poster

Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid

 • anglický

  Obscurantist and His Lineage or The Pyramids' Tearful Valleys

  (festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2011, 199 min

Externí recenze k filmu (4)

 • ČeskáTelevize.cz (Jan Hřídel)

  "Vachek chce sebe i nás osvobodit nejen z moci mágů, šarlatánů, ideologů a spekulantů všeho druhu, ale také z moci těch, kteří tvrdí, že svět je již probádané a známé místo, ve kterém nemá místo magie, ani víra. Vyvarujte se sugescí a zaklínání, ale nepopírejte, co nechápete. Začněte myslet a…" (více)

 • Filmserver.cz (Jan Jaroš) ***

  "Karel Vachek se tak s jistou nadsázkou dotýká mnohých duchovních dilemat rádoby bezvěrecké české společnosti, přesto ochotné ledasjakým svéráznostem naslouchat a věřit. Sám vystupuje, jako kdyby sám hledal cestu houštinami, ačkoli si je dobře vědom, kudy své vyprávění hodlá vést. A počíná si přitom…" (více)

 • Kultura21.cz (Martina Černá)

  "Při některých vyprávěních se neinformovaný divák může lehce topit v odbornějších výrazech či v neznalosti pozadí událostí. Zato některá jiná ani souvislosti nepotřebují. Například naprosto otevřená zpověď slečny, která se několikrát dotkla Panenky Marie, je jedním z nejsilnějších okamžiků, lehce…" (více)

 • 25fps.cz (Miloš Kameník)

  "Ačkoliv za filmem cítíme ohromné penzum nastudovaných podkladů (v jedné scéně režisér ve svém bytě symbolicky přemisťuje stohy knih, které k tématu nastudoval), je jeho metoda primárně intuitivní a do tvaru nechává vstupovat náhodu a nedokonalost, která nás vždy v podobně zacíleném pátrání limituje…" (více)