Báječný hotel Marigold

Báječný hotel Marigold

Komedie / Drama

Velká Británie / USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 119 min

• gudaulin

Bollywood i euroamerická kinematografie se už nějakou dobu navzájem ovlivňují. Zatímco produkci indických studií ten zahraniční vliv prospívá a kvalita jde vzhůru, druhým směrem to funguje o poznání hůř. Hotel Marigold sice spáchal Brit jak poleno, ale tenhle filmový kousek má bohužel k tvorbě bollywoodské továrny na sny nepříjemně blízko. Povedl se casting - jak by ne, když si Madden vzal na pomoc hvězdný tým sestavený z nejpopulárnějších herců starší generace. Ani námět není špatný a na jeho základě mohla vzniknout zajímavá podívaná. Jenže abych využil komentu uživatele nash., mohl bych mu "odpustit tu trošku patosu, pohádkovost i sem tam nějaké to klišé", jenže co s tím zbytkem... Ono ho totiž není trošku, ale haldy. Pár poklesků filmu rád odpustím, leč Indie je zobrazena tak, že odpovídá snad všem myslitelným kulturním stereotypům, je tak barvotisková, až to bolí. Postavy fungují spíš jako figurky a pro celý film je charakteristické soustředění na povrch. Všechno je zjednodušované, hrané na jistotu, na první signální. Ten snímek je kultivovaně natočený, konec konců je určený zralejší generaci. Nezdravě se ale utápí v okázalém dojímání a jeho happyend by si nezadal s Pytlákovou schovankou nebo závěrečnou scénou Limonádového Joea. Nejeden dialog v závěrečné dvacetiminutovce si říká o jízlivé zesměšnění. Hotel Marigold se, jak ubíhají minuty, stává spíš nechtěnou karikaturou sebe sama. Celkový dojem: 45 %.(30.9.2015)

Jedným slovom - príjemné. Na film som sa tešil niekoľko mesiacov a emóciu, ktorú mi film predal si ešte teraz užívam. Je to obyčajná a konvenčná britská komédia s výborne načasovanými vtipmi, exotickou atmosférou Indie a sympatickými hercami, stvárňujúcich skvelo napísané charaktery. Je to v mnohom sentimentálne a v rôznych aspektoch romantické. Zmena u každého hrdinu je vďaka konvenciám žánru nutná a v konečnom dôsledku veľmi vítaná. Ono sa naozaj jedná o veľmi príjemne napísaný a zrežírovaný film s fantastickými hercami - Nighy, Smith a Dench jednoznačne kraľujú a ktorý približuje niektoré životné pravdy veľmi zaujímavým, nenúteným spôsobom. Ďalej je to potom sympatická Newmanová hudba a veľmi pekné vyvrcholenie príbehu. Možno je to naozaj málo, ale priznám sa, že filmy podobného ladenia, v ktorých je každá scéna neplnená neuveriteľným optimizmom k svojmu životu a pre pokoj svojej duše potrebujem. Tu som dostal všetko vo veľmi peknom balení. A rozhodne sa jedná o film pri ktorom sa budú baviť mnohé generácie, ak si budú chcieť oddýchnuť, zabaviť sa a spríjemniť si deň nenásilným, ale remeselne výborne zvládnutým, malým- veľkým filmom.(19.4.2012)

Lehkým stylem napsaná příručka, jak komunikovat se starými lidmi a Indy – pro ty, kdo své prarodiče deset let neviděli, v Indii nikdy nebyli a nic na tom nehodlají měnit. Madden bez jakýchkoliv okolků staví celý film na britských hercích první třídy (kteří ovšem věkově patří do univerzity třetího věku). Dává jim dostatek prostoru, aby se vypovídali o svých prvních láskách a posledních přáních. Jelikož dámy a pánové vskutku mají nač vzpomínat, mluví dlouze a často. Aby nás jejich dojímavé, vědomím nedlouhé budoucnosti prostoupené výpovědi náhodou nepřivedly k myšlence, že život je děvka (která ovšem víc bere, než dává), jsou vážná slova prokládána dynamičtější indickou milostnou linií a humornými scénkami na téma sex v pozdním věku. Lechtivý humor pozbývá na nepatřičnosti (a tedy na vtipnosti) ve světle filmů jako Sedmé nebe – to je dnes představa geronto-sexu ještě stále tak výstřední? Bohužel se mi nepodařilo rozluštit, jaký význam, kromě exotických lokací, mělo situování děje právě do Indie. Někteří z účastníků zájezdu mohou pamatovat zlaté časy britského impéria, kolonialistická minulost však ve filmu není nijak rozváděna, nanejvýš implicitně na postavě Maggie Smith, která se z nerudné rasistky jako zázrakem mění v celku vlídnou paní. Producentovi zřejmě přišla Indie jako vhodná lokace. Od Anglie odlišná dost, aby byl nevyhnutelný střet kultur nápadný, současně spojována s filozofií, ze které se západní člověk může hodně naučit. Netuším ale, proč by se něco radikálně nového měli učit lidé, jež již byli životem poučeni dosyta. Žádný z nich přitom nevypadá na dobrodružný „zážitkový“ typ a neboť do hotelu zřejmě (snad s jednou výjimkou) nepřijeli zemřít, nepůsobí jejich touha okusit na stará kolena něco exotického ani trochu věrohodně. Dobrými pocity zahalený a hřejivými barvami prosvětlený film zcela postrádá autentický odér stáří, smrti a indických ulic, zato na sto honů zapáchá scenáristickým kalkulem a tou nejprostší režisérskou rutinou. Je pěkné mít Nighyho, Denchovou a Wilkinsono pohromadě, přesto si raději pustím film, kde hrají sami a který netrvá čtyři hodiny psychického času. 60%(18.4.2012)

Každý má svoje problémy a neobchádza to ani ľudí v starobe. Miestom pre regeneráciu duše je krachujúci hotel Marigold v Indii, ktorý vedie mladý snílek. Práve jeho prehnaný optimistický životný postoj je inšpirujúci pre divákov a je určitým spôsobom až zábavný. Excelentné obsadenie filmu má potenciál aj na tucet filmov, ak im je dopriaty vhodný scenár. V tomto prípade zostali tvorcovia kdesi na pol ceste...(28.6.2012)

Krásné britské komediální drama o několika seniorech, kteří se rozhodli zbavit reálných a naprosto klasických problémů všedního života a vyrazily do báječného hotelu Marigold v Indii, který je postaven pro seniory. Jenže nic není tak, jak se podle inzerátu zdá a hotel Marigold je vlastně stará budova, kterou se mladý Ind snaží zrekonstruovat. A tak začíná dramatické i komické dobrodružství v městečku Indie se skupinkou důchodců z Velké Británie, kteří se zde poprvé seznamují a stávají se z nich přátelé. Celý snímek funguje především na osvědčených a brilantních hercích jako Bill Nighy, Maggie Smith (ta zde hrála snad nejlepší postavu); Tom Wilkinson, Judi Dench atd... ale jinak se nejedná o nic extra nového. Ano, skvěle jsem se bavil a celé dvě hodiny jsem si užíval, ale nejedná se o nic velkolepého. 4*.(25.11.2013)

• - Názov filmu sa objaví v desiatej minúte. (Johnny.ARN)

• - John Madden našel při vytváření plakátu k filmu inspiraci v plakátu ke snímku Láska nebeská (2003). (('Butcher'))

• - Bill Nighy a Penelope Wilton ztvárnili manželský pár už dříve, a to ve filmu Soumrak mrtvých (2004). (R´Hell)