dlhé, vždy by som to pozeral bez mihnutia oka. Taký príbeh vymyslí iba život sám. Výnimočný dokument o výnimočnom jazdcovi..... (to, že je to "povinná literatúra" každého fanúšika rýchlych kolies ani netreba hovoriť). ()

subic

Tohle mě pokaždé dostane na dlouhou chvíli. Ayrton Senna byl ještě jeden z těch, co kvedlali fofrklackem a ne žádný automat jak dneska. Přitom je - byl takový milý klučík, jak tam pak ke konci papá, kdo by ho nechtěl třeba za mladšího bráchu? Někdy bych rád viděl tu nezkrácenou verzi. Obrazový sled jen dobových videí jak z televize, tak od týmů či ze soukromého archivu, dokonce i od diváků z ochozů. Nové komentáře jsou vložené k těmto původním videím, což je skvělé. Na sezónu 1988 Senna přichází do týmu McLaren Honda a naplno začíná souboj Ayrton Senna-Alan Prost, který zabírá v podstatě 3/4 dokumentu. Do sezóny 1994 Senna vyhrál 3x a Prost 2x. V sezónách 1992 a 1993 byl Senna poznamenán horším vozem oproti stáji Williams a jejich nové elektronice. Přesto symbolicky stáli v posledním závodě sezóny 1993 oba úplně naposledy na bedně. Pak přichází nešťastná sezóna 1994, nová stáj Williams, nový vůz a hlavním rivalem se stává mladý Michael Schumacher na Benetonu. V tom roce jsem měl těsně před maturitou a Sennova smrt mě zasáhla asi tak jako smrt Freddiho Mercuryho v roce 1991. Byla to doba, kdy se na zdraví a bezpečnost pilotů F1 ještě tolik nehledělo, to změnila právě až Sennova smrt, od té doby do sezóny 2014 žádný polit F1 už při nehodě nezemřel, na čemž se zasloužil neurochirurg profesor Eric Sidney "Sid" Watkins, Sennův přítel. Jsem rád, že tento celovečerní dokument vznikl, ten konec mě vždycky dostane. A jsem rád, že dokument vznikl podobně tak jako třeba z úplně úplně úplně jiného soudku Michael Jackson: Bad 25 (2012). ()

MFloyd

Mnohem dojemnější a silnější než Rivalové. Úžasné autentické záběry, skvěle poskládané. Možná jeden z nejlepších dokumentů co jsem kdy viděl. Tleskám. ()

nula87

Jeden z nejlepších, emocemi nabitých dokumentů, jaký jsem kdy viděl. Zřejmě nejlepší pilot F1, jaký kdy na okruzích jezdil. Samozřejmě že je to celé trochu přibarveno ve prospěch divokého Senny a jeho památky (hlavně na úkor chladně pragmatického Prosta), ale ta mozaika je složena prostě neodolatelně. Jen škoda, že ta krátká poznámka na konci filmu už neplatí...100% ()

Tominni

Výborný dokument o legendě F1, který baví a napíná vice než spousta klasických filmů. Asif Kapadia vystavěl zdařilou poctu jedné z posledních legend Formule 1. Jde přeci jenom trochu více o poctu Sennovi a jeho vliv nejen na F1, ale i na celou Brazílii, než o precizijní dokument, proto jen náznaky od Jackie Stewarta, proč měl Senna tolik kolizí, proto ten trochu jednostranný náhled na Alaina Prosta. Ale znovu - bavíme se o legendě. Když se zpětně dívám na ty vypjaté souboje Prost vs Senna, tak mi je líto, kde je dneska F1. ()

GabikaHarmen

pre mňa jeden z najlepších dokumentov, aké som kedy videla. Sama som žasla nad tým, ako zohnali všetok ten materiál, kamerové záznamy z jeho začiatkov, z porád F1 a podobne. Všetko tak perfektne do seba zapadalo, že som mala skôr pocit, že pozerám ucelený film a nie dokument. Hlavná postava si ma úplne získala, preto mi bolo naozaj úprimne ľúto, ako to všetko dopadlo, no teší ma, že na znak obdivu a úcty k tejto osobnosti vznikol takýto vydarený dokument. Bodaj by všetky svetové osobnosti mohli byť takto pekne ocenené ()

marek29

Netflix. Ayrton Senna.. 😞 to jméno asi nezapomenu. Závodník tělem i duší a přesahem obdařená osobnost, které se v začátcích F1 kariéry děly příkoří. Přesah nevím jestli to má.. Je to životopisný dokument. Má to příběh, napětí a jakýsi čarovno. Prostě si to pusťte - 1h 45min dobře investovanýho času.. ()

pacpac

Velmi emotivní a unikátní dokument (a ani ty necelé tři hodiny mi nepřišly tak dlouhé, naopak - klidně bych ještě pár desítek minut zvládla). Protože i když o Sennovi už jeho fanoušci (a možná i nefanoušci) vědí téměř vše, v tomto dokumentu se objevují i slíbené a dosud nezveřejněné záběry, např. ze zasedání pilotů s představiteli FIA. Senna je zde opět velmi opěvován, prakticky se až na drobné vyjímky nenajde nic negativního k jeho osobě. To se nedá říct o jeho největším a osudovém soupeři Alainu Prostovi. Neznat ty tehdejší události už dřív a nebýt toho, že se dá shlédnout i delší verze dokumentu, včetně Prostových komentářů, vyšel by z toho celého jako pěkný "hajzlík". Musím dát 100%, protože pro mě je jméno Senna synonymem závodů F1 - v jeho éře jsem se do motoristických sportů zamilovala a ta láska mě neopustila dodnes, i když jeden z mých prvních hrdinů tak tragicky skončil. ()

Bumerang

Formule 1 mi byla vždy naprosto ukradená. Dokument o Sennovi mě ale dostal. Tohle, že má skoro 3 hodiny?! Uteklo to jako voda. Senna je skvělý, strhující dokument. Od obrazovky neodtrhnete oči. Nemohu si odpustit (možná trochu nadsazené) srovnání se slavným filmem Miloše Formana Amadeus. O čem byl? O střetu génia a kalkulujícího dříče. O tom samém je i dokument Senna. Jen proti sobě nestojí Mozart se Salierim, ale Senna a Prost. A i ten konec je stejný. Umřel tak mladý... ()

djbarrel

Jelikož jsem fanda F1 byl tenhle dokument něco pro mě a samozřejmě jsem si užíval 162 minutovou variantu. Skvěle provedený dokument, líbilo se mi, že o něm nemluvili jen jeho zarytí fandové, ale prostor dostal třeba i Prost. Jediné co mě trochu mrzí, že nedostali prostor i jiní velcí soupeři jako byl Piquet, Mansell a samozřejmě i Schumacher. Vyjádření těchto ikon by bylo velmi vhodné. Protože třeba ročník 1992 byl vyjádřen tím, že Mansell měl nejlepší auto. Tečka. Prostě když se Sennovi nedařilo tak se to smázlo a když se mu dařilo (díky nejlepšímu auto) tak se vychvalovalo. Myslím, že mohl být dokument i delší aby se dostalo i na ta mezidobí kdy se mu tolik nedařilo, ale přesto jsou to zajímavé věci. Skvělý dokument, ale bohužel příliš krátký na to jakou osobností Senna byl. 80 % ()