poster

Na druhé straně (festivalový název)

 • Švédsko

  Svinalängorna

 • Finsko

  Sovinto

  (Finsko)
 • Dánsko

  Beyond

  (Dánsko)
 • Norsko

  Skyggesiden

  (Norsko)
 • anglický

  Beyond

Drama

Švédsko / Finsko / Dánsko / Norsko, 2010, 99 min

 • anillvap
  ****

  Další ze snímků, kde dostala příležitost Noomi Rapace (známá především z filmového zpracování trilogie Millenium podle Stiega Larssona). Role Leeny, která je po nečekaném telefonátu od své matky zmítána vzpomínkami na dětství strávené v domácnosti plné alkoholismu a násilí, se Noomi zhostila brilantně. Opět potvrdila, že tyto typy postav jí prostě sedí. Ostatně, takový je švédský film obecně - citově silný a útočící na citlivá společenská témata. Díky paralele dospělé Leeny, která se doposud snažila úspěšně držet minulost oddělenou od současnosti, a Leeny jako dítě onu minulost prožívající, okořeněné o sportovní výkony v plaveckém bazénu, je divák svědkem strhujícího vnitřního dramatu, které ho nenechá vydechnout.(27.3.2011)

 • boul
  ***

  Dopad na diváckou psychiku v podobě dramatu, kde snad jako jediní režiséři na světě umí tak detailně natočit lidský problém jsou právě skandinávci. Zkombinovat lidské problémy, děti a alkohol detailně s třpytkami minulosti vidím jen u režisérů skandinávie ať už Švédska, Finska nebo Estonska.. Stockholmská herečka Pernilla August, podruhé vyzkoušela chuť režisérského křesla a podruhé se pustila do spolupráce s Noomi Rapace, která jako vždy držela film nad laťkou, kterou film ani neměl a společně dokázali z obyčejného příběhu udělat ponuré drama s bolavým příběhem a tvrdou životní realitou.. Pro všechny tento film není, najde si spoustu odpůrců, ale kdo má rád Noomi jako já a nevadí mu dávka Severního Drama tak si na svoje přijde. 70%(18.9.2013)

 • Frajer42
  *

  Snímku vládne hrozně pomalá a ospalá atmosféra. Kdo se nenechá nalodit už v samém počátku, ten bude u filmu trpět. Příliš mi nesedla forma, kdy je pomocí flashbacků divákům odkrýváno nepěkné dětství hlavní hrdinky utopené v alkoholismu svých rodičů. Na celém filmu je zajímavé snad jen to, že si jej střihli manželé Rapaceovi. Jinak opravdu dramatická tuctovka bez jediného "wow" momentu, ve které tleskám pouze hereckým výkonům všech zúčastněných. Z celé stopáže mě oslovilo jen asi posledních 20 minut, kdy se napětí krásně vystupňovalo. Lepší hvězda. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka eLeR.(6.4.2017)

 • misterz
  *****

  Určite by sa tu nejaké chyby našli, vedel by som si predstaviť aj lepšiu réžiu, ale nemôžem inak ako dať plný zásah. Je to pre mňa až príliš osobné (hoci som sa s hlavnou hrdinkou na konci úplne nestotožnil), film naplno pochopia iba ľudia, čo niečo podobné prežili na vlastnej koži. Zaujímavé do akej jednoduchosti sa zredukujú všetky detské sny: "...želám si, aby moji rodičia prestali piť alkohol..." - najkrajší univerzálny darček, aký si môže dieťa z takejto rodiny priať. Žiaľ nikdy sa ale nesplní... Hlavná hrdinka mala vlastne ešte šťastie, pretože keď pominieme tú bitku remeňom za vyliaty alkohol, tak ju otec aspoň fyzicky nenapádal. Alkohol je metlou ľudstva a väčšinou na to doplatia len tí najbezbrannejší - deti.(6.7.2015)

 • KM Phoenix
  **

  Ano alkoholismus není nic hezkého, to není žádná novinka. A tak je to i s tímto filmem. Flashbacky do dětství hlavní hrdinky zabírají většinu času filmu a nejspíše mají fungovat jako osvětový materiál. Oproti tomu scény ze současnosti jsou chvílemi nelogicky vyšponované, to snad aby ta kostra nebyla tak přímočará. S nadějí jsem aspoň očeakával výkon Noomi Rapace, ale tady prakticky ani nemohla nic předvést. Proč se vůbec obtěžují, angažovat nějakou lepší herečku když jí stejně nenechají něco hrát. Celkově nechápu to poměrně vysoké hodnocení, nechce se mi věřit, že by všichni dávali tak vysoké hodnocení na základě vlastních obdobných zkušeností.(8.11.2013)

 • - Po filmu Muži, kteří nenávidí ženy (2009) a jeho dvou pokračujících dílech jde o další film, kde si zahrála Tehilla Blad mladší já postavy ztvárněné Noomi Rapace. (boul)

 • - Představitelka hlavní role Noomi Rapaceová za roli Leeny získala cenu za nejlepší herečku na Mezinárodním filmovém festivalu v São Paulu, zatímco režisérka cenu Mezinárodního týdne kritiky na festivalu v Benátkách. (kikulin)

 • - Leena (Noomi Rapace) a Johan (Ola Rapace) sú v skutočnom živote manželia. (ludovit14)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace