Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

Zu.Kr

Slušné scifi se spoustou zábavy, tedy já se bavila. Místy možná až moc.. říká se , že všeho moc škodí a Cruise obzvláště ale tahle kombinace mi sedla .Z mnou neoblíbeného Cruise se léty stáva něco koukatelného. Což mě těší. Čtyři hvězdičky za povedenou videohru pro dospělé:) ()

mire.k

Dá se na to dívat, pobaví to, ale po konci zůstává takový prázdný pocit. Prostě dobře natočené a zahrané, ale trochu jalové. ()

mahatma

Je v tom skrytá filozofie neustálého rození a smrti a realitivity svobodné volby nebo jsem moc domýšlivý a je to jen pěkný scénář, kde tvůrci si nejsou vědomi hloubky svého díla? Super, jak Cruise běží poprvé v tom obleku po pláži. Je jak důchodce běžící pro slevu. Na The Matrix to nemá, ale po dlouhé době - uspokojení. Ať tohle všichni vidí a přemýšlejí. ()

franti11

Klobouk dolů, parádní film, super akční podívaná. Malinko mě to připomnělo Na Hromnice o den více, ale jen neustálým vracením v čase. Tomík naprosto parádní a uvěřitelnej. Výborně strávený 2 hodiny. ()

terordemon

"No Courage Without Fear" ...No tak toto tu už dlho nebolo. Inteligentný a zábavný militari sci-fi blockbuster vymakaný v každom detaile. Parádny scenár, kde každý dialóg, každá veta a scéna má svoj zmysel a všetko do seba krásne logicky zapadá. Žiadna postava nepôsobí zbytočne a infantilne. Film je plný zvratov a emócii. Smial som sa, žasol som, plakal som. Inšpirácia videohrami je evidentná a geniálne využitá, plná sviežich a skvelých nápadov. A ak ste náruživý aktívny hráč ako ja tak si to užijete dvojnásobne. Cage je super postava a parádne je zachytený vývoj postavy od úplného trtka až po totálneho drsného frajera, ktorý bez mihnutia oka odtrháva mimozemšťanom hlavy. A Cruise ho zvládol zahrať dokonale. Rita je v podaní Emily Blunt presne taká sexi drsná ženská aké milujem. A funguje to medzi nimi krásne. Pritom sa film dokáže vyhýbať zbytočným romantickým gýčom. Potešila tá zvláštna vizuálna stránka vďaka ktorej som mal pocit ako by som sa preniesol v čase do svojho detstva a sledoval film z 90-tych rokov. Som úplne nadšený. Toto sa môže smelo zaradiť hneď vedľa také majstrovské kúsky ako je Terminátor 2 a Aliens. A o 20 rokov sa stane takou istou legendou. 98% ()

Stinger78

Povedený mix Matrixu a Na Hromnice o den více. Film, který měl drajv, nenudil a skvěle až do závěru držel časovou logiku. Jen ten konec už byl trochu přehnaně monstrózní a zahaprovala i ta časová osa. Ale tomuto snímku to milerád odpustím. Tom Cruise se pro tyto snímky hodí naprosto perfektně a spojení s Emily "Full Metal Bitch" Blunt bylo stoprocentně klapající. ()

kaller

Strhující sci-fi akce se spoustou nezapomenutelných scén (epické vylodění vojenských sil) a s opravdu vydařeným nápadem cestování v čase, což je navíc okořeněné skvěle vybraným duem hlavních protagonistů. ()

Toxic

85%. Nemá to moc společné s akčním filmem, srovnání s Matrixem je dokonce naprosto mimo, Matrix a toto je postaveno na úplně jiných pilířích, a také to v úplně jiných aspektech vyniká (ovšem, obojí je sci-fi!). Na hromnice o den více (je to správně? :o) je čistě zábavný film a poteciál svého námětu po této stránce vykřesal snad na maximum. Neskutečně jsem se bavil, je to dnes více než příjemná změna (jsem jediný, kdo je již nevýslovně znechucený všemi na-jedno-brdo Transforhovny a Shit-meny? Krom Nolanových Batmanů samozřejmě!). To je ale všechno. Nic víc. Antimilitaristický potenciál v podobě magoření hlavních hrdinů to jen lehce lízne (Cruise spatřující smrt Emily Blunt už po x-kráté a jejich následný rozhovor), ačkoli právě v případě tolika spatření brutální smrti blízkých by se člověk snad zbláznil. Konec filmu ve mě také zanechal trochu rozpačitý dojem, posledních cca deset minut bylo podle mne opět příliš hollywoodských a "blockbusterských", škoda, že jej nenechali věrnější předloze. Osobně bych to viděl na to, (SPOILER!), že poté, co Cruise ztratil onu schopnost, závěr filmu by nevygradoval tolik definitivním závěrem - lov na omegu by se nevydařil, jen nález dalšího "obdařeného", kterého bude zaučovat zase Cruise, tak jako jeho předtím Blunt. Ale zase - je to film dělaný čistě pro zábavu, a to splňuje skvěle! ()

bohyyy

Plnotučný military akční nářez a jeden z nejlepšchí sci-fi sezóny. Jinak je to koktejl motivů, ze Zachraňte vojína Ryana, Zdrojového kódu, Na Hromnice o den více, Hvězdné pěchoty a nevím ještě čeho dalšího, zužitkovaný do rafinovaného scénáře s kvantem spektakulární akce, která ždíme PG-13 na maximum. _________ Na hraně zítřka je mezník v integrování videoherních mechanizmů do filmu a vůbec takový malý splněný sen: Zatraceně kulervoucí řežba emzáků (někdy i zatraceně dlouhou mačetou) ve střemhlavém tempu, doplněné výborně načasovaným humorem, skvělými triky (na kterých je vidět každý dollar) a emocionální vztah Cruise s ''full metal bitch'' Emily Blunt za tím vším nepokulhává ani o píď. Jediné, co tomu chybí k dokonalosti, je trochu dravější finále a nějaký ten wow efekt, protože většina z toho byla poprvé k vidění někde jinde. ___________ Pořád musím přemýšlet nad koncem a zatím mi z toho vychází, že je buď stupidní a popírá veškeré sci-fi pravidla, která na začátku příběh nastavuje, nebo tak brilantně dvojsmyslný, že funguje dobře na poli jednoho kompaktního filmu, ale zároveň nechává velký manévrovací prostor pro případné pokračování. ()

Monditrade

Dlouho jsem neviděl tak dokonalé scifi. V dnešní přehršel nabídek, tento snímek opravdu vyniká. Cruise s krásnou Blant jsou skvělá dvojka, která filmu přidala ten správný šmrnc. Napětí bez volných míst od začátku do konce. Excelentní efekty, které nejsou přehnané a použití, tak akorát. Kdyby bylo více takto dokonalých snímků... ()

Dvyt

Hoši a dívky zas jedou na vlně pozérství, jinak si to nesmyslně přepálené hodnocení neumím vysvětlit. Nudná prvoplánová kravina. ()

Arany

Vykrást všechno co se osvědčilo a dát to dohromady. Hollywoodu dochází náměty. Pokud to beru jako komedii, nenudil jsem se, vše jiné zaslouží odpad. Film se stává nehoráznou slátaninou po té, co Cruise ztratil své schopnosti. Celé to potom nedává smysl. Něco, co by dříve přežíval 100 dní, přežil za jeden. Akční scény nudné... ()

assassinGH

Veľmi som sa tešil na tento film v kinách (hlavne kvôli minuloročnému Oblivion). Povedal by som len že pri piatich hviezdičkách hodnotím filmy buď kvôli tomu ake boli úžasne, alebo kvôli tomu že sú len veľmi dobre zvládnuté. V tomto prípade to je asi tá druhá možnosť. Zbožnujem sci-fi a tento film bol blahový vzhľadom na všetky ktoré som v tomto roku zatiaľ videl. ()

numan

Snad v každém sci-fi seriálu je aspoň jeden díl postavený na časové smyčce. Tolik k proklamované třeskuté originalitě scénáře dalšího v ČSSR přeceňovaného filmu. Ale zaplaťBuddha za to, že jeden z největších letošních masových kinohitů 1) je žánrově čistá science fiction a 2) není hloupý - dneska už člověk musí mít radost i z maličkostí. Děkujeme, Tomáši! Po tvých posledních dvou filmech to vypadá, že se z tebe stal jeden z předních zachránců žánru. Protože - a to si přiznejme, milí i nemilí - nebýt "Edge of Tomorrow" především "tennovejfilmsCruisem", přicválalo by na něj mnohem méně ovcí. ()

Domin_S

Po dlouhé době zase skvělé SciFi, které mi připomínalo Spielbergovu Válku světů, ale nejspíš to bylo jen Tomem. Na filmu se mi líbil ze všeho nejvíc příběh-opravdu skvělý nápad a skvělé zpracování. Tom Cruise je záruka kvality-tedy ve většině případech. Emily Blunt mi celý film přišla taková vystrašená, ale asi není divu když na zemi útočí hordy emzáků. Snímek byl napínavý od začátku až do konce a díky závěrečné písničce Love me again odcházíte s úsměvem na rtech. S přáním pěkného dne Domin. ()

AmunRa

Invaze monster z vesmíru není nijak inovativní námět od dob H. G. Wellse a časová smyčka rovněž není žádná novinka. Ideálně se opakování časového úseku zhostily komedie jako Na hromnice o den více (Groundhog Day) nebo komediální díly seriálů Xena a scifi Sedm dní (Seven days). S vážnějším pojetím časové smyčky se setkáme kupříkladu ve Hvězdné bráně (Stargate SG-1) a jednoznačně nejzajímavěji je tento fenomén využit ve filmu Zdrojový kód (Source Code). V Edge of Tomorrow však využití časové smyčky zapříčiňuje absenci strachu o hlavního hrdinu a tím i vcítění do jeho postavy. Můžeme se bavit nad hloupoučkými příčinami hrdinovy smrti nebo sledovat instruktáž "tři kroky doprava, otočit, vystřelit", která nápadně připomíná počítačovou hru. Hrdinové jsou kapitola sama o sobě: Tom Cruise jako zbabělec, který neprojde žádným duševním přerodem v hrdinného zachránce planety, ale ověří si, že před potvorami nikam neuteče a pohledná Emily Blunt běhající po bojišti s nesmyslným mečem, který v příběhu nehraje žádnou roli. Samotný příběh je téměř absurdní, protože mimozemšťané sami pracují na svém zničení a závěr ve stylu "vletíme tam a rostřílíme to" je vyloženě zahozená šance. Posaďme se tedy před plátno, pobavme se nad nešikovností nesympatického hlavního hrdiny, pokochejme se trikovými orgiemi v bitvě s mimozemšťany, poplačme si nad zahozenými šancemi na chytrý film a zapomeňme. ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)