Senna

• Česko Senna: Legenda formule 1 (více)

Dokument sleduje vývoj jeho života od roku 1984, kdy se stal jezdcem Formule 1, až do jeho předčasné smrti o dekádu později. Film Senna zkoumá život a práci trojnásobného světového šampióna, jeho fyzické a duchovní úspěchy na trati, jeho perfekcionalismus a téměř mýtické postavení, které získal po své smrti. Film byl natočen ve spolupráci s rodinou Ayrtona Senny, která dala povolení, aby se právě tento snímek stal první dokumentární sondou do jeho života. Dále spolupracoval i Management F1, který poskytnul zatím neuveřejněné záběry a také Institut Ayrtona Senny, charitativní organizace, která vznikla po jeho smrti a podporuje přístup ke vzdělání pro miliony chudých brazilských dětí. (HBO Europe)

koza3

Včera jsme viděli Maradonu a bylo to tak poutavé, že jsme si od stejného tvůrce dali staršího Sennu. Moje oblíbená F1 a období, kdy jsem byl ještě na houbách. Sennu jsem měl zaškatulkovaného jako proutníka, trochu rošťáka, možná jako Hunta, ale že byl poctivý, pravdomluvný a zároveň ku*evsky rychlý jsem netušil. Legenda, která bohužel podlehla své vášni. Zrežírováno bravurně. Líbil se mi souboj s Prostem, prostřih na tehdejši situaci v Brazílii i novinky Williamsu, ale musím i přiznat, že mě Maradona bavil o fous víc i když fotbalu neholduji. Každopádně super. ()

Brouzdalka

Hodnotím pouze prodlouženou verzi, která je určitě zajímavým doplněním pro fanoušky, ale nedoporučuji ji vidět před verzí výslednou. Postrádá spád a emotivnost, témata ne vždy logicky navazují, rozhovory jsou vedeny pouze s hrstkou lidí a na tohle je 162 minut prostě moc dlouho. ()

DonBraso

Nelze jinak.Asif na to šel parádně a vykašlal se na hromadu jiných postav, který by určitě se hodil do dokumentu,ale proč.Senna a Prost hrajou prim.Nevtíravě pár vět od komentátorů a pak už jen Senna a jeho rodina.Tímto krásná sbírka a sumář jeho života, který nevím proč už neviděl mnohem dříve.Všeho je tak akorát,je to poutavé, skvěle sestříhané a poslední parte dává na vrub stále otázku proč se ten závod nakonec jel.To byla ukázková rekonstrukce té bezmoci, když vidíte kolik aut mělo vážnou nehodu.Přesto je to jako v reálném životě denně.Pokud někdo za to nedá daň nejvyšší nic se nezmění . ()

mirka26

Kvalitne spravený dokument ako pocta Ayrtonovi Sennovi. Napriek dĺžke vyše 2,5 hodiny ma ani na chvíľu nenudil. Chválim, že Prost dostal taký veľký priestor na vyjadrenie a tak si každý môže vybrať či je mu bližší Senna alebo Prost. ()

ElFifo

Tento dokument beru jako složení nejhlubší pocty Ayrtonu Sennovi. Tomuto géniovi na 4 kolech se dokument věnuje jak po stránce jezdecké, tak po stránce lidské a funguje to opravdu bezvadně. Nejsou zde obsaženy prázdné záběry mluvících hlav, všechny rozhovory a komentáře jsou vedeny věcně, ze záběrů ze Sennova monopostu mě úplně nabíhá husí kůže a ze zákulisních fabulací se zase zvedá žaludek. Prostě geniální dokument o géniovi moto-sportu funguje i jako slušné drama i přes předem všem známý tragický konec a to jsem viděl SE verzi, kterou mmj. mohu jedině doporučit. Jako velký Fanda F1 nemůžu hodnotit jinak než za plný počet. ()

izolator

Úžasný filmový zážitek! Sledovat krůčky "závodníka od Boha" ve formuli 1 bylo pro mě nezapomenutelným zážitkem! Vidět z kokpitu šílenou jízdu v McLarenu úzkým okruhem v Monaku, tančit jeho černo-zlatý Lotus poskakovat s plynem na podlaze na rovných úsecích tratí, nebo jeho jízda v dešti bylo naprosto dechberoucí. Chtěl bych tímto poděkovat Berniemu Ecclestonovi, rodině Ayrtona Senny a režiséru Asifu Kapadiovi za možnost nahlédnout do událostí kolem závodění Ayrtona Senny. ()

freEDelL

Kdyby šlo tomuto dokumentu, nebo filmu, nebo jak to nazvat, dát 10*, bez rozmyšlení bych je dal. Není to ani tak kvůli tomu, jak je to natočeno, ale spíš tím, že jsou tam dobové záběry a mluví tam lidé, kteří ho opravdu znali. Je to velice strhující a na druhou stranu také velice smutné zakončení jeho života. Osobně si myslím, že před osudným závodem v Imole to věděl, nebo alespoň tušil, že se stane něco zlého. Myslím si, že slabší povahy se u závěru tohoto díla neubrání slzám...A nezbývá nic jiného než dodat...ODPOČÍVEJ V POKOJI... ()

dthwinter

Pokud hledáte souhrn informací o životě a smrti Ayrtona Senny a chcete to mít podáno v líbivé témeř tříhodinové (pro ty méně zvídavé v daleko kratší) formě, vřele doporučuji. Ale dokument hodně těží z přitažlivého námětu. Sennu podává bezelstného, sympatického a oddaného pouze závodění (takový také nepochybně byl), ale osobně bych uvítal více informací o jeho postavě samotné, než o všech lidech okolo něj. Také konec je pro mě až přehnaně patetický. Nicméně jsem takřka 3 hodin vydržel s pozorností naplno, protože záběry a informace, které měl možnost Kapadia ukázat, skutečně stojí za to. 85% ()

jaqubko

Očarujúci dokument, ktorý dostane aj nefanúšikov formuly 1. Výborne poukazuje i na politické pozadie formuly, a , že nie je to také ľahké, ako by sa bežnému smrteľníkovi mohlo zdať. Jeden z mála dokumentov, ktorý sa vás dotkne silno po emocionálnej stránke a zároveň aj po kvalitatívnej. Všetky zábery sú reálne. 90/100 Videné v krátkej verzii. ()

Movie Maniak

Tento dokument není jenom pro fanoušky závodění a formule 1, ale i pro všechny ostatní a to proto, že není o formuli samotné, ale o člověku a jeho osudu. Jistě někdo by mohl namítnou, že se jedná o klasický dokument, záběry závodu a komentář. V tomto případě jde autor trochu dále, výpovědi dlouholetých spolupracovníků (Ron Dennis), novinářů, protivníků (Alain Prost) a v neposlední řádě i rodiny jdou do hloubky, není to jenom povrchní tlachání. Dále jsou použity dosud nezveřejněné materiály z archivů FIA a Bernieho Ecclestona. Konec bohužel není veselý, ale to k této story patří. Jakožto fanda nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček, uznávám možná jsem zaujatý, ale kdo ne. btw - rozhodně doporučují delší verzi. ()

Bruce_cz

Pro automobilové závody jsem měl vždy slabost, pro formule zvlášť a tento dokument, který si na nic nehraje, je nejen krásnou ukázkou tohoto náročného sportu, plného intrik, ale také příjemnou sondou do bohužel velmi krátkého života jednoho velkého jezdce. ()

Flamik

sem rád že je film natočen jako dokument s autentickými záběry a ne jako nějaké drama, které by lákalo na jméno Senny co nejvíce diváků do kin.. palec nahoru jak pro režiséra, tak i pro Sennu.. ()

vecneZivec

Krásnej dokument o velkém člověku. Formuli jsem v 90. letech sledoval jen jako malý kluk a moc jsem si toho nepamatoval. Když vidím, jaký byl Ayrton člověk, je to hrozná škoda. Obdivuju, že režisér se nepustil do rozboru té smrtelné nehody, nebyl tam jediný opakovaný záběr. Na jednu stranu je to dobře, na druhou stranu člověk na to vlastně čeká celý film. Takže se teď cítím tak trochu nenaplněn a asi i kvůli tomu dávám pouze four stars, ale emočně je to velký film díky velkému člověku v podobě Ayrtona Senny. Určitě stojí za shlédnutí i člověku, který je formulí neposkrvněný. ()

Peep

Čekal jsem, že film bude dobrý, už jenom podle recenzí a propagace. Co jsem ale nečekal bylo to, že až tak, jsem velkým fanouškem F1 a dokumentů a Sennovi jsou viděl spousty, ale žádný nebyl tak komplexní, záběry, střih, emoce, hudba... Myslím si, že tento film důstejně vzpomenul na jeho velikost. ()

david666

Velice zdařilý dokument - skvělé záběry ze závodů a k tomu jako třešnička i pohled pod pokličku cirkusu jménem F1. ()

burton-ka

Bylo mě 8let,když hrdina F1 tragicky zahynul!Znáte živé vzpomínky?Tak přesně já si pamatuji tento den,vůňi domova,slunečno,táta na sedačce.Velká cena spojená s nervozitou a čekáním na jasného vítěze,nebyla jen u nás doma.Bohužel vítězství se Senna už nikdy nedočkal!1.5.1994 zemřel.Celý dokument, mě zasáhnul. Připomíná mé dětství,F1,tátu a jeho větu:"Jsi jak Ayrton Senna ostro střela" Velký dokument o jednom velikánovi! ()