Filosofové

• Španělsko

After the Dark

Drama / Thriller / Sci-Fi / Fantasy / Psychologický

USA / Indonésie, 2013, 107 min

Konverzačné teoretické sci-fi pripomínajúce The Man from Earth, ale nedosahujúce jeho kvality. Negatívnu pozornosť na seba niekedy berie casting a inokedy nedokonalý scenár. Čo sa týka prvého problému, naozaj by som chcel vidieť triedu filozofie, kde všetci študenti vyzerajú dobre. Teda zdanlivo! Chalani sú hezouni ako z gay-porna a baby sa tiež podobajú na Spice girls z rodu Gilmorovcov, nebo tak něco. :) To ale neriešim korektné rasové zastúpenie, na to som už zvyknutý. No a scenár chrlí jednu myšlienku za druhou, čo sa už od témy síce dalo očakávať, ale veľké slová sú tu nakoniec väčšinou použité len počas citovania. Niektoré argumentácie mohli byť práveže vymyslené o dosť lepšie. To nehovorím napríklad o takej logickej chybe, že herci so svetlejšou pokožkou boli na konci viditeľne opálený, aj keď mali vyjsť po roku z bunkru. Slnko je evidentne sviňa a tu sa tvorcom natáčanie na exotickom ostrove zamaskovať nepodarilo. Ale aby som len nekritizoval, treba povedať, že som sa celkom bavil, no to plynie skôr z mojej slabosti pre inteligentné konverzačky. To bol však aj dôvod, prečo som sa na tento film vrhol, takže by som mal byť v podstate spokojný.(2.5.2014)

Navzdory tomu, co napíšu dávám takovéto hodnocení. Ano, je pravda, ze herci jsou vybráni jako by šlo spíše o casting na Beverly Hills, ale to bych nebrala jako nějaké velké negativum. Jen je tahle skutečnost postavena do silného protikladu k tomu, jak si kdo představuje člověka zabývajícího se filozofií - takže předsudky. Další co tady kdo zmiňuje - proč se to odehrává v Jakartě a nikdo není Indonésan...Tohle ale nemůžeme s určitostí říci, a navíc není nějak přesně určeno, jakou školu tito studenti studují... Protože jsou očividně naprosto odlišní, může jít o nějakou mezinárodní instituci... Ale tohle všechno jsou celkem detaily. Důležitý je tady smysl, příběh a charaktery. K těm charakterům: kromě (téměř) náhodně určených povolání a skills, které si postavy vylosují je tady pramálo poznat, jaký kdo je...Téměř všichni mi připadají charakterově strašně podobní (až na profesora opovrhujícího city a oceňujícího pouze rozum), divák musí řešit jakoukoli nuanci, aby se do postav ponořil. "Provedení" příběhu a jeho konečný smysl vyplývající z posledního scénáře katastrofy, která se nakonec nestala, jsou celkem zajímavé, ovšem je pravda, ze spousta věcí mohla být dotažena do konce (co ten vztah A+ studentky s profesorem??? Nebo vůbec vztahy mezi studenty, o nichž kromě velice povrchních informací nic nevíme?) Rozhodně nejde o nějaký propadák, obzvláště vizuální stránka je velmi působivá, hlavní myšlenka, tedy dle mého názoru ta, že čistý rozum je vždy lepší obohatit také citem je fajn. Určitě stojí za to zhlédnout. 66%(24.3.2016)

• Pilda17

Zajímavý námět a vizuální stránka a tím jsem skončil. Od průměrných hereckých výkonů, kde se převážně vybíralo kvůli vzhledu, až po příběh, děj, napětí nebo scénář. 107 minut filozofování o ničem a bohužel i s pěkně trapným závěrem. Čekal jsem aspoň z části něco ve stylu Divide, bohužel se mi potvrdilo, že natočit postapokalyptický snímek na úrovni se vždy nepovede. O to více si vážím právě zmiňovaného Divide a budu si muset brzo spravit chuť další projekcí .. 2/10 = 21%(23.2.2014)

• Fowl

Velká škoda. Začátek mě chytnul, čekal jsem opravdové rozvinutí daného filozofického tématu o deseti lidech v bunkru, kdy i sám divák může zapojit svůj morální a logický smysl. Jak se tak zdálo tak celý tento logický a filozofický záměr se postupně vytrácel ve skóre logika 0, filozofie 0 a měl ukázat, že bez emocionální stránky nepřežije i sebevíc chytrých mozků. Budiž, ale ten příběh, co k tomu vedl, rval bych si vlasy. Teoretická doměnka , kde se postavy chovají jako by se tam mohly volně potulovat a schovávat před sebou zbraně. Bohuže poslední tečkou byl milostný trojuhelník na samém vrcholu, jako by šlo vlastně celou dobu o romantické drama. Líbila se mi vizuální stránka, atmosféra. Nicméně škoda, škoda, škoda. Film si hraje na víc, než doopravdy je.(4.3.2014)

• dr.horrible

SPOILERy.. No. Medzinárodná škola v Jakarte. A všetci z Beverly Hills! Kasting nemal chybu; nič proti homosexuálom, ale keď sa tak ten blonďák rozhliadal po triede, hľadal ďalšieho homosexuála, uvedomil som si, že sú teplí všetci! Aj dievčatá! Fakt to nemyslím zle, obsadenie jak z reklám United Colors of Benetton. Navyše na konci Sophie Lowe konštatuje, že ide o mimoriadne nadanú triedu. To myslia vážne? Toto má byť nadaná trieda?! Jediný dobrý nápad bol jednooký kráľ a jeho šesť žien. Inak fakt priemerná škola a vysoká moc ne. "Logiku" som skúšal nevnímať, pokiaľ to bavilo. Problém vidím v tom, že asi celú druhú polku nebavilo a ku koncu ma to už vyslovene sralo. Záverečná trojuholníková pointa pomohla, z predchádzajúceho času (básnika, kvetinára, opernej speváčky a autistického harfistu) sa jej však zbytky Strážnej veže vypudiť nepodarilo, a s pozitivizmom to u mňa skončilo tam, kde väčšina vegetariánov. V rovine teórie :)(25.7.2014)

• - Film měl soutěžní premiéru na festivalu Neuchâtel International Fantastic Film 7. června 2013. Nepodařilo se mu sice získat žádnou cenu, ale od divák se dočkal kladných ohlasů. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v různých částech Indonésii, jako je Jakarta, Jáva nebo Sumatra. (Terva)

• - Z posledního krytu odchzí 10 lidí, ale na lodi jich je již jen 9. (LERw!g)