Na hraně zítřka

Edge of Tomorrow

Live Die Repeat: Edge of Tomorrow

We Mortals Are

Na hrane zajtrajška

• Nový Zéland

• Austrálie

Edge of Tomorrow

Live Die Repeat: Edge of Tomorrow

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA / Kanada, 2014, 108 min

Tak to máme Groundhog Day, Starship troopers, Saving Private Ryan, Aliens a k tomu ešte šmrcnuté manga predlohou. Japonsko z toho trčí v každom druhom políčku a Liman si je toho veľmi dobre vedomý. Riródo ! Celkom rozumiem, že z toho boli všetci čo nemajú napozerané anime takí odvarení. Limanovi treba uznať, že tento cocktail chutil aj mne napriek tomu že je vlastne jednoduchý a na prijatie záveru potrebujete naozaj veľa interpretačnej ústretovosti. Mne osobne pomáha skutočnosť, že nevieme aké vlastnosti má krv omegy, inak by ten záver poprel všetky pravidlá fikčného sveta EoT. Každopádne ako relatívne myšlienkovo nenáročná jazda s extrémne sexi Full metal (alchemist) Bitch a vecami, ktoré sú k videniu leda v anime výborný popcorn. 9/10 P.S. O niečo slabšie a o dosť hlúpejšie než iná Cruiseova sci-fi Oblivion. P.P.S. celkom by som chcel vidieť čo by za tie prachy z toho spravil taký Ryuhei Kitamura...(21.11.2017)

|| Scenár: Christopher McQuarrie, Jez Butterworth, John-Henry Butterworth / Predloha: Hiroshi Sakurazaka - All you need is kill | Hudba: Christophe Beck | Distribúcia: Warner Bros. Pictures | Štúdio: Village Roadshow Pictures, RatPac-Dune Entertainment, 3 Art Entertainment, Viz Productions | Rozpočet: 178 miliónov $ | Tržby: 369,2 miliónov $ || Keď si kliknete na mená scenáristov a režiséra, zistíte, že ešte nič svetoborného nevytvorili. Ekvivalentne k tomu boli moje očakávanie nulové. O to sofistikovanejší zážitok mi Edge of tomorrow ponúkol. Klúč k výnimočnosti však v skutočnosti skrýva román All you need is kill od japonského autora sci-fi a light kníh, Hiroši Sakurazakaa, ktorého celoživotné dielo si jedno dňa určite preštudujem. Zatial toľko, po absolutóriách sa rozpíšem viac, ono totiž pár viet na definíciu videnej kompaktnosti naozaj nestačí. 95% | Kino Lucerna Praha, 3.6.2014 | Po druhom zhliadnutí opäť v kine nadšenie z celku pretrvalo, no je fakt, že efekt prvého videnia to už nedosiahlo, a príbehová linka pôsobila omnoho jednoduchšie. Herecké výkony a spracovanie obrazu so zvukom zostávajú ale pretrvávajúco nad priemerom, a nebudem sa brániť ani ďalším projekciám. Edge of tomorrow je koncentrovaná, všestranná sci-fi zábava s bezkonkurenčným humorom vo dvore podobných žánroviek. 90% | CinemaCity Flora, Praha, 20.6.2014 |(3.6.2014)

Pořádný meč zvýší bad-ass rank filmu automaticky o 110% Představte si všechny popkornové blockbustery od počátku nového tisíciletí. Co mají společného? Všechny do jednoho jsou buď remaky, rebooty, reimaginace, prequely či sequely. Originalita, ta opravdu prvopočáteční, se vytratila. A právě Edge of Tomorrow ji vrací zpět do hry! Humor, který pobaví. Akce, která po celou dobu neomrzí. Romantika, kterou nebudete nenávidět. Příběh, který se naučíte milovat a bude vás držet zuby nehty až do kulervoucího finále. Emily Blunt je boží a Cruise po Oblivion opět potvrzuje, že na kvalitní prvoligové filmy má stále nejen nos, ale hlavně talent! Takhle se dělá hyperakční sci-fi nářez, jenž i přese všechno stojí pevně nohama na zemi. Ať už pomocí exoskeletonové konstrukce nebo ne.(3.6.2014)

Rozpočet $178,8miliónaTržby USA $100,206,256Tržby Celosvetovo $370,541,256Tržby za predaj Blu-ray v USA $15,157,629Tržby za predaj DVD v USA $10,559,446║ Tom Cruise ide na plné obrátky, chytil druhý dych, k tomu krásne sekunduje sympatická Emily Blunt, režisér Doug Liman sa po strašne dlhej dobe prekonáva v neskutočne kompaktnej réžii bez jedinej slabšej chvíľky, ide o namakané sci-fi po všetkých stránkach, ktoré krásne strhne, ponúkne prepracovaný príbeh, úžasné triky a akciu, jednoducho si film získa plnú pozornosť diváka, maškrta aká sa až tak moc často v dobách nadvlády komiksových filmov nevidí /100%/(11.10.2014)

Technologická pecka, které v dlouhé postprodukci dodali trikaři kabátek, za nějž by modelky pálily svoje norky, boduje hlavně nemilosrdným drajvem válečné vřavy, která si napůjčovala všude možně, aby z toho ve výsledku díky (velmi pravděpodobně nejlepšímu) střihačskému umění roku vyždímala překvapivě chytrou, mile černohumornou (headshoty!) podívanou, které nabourá skeleton až absence říznějšího závěru, který by celou tu videoherní architekturu filmu dovedl do absolutního vyvrcholení; jinak herecky bezchybné, hudebně podmanivé a režijně sebejisté jako máloco v daném žánru za poslední roky. 4 a ½.(6.9.2014)

• - Ve scéně, kdy seržant Farell (Bill Paxton) přivede Cagea (Tom Cruise) poprvé ke vstupu do kasáren, je možné si v pozadí mezi jinými vlajkami všimnout také vlajky České republiky a Slovenska. (Jirka_Šč)

• - Základní jazykové nastavení obleku Cage (Tom Cruise) je japonština, čímž film "pomrkává" na knižní předlohu, která vznikla v Japonsku. (HellFire)

• - Rita Vrataski (Emily Blunt) používala k boji mimo jiné i meč, který byl vyroben ze zbytku listu rotoru motoru. (ledofredo)