Co všechno věděla Maisie

What Maisie Knew

USA, 2012, 99 min

Škoda. Chvílema mi to přišlo na čtyři, občas i na pět, ale toho sentimentu a hraní na city je tam přece jen o dost víc, než bylo nutné (a než by bylo efektivnější). Kladem jsou výkony většiny herců v hlavních rolích, hlavně Maisie (Onata Aprile), co mě naopak děsivě mučilo byl falešně znějící britský přízvuk Margo v podání Joanny Vanderham (což nechápu, když JE původem britka), a některá přílišná našroubování a zjednodušování ve scénáři. Oficiální text distributora je taky pěkná demence, hůř ten film snad ani popsat nemohl. Ve své podstatě proti tomu filmu nic nemám, ale nesnáším ten laciný patos, ten to prostě hned celé shodí, ačkoliv původní myšlenka byla záslužná a zpracování slušné.(29.11.2014)

To je tak, když se zaneprázdnění kariérističtí manželé rozvádějí a ve střídavé péči přetahují o děcko, že pro svou sobeckost právě na něj nehledí a zapomínají nejvíce, jen ho vláčejí svými hádkami, mindráky a snaží se uzurpovat jeho lásku na úkor toho druhého (i kohokoliv jiného). Sugestivně civilní střípky života malé holčičky Maisie (+/- sedmileté) dokážou chytnout za srdíčko, přestože se o to ani nijak podlézavě neprosí. Ale i ten idylický konec je vlastně ve výsledku velmi smutný (a neudržitelný).(2.9.2015)

Ako sa líši dieťa od herca ? Tak , že ešte žiadnym nie je a pozná len jednoduché veci, ktoré ho naučil život. Vie ako má správne v daných okamihoch reagovať a ticho dieťaťa sa zakaždým zmieta s nevšedným počudovaním, ktoré je výstrahou. Maisie bola veľkým otáznikom vo svete dospelých. Detský svet verzus detinské spoločenstvo, v ktorom Maisie vyrastala. Úprimný a jednoduchý príbeh.(2.8.2013)

Je trochu na pováženou, když ve filmu snažícím se mapovat mezilidské vztahy a porozvodové tahanice o děti, které se dnes týkají pomalu každé druhé rodiny, působí jako člověk z masa a kostí pouze matka v podání Julianne Moore. Její rozpolcenost mezi vlastními potřebami a křečovitou snahu o udržení si lásky vlastní dcery je nejlepší stránkou filmu. Není vlastně vůbec jasné, proč si ti dokonalí mladí árijci vzali dva naprosto nesympatické a pro život s další osobou nevhodné šuliny, jakými jsou Maisini rodiče. Jako je sice pěkné, že do Skarsgarda by se holka zamilovala už v deseti, ale co je moc, to je příliš a tím chci poukázat především na cukrkandlovost konce, který nic neřeší hlavně, že se jde na loďku. Zahrané je to ale skvěle včetně malé Maisie, jenž svým výkonem hodně pomáhá celému filmu. Také se na to kouká poměrně dobře, (nejen proto, že tam hraje Alex), a určité sdělení snímek nakonec má, i když zdaleka ne tak závažné jak původně plánoval.(23.10.2013)

Po zhlédnutí What Maisie Knew mě hned napadá jediné: "Chudák Maisie!" Malý človíček v bláznivém světě dospělých, ve kterém se všichni hádají. Co když se o dítě dokáží postarat mnohem lépe cizí lidé než vlastní rodiče? To už je celkem dost na pováženou. Film mě zprvu zaujal svým hereckým obsazením - zejména Julianne Moore a Alexander Skarsgard. Oba byli skvělí a přesvědčiví. Moore mi byla účelně ve své roli nesympatická a zahrála rockerku-matku velmi dobře. A Skarsgard byl "tatíček" k nezaplacení a sympaťák. Rovněž nesmím opomenout malou Onatu Aprile, která byla naprosto kouzelná a velmi dobře se zhostila své role. Zkrátka moc pěkný a milý film, který je zároveň neskutečně smutný téměř po celou dobu, ale co na tom, když to konec jistí.(29.7.2013)

• - Natáčanie snímky prebiehalo na autentických miestach v americkom meste New York. (MikaelSVK)

• - Kniha, ktorú Lincoln (Alexander Skarsgård) priniesol vo filme Maisie (Onata Aprile), sa volá "Young People's Natural History". (Laslo)

• - Film byl natočen na motivy románu "Co všechno Maisie věděla" od Henryho Jamese. (strelenaL)