Kluk na kole

• Francie Le Gamin au vélo (více)

Dvanáctiletého Cyrila umístil jeho otec „dočasně“, než vyřeší své problémy, do dětského domova. Ve skutečnosti ale slabošský a nevyzrálý Guy nemá dost odvahy, aby jednou pro vždy řekl svému synovi „nechci tě, nestačím na to“. I když se Cyril nevzdává představy na návrat k otci, netrvá dlouho a otevře se před ním nová šance na život mimo brány dětského domova. Sympatická Samantha, která má vlastní kadeřnictví, si jej začne brát na víkendy. Tím ale teprve začíná série zkoušek jejich křehké důvěry, ze které se teprve může vytvořit opravdové pouto. Kluk na kole je realisticky natočeným příběhem obyčejného kluka, ve kterém stojí lhostejnost s vypočítavostí proti lidské vzájemnosti a lásce. (oficiální text distributora)

Aljak

Napriek vysokým hodnoteniam ma to akosi neoslovilo, aj keď možno to je spôsobené tým, že práve v tejto chvíli som na takýto film nemal náladu. Ale aj tak mi na tom neprišlo nič také výnimočné. Proste chlapec túžiaci po Láske vlastného otca, ktorý ho odvrhol a len márne sa snažil si získať jeho pozornosť. Áno, pohŕdanie bolí - to určite Cyril zistil, tak prečo potom pohŕdal aj on tou, ktorá mu dala šancu na nový život? OK, možno ho ospravedlňuje vek, ale aspoň si to potom uvedomil. Sám sa čudujem tej Samanthe, že sa o neho tak starala - zo začiatku asi z ľútosti, potom už úprimne. Ale akosi mi to aj tak prišlo príliš obyčajné. ()

Martin741

Krasny Belgicky film o tom, ako otec nezvlada vychovu syna, a tak ho umiestni do domova. Postupne si ho ale oblubi Samantha a vezme si ho k sebe. Reziser Jean-Pierre Dardenne odviedol slusnu pracu. Kvalitny film a dalsi dovod sledovat mimohollywoodsku produkciu. 86 % ()

honajz2

Silný příběh o klukovi, kterému chybí otec nebo vůbec nějaký mužský vzor. Chtěl by mít někoho, kdo by ho měl rád, problém je v tom, že sám to nepozná a tak se chytne každé pochybné existence. Dokud nedostane životní lekci. Od Dardennových jsem zatím viděl jenom jeden film - Dva dny, jedna noc - a líbil se mi. Kluk na kole se mi líbil taky, především tím, jak realisticky byl natočen a jak civilně a uvěřitelně byl zahrán. Odehrává se zde jednoduchý příběh, který se ale neustále vyvíjí a posouvá dál a především je natočen tak, že ani na chvíli nenudí. Kluk mi překvapivě nevadil, bál jsem se, že bude tak protivný, že ho budu nenávidět, ale naštěstí se to nestalo. Tohle se opět Dardennovým povedlo, akorát na pět hvězd to bohužel není, protože zde bylo několik nedotažených věcí - třeba nevím, kde má ten kluk biologickou matku a ten epilog už mi tam připadal takový navíc, byť své opodstatnění tam měl. Ale i tak, dost dobrý film. 4* ()

MA.KI

Zklamání. Zbytečná vyhrocenost některých situací ubírá na přesvědčivosti, (mně trochu záhadná) dějová linka zase na reálnosti. Bratři Dardennové tentokrát zdaleka nevyužili potenciál zajímavého námětu, jakými nezájem biologického otce o svého dvanáctiletého syna (dokonce jeho odmítání a zřeknutí se ho) a zároveň přirozená dětská touha po rodičovské lásce jsou. ~ Ona i ta klukova permanentní jízda na kole (či předtím běh) coby pohyb za svým vysněným otcem mohla být symbolická. Místo toho /spoilery!/ se zaplétá s místním dealerem a baseballkou skolí dva chlapy, na to je okrade, aby mu jeden odpustil a druhý neodpustil, načež ten druhý po něm později začne házet kameny a on spadne ze stromu. A je konec. Možná jsem nechápavý a něco mi uniklo, v každém případě mně tento mnohými adorovaný (dle mého vyfabulovaný) filmový „realismus“ bratří režisérů TENTOKRÁT nesedl. Rozehrál bych děj úplně jiným směrem, aby byly podtrženy mnohé naznačené kontrasty (např. dětská jednoznačnost / neposkvrněnost VS. kalkul / nepřímé chování dospělých…). ~ Nicméně zajímavá myšlenka, kterou si mnozí z filmu vezmou: je důležité, jestli tě má někdo rád (zde pěstounka = cizí člověk), nikoliv to, že tě biologický otec nechce. ()

kusper odpad!

15 FFF Trapné. Ne umělecky trapné jako Strom života, ale jen trapné. Zápletka seriálového typu, hloupé herecké výkony a naprosto stupidní dialogy. Bože jak ho sundal tím šutrem? A ta bejzbolka? Ano skutečně, když dvanáctiletý kluk bouchne dospělého muže do ramena, tak ho omráčí a pak hned i jeho syna. =D Opravdu humorná záležitost. Tohle jsou ti slavní Dardannelovi? Běžte se bodnout, kdyby ten blbej kluk spadl z kola hned na začátku bylo by vše OK. Verbala na vás! ()

Riley

Neobyčejně obyčejný příběh, kdy nahlédneme do života jednoho malého kluka. Kluka s kolem, kterých je všude kolem tisíce. Nejprve nás ten spratek možná štve a nejradši bysme se na něj vykašlali jako všichni kolem. Najednou však zjišťujeme, že je nám ho docela líto. A tak se tak koukáme, jak ten kluk s kolem snáší jednu ránu za druhou až jeho příběh náhle skončí. Stejně náhle jako začal. A my si uvědomíme, že v nás něco zanechal. Kluk na kole je jedním z malých velkých filmů. Jedním z těch, které vynikají mezi kupou neoriginálních sraček. 80% ()

mortak

Žádná symbolická konstrukce snažící se obsáhnout celé universum, ale prostý příběh jednoho "deprivanta". Jistě, film musí mít počátek a konec, takže určitou spojnicí je katarze "vstoupit do kruhu násilí je jednoduché, vystoupit nikoliv", ovšem síla tohoto filmu spočívá v emocích, které dokáže vyvolat. Na pět hvězdiček to není, film je spíše sled výborně natočených a zahraných epizod, ale nezapomenete na něj dlouho po odchodu z kina. ()

klida

Jakkoli to je do jisté míry působivé a kvalitní zobrazení nefunkčnosti některých základních vztahů ve společnosti, tak mými primárními pocity byly touha vystřelit si mozek z hlavy nebo se alespoň oběsit na copu v modré posluchárně přede mnou sedící blondýny ve žlutém kvůli tomu naprosto nesnesitelnému dítěti zralému na (v lepším případě) pár facek. Utrpení a extrémně slabá dvojka. ()

vesper001

Už dlouho jsem se u nějakého filmu necítila tak rozpolcená ve vztahu k hlavní postavě. Cyril je na jednu stranu nešťastný kluk, který se nechce smířit s tím, že jeho otec je kolosální nula, která se ho zřekla jen proto, aby zachránila vlastní drahocennou existenci. A na druhou stranu je to nezvladatelný sobecký spratek, jehož kariéra by nepochybně pokračovala nástupem do pasťáku, nebýt samaritánky Samanthy. U té mi zas úplně unikaly její motivace. Že se o opuštěného kluka stará o víkendech, dobře. Je to od ní hezké. Že kvůli němu vykopne svého hřebce, budiž. Ale lehkost, s jakou Cyrilovi odpustí, co (jí) udělal a dokonce je za něj ochotná splácet náhradu škody – to by už chtělo menší vysvětlení. A tato nedotaženost provází příběh až do samého konce. Prostor pro dohady je někdy fajn, ale neměl by se stát pustou plání. ()

Hafran

Dardennovi na sobě zapracovali a natočili opravdový film, nikoliv politicko-sociologickou agitku. Když se ještě o trochu zlepší tak další Zlatou Palmu už nedostanou. ;) Každopádně minimalistické prostředky jsou v tomhle filmu snesitelnější a použití hudby, pohyblivé kamery a příjemného vizuálu, společně s nepříliš tragickým vyzněním z Kluka na kole dělá příjemný a zajímavý film. ()

LeoH

Neo-neorealistické sociální (melo)dramátko pro 21. století, na pohled prosté, ale pod povrchem košaté díky skvěle nahozeným vedlejším postavám – příběh, co by vydal na celý vlastní film, je cítit za tátou, andělem Samanthou, „dealerem“ Wesem, trafikantskou rodinkou… Klukovo umíněné vzpouzení se osudu a neustálý rtuťovitý pohyb, který charakterizuje postavu a zároveň dodává filmu osobitý druh dynamiky, mají mé sympatie stejně jako citové nevyděračství autorů. Na Dardenny se budu chtít podívat blíž. ()

andrii

S trpělivostí a naléhavostí citové empatie. S životem takovým, jaký je. S životem, ve kterém zaznívá tón skutečných hodnot. Odvěká potřeba být milován a chráněn. Aktuální, nezištná touha někam patřit, zakotvit ve šťastném domově. Velké věci obyčejných lidí. "Malý film" velkého srdce. ()

Kamkon

Naprosto výborný - dechberoucí výkon představitele "kluka", i když scénář a ostatní herci trochu pokulhávají. Ale konec je naprosto nádherný, nejlepší z festivalu ve Varech. To mě fakt dostalo! ()

Jizni Tlapa

Biker je emocionální nadprůměrnost, vyprávějící osudy "odpadlíka" Cyrila, jehož herecké ztvárnění je na jedničku. Stejně tak podmanivá hudba a francouzská zákoutí určují tomuhle kousku směr výjimečnosti. Společně s charismatickou C.De France pak splňují výslednou známku 60%..... Nudné zakončení a chybějící vykreslení vedlejších postav nemůže dát více... ()

Sfinkter

Rychlokurz, jak díky špatnému rodinnému zázemí sklouznout na šikmou plochu. Člověk tuto skutečnost bere jaksi s rezervou, ale rodina je stále základ - bez ní jde všechno mnohem hůř. Letní kino Dobrák super. ()

Tosi

Pouliční drama o 12-letém klukovi z dětského domova, který zoufale hledá rodiče a jejich podporu. Místo ní nachází sympatickou pěstounku Samanthu, kadeřnici, jenž si ho začne brát k sobě na víkendy. Kluk je ale nevychovaná potvůrka, a začne bořit i její do té doby normální život. Na žádné rady nereaguje, a i když najde s její pomocí svého tátu, ten o něj nejeví nejmenší zájem. Není divu, že se pak Cyril při svých toulkách na kole chytne kdejakého pouličního póvlu...Pánové Dardennovic, jenž točili tenhle film, neměli evidentně za poradce žádného čecha. Ten by jim totiž do scénáře napsal, že kolo opřené na ulici se má zamykat, jinak ho někdo ukradne...ale to by vlastně neměli o čem točit:-) ()

"Spravedlivé" Zlaté glóby

"Spravedlivé" Zlaté glóby