Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

kubyno

Excelentní snímek, který je oproti dánskému Únosu očekávaně mnohem uhlazenější - a to znamená mnohem přístupnější větší škále diváků. A není to vůbec na škodu - všechny ty "americké velkofilmové prvky" jsou tu nasázeny vcelku střídmě a nic neruší. Díky Greengrassově režii film nemá žádné hluché místo a je nesmírně poutavý. V Jackmanově soundtracku se jasně podepisuje Zimmer, což není vůbec na škodu, a obecně rozložení hudby a celé to audiovizuální pozlátko je perfektní. ()

krypton22

Zajímavé bohužel až od okamžiku, kdy to pan kapitán přestane dávat a vrcholící úžasnou scénou na ošetřovně, kde je konečně zřetelně poznat Greengrassův rukopis. Problém je, že tohle všechno se vejde do 5ti minut přičemž film má přes dvě hodiny. Auvajs. ()

Nolanofil

Keby to bolo o 15. minút kratšie, bol by Kapitán Phillips perfektný film. Takto je to veľmi dobrá dráma, s pár perfektnými momentami a stúpajúcim napätím až do konca. Vynikajúci výkon podáva Tom Hanks.. ()

bidja

Tenhle pán Greengrass to umí. Upoutat prací kamery, střihu a vedením herců - neherců na dvě hoďky člověka, který ví jak to dopadne dá trocha dobré práce. Nejprve Hankse zastiňují Somálci a pak se rozehraje i hlavní postava. To vše jako vata vyplňují hyperkorektní chladní vojáci. ()

majo_svk

Výborne natočené, perfektne zahrané a Greengrassovským realistickým štýlom posvätené prepadnutie lode Alabama, ktorú v roku 2009 prepadli somálsky piráti. Je to krutý, premyslený a atmosférický thriller, ktorý vyvoláva intenzívne pocity každou scénou. Divák čaká, kedy príde scéna, ktorá ho emočne knokautuje. A ona príde v podobe dychberúceho a zdrvujúceho záverečného zásahu amerických navy seals. Je to strhujúce, dramatické a pôsobivé. Kto pozná filmy Paula Greengrassa vie, že dokonale zvláda dramaticky vypäté i akčno-dynamické sekvencie. Všetko, od scenára, cez hercov, kameru, strih, až po zvuky a hudbu, je skvelé. Vychudnutí, škaredí somálski piráti ovešaní a-kačkami naháňajú strach a niekto by sa z nich naozaj posral. Napriek tomu nemáte pocit strachu, že dokážu Philipsa kedykoľvek odrovnať. Jednoducho sa o jeho život nebojíte. Tempo je šialené bez rozdielu, či ide o dialógové alebo akčné pasáže. Nebyť pár hluchých miest, ani si neuvedomíte, že film má celých 134 minút. Veľmi silný film podľa skutočných udalostí, ktorý treba určite vidieť, hoci emočné šupy z Letu číslo 93 ostávajú neprekonané. ()

M1k9

Musím uznat, že tentokrát byl potenciál skvělého námětu využit. Konečně prostor kde se hodí tématika US army. Autentičtí herci značně podpořili věrohodnost události. Skvělí herci ve vedlejší roli! Závěr naopak beze zvratu a to se tak nějak dalo čekat. 7.5/10 ()

Echelon1

Dávnejšie som o tejto udalosti videl dokument, takže koniec som vedel presne, ale to je vedľajšie. Hlavné je, že tento film svoj potenciál využíva na 100% a viac sa z neho ani získať nedalo, napätie (aj keď som vedel, ako to dopadne), je neustále, rovnako ako atmosféra. Navyše som tam mal pre potešenie očí nádherné zábery na moje milované lode. :-) ()

Hepy13

Nejsem žádnej odborník na námořnictvo.....ale nějak nechápu když loď pluje kolem somálských břehů, že nemá na palubě tým vojáků, bodyguardů nebo nějakýho takovýho obranýho týmu. A když už nic....tak alespoň slušný arzenál zbraní. No a teď už k filmu. ''Hraje tam Hanks takže to musí mít kvalitu'' řikám si vždy když koukám na film s Tomem Hanksem. A nikterak tomu neni ani tady. Tenkrát jsem zaslechl o tomto únosu nějaké zprávy, ale už si to moc nepamatuju. Takže jsem nevěděl jak to celé dopadne, což je výhoda u tohoto filmu. Drží vás to pak ve velkém napětí. ()

Olaf7

Než se ti čtyři sympatičtí černoušci dostali na palubu, tak to bylo ok. To, jak se tam se svojí bárkou snažili dostat se mi taky líbilo. Nicméně po změně role kapitána, to bylo o tom, jestli půjdeme do strojovny a koho tam najdeme. Následující překvápko v oranžádě směřující k perspektivní to zemi, bylo fajn prvních pár minut, pak to bylo jenom o tom, kdy si ostřílení hoši ze země Baracka Obavy budou chtít zlepšit ve střelbě na cíl. Celkově se ten film táhnul jak Hanksovi cesta do Somálska, nijak mě do děje nevtáhnul a napálené tři hvězdy jsou tak akorát. ()

fummyk

Konec v podání Hankse.. to byla snad nejlépe emočně založená scéna všech dob. Hvězdičku dolů dávám kvůli zdlouhavému dějišti ve člunu - snad delší než letiště v Rychle a zběsile 6. Super "somálsko-námořní" atmosféra. Dávám lepší 4 hvězdy. ()

lukano

Povedený film podle skutečné události, kdy šlo námořníkům nákladní lodi Maersk Alabama o život. Především kapitán Phillips svou rozhodností velice stěžil možnost pirátů se zcela zmocnit lodi a maximálně jak to šlo, ochránil svojí posádku. Škoda, že takoví kapitáni s takovou morálkou nejsou na osobních lodích jakou byla např.Costa Concordia. ()

Erik7595

Obával som sa trochu, že dostanem režisérsky a filmársky precízny film, v štýle United 93, ktorý sa mi avšak v rámci prežívania filmového zážitku nedostane pod kožu. Našťastie som sa mýlil a film ma vtiahol a nepustil od začiatku do konca.. Skvelý Tom Hanks, veľa napätia, režijne ide o veľmi nadpriemernú záležitosť. Spokojnosť a príjemné prekvapenie.. Greengrass ako ho mám rád 85% 8,5/10 ()

husokachna

Osobně pro mě silnější než United (od Marky Marka přece), protože je to asi víc hollywoodský a dokázalo mě to víc vtáhnout. A hlavně proto, že mám rád Forresta, se kterým film běží a padá, a kterej předvedl famózní výkon (závěrečná scéna "sesypání se" WAU). Excelentní adrenalinová jízda. ()

Muel

| Sony Pictures Releasing | Remeslo od Greengrasa, ktoré sa drží trocha viac na uzde. Ono vlastne vieme, ako to skončí. Aj tak kvalitka. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Flopik

Vynikajúco natočený thriller, kde Greengrass predvedie rukojemnícku napínavú podívanú ako sa patrí. Ja som sa bavil skvelo, sleduje sa to výborne, jediné čo by som vytkol je dĺžka. Nakoľko mi prišlo, že plavenie sa záchranného člnu sledujeme miestami dlho a nič sa skoro nedeje. Inak ale napínavé až do konca a ten je famózny. Soundtrack Henryho Jackmana, Seal team pripravený zastreliť pirátov, no a tí pripravení zastreliť Hanksa... no to som si užil a finále má krásne emócie, kde si vydýchnete. U mňa silné 4*. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí