• žlutaopoce
  *****

  Nespravedlivě opomíjený a zatracovaný seriál, který ukazuje víc drsné indiánské reality než všechny ty pohádkové velkofilmy, na kterých jsme mnozí vyrůstali a které milujeme. Jistě, není dokonalý a je zcela jiný – komornější a schopnostmi hlavních hrdinů víc při zemi. Jeho děj je místy naivní a snad nic nevychází z knižní předlohy (snad kromě vousů Old Shatterhanda, který byl i v knihách často vousatý). Je však daleko „indiánštější“, naturálnější a emocionálnější. Pušky jsou skutečnými puškami, tomahawky skutečnými tomahawkami. Indiánské kostýmy jsou přímo skvělé. Jsou tam vidět i momenty z běžného táborového života. Zde zobrazení indiáni mají každý svůj individuální charakter i kostým, na rozdíl od jednolité masy „uniformovaných“, nahnědo natřených jugoslávských komparsistů s křivě nasazenými parukami a prkennými hereckými výkony. A v tom je právě kouzlo tohoto seriálu. Seriál byl údajně natočen v Mexiku a exteriéry i skuteční indiánští (nebo alespoň poloindiánští-mexičtí) herci tomu odpovídají. Známé německé filmy nastavily jakýsi „etalon kvality Vinnetoua“, se kterým všichni porovnávají cokoliv dalšího, co vznikne na toto téma a tak cokoliv jiné je automaticky horší nebo přímo špatné (pro toho, kdo zná jenom filmy jsou snad zklamáním i knihy Karla Maye). Seriál jsem viděl v 80. letech ještě jako kluk a tehdy se ani mě příliš nelíbil. Koukal jsem se na to spíš ze setrvačnosti a prostě proto, že to byl můj hrdina Vinetů. Abych trochu vyrovnal to nespravedlivě nízké hodnocení, dávám 5 hvězdiček!(7.5.2011)

 • špaček421
  **

  Seriál Vinnetou, v jehož titulcích není ani jednou zmíněno jméno Karla Maye. Ve skutečnosti jde o one-man show Pierra Brice, kvůli které je dokonce Old Shatterhand odsouzen do role trapného statisty, navíc byl obsazen hercem, který sice na první pohled vypadá jako starší verze Burianovy obálky knihy, na ten druhý jde ale vidět, že je to prostě jen tlustý dědek. Sám VInnetou tu tak může jednat jako absolutní bojovník za práva Indiánů, který nenávidí bledé tváře a Shatterhanda i Hawkense snad toleruje jen se skřípěním zubů. Dalšími hlavními postavami jsou pak přiblblý Komanč Tašunka a otravný ukecaný a zbabělý fotograf, kterého si zahrál autor scénáře, takže se nacpal, kde mohl, a nevystupuje snad jen ve dvou dílech. Začátek se hřmotnou hudbou, podivným střihem, zastřeleným dítětem a Vinnetouem střeleným do hlavy je děsivý, pak se ale uklidní. Největším problémem seriálu je tak to, že se v něm takřka nic neděje. Jen se pořád mluví o tom, co se stane, a nakonec se nestane nic. Aspoň se mezi knižními dialogy občas objeví hláška tak šílená, že člověk jen kroutí hlavou. "Mnoho indiánů tam nechalo svoje péra, když jsem udělal tuhle fotku." "Byl to starý muž, tak jsme ho poslouchali. Ale pak jsme ho museli praštit veslem, abychom se dostali včas domů." "Připravili mě o nevinnost. Žádný muž už pro mě nikdy nebude hrát na flétnu před mým teepee." "Pomoz, Vinnetou, bledé tváře znásilňují naše ženy a pálí naše teepee!" "Ty stvůry!" Atd. A nezapomeňme na dobré trávy a zhuleného Starého Medvěda!(28.1.2017)

 • Segrestor
  ****

  Já vím, jako ty slavný bijáky z Jugošky to nebylo, ale pořád lepší než huba plná sazí. A navíc tomu docela škodí, že místo Plitvických jezer nám představují nějaké Dijonské lesy. Tam si lze Apače sotva představit. Do Francie Apačové ani žádní jiní indiáni moc nejezdí ani nejezdili. A hlavně diváci jsou na jugoslávské exteriery zvyklí a podle toho i soudí Vinnetoua natočeného jinde (přitom tam, kde se objeví záběry mexických lokací, je seriál mnohem reálnější). Pupkatý Old Shatterhand v podání Siegfrieda Rauche je ovšem výborný. Více odpovídá knižní předloze a je tak mnohem víc trapper, než vyšamponovaný Lex Barker. Není to samozřejmě úplně kvalitní podívaná, ale místní průměr hodnocení je možná až přehnaně kritický. Lze se snad domnívat, že mnozí mají předsudky vůči obstarožnímu Bricemu, krajině, vousům a pupku Old Shatterhanda a přirozené (nízké) mentality toho indiánského eléva Tašunky.(24.4.2011)

 • dopitak
  **

  Hrůza. Usínal jsem u tohoto seriálu asi dva měsíce. Začátek má docela solidně našlápnuto, jenomže s příchodem Tašunky se přestane cokoliv dít. Soud na konci je už jenom fraškou. Kdyby tvůrci zkusili do každého dílu nacpat jeden příběh, a jen volně je provázali namísto pokračování o ničem, dalo se z toho něco udělat. I když Olda je děsnej, dabing Fišera, Kopřivy (Sam Hawkins!), Ladislava Mrkvičky a Ferdinanda Krůty je fakt skvělej.(15.8.2018)

 • DarthArt
  **

  Seriálového Vinnetoua si už moc nepamatuju, ale vím, že to byla děsná nuda a proti filmům skoro parodie - podobně jako třeba seriál á la Terminátor. Kolega Snorlax tady píše, že "být Karl May, tak vstane z mrtvých, umlátí prznitele svého díla a spořádaně se opět vrátí do Radebeulu". To celkem sedí, já bych k tomu jen ještě dodal, že kdyby se v tom Radebeulu objevili opravdoví indiáni a kovbojové, co v té Americe skutečně někdy byli, asi by pár vzduchem chlazených schytal i sám mistr. Ale to nic nemění na tom, že roztahovat klasiku na seriály (pardon: na BLBÉ seriály) se moc nevyplácí...(13.2.2015)

 • - Kromě Pierre Brice, který si znovu zahrál legendárního Vinnetou, si roli Sama Hawkense zopakoval i Ralf Wolter. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)

 • - Do role Old Shatterhanda se uvažovalo i o Karlu Michaele Voglerovi, který se objevil v roli Kara ben Nemsího (jméno, kterým byla postava Old Shatterhand nazývána v příbězích v Orientu) v seriálu Kara Ben Nemsi Effendi (od r. 1973). Nakonec role ale připadla Siegfriedovi Rauchovi. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)

 • - Tašunku ztělesnil student filozofie Eric Do Hieu, jehož matka byla Francouzka a otec Vietnamec. [Zdroj: karel-may.majerco.net] (mar48)