Lovci hlav

Lovci hláv

Jo Nesbø's Headhunters

Drama / Krimi / Thriller

Norsko / Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 100 min

Norové neslaví Velikonoce jako Češi a Slováci pomlázkou a ani jako Anglosasové hledaním velikonočních vajíček, ale čtením detektivek. Na tomto filmu je to poznát. Atmosféra a společnost v kině Světozor se trochu promítla do hodnocení. Navíc Roger Brown je velký 168 cm a já jsem 169 cm, což je pro mne taky sympatické, nicméně poslední dovětek věnuji tomu, že bych někdy jiné lovce hlav v kině uvital, aby někteři dlouháni byli o hlavu kratší. I když chápu, na projekci čsfd, kde je plné kino nejde moc místa vybírat a že za svoji vyšku nikdo nemůže.(11.11.2011)

Zapomeňte na hollywood, letošním thrillerem roku je právě tento severský film. Nečekal jsem hodně a dostal jsem až moc. Samozřejmě celej film je založenej na knižní předloze a tudíž chválit scénář a námět, ačkoli fantastickej, by si protiřečilo. Ale aspoň pochválit můžu výborný herce, napínavý scény, černej humor (scéně s traktorem jsem se smál asi 5 minut) a skvěle odvedenou režisérskou práci. Lovci hlav se u mě dostalo před Drive, a to jsem myslel že ho letos nic nepřekoná.(11.12.2011)

Tak dlouho se chodí se džbánem pro…(Rubense) a pokouší štěstěna, až se …..vykoupete ve sračkách a to doslova. Precizní v DETAILECH jak skalpel v rukách plastického chirurga, chladné a nepředvídatelné jak ruská modelka na koksu a s novým druhem humoru, tak černým, že dál už snad ani nelze zajít (nebo ano?) pracovně ho nazvěme černokrvavý. Upřímně, v prvních 2/3 (alá D. Fincher, ano takovouto našlapanou jízdu (včetně hudby) jsem zažíval naposledy u The Social Network) to bylo snad i na hvězdiček 6, to by ale nesměl SPOILER (cca 20min před koncem) přijít zvrat v ději (v kterém podstatnou úlohu hraje Rogerova manželka a který měl (možná) za cíl diváka (z)mást), místo toho však pohřbívá minuty předcházející a vůbec nekoresponduje s předchozím vyzněním snímku (zejména jeho syrovostí a koneckonců i logikou). Když bych napsal, že mě jemně rozladil, byl bych ještě HODNĚ jemný v ú(roz)sudku. To je podruhé (v relativně krátkém časovém odstupu), kdy mě severský snímek podle knižní předlohy (tím prvním nebyl(i) nikdo jiný než-li „Muži, kteří nenávidí ženy“ (podle S. Larssona) notně zkazil výsledný dojem až samotný závěr, byť zde se to snažili tvůrci zahrát na odlehčenou strunu s nadhledem, což se (alespoň v mém případě) nesetkalo s pochopením (resp. porozuměním). Na konečný ortel si počkám až po přečtení předlohy a utvrzení se, zda šlo o spisovatelův záměr nebo se chybička vloudila až při samotném (nešťastném) zkratkovitém filmovém převedení, avšak s dovětkem, že Morten Tyldum je kurva TALENT! Poprosil bych o „alternativní konec“ a měním topku. Na závěr s (osobní) poznámkou: Jestliže jsem před časem napsal, že Danny Green měl tuhej kořínek, tak Aksel Hennie (coby Roger Brown) mně přesvědčil, jak daleko jsem byl od pravdy. Takhle vypadá „totální nezmar“! p.s. snímek rozhodně nedoporučuji M. Kubišové, Zdendovi Srstkovi a všem přátelům nevinných psích tváří (a byť se mezi ně taky počítám), musím (si) přiznat jedno. Po scéně, kdy si SPOILER hlavní hrdina „připnul“ na traktor netradiční ozdobu, jsem byl p(r)o následujících 5 min totálně odvařen a nemohl zastavit záchvat(y) smíchu, které se mi ještě jednou vrátili v podobě „tak trochu“ jiných (lehce vyžraných) detektivů (policajtů) připomenuvších mi Kadlece a Tkadlece. Pouze dodávám (tímto zdravím třetí řadu vpravo), že jsem nebyl rozhodně sám! p.p.s. do své lednice (vedle plzínek) hned od zítřka, rovnám karton(y) mléka.(11.11.2011)

Filmová adaptace slavné norské literární krimi s tak překombinovaným a neuvěřitelným koncem, že ji to skoro sráží do kolen...jinak má ale film všechny klady severské kinematografie, tedy slušnou atmosféru, napětí, tu jejich tolik typickou surovost a také syrovost, hodně černý humor... Velmi nosný je přerod zpočátku spíše nesympatického a slizkého hlavního hrdiny v ryze divácky vděčnou postavu bojující o přežití...když se ale z čistého boje o přežití stane óda na génia spřádajícího geniální zločinecký plán, vyklube se z toho trochu scenáristické fiasko, ten konec je vážně přitažený za vlasy, stáří mrtvoly a renomé policistů, ach jo...a happyend...slavnost překombinovanosti...ale to byl problém už na úrovni literární předlohy...inu, Jo Nesbø...(15.11.2013)

PRAVIDLO ČÍSLO 5: DŘÍVE NEBO POZDĚJI SE STANE JEDNA ZE DVOU MOŽNOSTÍ - ZÍSKÁŠ TAKOVÉ CENNÉ UMĚLECKÉ DÍLO, ŽE SE UŽ DO KONCE ŽIVOTA NEMUSÍŠ STARAT O PENÍZE ... NEBO TĚ CHYTÍ....... /// Kdo znás nepotřebuje prachy. Kopu prachů... A tak Roger hraje. Hraje naplno, protože jedině tak se dá vyhrát! Jeho největší hra za chvíli začne... Taková variace na záchranu svý prdele před našláplým magorem. Profesionálně napsaná, dobře natočená, zahraná a omotaná solidním dějem. Takový – od všeho trošku, svižnej děj a hlavně dost napětí. Bez zbytečnejch keců, jednoduše, bez nějakýho vymejšlení Roger koná a já furt přemejšlím, jestli je to přednost nebo slabina. Přehnaný? No a. Je to dost dobrá zábava! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Jo Nesbo číst nebudu. 2.) Zjistím, jak má vypadat policajt, aby fungoval jako airbag. 3.) Na americkej remake čekat nebudu. 4.) Thx za titule ,,roky101“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ ***(2.12.2011)

• - Vo filme sa uvádza, že hlavná postava, Roger Brown, meria 168 cm. V skutočnosti má Aksel Hennie, ktorý ho stvárnil, výšku postavy 173 cm. (YoZo8)

• - Ve scéně v autě, kde je Ove Kjikerud (Eivind Sander) v mrákotách a zvrací, je záběr na ruku, která mu povzbudivě poklepává na rameno. Nepatří ani Ovemu ani Rogeru Brownovi (Aksel Hennie), ale komusi na zadním sedadle. (akisha)

• - Film byl distribuován do padesáti zemí, což byl pro norský film rekord. (akisha)