Byl jednou jeden film: Mechanický pomeranč (TV film)

• francouzský

Il était une fois... Orange mécanique

Once Upon a Time ... A Clockwork Orange

Dokumentární

Francie, 2011, 52 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

„Byl prostě... bůh.“ Ale to už přeci dávno víme.(8.12.2011)

Co se dělo na plátně každý dobře ví, ale co za tím vším stálo? Jak se to vlastně dalo dohromady? Až neuvěřitelně náhodně. Informace nutné k životu každého filmového fajnšmekra.(23.1.2013)

Zaujímavý dokument, o ktorom je lepšie nič nevedieť, pretože bude lepšie, ak sa podrobnosti o natáčaní kultového filmu dozviete až z neho a mnoho vecí priamo od Malcolma McDowella. Napríklad aj to, že nie všetko bol umelecký zámer, niektoré veci boli iba dielom náhody a okamžitých rozhodnutí. Taktiež sa dozviete niečo aj o spoločenských metaforách, ktoré sa vo filme dajú nájsť a trochu si nad nimi zafilozofujeme.(28.10.2012)

Fanda Kubricka se zde mnoho nového nedozví, přesto díky za tento dokument. (691., 7. XII. 2011)(8.12.2011)

Stanley Kubrick byl divnej pavouk, co točil výborný filmy a chudák McDowell, kterej v Mechanickým pomaranči schytal hlavní roli. Jo, hrát ve filmu je někdy fakt dřina. Masakr.(27.12.2012)

Jakmile stát, ale i jiná podobná autorita, třeba soudy, začne ukazovat jedinci jeho perverzi a snaží se jej převychovat, nejedná se o perverzi individuální, ale o perverzi státní. Stanley, ale i jiní odpůrci psychiatrie, školství a podobných institutcí, se bouřil proti chybám každé vlády, jelikož nebyla dokonalá. Všechny tyto státní zřízení, včetně policie, školství, ale i justice považoval na jednu stranu jako nástroj na zrovnoprávnění, ale na druhou stranu jako nástroj na kolektivizaci myšlení, níčení individuality a svobody volby. Sám ale nevěděl, čím vládu státu, kterou považoval za krajně zvrhlou, nahradit, dle něj by vláda demokratická, ale i vláda jednoho diktátora, tedy fašistická, vyšly nastejno. Kubrick je velmi nadčasový a pokrokový tím, že neukazuje zvrhlost státní moci v totalitním režimu, ale naopak ve zcela demokratické zemi, díky tomu nám to přijde mnohem nebezpečnější, protože takovéto metody by do demokracie neměly vůbec proniknout, a přesto, když se na to člověk díval před čtyřiceti lety, přišlo mu to jako sci-fi, ale jak dnes vidíme, děje se to a děje se to běžně.(8.12.2018)

Nejsem Kubrickovým fanouškem a Mechanický pomeranč považuji za osobité, ale nijak významné dílo. I přesto sem tímto dokumentem nepohrdl a udělal jsem dobře. Velmi živé vyprávění podpořeno zajímavými fakty i osobními názory mě upoutalo natolik, že mám chuť si Pomeranč pustit a znovu zauvažovat jestli ten Kubrick byl génius nebo je jen prostě přílíš přeceňovaný. [80%](28.7.2012)

Stanley bol génius a sledovať čokoľvek o takýchto ľuďoch je pre mňa prínosné..(8.12.2011)