Lovci hlav

• Nizozemsko

Jo Nesbø's Headhunters

Drama / Krimi / Thriller

Norsko / Švédsko / Dánsko / Německo, 2011, 100 min

Malý muž v kvádre, architektonicky štýlovom dome a s atraktívnou blondínkou. Jeho pracovnou náplňou je zohnať najkvalitnejších manažérov pre veľké spoločnosti a vysoký štandard pre partnerku. Od toho sa odvíja dej zložený z efektných šokizmov, krvi, humoru i lásky. Ďalší z thrilleroidných eintopfov zmiešavajúcich dokopy zlodejské filmy, špionážne thrillery, hrubozrnné komédie i ľúbostné drámy. Skutočnosť, že tento patrí medzi kvalitnejšie ešte neznamená, že ide o prvotriedny film. Len ďalšia z rady komerčne príťažlivých, ale výpovedne i formálne málo obohacujúcich sériových zlátanín stavajúcich na netradičnej charizme hlavného hrdinu a zvratových obratoch v deji. Tentokrát i na remeselne kvalitnej literárnej predlohe. Lebo Jo Nesbø písať vie.(22.10.2012)

Uf, to byla jízda. Konceptem mi nesčetněkrát vlezlo na mysli Scorseseho Po zavírací době, leč tady byl bizarní sled událostí přikrášlen o pořádně hravé psy, pořádně hnědé fekálie a pořádně rozmixované obsahy lebek. Plynulé přenesení se ze světa byznysu, nagelovaných palicí a rozhovorů v milionových cifrách do světa humusu, špíny a hoven je vskutku excelentní. Takové tragikomické trampoty strýčka Huberta z Grandwaldu, mně se to líbilo. Jen se teď musím ujistit, jestli moje čivava čirou náhodou nešuká se sousedovic buldokem, kterej po mně už pár tejdnů dost divně čumí a kastruje mě pohledem.(29.3.2014)

Nadprůměrný film, jenž začíná jako drama a zhruba po půl hodině se změní v krimi s prvky thrilleru. V daném žánru jde o slušnou konkurenci hollywoodu, bohužel i co se týče šťastných náhod, občasné blbosti postav a jejich skřípající nezranitelnosti, a to jsou zároveň největší nedostatky filmu (ale z profilu snímku jsem byl připraven na akční scény, které tyhle nedostatky předznamenávají, takže zklamání není tak velké). Na druhou stranu Lovci hlav přináší několik dobrých nápadů, svižné tempo, chvílemi slušnou dávku napětí, nějaké ty drsnější scény a pro někoho možná až moc "přechcávací" konec (já s ním nijak zvlášť velký problém neměl). A taky si asi dám větší pozor na Aksela Hennieho, po filmu Max Manus to bylo naše druhé setkání a znovu jsem s jeho hereckým výkonem spokojen. Slabší 4* pro film s velmi příznačným názvem.(22.12.2011)

Tohle je příběh o muži a ženě. Měli byste ale vědět, že to není lovestory. Krvavá severská laskomina, ve které zamrzí snad jen ta nutná scénáristická berlička v příběhu, bez které by nedošlo k zápletce. Jinak ale Lovci hlav potěší masy, zejména pak milovníky mrazivého evropského filmu. Nedokáži si představit případný americký remake: byl by totiž úplně zbytečný - o moc lépe adaptace snad ani nemohla dopadnout (i když originál jsem nečetl). Napětí, vtip, a roztomilá tvůrčí pomrkávání. Moc děkuji ČSFD za výbornou projekci.(10.11.2011)

Chytrý scénář, který se zřejmě nepovedlo převést na plátno tak, aby divákovi umožnil v pohodě si prožívat chvíle napětí, neboť tomu brání jeho ne vždy srozumitelná složitost. Díky tomu chvílemi vyprávění působí nevěrohodně a chvílemi zmateně. Trošku škoda námětu i dílčích nápadů, které nevyzněly, jak by mohly.(17.11.2012)

• - Casting na dvojici policistů se ukázal jako obzvláště složitý, jelikož dvojčata musela vážit více než 100 kilogramů a být totožná. Lars Skramstad Johnsen a Gunnar Skramstad Johnsen nakonec do kritérií zapadli perfektně. (venus)

• - Kromě scény v televizi jsou ve filmu další dva odkazy na film Muži, kteří nenávidí ženy (2009), který byl také natočen podle jedné z knih knižní série „Millenium“ (2005 - 2007) Stiega Larssona. Z tohoto snímku je zde použito několik leteckých záběrů a auto z něj tu bylo digitálně nahrazeno autem, které vlastní Roger Brown (Aksel Hennie). (akisha)

• - Ve scéně v autě, kde je Ove Kjikerud (Eivind Sander) v mrákotách a zvrací, je záběr na ruku, která mu povzbudivě poklepává na rameno. Nepatří ani Ovemu ani Rogeru Brownovi (Aksel Hennie), ale komusi na zadním sedadle. (akisha)