Na druhé straně (festivalový název)

• Švédsko

Skyggesiden

(Norsko)

Beyond

Švédsko / Finsko / Dánsko / Norsko, 2010, 99 min

Dopad na diváckou psychiku v podobě dramatu, kde snad jako jediní režiséři na světě umí tak detailně natočit lidský problém jsou právě skandinávci. Zkombinovat lidské problémy, děti a alkohol detailně s třpytkami minulosti vidím jen u režisérů skandinávie ať už Švédska, Finska nebo Estonska.. Stockholmská herečka Pernilla August, podruhé vyzkoušela chuť režisérského křesla a podruhé se pustila do spolupráce s Noomi Rapace, která jako vždy držela film nad laťkou, kterou film ani neměl a společně dokázali z obyčejného příběhu udělat ponuré drama s bolavým příběhem a tvrdou životní realitou.. Pro všechny tento film není, najde si spoustu odpůrců, ale kdo má rád Noomi jako já a nevadí mu dávka Severního Drama tak si na svoje přijde. 70%(18.9.2013)

• Frajer42

Snímku vládne hrozně pomalá a ospalá atmosféra. Kdo se nenechá nalodit už v samém počátku, ten bude u filmu trpět. Příliš mi nesedla forma, kdy je pomocí flashbacků divákům odkrýváno nepěkné dětství hlavní hrdinky utopené v alkoholismu svých rodičů. Na celém filmu je zajímavé snad jen to, že si jej střihli manželé Rapaceovi. Jinak opravdu dramatická tuctovka bez jediného "wow" momentu, ve které tleskám pouze hereckým výkonům všech zúčastněných. Z celé stopáže mě oslovilo jen asi posledních 20 minut, kdy se napětí krásně vystupňovalo. Lepší hvězda. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka eLeR.(6.4.2017)

Skandinávská depka o (ne)zodpovědnosti a o tom, že temné scénáře sociální předurčenosti se naštěstí nemusejí vždycky uskutečňovat. Nemůžu si ale pomoct, čím více jsem se dozvídal o minulosti hlavní hrdinky, tím méně mě zajímala; ve druhé polovině filmu se totiž jen naplňuje poměrně předvídatelné vyprávěcí schéma, které v úvodu tak dobře a stísněně působí jako zlo bublající pod povrchem. Podobný pocit jsem měl u Vinterbergova Submarina, ale tam mě to ve svojí vykonstruovanosti a chtěnosti rušilo mnohem víc.(27.3.2011)

Noomi, tak trošku jinak, než ji znáte. Už ne rozhodně osamělá dívka, ale šťastně vdaná matka dvou dcer. I když tenhle její poklidný život se nerodil rozhodně lehce. Na minulost nelze zapomenout, což v tomhle případě platí dvojnásob. Její nynější štěstí bylo vykoupeno obrovským smutkem a zklamáním v dětství a teď stojí tváří v tvář vlastní matce, kterou už hodně dlouho neviděla. Matce, kterou milovala i nenáviděla zároveň a která ji připravila o ty nejhezčí dětské chvíle radosti. Noomi, která zde hraje se svým opravdovým manželem, byla hlavně ve druhé polovině dost přesvědčivá, což lze také říct o hlavní dětské hrdince Tehille Blad, která se jí minimálně vyrovná, v tomhle velmi smutném dramatu o jedné rodině, kde byl bohužel alkohol na prvním místě. Fakt, který snad ani nemůže dopadnout dobře.....(13.1.2015)

• KM Phoenix

Ano alkoholismus není nic hezkého, to není žádná novinka. A tak je to i s tímto filmem. Flashbacky do dětství hlavní hrdinky zabírají většinu času filmu a nejspíše mají fungovat jako osvětový materiál. Oproti tomu scény ze současnosti jsou chvílemi nelogicky vyšponované, to snad aby ta kostra nebyla tak přímočará. S nadějí jsem aspoň očeakával výkon Noomi Rapace, ale tady prakticky ani nemohla nic předvést. Proč se vůbec obtěžují, angažovat nějakou lepší herečku když jí stejně nenechají něco hrát. Celkově nechápu to poměrně vysoké hodnocení, nechce se mi věřit, že by všichni dávali tak vysoké hodnocení na základě vlastních obdobných zkušeností.(8.11.2013)

• - Představitelka hlavní role Noomi Rapaceová za roli Leeny získala cenu za nejlepší herečku na Mezinárodním filmovém festivalu v São Paulu, zatímco režisérka cenu Mezinárodního týdne kritiky na festivalu v Benátkách. (kikulin)

• - Po filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009) a jeho dvou pokračujících dílech jde o další film, kde si zahrála Tehilla Blad mladší já postavy ztvárněné Noomi Rapace. (boul)

• - Leena (Noomi Rapace) a Johan (Ola Rapace) sú v skutočnom živote manželia. (ludovit14)