Filosofové

• Španělsko

After the Dark

Drama / Thriller / Sci-Fi / Fantasy / Psychologický

USA / Indonésie, 2013, 107 min

Za mě slušných 60%. Film měl výborný nápad, skvělou jiskru a vizuál. Co se týče obsahu, tak tam ve své druhé polovině film poněkud pokulhává. Závěr dobrodružství na ostrově jsem naštěstí bral jako vzdor studentů vůči učiteli, tak mne jeho nelogičnost příliš netrápila. Milostná linka na závěr zase zajímavě naznačila, že učitel je taky jen člověk, a že i navzdory svým znalostem může být v soukromém životě velmi nešťastný. Pokud se na film nedíváte příliš kriticky a máte chuť si jen tak trochu "zafilosofovat", tak je toto celkem zábavná oddychovka. Já jsem se například vždy velmi dobře bavil, když se ve stínu atomového hřibu šel představovat básník. ;-)(4.2.2014)

Podhodnotené. Teda nie je to žiadna pecka, ale svoje čaro to má. Hlavne ak to núti premýšľať, len si treba uvedomiť, že v jednom bode treba prestať premýšľať a začať sledovať dej. To je jediný problém filmu - rozpor medzi jeho žánrovou (komerčnou) a artovou (snahou byť viac) rovinou. Alebo takto: tvári sa to,že to je niečo iné ako to v skutočnosti je. Inak skvele. Také detaily, že tam sú všetci pekný a podobne by som neriešil. A čo je vlastne pointa? Filozofia je fajn, ale prax je prax. Iracionalita nedokáže postihnúť všetky odtienky života.(8.11.2014)

• FritoleXx

Všichni se zde mohou ohánět tím, že After the Dark má nějakou hodnotu a poselství do života. Nepotřebujete k tomu chodit na hodiny filosofie ani to není jeden z těch filmů, u kterého když se na 3 sekundy budete drbat na zadku, tak vám unikne celý smysl příběhu. Pravdou je, že obsahuje pár docela trefných poznámek k životu, ale to neznamená zábavu ani hlubší dopad na diváka. Studenti řeší složité téma a dělají tak rekonstrukci postapokalypsy v dosti zjednodušeném pojetí. Budiž, je to jen výmysl učitele, tak bych odpustil i malinké nesrovnalosti, ale tady je těch nesmyslů hned několik. Ona rovina v bunkru by měla být jen doprovodná vizuální stránka toho, co se děje ve třídě, ale především dialogy k tomu často nepasují a v realitě prostě nedávají smysl. Film tak nakonec přináší divákovi několik otázek k tomu, co je v životě důležité, ale film sám o sobě moc dobře nefunguje. (Poznámka: Nápad sehrání podobných situací ve škole, které donutí žáky přemýšlet o opravdu důležitých věcech, je skvělý příklad toho, jak by mělo fungovat vzdělávání v příslušných předmětech. Přínos společnosti by to pak mělo větší, než nezajímavé přednášky ze školsých norem.)(3.3.2016)

Konverzačné teoretické sci-fi pripomínajúce The Man from Earth, ale nedosahujúce jeho kvality. Negatívnu pozornosť na seba niekedy berie casting a inokedy nedokonalý scenár. Čo sa týka prvého problému, naozaj by som chcel vidieť triedu filozofie, kde všetci študenti vyzerajú dobre. Teda zdanlivo! Chalani sú hezouni ako z gay-porna a baby sa tiež podobajú na Spice girls z rodu Gilmorovcov, nebo tak něco. :) To ale neriešim korektné rasové zastúpenie, na to som už zvyknutý. No a scenár chrlí jednu myšlienku za druhou, čo sa už od témy síce dalo očakávať, ale veľké slová sú tu nakoniec väčšinou použité len počas citovania. Niektoré argumentácie mohli byť práveže vymyslené o dosť lepšie. To nehovorím napríklad o takej logickej chybe, že herci so svetlejšou pokožkou boli na konci viditeľne opálený, aj keď mali vyjsť po roku z bunkru. Slnko je evidentne sviňa a tu sa tvorcom natáčanie na exotickom ostrove zamaskovať nepodarilo. Ale aby som len nekritizoval, treba povedať, že som sa celkom bavil, no to plynie skôr z mojej slabosti pre inteligentné konverzačky. To bol však aj dôvod, prečo som sa na tento film vrhol, takže by som mal byť v podstate spokojný.(2.5.2014)

• Bobik9

Achjo, to byla zase blbost. Špatný pocit z filmu je o to větší, že se snaží si hrát na hlubokomyslnou věc, která má lidi donutit přemýšlet. Potom jim řekne, že je nejlepší se vzepřít rozumu, přesto že to bude znamenat zánik a potom vám řekne, že i když vás všichni odsoudí k smrti, vy budete v pořádku a ještě s šesti buchtama na ostrově. Nakonec se váš krutý a asociální profesor, který miluje samolibou krávu, rozhodně zabít, ale nemá na to. Ono se na to dalo koukat, ale je to prostě stupidita. Tenhle experiment byl kravina. O hercích nemluvě.(7.1.2017)

• - Film měl soutěžní premiéru na festivalu Neuchâtel International Fantastic Film 7. června 2013. Nepodařilo se mu sice získat žádnou cenu, ale od divák se dočkal kladných ohlasů. (Terva)

• - Z posledního krytu odchzí 10 lidí, ale na lodi jich je již jen 9. (LERw!g)

• - Natáčení probíhalo v různých částech Indonésii, jako je Jakarta, Jáva nebo Sumatra. (Terva)