Pan Pip

V provincii Bougainville na ostrově Papua Nová Guinea zuří občanská válka. Jediným bělochem na ostrově je tajemný učitel Watts (Hugh Laurie), který znovu otevře školu a představí žákům Dickensovy Nadějné vyhlídky. Mladičká Matilda se ztotožní s viktoriánskou dobou popisovanou v románu a uniká tak ve své fantazii z krutého světa, ve kterém je nucená žít. Armáda tzv. Rudých kůží připravená zničit případné povstalce se blíží. Matildě se líbí Pip, proto napíše jeho jméno do písku, což odstartuje vlnu dramatických událostí. Rudé kůže se domnívají, že Pip je vůdce rebelů a chtějí ho dostat za každou cenu. Skvělý příběh o síle představivosti, kdy fikce může mít až katastrofální následky. (HBO Europe)

italka63

Dramatický příběh na podkladě skutečných událostí z Papue -Nové Guinee, s vynikajícím Hughem Lauriem a nádhernou Xzannjah, coby žačky ve venkovské škole, kde se donucen okolnostmi, ujme výuky právě on, místní běloch, přezdívaný pan Pip.Seznámí děti všeho věku s Dickensonovou knihou a zavede je do jiného světa, který je přerušen válečnou blokádou ostrova ohledně těžby v měděných dolech......dál se dívejte.Je mi jasné jen jedno.Pro určité chlapy není škoda kulky, věřte mi. ()

rt12

EMOCIONÁLNÍ NÁŘEZ. „Ví Bůh, že se nikdy nemusíme stydět za slzy, neboť to je déšť na oslepující prach země, který pokrývá naše tvrdá srdce. Bylo mi líp než předtím, když jsem se vyplakal – cítil jsem víc lítosti, víc jsem si uvědomoval svůj nevděk, měl jsem v sobě víc něžnosti.“ Nelze nic nového dodat, pouze bych se opakovala co je zde už napsáno v předchozích vícehvězdičkových komentářích. Pouze se chci omluvit za své kacířské řeči vůči Česku. Po zhlédnutí Mr. Pipa: nejsi vůbec zasrané, zkorumpované, vše zde dokonale funguje a jsem ráda, že tu žiju. ()

radektejkal

Hrozně rád bych k tomuto filmu něco napsal; myslím, že si to rozhodně zaslouží. Ale opravdu nevím, jak se k němu přiblížit, z které strany. Tak jsem si řekl, že alespoň podpořím nějaký ze 17 uvedených komentářů, ale ani to mi nesedlo. Každopádně se dvojici Jones/Adamson podařilo udělat podobně naditý film jako jsou Dickensovi Nadějné vyhlídky. Smrtí pana Watse se film sice stává spletitým až překombinovaným, ale celkový dojem (myslím, že nic jiného se tu hodnotit nedá) je stále dobrý. ()

Dont

Film diváka dlouho nechá v klidu melanéského „ráje“ a dětské školy, kde se odehrává převážná část děje, než dospěje k prvnímu varování. Pořád se ale divák může potutelně usmívat nevědomosti vojenského velitele nebo kroutit hlavou nad zpátečnickou starostlivostí matky o dceru a pokračovat v pozvolně vyprávěném příběhu z pera Charlese Dickense. O to více devastující jsou scény, které přijdou. Nic pro slabé povahy. Nečekaně silný a dle mého soudu i zdařilý snímek. Nevím přesně, odkud jsou herečky, které ztvárnily domorodé ženy (na webu o nich není mnoho informací), ale zahrály své role velmi přesvědčivě. ()

honajz2

Slaboučké 3*. On celý ten film je takový zdlouhavý a už od začátku je jasné, jak vše vyvrcholí a skončí. Pak tu jsou ještě otravné představy hlavní hrdinky, které by tam ani být nemuseli... Zase to má dost sympatické postavy, občas nějaký zajímavý moment a většina herců je naprosto neznámých. Nebo tu máme ukázku toho, co vše může ovlivnit fiktivní postava. A taky - v kolik filmech uvidíte herce z Papuy-Nové Guineii? A právě tenhle zvláštní prvek tomu filmu přidal tu slabou třetí hvězdičku. Jinak to je ale jenom další typické zdlouhavé válečné drama. ()

easaque

+3* Tento film je velmi vysoce hodnocený u mých spřízněných duší, a proto jsem si ho vlastně pustil. Nemůžu říct, že by si vysokou známku nezasloužil, ale asi musí mít divák na něj náladu. Je to pomalý, komorně laděný a hodně smutný film a ještě když víte, že je to podle skutečného příběhu, tak o to víc je z něj úzko a čpí z něj ta beznaděj. Proto mu nedokážu dát vyšší známku, ale u mě jsou 3 hvězdičky zase docela slušná známka a artový fajnšmekr by si mohl užít. Obsazení je kvalitní, i když jsem si na Hugha musel zvykat a viděl jsem v něm stále Dr.House. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Aljak

Zaujímavý príbeh z tichomorského prostredia mestečka Bougainville na Papua Novej Guinei. O tom ako to dopadne, keď sa niekde objavia ložiská medi. Razom je celá oblasť hore nohami a už nič nie je také ako bývalo. No a keď ešte do osady nabehnú vojačikovia so zbraňami a hľadajú fiktívnu knižnú postavu, ktorá je podľa nich za všetko rebéliou - to naozaj nemôže dopadnúť dobre. Aj keď musím uznať, že som čakal ešte o čosi väčšiu alúziu Dickensových Veľkých očakávaní. Príbeh bol plný symbolov a dramatického stvárnenia, ale niečo tomu proste chýbalo. Proste mi to prišlo nejaké neúplné, aj keď je možné, že mi nejaký dôležitý detail proste unikol. ()

zbyshek

Moc lidí o tomto filmu zřejmě neví, a to je velká škoda. Mr. Pip je po příběhové stránce skvělý film. Velmi zajímavé prostředí domorodého kmene zmítaného válkou, v které ani děti nejsou v bezpečí. Skvělé zakomponovaný skoro až dětský příběh s krutou realitou války. Výtečný Hugh Laurie působil o hodně lépe než jako Dr. House, výkonu Xzannjah musím smeknout, nezkušená herečka zahrála brilantně. V druhé polovině filmu už to bylo opravdové drama se zápletkou s fiktivní postavou, která všechno změnila. A ukázala, jak jedna knížka dokáže změnit, či zmařit životy. 80%. ()

kaposlav odpad!

Pozerám sa na to 30 minút a absolútne nič. Neviem či sa neskôr niečo zaujmavé udialo, ale na toto fakt nemám čas. Totálna stráta času. ()

Joges

Páni, Pan Pip se povedl. I když neosloví asi každého, mě se Adamsonův film líbil. Zajímavý námět zasazený do Nové Guiney, stále víc překvapoval a vyrážel dech, koketování s dílem Dickense rovněž není k zahození. A za tím vším stojí výborná knižní předloha, o které jsem ani nevěděl. ()

vesper001

Předlohu Lloyda Jonese jsem nečetla a jen matně tuším, kde Papua-Nová Guinea vlastně leží, ale Mr. Pip je film, který mě hluboce zasáhl, způsobil mi žaludeční nevolnost i vnitřní krvácení. Válka je strašné zlo, ať se odehrává kdekoli na světě a nechce se ani věřit tomu, co všechno jsou si lidé schopni navzájem udělat. Ovšem, jak v příběhu zazní, „člověk si uvědomí, že je černý až v přítomnosti bílého“ a osobní statečnost a oběť za druhé nejvíc vyniknou, když je nejhůř. Mr. Pip je strhující a velmi citlivě natočený příběh o tom, jak i ta nejmenší rozhodnutí trvale mění náš život a že člověk nalezne sama sebe až tehdy, když začne žít pro druhé. Zároveň je ze scénáře i hereckých výkonů cítit velká úcta k těm, kdo během válečných zvěrstev dokázali zůstat lidmi. Hugh Laurie je samozřejmě excelentní, vynikající je ale i debutující a exoticky krásná Xzannjah jako křehká Matilda. Když už je teď tak v módě dávat Oscary hercům tmavé pleti, nechápu, proč se pro ni nenašla alespoň nominace. Vetší přirozený talent jsem neviděla. (více zde) ()

elanius

(76/2014) / Pekný film. Napriek tomu, že ukazuje krutosť, stále má človek pri pozeraní pozitívny pocit. Páčilo sa mi ako bol postavený príbeh a dej filmu. Poctivý kus vkusnej filmárčiny. (8/10) ()

hroubek

Poslední dobou, když v úvodních titulkách vidím nápis podle skutečné události nebo inspirované skutečnými událostmi, tak začnu být otrávený. Je to dáno tím, že dnešní tvůrci jsou čím dál častěji líní cokoliv vymýšlet a místo toho neustále hledají lidské příběhy, které by mohly snadno vyprávět. Naštěstí mohu říci, že Mr. Pip takový film vůbec není a ani se k tomu vůbec nepřiblíží, což je velmi dobře. Mr. Pip na to jde úplně jinak a za to jsem hodně vděčný. Hodně tomu také prospívá tempo a styl vyprávění, které do filmu pasuje. Prakticky je celá zápletka okolo rebelie a občanské války odsunutá na druhou kolej a místo ní máme vyprávění o učiteli a jeho žákyni, které se navíc prolíná se skvělými snovými sekvencemi. Režisér Andrew Adamson uchopil snímek pevně a přesně ví kdy a co dávkovat. Navíc si hodně vypomáhá nádhernými záběr na ostrov v provincii Bougainville a samozřejmě skvělými hereckými výkony. Hugh Laurie už navždy bude v našich pamětích spojen s kulhajícím cynickým doktorem, ale na druhou stranu je nádherného ho vidět v něm jiném. Stačí se jen koukat a užít si jeho perfektně zahranou postavu. Xzannjah se její debut povedl, jelikož je nesmírně talentovaná, hraje velmi dobře a její výkon působí přirozeně a nenuceně. Rád bych znovu vyzdvihl krásné záběry na přírodu, parádní snové sekvence a hlavně několik scén. Začnu scénami z pohřbů, které jsou natolik rozdílné až z toho mrazí, setkání s panem Dickensonem a pak zvrat filmu, kdo viděl ví o čem mluvím, kdo neviděl pochopí až uvidí. Malinko mě zklam až moc sluníčkový konec, ale to je jediná výtka. Mr. Pip je parádní film, který si zaslouží Vaši plnou pozornost díky svým kvalitám. ()

sskrblik

V seriálu z nemocničního prostředí určuje diagnózy, hudebně představuje blues a jazz a ve filmu Mr. Pip ordinuje pod kůži Dickensovi Nadějné Vyhlídky. Takový je Hugh Laurie, pro většinu lidí neodmyslitelný "Dr. House". Svérázná a charismatická osoba, bez které by tento film nebyl tím čím je. Jeho postava je komplikovaná, zrovna tak jako v seriálu, o to lépe pak ve filmu předvádí svou důmyslnou hru s divákem. V podstatě jsem celou dobu chtěl nahlédnout pod pokličku samotářského života na cizím ostrově. Vyzdvihnout mohu jednoduché rozuzlení příběhu, trýznivou atmosféru "ráje" a chytlavou zápletku jak dělanou pro Laurieho. ()

Eleanor05

Nikdy v životě mi nepřišly Nadějné vyhlídky tak úžasné, jako když je předčítal Hugh Laurie... Ale nejen z toho důvodu jsem udělila 4*. Pan Pip je film originální a z neokoukaného prostředí. Je to film o rozdílných kulturách, o tom, jaký vliv na nás mohou mít dobří učitelé a také jak dokážeme prožívat milovanou knihu. Je to snímek, který něco sděluje, nejen jede po předem ozkoušených hollywoodských vzorcích. Je to film, který mě obohatil a za to ty 4*. ()

JohnSmith

Říkal jsem si, že to nebude žádná sláva a pustil jsem si to jen jako kulisu. Nicméně mě film docela zaujal a tak jsem ho dokoukal v plném soustředění. Nebylo to vůbec špatný, rychle to uteklo a Laurie taky nebyl špatnej. Prostě milý příběh o útěku z reality primitivního ostrova. ()

xLIGHTx

Pomalšie plynúci, nenápadnejší, posmutnelý film s Dr. Houseom alias Hughom Lauriem, asi prvú hodinu sa až tak toho veľa neudeje, potom sa rozbieha tá pravá dráma, až trochu drsná. Mr. Pip je o afroamerickej dievčine menom Matilda, žijúcej vo svojej dedinke (Bougainville, Papua-Nová Guinea), pričom tam prebieha lokálny ozbrojený konflikt, škola sa dlhšie nekoná, tak sa po čase role učiteľa zhostí pán Watts (Hugh Laurie), ktorý tam žije ako jediný beloch. Avšak po vpáde ozbrojencov do dediny je miestna harmónia narušená. Film oplýva určitou poetikou, detskými fantáziami Matildy, ale tiež kontrastmi, vzdelanosť/primitivizmus, brutálna krutosť/krásna a jemná príroda, zlo & smrť & zmar/nádej & ľudskosť, aspoň ja som to tam vnímal. A vidím, že Charles Dickens a jeho Veľké nádeje/Nádejné vyhlídky mali a majú na kultúru stále veľký, pozitívny vplyv. (Pri sledovaní mi prešli mysľou snímky typu Kazateľ Kalašnikov, Hotel Rwanda, Shake hands with the devil, Shooting dogs, ak divákovi spomenuté záležitosti vyhovovali, možno sa aj v tomto prípade dostaví spokojnosť.) Za štyroch gentlemanov, ehm, štyri silné hviezdy. ()