Old Shatterhand sice pro sebe našel štěstí v soužití s Nšo-či, ale během pravidelných výprav zpět do rozrůstajících se výsep civilizace poznává, že na jeho způsob života a přátelství s indiány lidé v městech pohlížejí skrz prsty. Přesto se snaží trpělivě přivést obě strany k jednomu stolu, když už ne na úrovni státních autorit, tak alespoň jednotlivých lidí. Jeho poklidný život v usedlosti na území Apačů vezme náhle za své, když během kopání studny místo na vodu narazí na ropu. Naneštěstí zrovna v nedalekém Roswellu pobývá syn ropného magnáta Santera, který zde uvízl cestou do Los Angeles. Tam ho otec vyslal z New Yorku, aby se nezvedeného a zlovolného grobiána zbavil. Santer Junior si umane, že půdu Apačů získá za každou cenou. Vinnetoua a Old Shatterhanda čeká boj proti lidské zlobě motivované hrabivostí, personifikované do jejich nejzavilejšího a nejnebezpečnějšího protivníka. (Česká televize)

Alagaesie

Santer Junior prostě nebyl ono. Titulky s mapou byly skvělý. Potěšilo mě, že původní hudební motiv nebyl jen na konci. Objevení ložiska ropy pobavilo. Jasně: nikdo se to neměl dozvědět, ale všichni to věděli. Soud byl narafičen a zmanipulován. Sam zas dorazil tak-tak. Plamen těsně nad dynamitem působil dost výhružně. Prezident – „náčelník bělochů“ zněl úsměvně. Souboj tomahawků u ohně byl neslaný a přeřvaný. Domluva na nezabití Tokvi-Kawi byla příliš sladká a teatrální. Olda s modrým proužkem a tím spíš jeho rudý bratr s modrou bradou vypadali dobře. Přestřelka solidní. Bohužel to schytala Samova křepelice. A následně došlo i na náčelníka. Necejtil jsem smutek jako v původním filmu. Prostě jen konec slavného náčelníka. Ale že náčelníkem bude Shatterhand byl vtipný závěr. ()

TeachMe

Poslední díl je strhující a kompletní dokončení OldShatterhandova smíření s novou identitou skvělé! Ořvala jsem tohoto Vinnettoa stejně jako předchozího - rozdíl je ten, že zde necítím jen sentimentalitu a "pohádkovost", ale i jakousi "trpkost" příběhu - pro mne rozhodně silnější zážitek, bez přemoudřelého Brice (kterého jsem ale samozřejmě vždycky baštila). Závěrečný díl série tak zcela zachraňuje poněkud nudnější díl střední. Také akt propojení krve Vinnettoua a Shatterhanda je mnohem logičtější v momentě, kdy se již tak dobře znají, než ve chvíli, kdy jeden druhého porazí v závodě v kanoích... :-) čímž dostává i tento příběh mnohem realističtější a zároveň temnější podobu... ()

Sykype

Tak a máme tu konec. Musím konstatovat, že celá série je natočena podle úplně jiných knih, než které napsal můj oblíbený autor Karel May. Jeho knihy jsem přečetl téměř všechny, a tak jsem se opravdu nestačil divit, co za paskvil tentokrát filmaři natočili. Ano, vyšší hodnocení by se dalo s přimhouřením dát, ale to by člověk nesměl číst knihu, nesměl by vidět původní podařené zpracování s vynikajícím hereckým obsazením. Z tohoto důvodu také nechápu vysoké hodnocení některých dalších uživatelů. Takhle se knižní předlohy prostě nezpracovávají. Celá dějová linie je opět úplně jiná a všemu dává korunu očekávaný happy end, s Nšo-či a Old Shatterhandem. Vše bylo zadupáno do země, Karel May by se musel obracet v hrobě. Jednu hvězdičku dávám jen z piety za padlé indiány. ()

Blondybaby

Jedna hvězdička za "Sama" a jeho Bell a za to, že "Vinnetou" byl místy opravdu sexy :) Kdyby se tento western, kolísající mezi komedií a patosem nejmenoval Vinnetou, přidala bych ještě jednu hvězdu. Ale jelikož to má s Mayem společné jen jména hlavních postav, tak si jí nezaslouží. ()

eexDon

Für mich - 65%, - /zbytečně natahované, Old Tintítko Shatterhand náčelníkem Apačů - to mělo bejt jako co - pokus o vtip nebo polopokus o uzavření trilogie?, mimochodem multikulti hostina u Olda a souboj náčelník Komančů x Vinnetou to se taky moc nepovedlo/, + /aspoň nějaká ta atmosféra osudová, občas u Komančů až hororová tam byla/, hodnocení - 3. díl sice lepší než 2., ale horší než 1., nic moc, navíc s velkolepou tečkou Old Tintítko Shatterhand náčelník Apačů, ještěže už není 4. díl, doufám, že ani nebude ()