Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

tartan

Pamätáte si ešte na skvelú komédiu s Billom Murrayom ako rosničkou zobúdzajúcim sa stále do toho istého dňa? Tak teraz si to predstavte ako nadupanú vojnovú sci-fi o boji ľudstva proti mimozemskej invázii, kde si (pôvodne) zbabelý dôstojník Tom Cruise opakuje útok proti emzákom, až...kým nepríde ku klasickému hollywoodskemu koncu. Ale medzitým je množstvo naozaj výbornej akcie, miestami brutálne odľahčenej, podobne vymakaný postupný tréning a dolaďovanie bojovej taktiky a stratégie. To všetko by možno bolo dosť dobré aj tak, ale celé to funguje na výbornú najmä vďaka Cruisovej (pôvodne) podobne postihnutej parťáčke (Emily Blunt) a stopercentne fungujúcej vzájomnej chémii medzi nimi dvoma. U Toma ten prerod až tak celkom neberiete, ale keď sa pozriete do tváre Emily Blunt, a že je tam tých pohľadov pár, tak jej jednoducho veríte, že 300x prežila vlastnú smrť. Cruise je mimochodom asi posledný akčný dinosaurus z uplynulého storočia, ktorý nepotrebuje paberkovať v n-tých Expendables, ale utiahne sám veľkorozpočtový film tohto typu. Z ostatných hercov nezapadnú B. Gleeson ako skeptický generál a s chuťou si svoju úlohu seržanta užívajúci Bill Paxton (spomínate na Votrelcov?). Takisto musím kvitovať, že sa tentokrát nebojuje o Ameriku, ale o Európu, s celkom jednoznačnými narážkami na obe svetové vojny - inváziu na francúzsku pláž netreba asi bližšie rozoberať, spomínaná bitka o Verdun zase odkazuje k jednej z najväčších a najkrvavejších bitiek 1. svetovej vojny. ()

RINGOCZ

Nejlepší sci-fi posledních let a jeden z nejlepších snímků roku 2014. Našláplá sci-fi válečná akce, která vás na počátku pohltí a vyplivne až se závěrečnými titulky. Špičkový a promyšlený scénář, děj místy překvapující svou šířkou a taky hodně zajímavý nepřítel. Tom Cruise a Emily Blunt jsou zlatými třešničkami na dortu tohohle dechberoucího díla. Po prvním shlédnutí nemohu jinak než 5*. ()

JohnnyBoy

Je to v podstatě znásilnění. Hollywood oprcal kultovní japonskou grafickou novelu, našminkoval jí jako lacinou děvku, zbavil jí všech kouzelných haluzí, které nahradil cameronským eighties soundem kulometů a teď ji prodává lidu pod cenou. Jediné vítězství tohoto filmu je Tom Cruise, který prostě byl a je jedním z nejzajímavějších filmových herců současnosti. Hurá zase bude trochu v kurzu. Jinak teda fuj fuj. ()

germiny

A zase další film, kde jsem udělal záadaní chybu a to, že jsem se začal těšit. Achjo. Špatné to rozhodně nebylo, akce naprosto parádní i když trochu moc rychlá, ale budiž. Vizuál se mi libíl neskutečně. A navíc je tam Emily Blunt :) Ale prostě mi tam chyběl nějaký pořádný moment překvapení nebo něco takového. Nějaká scéna, díky které by mi to utkvělo v paměti. Cokoliv. Takto to pro mě byl bohužel jen - fajn akčňák, což mne samotného mrzí :-/ Edit po druhém shlédnutí doma: Pánejo, takovou náladu na ten film kdybych měl i v kině, tak odcházím spokojený jak želva :) V klidu domova se mi to líbilo asi tak o parník víc. ()

toty

íst na film na blind je docela odvážne v dnešnéj dobe,ale vyplatilo sa. Vtipné,akčné, a prekvapivé. ()

kiros179

Naprosté nadšení. Na hraně zítřka se očividně inspirovalo filmy jako Matrix, Hvězdná pěchota a Zachraňte vojína Ryana, okořenilo to naprosto skvělou hlavní dvojicí - Cruise je možná v reálu střelenej jak poleno, ale jako herec naprostá špička. To, že Emily Blunt hrát umí všichni už také víme, jsem rád že jsem jí viděl v čistém blockbusteru - zvládla to také skvěle a k tomu je to fakt kočka (tam to snad ani nemohla dopadnout zle) . Liman nám předvádí neuvěřitelnou lehkost, občas s trochu humoru a hlavně ani minutou nudy. Film lze také určitě brát jako poctu těm, kteří se zúčastnili vylodění v Normandii (datum premiéry), což beru jako pěkné gesto. Musím vidět nejméně ještě jednou, uvidím zda-li to neopadne jako třeba u Avengerů, zatím: 90% ()

inmax

Asi menší spoilery. Nevím no , ale když Cruise dejme tomu 200x umře, musí to být dost záhul pro jeho mozek. Přece jen vzpomínky na smrt granátem, rozdrcení sentinelem nebo přejetí jeepem nemůžou být moc příjemné :) Jinak mi moc nesedělo, že dokud má Cruise svoji schopnost, umírá při každé prokotině.. jako jo, hodně riskuje, když ví, že nemá co ztratit.. ale i tak, když pak o tu schopnost příjde, najednou přežije všechno, pád vznášedla, propad podlahou i průlet domem. No a pak je tu ten WTF konec. Jinak ale je film svižný, plný efektní akce a docela i chytrý, takže Cruise opět zaválel. ()

liquuid

Mrzí mě, že nápad je kopie zdrojového kódu, což mi film maličko podtrhuje. Druhá věc je ta, že nejsem zastánce cizích forem roboživota, protože takové příšery se mi vůbec nelíbí a silně pochybuji, že by se takovým způsobem pohybovaly. Ovšem na druhou stranu excelentní herecké výkony. Cruise úžasnej a Emily o moc nezaostávala. 80% ()

kubilov

Stane se nejlepším letošním letním blockbusterem netradičně pojatá Godzilla, lehce obměnění čtvrtí Transformeři, ambiciózní Edge of Tommorow anebo něco úplně jiného? Alespoň na část této otázky jsem se pokusil odpovědět pomocí návštěvy právě tohoto filmu, vždyť přeci previews, očekávání, herecké obsazení a mnoho dalšího neslibovalo nic špatného, a také že ne. Největší devizu má film zcela logicky a zcela nepřekvapivě v neokoukané a líbivé pointě, která dělá minimálně 50% z celého výsledného efektu. Tomu Cruisovi a Emily Blunt (ta jednoznačně vládne) to navíc spolu na plátně taky moc dobře funguje a i záporácká část - mimikové, je bez problémů, což se u podobných filmů příliš často neděje. Taky mě dost bavil fakt, že byl film situován do Evropy a nechal na chvilku USA odpočinout od neustálých mimozemských útoků, kterými už je za poslední roky asi dost přehlcená. Nakonec mi Edge of Tommorow s pár blbostmi a dalšími lehkými nedostatky vychází na hodně lepší 4*, což mě ještě víc láká na druhé shlédnutí. ()

Mistr_Moon

Může být vykrádačka všeho co jste kdy viděli pro Vás něčím přínosná? Ale může, když je to tak skvěle natočené. Jen se vyhněte 3D, nemá to cenu, obraz je zbytečně tmavý a v akčních scénách přidává na nepřehlednosti. ()

Vykuk

Řemeslně skvělá práce, triky bez debaty, chobotničky z druhého patra se povedly, ale pro mě film trpí klasickým Cruisovským syndromem, nevím jestli mi přímo vadí on nebo to, jak hraje, ale každý jeho film velmi rychle zapomenu. Po citové stránce tomu vždy něco chybí. Emily Blunt mi neseděla, ale mohlo být hůř. Jinak je film napěchovaný kvalitním humorem, prostě dobře zmáknutá sci-fi komedie (v dobrém smyslu slova). Bavil jsem se, ale ke konci už mě to začínalo trochu nudit a podruhé to vidět nemusím, takže poctivé 4* ()

gicous

Zklamání? Trochu. Čekal jsem přece jenom trochu více. Akční pasáže na mně působily strašně chaoticky (to ale dávám za vinu víceméně formátu 3D, který plastičnost a prostorovost filmů znepřehleďnuje, spíše než že by jim přidával na působivosti). V tomto tedy nebudu kritizovat nebo naopak vychvalovat. Počkám si na Blue-ray. Co se týče množství akčních scén, nemám větší námitky. Je jich ve filmu opravdu hodně, díky čemuž jsem se ani na minutku nenudil. Tempo je také OK. Graduje do závěrečné bitvy, která je dostatečně velkolepá. Provedení mimikrů se mi moc líbilo. Něco mezi Matrixem a Hvězdnou pěchotou - moc pěkné. Cruise + Blunt = radost pohledět. Oba dva hrají své hrdiny s citem. Cruise se postupně mění ze zbabělce v hrdinu, což ve mně probouzelo nepopiratelné sympatie. Blunt je krásná jako vždy a chemie mezi nimi funguje velice dobře. Oceňuju také, že romantika ve filmu je bez typických hollywoodských kudrlinek. Největší devizou filmu je scénář od Christophera McQuarriho. Perfektní nápad zkombinovat model videohry s časovým ovlivňováním. Dialogy i vtipy nevycházejí do prázdna. Jsou dobře a chytře napsané. Největší mínus vidím v samotné réžii. Doug Liman nikdy nepatřil mezi moje oblíbence. Považuju ho za slušného řemeslníka, který nezkazí žádný film, ale zároveň mu nedokáže vtisknout punc vyjímečnosti. Na hraně zítřka by si určitě zasloužil více údernosti v akčních scénách a podle mně mu chybí nádech osudovosti, naléhavosti a trochu více lidských emocí, které umí svým filmům dát třeba Cameron, Nolan nebo Spielberg a zkombinovat je s bombastičnosti blockbusteru. 8/10 ()

Eilem

Predsa sme sa zasa dočkali. Prišiel veľký film s dobrým scenárom bez akéhokoľvek gíču. Postavy skvelé, hltáte im všetko a nejde si ich nezamilovať ( na konci filmu by som neprežil keby neprežijú) nápad výborný, Hudobne trocha slabšie, úplný záver pre mňa krátky. 9/10 ()

vieriX

Zatím asi nejlepší blockbuster a ostatní se budou muset hodně snažit. Akce je naprosto paradní a Cruise opět dokázal, že čich na role má jako málokdo. Neustaly restart a začatek od začátku byl geniálně myšleny tady palec nahoru. I chemie mezi Emily Blunt a Cruisem prostě pracuje tak jak má. Rozpočet tu je do posledního dolaru vycucán Mimici dobře uděláni a sakra blbě se proti ním jde. Trošku více se mohlo zapracovat na hlavnim článku Mimiku, ale to je jen pocit. Plných 5 hvězd letošního roku. ()

Metalicum

je to tak 4,5.. !!! SPOILER ALERT !!!! Kdyby to utli těsně před finálním probuzením v helikoptéře, bylo by to za čistých 5. ()

otilrak

Nářez film. Akce, akce a zase akce! Přesně, jak to má být. Dokonce jsem ochoten odpustit i úplnou stupiditu lidstva v tom filmu. Za prvé, že vládne obloze a vůbec toho nevyužívá. Za druhé, prostě nezná atomovky a podobné věci. I odpustím mimozemšťany na stejném principu jako v Bitvě o Los Angeles. Prostě jsem se bavil. ()

Olafsson

Hodně hodně nabitej film, akční nářez s výbornou viuzální stránkou a zapeklitě promakaným příběhem okořeněným dobrým humorem... Cruise podává kalitní výkon, tyhle role mu prostě sedí... ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)