Na hraně zítřka

Edge of Tomorrow

Live Die Repeat: Edge of Tomorrow

We Mortals Are

• Nový Zéland

• Austrálie

• Irsko

Edge of Tomorrow

Live Die Repeat: Edge of Tomorrow

• Japonsko

All You Need Is Kill

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Kanada, 2014, 108 min

• Morien

Emily Blunt je krásná a její physique na mě velmi zapůsobila - takhle má vypadat žena bojovnice, ne jak to filmaři většinou odbývají, že dají modelce kopí a je good to go. Ale jinak bulšit, na který jsem se nebyla schopná napojit. Když nejsou schopní vygenerovat žádný strach o postavy, nemůžu ocenit ani závěr a spíš si připadám, jako kdyby mě někdo dvě hodiny fackoval a u toho mi kradl peníze z kapes. Film obvyklou epizodickou strukturu knižních adaptací, která spíš než jako záměr, se kterým by se pracovalo, v tomto případě působí jako bezradnost a neschopnost vypořádat se s vysvětlováním situace jinak. Film, kde se postavy na pět minut zastaví, aby všechno vysvětlily, potom zase chvilku běhají, potom se zase zastaví, aby si to všechno řekly, a tak pořád dokola, prostě nemůžu brát vážně. Kdyby přišli na to, jak to udělat bez toho kecání, to by teprve potom měli můj respekt.(25.9.2014)

„Come find me when you wake up!“ aneb zítra Cruise vstane a opaří se čajem.. Mě opařil Liman nikterak náročným sci-fi, co jede jak namydlený blesk a do roztažených plachet dynamického střihu a McQuarrieho scénáře mu fouká vítr hravého nadhledu. Když Full Metal Bitch udělá po cvičení kočičí hřbet, má to na mě stejný efekt jako pohození hlavou od Rity Hayworth na vězně v Shawshanku! Palec nahoru za „Love Me Again“ u závěrečných titulků, trošku na stejné vlně jako „I Got You Babe“ na konci Hromnic..(2.6.2014)

Je to vydarený akčný sci-fi film s Tomom Crusiom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o dôstojníkovi, ktorý ešte nikdy nebol v boji, keďže jeho špecializáciou sú vzťahy s verejnosťou a keď sa odmietne zúčastniť nadchádzajúcej rozsiahlej invázie proti mimozemskej rase, ktorá sa už niekoľko rokov snaží ľudstvo definitívne poraziť, je degradovaný a prinútený k tomu proti svojej vôli. Počas akcie síce umrie, ale tesne predtým ho zasiahne krv jedného z výnimočných mimozemšťanov, vďaka čomu získa schopnosť reštartovať deň a tak spolu s najlepšou bojovníčkou urobia všetko preto, aby mimozemšťanov definitívne porazili. So spracovaním som nadmieru spokojný, je tu plno mojich obľúbených prvkov, ktoré mám v tomto type filmu veľmi rád, hlavne tá mimozemská invázia a výrazný military štýl, ale aj tak som sa predsa len trochu obával toho samotného reštartovania dňa. Vo väčšine prípadov síce dopadne celkom dobre, ale k tomuto žánru mi až tak nesedel a bál som sa, aby to neupadlo do stereotypu, no našťastie to dopadlo najlepšie, ako vôbec mohlo. Hlavne prvé dve tretiny sú skutočne prvotriedna žánrová zábava, kde všetko funguje skvelo, pričom mi nevadili ani tie totožné lokácie a veľmi podobné situácie, stále tu má čo zaujať. Hlavne je skutočne radosť pozerať na tú premenu hlavného hrdinu zo zbabelca, ktorý to berie skôr s humorom až na prvotriedneho vojaka, ktorého ten neustály boj a strata priateľov poznačili a rovnako výborne funguje aj chémia medzi ním a najlepšou bojovníčkou, pričom to našťastie neprejde do romantickej línie, toto si vystačilo len v náznakoch. Posledná tretina si tiež udrží stále slušnú úroveň, ale predsa len v porovnaní s predchádzajúcim dianím cítiť úpadok. Samozrejme mi neprekáža, že sa dej posunie, ale predsa len mi to už neprišlo až tak zábavné a zaujímavé, než celá fáza predtým a aj ten úplný záver by som si prial iný. Akcie je tu plno a je výborná. Je veľkolepá, hlavne na tie viaceré rozsiahle zábery na pláž je radosť pozerať, perfektne natočená a dokonca aj zostrihaná, až na tie trochu rozporuplné obleky vojakov mi sedí celý ten vojenský štýl, pričom poteší výber zbraní a bojovej techniky, nesklame ani vzhľad a bojový štýl mimozemšťanov a nakoniec mi ani absencia krvi vôbec nevadila. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, všetka akcia dokáže pobaviť, ale najviac predsa len tá z prvej polovice, na pláži pod rozsiahlou paľbou to má najväčšiu pôsobivosť. A určite musím pochváliť aj humor, ani som nečakal, že bude až takto dobrý, ale bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Tom Cruise mi v podobných filmoch sedí, pričom mi vyhovoval v tej zábavnejšej, ale aj vážnejšej polohe, k tomu výborná Emily Blunt, potešia nadriadení BIl Paxton a Brendan Gleeson a aj tých pár výraznejších vojakov svoj účel splní. S réžiou a technickou stránkou som veľmi spokojný, perfektná vizuálna stránka, kamera, strih a efekty sa tentoraz až prekvapivo vydarili, k tomu humor, celkom fungujú aj emócie, len to mohlo mať výraznejší pocit bezmocnosti, ten mi tam chýbal. Škoda ten slabšej poslednej tretiny, inak by som premýšľal aj nad plným hodnotením, ale aj tak som až prekvapivo spokojný, som rád, že aj v dobách, keď sa už na blockbustery prakticky nedá ani pozerať sa občas objaví takýto vydarený. 80%(21.9.2014)

*Drobné spoilery* To nejlepší z vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryana, ty nejděsivější mrštné stroje z Matrixu (sentinely), to nejvíc stresující ze Zdrojového kódu (neustálé opakování a vylepšování již prožitých událostí), bezchybné triky, přehledná akce bez rozklepané kamery a chaotického střihu, netrapný, sympaticky drsný humor na odlehčení a nabitá poslední půlhodina ve stylu „všechno, nebo nic“ vám nedovolí v klidu rozkousnout ani první popcorn. Paradoxně jsou však nejzábavnější první dvě třetiny, kdy se den stále resetuje a vlastně o nic nejde, než předvídatelné finále, které tlačí na emoce./// Nekonečný teror pro lehce namyšleného chlápka z reklamní agentury z plátna tryská, byť na temnou stránku mohl Liman zatlačit ještě víc. Kdyby se tvůrci víc věnovali frustraci hlavní postavy a ve finále by se zcela vyhnuli romantickému klišé (na líbání není čas, ani když jste v Paříži!), mohl to být akční sci-fi film roku, protože taková dynamika a údernost v kombinaci s dobrými herci, scénářem a nepodlézavou hudbou se často nevidí. Skvělým příkladem ráznosti a švihu filmu je např. scéna, kdy Emily stojí nad plazícím se Tomem, který má asi zlomenou nohu. Než však stačí svůj stav upřesnit, „Full metal bitch“ mu nekompromisně vpálí kulku do mozku. A jedeme znovu, ku*va! 85–90 %, pokud nemáte averzi ke Cruisovi. [Kino 2x, 2D, titulky](28.5.2014)

Takže co se mi líbilo? Že tam byla cítit určitá japonská střídmost ve vyprávění a zobrazení postav. Akce/drama bylo nenásilně ředěné humorem, případně malilinko romantikou, ale nic, kvůli čemu byste museli protáčet oči v sloup. Nezaznamenala jsem jedinou americkou vlajku, neslyšela ani americkou hymnu a dokonce tam nikdo nepronášel stupidní patriotistické nechutně klišiodní proslovy o tom, jak je důležité se vzchopit a jít a bojovat a že to těm emzákům ukážeme a blablabla. Prostě to tam nebylo a já zajásala. Navíc postavy byly zobrazeni jako lidé, s vlastními problémy, s vlastní historií, takže to nebyly jen ploché postavičky se zbraní v ruce a nějakou hláškou. Ale co se mi líbilo nejvíc, byla souhra Cruise s Bluntovou, prostě radost pohledět. Je sice fakt, že to ke konci ztrácelo na tempu a přišlo mi, jako by film mlel z posledního (ale možná jsem mlela z posledního já, protože jsem se vařila v promítacím sálu), ale skončilo to fajn a já nakonec odcházela velmi spokojená. Tohle je přesně blockbuster podle mých představ – nenáročný film, a zároveň má poutavý příběh, kvalitní herecké obsazení, slušné OST a akce, která nebyla natočená roztřesenou kamerou, takže divák i něco viděl a mohl si to užít. Pěkné a nezbývá než říct – jen tak dál.(5.6.2014)

• - Hlavní ženská postava ve filmu se jmenuje Rita (Emily Blunt), stejně jako hlavní ženská postava ve filmu Na hromnice o den více (1993), který je založen na stejném námětu opakujícího se dne. (moviemaker95)

• - Emily Blunt během natáčení otěhotněla, a na základě toho režisérovi sdělila, že již nadále nemůže sama točit akční scény. Emily Blunt, režisér, Tom Cruise, její manžel a jeden blízký přítel pak byli jediní, kteří o tom věděli. (Zdroj: geekcrusade.com) (Henk123)

• - Film měl v USA premiéru 6. června 2014, tedy přesně v den 70. výročí vylodění v Normandii, které se ve vlastní podobě odehrává i ve filmu. (Kmotr76)