Kluk na kole

• Francie Le Gamin au vélo (více)

Dvanáctiletého Cyrila umístil jeho otec „dočasně“, než vyřeší své problémy, do dětského domova. Ve skutečnosti ale slabošský a nevyzrálý Guy nemá dost odvahy, aby jednou pro vždy řekl svému synovi „nechci tě, nestačím na to“. I když se Cyril nevzdává představy na návrat k otci, netrvá dlouho a otevře se před ním nová šance na život mimo brány dětského domova. Sympatická Samantha, která má vlastní kadeřnictví, si jej začne brát na víkendy. Tím ale teprve začíná série zkoušek jejich křehké důvěry, ze které se teprve může vytvořit opravdové pouto. Kluk na kole je realisticky natočeným příběhem obyčejného kluka, ve kterém stojí lhostejnost s vypočítavostí proti lidské vzájemnosti a lásce. (oficiální text distributora)

Gore odpad!

Teď to pravděpodobně vyzní trochu šovinisticky, ale tenhle film ve mně vyvolával upřímnou nenávist k tomu malýmu klukovi, je to stejný spratek jako ve filmu Musíme si promluvit o Kevinovi a jak to dopadlo. Nechápal jsem proč mu všichni lezli do zadku a nechali ho chovat jako retarda, místo aby ho trochu postavili do latě. Mě ten film vyloženě nasral a zhoršil náladu, proto vám tu trochu hodnocení zmrším, ale osobně nemůžu jinak, a přitom předešlý film bratrů Dardenneových se mi líbil. ()

Vesecký

Jsem trochu rozpačitý při hodnocení tohoto filmu, nakonec mi to vyšlo na slabý průměr zvlášť kvůli samému závěru, kdy otřesený chlapec se po chvilkové mdlobě zcela normálně zvedne a odchází, aniž by se sebeméně zranil. Nebyl mi jasný ani začátek, kde je matka toho chlapce? To, že se chce chlapec sejít se svým otcem a vynakládá všechny síly pro to, aby ho našel, to přijímám. Závěrečné sekvence byly vůbec hodně romantické, společná jízda na kole, možná smír se Samathovým nápadníkem... A pak setkání s partou zlodějů a hašišáků;to byl hoch tak naivní? Nebo to dělal kvůli penězům pro otce? ()

Fifer

Nekritická adorace bratrů Dardennových mi přijde trochu úsměvná. Belgičané skutečně točí dobré filmy, ale nemůžu si pomoci, co nového přináší do kinematografie? V čem se liší od Cinéma verité? Postavy a situace z tohoto filmu jsou naprosto uvěřitelné a dokumentaristicky zachycené, ale v čem se liší od scének mladých dívek z internátu ve filmu Pytel blech (1962-Chytilová). Ano, oni točí dobré filmy, ale opravdu nechápu, proč je kolem nich takové haló. Vždyť už režiséři nové vlny v rozhovorech uváděli, že Cinéma verité je jen začátek, že je potřeba jít dal, dělat i něco jiného, než jen co nejvěrohodněji zachycovat realitu. ()

barteca

Silné, realita traumatizovaného dítěte, kterého nejbližší opustili a on hledá důvěru k jiným lidem. Pátá hvězda za Beethovena op.73. Darda od Dardennů. ()

Saur.us

Kluk čeká na kolo, kluk jezdí na kole, kluk si hraje s ohněm a potom se spálí. Navíc je z nesplněných snů trochu podrážděný a kdybych nevěděl proč, myslel bych si, že je to pěkný parchant. Existenční drama dvanáctiletého Cyrila vyniká kamerou a hudbou ale zabíjí se pomalým tempem, které postrádá pořádné zvraty a gradaci. Dá se říct, že mě vesměs stále trochu nudil a až na velmi dobře vyvážený konec zde není nic, co bych si pamatoval déle než týden. Prostě realita, kterou žijeme my sami a kterou můžeme (když chceme) vidět na ulici každý den. A ta je bohužel natolik všední, že nudí. Ať žije neorealismus 21. století. ()

Narciska

Jedna zásadní věc mi tam chyběla - motivace postav. Často nepotřebuji vědět proč a jak, ale v tomto případě vkrádaly se podobné otázky velmi neodbytně. Škoda, i přes dobré herecké výkony, hezký nápad a řemeslně dobře zvládnutý film, vytýkám, že postavy působily zkratkovitým až vyšinutým jednáním a příběh vyzněl ploše a nevěrohodně. ()

kostej_

Kinematografie zdaleka ne sexuální tělesnosti bratří Dardennů získala svůj další nadpozemský příspěvek. Nejočekávanější film letošního roku mě zdaleka nezklamal, Dardennové se strojovou přesností struktury svých filmů (či se zručností prodavačů tofu?) přinášejí jednu spirituálně-psychologickou studii za druhou. Doufejme, že jim to ještě dlouho vydrží. ()

jochanan

jak většinou anotace nemají s filmem nic společného, tak tady je naprosto výstižná. Mnoho let jsem s dětmi z dětských domovů pracovala, takže tuším, co se v malém chlapci asi mohlo odehrávat. Jinak příjemně civilní a opravdu nepatetocké drama. ()

xdutchx

Film o tom, že v každém člověku je touha po lásce, ale zároveň je i zažraná příchylnost ke zlu. Každá s postav je někde mezi těmito dvěma póly a buď je vyrovnaná a strnulá, nebo bojuje a tím se blíží oné pozitivnější části svého já. A je možné se i nemstít, z různých důvodů ... ()

Majkak

Velmi civilní, nepatetické. Cyril zoufale touží, aby mohl tomu nezralému a nezodpovědnému chlapíkovi, který ho zplodil, říkat táto a občas se s ním vidět a mluvit s ním. A je ochotný cokoliv pro něj udělat. A Samantha je ochotná udělat pro Cyrila maximum, což zahrnuje i to, že ho naučí neuhýbat od odpovědnosti. Sympatický závěr opravňující k naději, že Cyril bude ochotný v budoucnu nést následky svých činů. ()

Rockerman

Pro dvanáctiletého Cyrila nezačíná život moc dobře. Otec se na něj doslova vykašlal a umístil jej do dětského domova. Naštěstí se v jeho životě objevuje Samantha, která mu nabízí ztracenou lásku a on ji po mnoha nesnázích, průšvizích a téměř tragickém závěru, opětuje. Nedávám pět hvězd, protože moc nevěřím v takovýto happy obrat u začínajícího puberťáka. Je to ale silný, smutný a velmi dobrý film. ()

BOURQUE

Prirodzene natočený a zahraný film. Príbeh o chlapcovi, ktorý napriek všetkému miluje svojho bezcitného otca a kvôli nemu dokáže prejsť aj na temnú stranu, len aby mu pomohol. So záverom nie som úplne spokojný. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

actor-SP

Dardennovci sú stálicou európskej kinematografie. O ich kvalite sa nepochybuje. Le Gamin au vélo je ďalší z rady filmov, kde ústrednou myšlienkou je zanechať dojem úprimnosti a reality. Nečakajte nijaký pátos ani podmanivú hudbu, ktorá dodá šmrnc. Realita, to je to, na čom stavajú. Ani postavy nie sú dokonalé a čiastočne nesympatické. Dardennovci vykresľujú svet aký je, a nie aký by byť mal. Dráma pôsobí zimomriavkovo chladne a skutočne, až pripomína amatérske zábery urobené pre spomienku na vašich blízkych. Toto nie je o emóciách, tu sa musíte zmieriť so životom, aký je. ()

Kingjiri

Kluk na kole je další z řady filmů, u kterýho mnoho lidí ocení jeho realističnost, ale mě opět nepobavil natolik, jak by moh, kdyby se nesnažil o uplnou autenticitu. Ta mi v tomhle případě opět nepřišla divácky moc vděčná. Děj celýho snímku by výborně fungoval jako jedna z několika epizod, který by ve výsledku vytvořily silný drama. Za pochvalu ale stojí výkon malýho kluka v hlavní roli a potěší i střídmá stopáž, dvě silnější hvězdy. ()

bubblebobble

Cyril so svojimi masochistickými sklonmi nie je až taký zložitý ako by sa na prvý pohľad zdalo. Je jasné, že mu chýba mužský vzor a tak sa obracia na hocikoho kto sa mu zdá byť aspoň trocha mužný. Vo filme absentuje kladná mužská postava (aj zo Samantinho priteľa sa nakoniec vykľuje magor). Jediný kto prejavuje trochu citu je práve Samantha. Hudba (tých pár tónov) mi vôbec nesedela k príbehu zo sídliska a skôr ma rozosmievala jej epickosť. Akosi mi tento príbeh pripomína Pinocchia. Chýba stvoriteľ Gepetto ale zato hlavnú rolu za neho prebrala Modrá víla. Nos rastie a rastie až kým malý Cyril nedostane do držky. Poučenie: Nie všetci sme mali ružové detsvo ale to nás ešte nenúti správať sa ako dement. ()

Biopler

Chlapec v podaní Thomasa Doreta je tak jasná postava, že som úplne chápal jeho správanie, hľadanie identity v mikrosvete, v ktorom sa hýbe. Podal skvelý výkon a zakaždým si kradol plátno pre seba. Na svojej ceste stretol ľudí, ktorí ním pohŕdali či ho chceli len lacno využiť. Línia príbehu okolo človeka, ktorý sa mu venoval, je málo rozobraná a určite by si pýtala hlbšie spracovanie. Sympatická Samantha v podaní Cécile De France sa zrazu zjaví so záujmom o výchovu Cyrila a nie je veľmi jasné prečo, dokonca mu dá prednosť pred partnerským vzťahom... Záverečná metafora pádu zo stromu ako veľkého pádu malého chlapca predznamenáva istú zmenu, isté ukončenie cesty vzdoru, a je to veľmi pekné uzavretie príbehu chlapca, ktorý miluje svoj bike. ()

spacylemon

To je ale sadismus, nutit mě dívat na film optikou takového ultranesympatického zrzavého haranta :P Hodně nepříjemný, o to působivější zážitek. Nejasný závěr taky nevadí, rád si vyberu vlastní konec; když dovolíte. ()

Oonika

Kdyby mě ten kluk tak strašně, strašně, strašně a hrozně nesral, tak by to celé bylo docela fajn, možná i dojemné... Ale takhle to byl jen další film, který jsem jednou viděla a víc nepotřebuju.. ()

bono22vox

Dardennové na nás provádějí experiment s citovou výchovou - neříkají, co je správné, ale nutí nás aktivně zpracovávat až nepříjemně objektivně poskládané informace. Těžko vyčítat českým filmovým tvůrcům, že toto neumějí, on to totiž neumí skoro nikdo na světě; Dardennové jsou nejlepší sociálně-realističtí filmaři současnosti. Učit se od nich humanistickému vidění můžeme všichni. Silných 85% ()

"Spravedlivé" Zlaté glóby

"Spravedlivé" Zlaté glóby