Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

stuj

Jeden z výjimečných osudů. Dokázal to, co v životě dokázat chtěl. Jeho přemýšlivé chování bylo milým překvapením. Pěkný dokument o zajímavé osobě. ()

BadMaverick

Každý fanda motorismu by měl film vidět, slibuji, že nebude zklamán. Na to, že se jedná o dokument, je v něm více emocí, akce, rychlosti, života, než v mnoha dobrých filmech, což je úžasné a já to zdůrazňuji. Ayrton byl opravdu velikán, což mi došlo, když jsem viděl scény z jeho pohřbu, kdy truchlila opravdu půlka Brazílie. Byl to poslední jezdec "staré" generace pilotů, kterou vystřídala nová éra v čele s tehdy mladým Schumacherem. Životopisný film tak vysoké kvality si jezdec zasloužil a mrazilo mě v okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že zahynul v momentě, kdy za ním jezdil na druhém místě právě Schuhmacher, který ten závod následně vyhrál. Takových silných momentů film obsahuje mnoho a právě proto, že překonává rámec dokumentu mě snímek dostal. Existují dvě verze filmu, kratší je velice dynamicky sestříhaná, opravdu nenudí. Dlouhá verze nadchne spíše opravdové fanoušky formule 1. Velice zajímavý bude pro diváky i pohled do politického zákulisí závodů, kde ze Senny však tvůrci udělali až moc velikého chudáka, protože dle filmu mu každý ubližoval. Za mě nejlepší sportovní dokument vůbec. ()

cumimnabednu

Výborný dokument, který zachycoval takové momenty z života Ayrtona Senny, že jsem si připadal po celou dobu, že se dívám na hraný film a ne jen na dokumentární film. Je to silné téma o závodění, rivalitě, zapřením se s jediním cílem, vyhrát. Ale je to i o víře v Boha, o podpoře rodičů. Jen škoda, že v dokumentu nezaznělo i něco o osobním životě Senny. Zda měl ženu, děti, nebo aspoň vážný vztah. Ale bylo to zaměřeno na závodění na okruzích, takže to vůbec nevadilo. ()

Jan00

Filmů z prostředí automobilových závodů není mnoho. Navíc jsem před zhlédnutím filmu trochu podceňoval dokumentární film. Opak byl pravdou. Film mne zaujal od samého začátku, až do konce. Bylo mně známo, že Senna měl havárii, při které zahynul, ale samotný okamžik havárie na mne zapůsobil téměř šokem. Ještě následující den jsem na tento film neustále myslel…Škoda jen, že museli při automobilových závodech zahynout dva jezdci, než FIA přepracovala bezpečnější technické podmínky vozů, účastnící se závodů F1… ()

veronique22

Po shlidnuti filmu, ac o autech vim leda to, kam se lije benzin, sem uplne nadsena. Dalsi dilo (po Rivalech), ktery dokaze zaujmout v prvnich minutach, a do poslednich nepustit. A to i cloveka, kterej tu F1 az tak moc nezere. Skoda, ze csfd nema po peti hvezdach jeste kategorii sest hvezd, aneb "kult". Rivalove si pet hvezd zaslouzi, ale kultem je a zustane jednoznacne Senna. ()

Lady_Gaga

Štěstí na výhry, smůla na parťáka...Senna byl frajer, o tom žádná. F1 bývala kdysi TOP - dneska už může své minulosti jen tiše závidět. Jediné co je dnes výhrou je to, že už je bezpečnější. ()

burg

Nic mě nepřesvědčí o tom, že jsou to jen pojízdný rakve. Můžete na tom mít tisíce vychytávek, jak snížit riziko, ale ve skutečnosti je to to samé, jako sednout na vysokém kopci do popelnice na kolečkách a snažit se dole nevymáznout... Nejvíc mě ovšem dostala informace o tom, že (cituji) "Nikdy se nedozvíme, co se v té zatáčce stalo. Jestli praskla tyč řízení, nebo se stalo něco jiného." To jako fakt? Při vyšetřování leteckých neštěstí jsou vyšetřovatelé schopní (obrazně) zjistit podle prasklého šroubku i to, že ve výšce 10000 metrů letadlo potkalo kachnu se zelenohnědým peřím mající malou prasklinu na pravé straně zobáku a místní "specialisté" nejsou schopni říci, co toho Sennu potkalo? ()

Marcimor

Shlédl jsem delší verzi a musím říct, že jedním dechem. Asi nelze čekat, že "životopisný" film bude zcela objektivní, ale minimálně vykreslení vztahu Senna - Prost nebo Senna - Bůh bylo vynikající a otevřené. A vidět i po tolika letech na ostřílených principálech stájí nebo novinářích pohnutí, když o Sennovi mluví, hovoří jasně - Senna byl respektovaný, byl osobnost, závodník tělem i duší a to se vine dokumentem jako červená nit. ()

marbes

Opravdu parádně natočený dokument! Všichni samozřejmě víme, jak nevesele to se Sennou dopadlo, ale díky skvělému zpracování jsme takl nějak do poslední chvíle věřili, že to dopadne dobře. ;-) Až po shlédnutí koukáme na stopáž a vůbec bychom neřekli, že je to tak dlouhé, celou dobu je na co koukat, žádné opakující se a nudné záběry (jako jsou např. v Schumacherovi), opravdu moc kvalitní dokument! Bez váhání sázíme plný počet hvězd ()