Co všechno věděla Maisie

What Maisie Knew

USA, 2012, 99 min

Ošklivý rozchod, sobecký otec, nespolehlivá matka, soudní tahanice, hádky a malá Maisie uprostřed téhle bouře. Smutný příběh opomíjené malé holčičky; děti jsou možná naivní, ale když jim není věnována dostatečná péče a láska, tak to vycítí. Dramata, která se věnují více příběhu než jen vizuálu, mám prostě nejraději a tohle je zase jednou jedno z nich. Julianne Moore v roli matky-rockerky nezklamala, přestože ji divák prostě musel nesnášet. A Skarsgard se mi konečně někde líbil. Jen škoda nedotaženého konce.(4.8.2013)

Příjemné drama, kde je bezkonkurenčně hlavní rolí malá Maisie. Kolem se odehrává takové všelijaké menší či větší klišé, a malá Maisie tím proplouvá s roztomilou dětskou naivitou, jakoby bez zájmu k okolí, smířená vždy s variantou, kterou jí okolí podstrčí. Líbí se mi, že všichni 4 dospělí v jejím okolí jí mají opravdu rádi, je to vidět z každého rozhovoru, každého setkání, ale bije se to vždy s jejich egem, především v případě obou rodičů.(31.12.2014)

• zsn

Vysoké hodnocení svědčí o bizarnosti diváků ve sledování manželských sporů a tahanic o dítě. Nemuselo by to být špatné, kdyby se vlivem zanedbání rodičovské péče stala dramatická katastrofa, ale tento scénář jako dramatický nepovažuji. Bylo to takové... prázdné, a to i přes kvalitu Morre a fešáka Skarsgårda, který měl zde prostor ukázat maximálně otcovské sklony a sílu ve svém pravém ramenu, když pořád zvedal svou malou stepdaughter. Jakýž takýž děj začal až po hodině, z Julianne jsme si tam taky moc neužili a na titulní plakát bych ustavila spíše trio Vanderham - Aprile - Skarsgård. Bláhově mne na konci napadlo, že malou unesli, aby konečně nastoupil dramatický žánr, ale namísto toho nastoupily otazníky v podobě líbání Skarsgårda s Vanderham (kdy to předtím stihli?) a konec, který k ničemu kloudnému už vůbec nepřišel.(30.11.2015)

Jak těžko se mi píše komentář k filmu, který ode mě po dlouhé době dostal plnou palbu, když vím, že to bude jen sloupek plný superlativů, jelikož já na tomhle filmu nedokázala najít sebemenší zádrhel. Naopak, perfektně zvolení herci tu rozehravají (a bez vyjímky opět perfektně) parádní zamyšlení hodné drama o tom, jak málo stačí, aby se do sebe zahledění rodiče připravili o lásku malé dcerky a jiní lidé k té lásce jen pouhou upřímností a dobrotou přišli. Úžasné prostředí, herecké výkony, hudba, prostě všechno zapadlo jako dílky puzzle do příjemně koukatelného celku, který vzbuzuje velké emoce i v malých detailech. A je to přesně ten typ filmu, u něhož cítíte, že stačilo málo a scénář mohl být zmrven do dalšího klišé alá Safe Haven. Naštěstí se tak nestalo. Pátá hvězda je za úžasnou Onatu Aprile (kam se hrabe Dakota), která skoro nesleze z obrazovky a díky níž ani já nestačila cuknout pohledem kamkoli jinam. A moje oblíbená písnička z Tanner Hall, která zazní v českém traileru, je už jen příjemnou třešničkou na tomhle domácím čokoládovém dortu.(27.7.2013)

Film ve kterém vůbec nejde o Maisie, je smutnou ale naprosto autentickou ukázkou dnešních vztahů a smýšlení velké části společnosti. Ačkoliv některé momenty považuji za filmařsky nadsazené (vysadit dítě z auta před barákem, že se třeba dostane dovnitř), v obecném hledisku z příběhu mrazí. Julianně Moore skvělá, v naprosto odporné roli. Solidní soundtrack, i když ty písničky skupiny JM byly hrozný.(26.7.2014)

• - Julianne Moore v interview uvedla, že pro roli Susanny jí byly inspirací Courtney Love a Patti Smith, které jsou rovněž jak matky, tak rockové hvězdy. (Stanislaus)

• - Joanna Vanderham nahradila v úlohe Margo Evan Rachel Wood. (Inspector)

• - Film byl natočen na motivy románu "Co všechno Maisie věděla" od Henryho Jamese. (strelenaL)