Reklama

Reklama

Gangsterská retrokomedie Výstřely na Broadwayi je v tvorbě Woodyho Allena určitou odbočkou. Známý americký komediograf se i zde zabývá newyorským intelektuálským prostředím (který tu reprezentují osoby spjaté s divadlem), ale konfrontuje ho s drsnou realitou gangsterského polosvěta. Navíc svůj příběh, na jehož scénáři nepracoval sám, ale s bývalým novinářem Douglasem McGrathem, zasadil do dvacátých let a sám v něm herecky nevystupuje. Mladý divadelní autor David Shayne (John Cusack jako Allenovo alter ego) se zoufale snaží prosadit se svojí novou hrou, na niž nemůže sehnat finance, a tak uzavře faustovskou smlouvu s mafiánem Nickem Valentim (Joe Viterelli), který je ochoten poskytnout potřebné prostředky za drobnou službu – jeho nová milenka, ukřičená sboristka Olive (Jennifer Tillyová), totiž touží po jevištní kariéře. Bouřlivě probíhající zkoušky nového kusu, jež bedlivě sleduje Olivin bodyguard Cheech (Chazz Palminteri), komplikuje především účast herecké primadony Helen Sinclairové (Dianne Wiestová), která neustále mění svůj text. Zabiják Cheech projeví nečekané dramatické nadání a začne Davidovi upravovat dialogy i děj podle životní reality, kterou sám zná. Navíc i jemu rychle dojde, že Olive na svoji roli v žádném případě nestačí, a rozhodne se pro radikální řešení. I přes lehkou, veseloherní notu se Allen několikrát dotkne vážnějších problémů, jako např. co je to vlastně umění (Jestli prostý člověk nerozumí tvému dílu, jsi génius!) nebo jak dalece lze ohnout umělcovo svědomí. (Česká televize)

(více)

Recenze (98)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Pravdepodobne úplne najhoršia snímka Woodyho Allena. Respektíve najnudnejšia. V gangsterskej retrokomédii prelína Allen prostredia manhattanských umeleckých kruhov dvadsiatych rokov so zákulisím newyorskej mafie. Obaja svety pritom odvodzuje z obrazu, ktorý je o nich zafixovaný v americkej kinematografii. Využíva typizované postavy a klasické dramatické situácie. Chápem, čo chcelo byť vyjadrené a iste sa tak aj stalo, len ten oblúk, čo míňal moju predstavu o kvalitnej zábave, tentoraz opísal veľký kruh. Úvod Výstrelov na Broadwayi nás privádza do New Yorku dvadsiatych rokov, prvé obrazy filmu ukazujú prostredie zóny Times Square a ide o autentické fotogramy z dobového filmovania, ktoré Allen upravil a digitálne zafarbil. Áno - vizuálna stránka sa podarila. Do tohto filmársky vďačného obdobia sú Výstrely na Broadwayi zasadené; do bláznivých rokov, kedy gangstri bohatli, vysmievali sa prohibičnému zákonu a vedľa nich prežívali herci a zboristi z Broadwaya svoje najlepšie časy v zlatom veku Broadwayu. ()

MCZ 

všechny recenze uživatele

Méně tradiční allenovky mi zpravidla dělají radost a v případě Bullets over Broadway tomu není jinak. Humor sice nechybí, nicméně tentokrát je přítomen ve znatelněji černější a sarkastičtější podobě. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších Allenových filmů vůbec; dobře fungující příběh s hodně zábavnými zvraty, přitažlivé místo i doba konání a k tomu docela fajn obsazení. Výborné. 9/10 ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Bullets Over Broadway sú nostalgická, hrejivá oslava divadla a všetkého, čo ho robí tak krásnym a plnohodnotným umením. Woody Allen v životnej forme. Pri odchode z kina som chcel každého rovnako spokojného diváka objať a radovať sa s ním z toho, aký zázrak sme práve videli. Prekrásne! ()

stilgar1 

všechny recenze uživatele

Trošku jsem se bál, že budu tímto filmem zklamán, protože jsem zatím ještě neviděl od Woodyho žádný film, v němž by Woody Allen sám nehrál. Ale brzy jsem se přesvědčil o tom, že mé obavy nebyly na místě. Allen moc dobře věděl, proč se do tohoto snímku nedosadil. Prostě si tentokrát nenapsal žádnou roli pro sebe, nehodil by se sem. Ale tohle je veldejší. Tenhle film je naprosto skvělý. Sám mám sice raději jiné Allenovy filmy, ale nedivil bych se, kdyby právě tento někdo považoval za jeho nejlepší. A nejlepší na celém snímku je úžasně propletený děj a geniální dialogy, u kterých jsem měl často obavy, že smíchy puknu. 9/10 ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Woody vyplodil zajímavý a vtipný scénář, ale z mého pohledu tomu dal takové nemastné neslané zpracování, které má, mezi těmi vtipnými scénami i mnoho nudných míst. Cusack je samozřejmě stejný jako každá hlavní postava ve Woodyho filmech a celý děj je tak pouze další z mnoha variací na "těžký život intelektuálního neurotika". Prokletí žlutozeleného škorpióna mě bavilo o poznání více. 6/10 ()

Galerie (38)

Zajímavosti (4)

  • Americký filmový institut AFI zařadil snímek mezi 10 nejlepších filmů o gangsterech. (Terva)

Reklama

Reklama