Výstřely na Broadwayi

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama / Krimi

USA, 1994, 98 min

Woody se sice do tohoto filmu neobsadil, ale to vůbec není na škodu, jelikož mi nepřijde, že by mi sem jeho typický charakter pasoval. Na roli ambiciózního a částečně ukřivděného dramatika už tehdy podle mě byl trochu starý a jiná, podobně prostorem výrazná postava už zde nevystupuje. John Cusack vzhledem k svému relativnímu mládí bylrozhodně dobrou volbou. V Allenově panoptiku zaujímají Výstřely poměrně odlišnější kousek - humor tu sice nějaký je, ale ten bych spíše - bereme-li v potaz známé autory - přirovnal k rukopisu Billyho Wildera. Přijde mi takový černější a cyničtější, navíc k tomuto označení svádí i prostředí gangsterů či reflektování zákulisních machinací, respektive odvrácené strany slávy. Svým způsobem se jedná o takový malý "Sunset Boulevard", není náhoda, že jsem si v souvislosti s Helen Sinclair zprvu vybavil slečnu Desmond. Její představitelka Dianne West mimochodem podává jeden z nejvýraznějších výkonů v tomto snímku, Oscara jí nemůže nikdo upřít. Vedle ní bych pochválil zmiňovaného Johna Cusacka a Jima Broadbenta. Trochu zvláštní mi přišel jen závěr, ale jinak se jedná o fungující celek. V podstatě si plné hodnocení vysluhuje už jen za svoji myšlenku - svým způsobem je snímek i odpovědí na to, jakým stylem se v našich filmech obsazují cameo role nebo nakolik je nutný ten častý výskyt product placementu. 90%(5.8.2010)

Trošku jsem se bál, že budu tímto filmem zklamán, protože jsem zatím ještě neviděl od Woodyho žádný film, v němž by Woody Allen sám nehrál. Ale brzy jsem se přesvědčil o tom, že mé obavy nebyly na místě. Allen moc dobře věděl, proč se do tohoto snímku nedosadil. Prostě si tentokrát nenapsal žádnou roli pro sebe, nehodil by se sem. Ale tohle je veldejší. Tenhle film je naprosto skvělý. Sám mám sice raději jiné Allenovy filmy, ale nedivil bych se, kdyby právě tento někdo považoval za jeho nejlepší. A nejlepší na celém snímku je úžasně propletený děj a geniální dialogy, u kterých jsem měl často obavy, že smíchy puknu. 9/10(20.10.2007)

Nostalgická, hrejivá oslava divadla a všetkého, čo ho robí tak krásnym a plnohodnotným umením. Woody v životnej forme, tak, ako sa mu to podarí len raz za čas. Keď som odchádzal z kina, chcel som každého rovnako spokojného diváka vyobjímať a radovať sa s ním z toho, aký zázrak sme práve videli. Prekrásne!(27.9.2002)

20. léta, New York. Mladý divadelník, aby prosadil uvedení své nové hry, musí kývnout na podmínku mecenáše-gangstera vzít do herecké party jeho netalentovanou přítelkyni, která má navíc za zadkem strážce s podobou Chazze Palminteriho ("Než jsem podpálil školu, tak mě naučili číst a psát."). Ačkoliv si Woody Allen vybral další téma, které jeho osobně zřejmě často trápí, a to výsledná podoba snímku, tlaky a dohady s producenty atp., tentokrát si mé srdce vůbec nezískal. Děj moc nikam neposouvá, gradace je mizerná, tempo nulové, za kamerou se s nápady zrovna dvakrát nepředřel a ani při psaní sarkastických dialogů neměl podle všeho moc dobrou náladu. Nejvíc pak iritující herci, kteří ač úmyslně, ale přesto nesnesitelně přehrávají!! Prostě jedno z mých nejhorších setkání s Mistrem..(6.1.2012)

Dalsi paradni Allen, i kdyz mezi nejlepsi kousky se to nezaradi. Hlavni problem je, ze to cely pusobi lehce stereotypne. Pribeh je fajn, nacvicovani divadelniho predstaveni a na pozadi gangsteri, vetsina postav je paradne napsana a obsazeni je taky perfektni, hlavne me potesil Palminteri jako genialni spisovatel/vrah a neustale zerouci Broadbent. Jenze pres tohle vsechno je to takovy furt dokola, nejdriv zkousi, pak se s nekym neco ohledne predstaveni resi, zase se zkousi, zase se resi problemy a furt stale a stale stejne az kolikrat jsou nektery dialogy skoro stejny. Navic to neustaly vyrvavani a hadky hercu na podiu v prvni pulce filmu mi za chvily lezlo na nervy. Ale i pres tuhle vytku je film pohodove natocenej, i kdyz je to drama tak nechybi sem tam nakej for, pekna dobova atmosfera, fajn hudba a nenudi to ani nahodou.(29.1.2009)

• - Americký filmový institut AFI zařadil snímek mezi 10 nejlepších filmů o gangsterech. (Terva)