Lovci hlav

Lovci hláv

Jo Nesbø's Headhunters

Drama / Krimi / Thriller

Norsko / Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 100 min

Nadprůměrný film, jenž začíná jako drama a zhruba po půl hodině se změní v krimi s prvky thrilleru. V daném žánru jde o slušnou konkurenci hollywoodu, bohužel i co se týče šťastných náhod, občasné blbosti postav a jejich skřípající nezranitelnosti, a to jsou zároveň největší nedostatky filmu (ale z profilu snímku jsem byl připraven na akční scény, které tyhle nedostatky předznamenávají, takže zklamání není tak velké). Na druhou stranu Lovci hlav přináší několik dobrých nápadů, svižné tempo, chvílemi slušnou dávku napětí, nějaké ty drsnější scény a pro někoho možná až moc "přechcávací" konec (já s ním nijak zvlášť velký problém neměl). A taky si asi dám větší pozor na Aksela Hennieho, po filmu Max Manus to bylo naše druhé setkání a znovu jsem s jeho hereckým výkonem spokojen. Slabší 4* pro film s velmi příznačným názvem.(22.12.2011)

Scénář: Lars Gudmestad, Ulf Ryberg .. Všechno, co chcete vidět v poctivém severském (či jinak žánrově mixnutém) filmu.(10.11.2011)

Pre všetkých priaznivcov rannej tvorby bratov Coenovcov.(21.12.2011)

Kedysi som si myslel, že všetko severské je tak trochu v "nemeckom štýle", teda perfekcionistické, čisto účelové a odosobnené. Teda vlastne bez duše a akejkoľvek záživnosti. Roky ma však utvrdili v tom, že to vôbec nie je pravda a tak aj Lovci hláv sú sfilmovaní v duchu najlepšej európskej tradície. Výsledným produktom Nóra Tylduma je inteligentný mrazivý thriller, ktorý sa svojimi kvalitami až nebezpečne blíži brilantnej predlohe úspešného a čoraz obľúbenejšieho Jo Nesba. Určite tomu napomáhajú aj skvelé výkony ústrednej dvojky - zlodej Hennie a militantný Coster-Waldau z Hry o tróny. Lovci hláv sa môžu bez problémov zaradiť medzi najlepšie filmy roku 2011.(25.4.2013)

Filmová adaptace slavné norské literární krimi s tak překombinovaným a neuvěřitelným koncem, že ji to skoro sráží do kolen...jinak má ale film všechny klady severské kinematografie, tedy slušnou atmosféru, napětí, tu jejich tolik typickou surovost a také syrovost, hodně černý humor... Velmi nosný je přerod zpočátku spíše nesympatického a slizkého hlavního hrdiny v ryze divácky vděčnou postavu bojující o přežití...když se ale z čistého boje o přežití stane óda na génia spřádajícího geniální zločinecký plán, vyklube se z toho trochu scenáristické fiasko, ten konec je vážně přitažený za vlasy, stáří mrtvoly a renomé policistů, ach jo...a happyend...slavnost překombinovanosti...ale to byl problém už na úrovni literární předlohy...inu, Jo Nesbø...(15.11.2013)

• - Vo filme sa uvádza, že hlavná postava, Roger Brown, meria 168 cm. V skutočnosti má Aksel Hennie, ktorý ho stvárnil, výšku postavy 173 cm. (YoZo8)

• - Casting na dvojici policistů se ukázal jako obzvláště složitý, jelikož dvojčata musela vážit více než 100 kilogramů a být totožná. Lars Skramstad Johnsen a Gunnar Skramstad Johnsen nakonec do kritérií zapadli perfektně. (venus)

• - Spoiler: Ve filmu zemře osm lidí. (Zdroj: ČSFD.cz)