Výstřely na Broadwayi

• Kanada

Komedie / Drama / Krimi

USA, 1994, 98 min

• Fiftis

Pravdepodobne úplne najhoršia snímka Woodyho Allena. Respektíve najnudnejšia. V gangsterskej retrokomédii prelína Allen prostredia manhattanských umeleckých kruhov dvadsiatych rokov so zákulisím newyorskej mafie. Obaja svety pritom odvodzuje z obrazu, ktorý je o nich zafixovaný v americkej kinematografii. Využíva typizované postavy a klasické dramatické situácie. Chápem, čo chcelo byť vyjadrené a iste sa tak aj stalo, len ten oblúk, čo míňal moju predstavu o kvalitnej zábave, tentoraz opísal veľký kruh. Úvod Výstrelov na Broadwayi nás privádza do New Yorku dvadsiatych rokov, prvé obrazy filmu ukazujú prostredie zóny Times Square a ide o autentické fotogramy z dobového filmovania, ktoré Allen upravil a digitálne zafarbil. Áno - vizuálna stránka sa podarila. Do tohto filmársky vďačného obdobia sú Výstrely na Broadwayi zasadené; do bláznivých rokov, kedy gangstri bohatli, vysmievali sa prohibičnému zákonu a vedľa nich prežívali herci a zboristi z Broadwaya svoje najlepšie časy v zlatom veku Broadwayu.(3.10.2019)

Spíš 3 a půl než 4 hvězdičky, ale i tak jde o velice dobrý film. Stále na mne - jako začínajícího fanouška Allenových filmů - působí ten Allenovský humor a dialogy a v tomto případě velice neobvyklá zápletka. Spojení mafie a divadla je geniálním nápadem a Allen jej skvěle ztvárnil (za přispění známých mafiánských herců jako Palmintieriho, Sirica, Viterelliho). Filmu by ale určitě prospěl větší spád.(17.5.2005)

20. léta, New York. Mladý divadelník, aby prosadil uvedení své nové hry, musí kývnout na podmínku mecenáše-gangstera vzít do herecké party jeho netalentovanou přítelkyni, která má navíc za zadkem strážce s podobou Chazze Palminteriho ("Než jsem podpálil školu, tak mě naučili číst a psát."). Ačkoliv si Woody Allen vybral další téma, které jeho osobně zřejmě často trápí, a to výsledná podoba snímku, tlaky a dohady s producenty atp., tentokrát si mé srdce vůbec nezískal. Děj moc nikam neposouvá, gradace je mizerná, tempo nulové, za kamerou se s nápady zrovna dvakrát nepředřel a ani při psaní sarkastických dialogů neměl podle všeho moc dobrou náladu. Nejvíc pak iritující herci, kteří ač úmyslně, ale přesto nesnesitelně přehrávají!! Prostě jedno z mých nejhorších setkání s Mistrem..(6.1.2012)

Trošku jsem se bál, že budu tímto filmem zklamán, protože jsem zatím ještě neviděl od Woodyho žádný film, v němž by Woody Allen sám nehrál. Ale brzy jsem se přesvědčil o tom, že mé obavy nebyly na místě. Allen moc dobře věděl, proč se do tohoto snímku nedosadil. Prostě si tentokrát nenapsal žádnou roli pro sebe, nehodil by se sem. Ale tohle je veldejší. Tenhle film je naprosto skvělý. Sám mám sice raději jiné Allenovy filmy, ale nedivil bych se, kdyby právě tento někdo považoval za jeho nejlepší. A nejlepší na celém snímku je úžasně propletený děj a geniální dialogy, u kterých jsem měl často obavy, že smíchy puknu. 9/10(20.10.2007)

Woodyho dobové příběhy už jsou mojí velkou jistotou. Budu při nich mít na tváři úsměv, občas široký, občas lehce zkřivený onou všudypřítomnou tesknou náladou. A určitě se nakonec vyhnu všem prohlášením o tom, že se "tentokrát pan režisér opravdu předvedl", protože lásku k umění, ironii k herečkám a nepostradatelnost romantiky jsem u něj naštěstí viděl vždycky a je jen náhoda, že to právě tady na Broadwayi přišlo všechno ruku v ruce v tak neopakovatelně pomalém tempu. Jako celek jsou totiž Výstřely tradičně skvělá a zřetelně promlouvající allenovština jak vyšitá.(16.2.2009)

• - Americký filmový institut AFI zařadil snímek mezi 10 nejlepších filmů o gangsterech. (Terva)