Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ne každý zakázaný film musí nutně být dílem výjimečných hodnot, někdy jen dokládá zmatenost dobových měřítek. To platí rovněž pro politické drama Andreje Lettricha Čisté ruky, které bylo připravováno jako ilustrace stalinistických tezí o zostřujícím se třídním boji: záškodníci totiž pronikli i do vedení komunistické strany a jejich vinou dlouho selhávalo združstevňování východního Slovenska. Jenže Čisté ruky byly dokončeny a měly být uvedeny v roce 1956, kdy ve známost vešlo odsouzení stalinistického systému - a celý film tak paradoxně získal "odbojný" protistranický nádech. Mohl naznačovat, že za všechno špatné nesou zodpovědnost zlotřilí komunističtí funkcionáři, pokud by záškodníci, kteří se vetřeli mezi ně, byli pouhou smyšlenkou. Poděšení schvalovatelé film nejenže okamžitě zakázali, ale navíc přikázali spálit veškeré kopie i rozmnožovací materiály. Naštěstí jejich příkaz nebyl splněn, takže neuvěřitelná rarita zůstala uchována dodnes.

Trezorový film o nečestnosti straníckych funkcionárov v období kolektivizácie.Film o zložitej situácii na východnom Slovensku v období zakladania JRD, ktorý v kontexte doby realisticky zachytáva nečestnosť straníckych funkcionárov a dôsledky ich násilnej kolektivizačnej agitácie v živote roľníkov. Najvyšší stranícki a štátni funkcionári sa rozhodli neuviesť film do kín v čase jeho vzniku, odstrániť ho z filmového archívu a zničiť. Aj napriek rozhodnutiu ÚVKSS sa film podarilo zachrániť v podobe duplikátu negatívu. Film mal premiéru v období uvoľnenia politicko - spoločenských pomerov 20.6.1968. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (14)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Neobvyklý trezorový film. 1)  Oficiální text distributora přehledně vysvětluje genezi díla, které by bez tohoto vysvětlení bylo zcela nepochopitelné a dobově nemožné. Mnozí komentátoři očividně nechápou, že film nevznikl jako kritika socialistické praxe a ani ji neměl vyjadřovat. Nešlo o "odvážný" počin, naopak o věrné plnění stranických instrukcí. Natolik věrné, že když se politické poměry po odhalení Stalinova kultu osobnosti změnily, film získal jiné, nežádoucí, vyznění._____ 2)  Snímek je zajímavý jako rarita možná pro studenty filmové vědy či fanoušky věci. Jinak je ovšem jen těžko koukatelný. Měl jsem pocit, že děj inscenuje divadlo Sklep. Uřvané melodramatické deklamativní herectví dávalo jinak nevinným dialogům jiný smysl._____ 3)  Ale něco jsem se přece jen dozvěděl: Si komunista? Dobrý komunista všetko zvládne, aj zázraky._____ 4)  Jo a zvuk je také mizerný. ()

Prubner 

všechny recenze uživatele

Zvláštně rozpolcený film. Na jedné straně poukazuje na problémy v tehdejších zemědělských družstvech, ale na druhé straně z toho obviňuje pouze diverzanty, řízené ze Západu. V roce 1956 už byli záškodníci trochu z módy. Ale film stejně putoval do trezoru, protože komunistům se nelíbila ta kritická část. Jinak scénář docela ujde, ale herci jsou příliš teatrální. ()

Reklama

Biopler 

všechny recenze uživatele

Nevykreslená Harmanova minulosť. Nie je jasné aké manželstvo idú uzavrieť Grecovci, ktorí majú 4 deti, čo sa im na začiatku filmu stalo keď opúšťajú domov? A triumvirát Harman & Molčan & Ožvát - ich konanie nedostatočne rozvedené, ich jednota či neskôr nejednota nedostatočne vysvetlená. Toto sú mínusy ináč odvážného filmu, ktorí chceli komunisti nihilovať kvôli korupcii a nekalým praktikám vo vnútri straníctva. Nepodarilo sa vďaka Pánu Bohu a my si môžme užiť skvelé herectvo es ako Machata, Filčík, no hlavne brilantne ľudáckeho a úlisného Záborského. Príbeh, ktorý má spád, riešia sa aj osobné problémy, nevera s farárom, tlaky na presadenie si svojej pravdy či videnia sveta, kariérizmus... Už len to lepšie vyskladať do celku. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Filmy, který je kuriozní hned z několika důvodů. Pokus o kritický pohled vyzněl mnohem přirozeněji než agitky točené ve stejnou dobu. Podobnost Molčana se Stalinem není náhodná (ani podoba jiného soudruha s Gottwaldem). Jenže situace se po smrti Stalina změnila a co mělo být jasným plus filmu nakonec podtrhlo nohy. ()

tonho 

všechny recenze uživatele

Čiernobiela dráma je druhým celovečerným filmom A. Lettricha. Odohráva sa v 50. rokoch 20. storočia na východnom Slovensku . Zaoberá sa negatívnymi javmi, ktoré sa vyskytli pri zakladaní JRD (nečestnosť straníckych funkcionárov – viď Molčan, rozkrádanie JRD...). Film síce neodsudzuje kolektivizáciu (združstevňovanie) poľnohospodárstva, len poukazuje na niektoré jej temné stránky, napriek tomu bol zakázaný a skončil v trezore. Film vznikol v roku, v ktorom sa uskutočnil 20. zjazd KSSZ, ktorý odsúdil Stalinov kult, pre súdruhov bol však neprijateľný a preto rozhodli o jeho zničení. Napriek rozhodnutiu ÚV KSČ sa film podarilo zachrániť v podobe duplikátu negatívu. Karol Machata hrá opäť kladnú postavu Greca, Ctiborovi Filčíkovi sa zase ušla negatívna postava Harmana, ktorého manželka podvádza s farárom Ožvátom. Asi najnegatívnejšiu postavu, intrigánskeho Molčana, si zahral Viliam Záborský. V úlohe Čisárika sa predstavil režisér filmu – Andrej Lettrich. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (5)

  • Exteriéry sa natáčali v lokalitách Horné Orešany, Smolenice, Továrniky, Trnava a Trstín. (Raccoon.city)
  • Režiséra Andreja Lettricha pri tvorbe filmu inšpirovali procesy s „triednymi nepriateľmi",  operujúcimi v tyle komunistov (ako boli napr. Slánsky a iní). (Raccoon.city)
  • Komunisti sa rozhodli zničiť všetky materiály filmu, no aj napriek tomu sa zachoval duplikát negatívu a v roku 1968 sa ho podarilo verejne uviesť. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama