poster

Byl jednou jeden film: Mechanický pomeranč (TV film)

 • francouzský

  Il était une fois... Orange mécanique

 • anglický

  Once Upon a Time ... A Clockwork Orange

Dokumentární

Francie, 2011, 52 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

 • Matty
  ***

  „Byl prostě... bůh.“ Ale to už přeci dávno víme.(8.12.2011)

 • mchnk
  ****

  Co se dělo na plátně každý dobře ví, ale co za tím vším stálo? Jak se to vlastně dalo dohromady? Až neuvěřitelně náhodně. Informace nutné k životu každého filmového fajnšmekra.(23.1.2013)

 • Anderton
  ****

  Zaujímavý dokument, o ktorom je lepšie nič nevedieť, pretože bude lepšie, ak sa podrobnosti o natáčaní kultového filmu dozviete až z neho a mnoho vecí priamo od Malcolma McDowella. Napríklad aj to, že nie všetko bol umelecký zámer, niektoré veci boli iba dielom náhody a okamžitých rozhodnutí. Taktiež sa dozviete niečo aj o spoločenských metaforách, ktoré sa vo filme dajú nájsť a trochu si nad nimi zafilozofujeme.(28.10.2012)

 • L_O_U_S
  ***

  Fanda Kubricka se zde mnoho nového nedozví, přesto díky za tento dokument. (691., 7. XII. 2011)(8.12.2011)

 • Compadre
  ****

  Stanley Kubrick byl divnej pavouk, co točil výborný filmy a chudák McDowell, kterej v Mechanickým pomaranči schytal hlavní roli. Jo, hrát ve filmu je někdy fakt dřina. Masakr.(27.12.2012)

 • Miller
  *****

  Jakmile stát, ale i jiná podobná autorita, třeba soudy, začne ukazovat jedinci jeho perverzi a snaží se jej převychovat, nejedná se o perverzi individuální, ale o perverzi státní. Stanley, ale i jiní odpůrci psychiatrie, školství a podobných institutcí, se bouřil proti chybám každé vlády, jelikož nebyla dokonalá. Všechny tyto státní zřízení, včetně policie, školství, ale i justice považoval na jednu stranu jako nástroj na zrovnoprávnění, ale na druhou stranu jako nástroj na kolektivizaci myšlení, níčení individuality a svobody volby. Sám ale nevěděl, čím vládu státu, kterou považoval za krajně zvrhlou, nahradit, dle něj by vláda demokratická, ale i vláda jednoho diktátora, tedy fašistická, vyšly nastejno. Kubrick je velmi nadčasový a pokrokový tím, že neukazuje zvrhlost státní moci v totalitním režimu, ale naopak ve zcela demokratické zemi, díky tomu nám to přijde mnohem nebezpečnější, protože takovéto metody by do demokracie neměly vůbec proniknout, a přesto, když se na to člověk díval před čtyřiceti lety, přišlo mu to jako sci-fi, ale jak dnes vidíme, děje se to a děje se to běžně.(8.12.2018)

 • Earl10
  ****

  Nejsem Kubrickovým fanouškem a Mechanický pomeranč považuji za osobité, ale nijak významné dílo. I přesto sem tímto dokumentem nepohrdl a udělal jsem dobře. Velmi živé vyprávění podpořeno zajímavými fakty i osobními názory mě upoutalo natolik, že mám chuť si Pomeranč pustit a znovu zauvažovat jestli ten Kubrick byl génius nebo je jen prostě přílíš přeceňovaný. [80%](28.7.2012)

 • agassi68
  ****

  Stanley bol génius a sledovať čokoľvek o takýchto ľuďoch je pre mňa prínosné..(8.12.2011)