Kapitán Phillips

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Austrálie

Životopisný / Thriller / Drama

USA, 2013, 134 min

Greengrass opäť dokazuje, že je majstrom svojho remesla. Jednoduchý a dobrý príbeh dostal perfektné režisérke balenie kde je technická stránka (strih, zvuk, kamera) opäť špičkovo dokonalá, rovnako ako Greengrassová atmosféra. Jediné mínus vidím v dĺžke filmu, pretože záver namiesto toho aby mal spád, je zbytočne naťahovaný. Po hudobnej stránke Henry Jackman nič nové neprinesie a len kopíruje Zimmera, ale hudba svoje splní. K výraznom plusom patrí aj herecký talent perfektného Toma Hanksa, ktorý podal asi najlepší herecký výkon v tomto roku. Škoda, že si to akadémia nevšimla. Minimálne tu nomináciu by si zaslúžil. 89% - 4*(19.1.2014)

Piráti z Adenského zálivu: Prokletí Foresta Gumpa je prý napínavým, dobrodružným, akčním krimi. Jako ne, že by ten hrdinný kapitán Korkorán nebyl frajer! Ono vydržet dva dny ve vzduchotěsné kabině se čtyřmi zpocenými nouplisáky, co vám mávají nervózně před xichtem ákáčtyřicetsedmičkami, aniž by měl jeden bednu banánů na uklidnění, to je skutečně čichově vyčerpávající výkon. Takže to máme hodinu stříkající lodi, hodinu konejšení opálených vychrtlíků a čtrnáct minut Nejvysíls, co tahají Tomáše z opičího výběhu. Kapku jsem se nudil. Navíc, ten punc toho, že je to podle skutečných událostí, donutí člověka ke škodolibému úsměvu! Když nákladní lodi svítí na displeji velkým červeným "POZOR! U SOMÁLSKA JSOU PIRÁTI!!!!", je lepší vykešovat šest mega za unesenou kocábku, než vysmahnout pár desítek tisíc za ozbrojenou ochranku. HAHA! Podle toho, kolik už tam toho ti piráti pounášeli, musí být Somálsko těžce za vodou. To mi připomnělo jednu historku, taky podle skutečných události. Jednou šli dva Američané takhle k večeru v Somálsku po břehu řeky a na druhé straně žral Somálce krokodýl, už jen hlava mu čouhala z tlamy, a jeden povídá druhému: "Vole, všude se povídá, jaká je to Somálsko chudá země, a kdejaký negr tu má spacák LaCoste!".(2.12.2013)

Darwin by zaplakal! Tenhle film ukazuje v plné nahotě, na co zhebne civilizovaná společnost, když v rámci utopické ideologie humanity a multikulti naprosto ztratí pud sebezáchovy. Komentář obsahuje spoilery, tak ho nečtěte, nebo se neposerte. Nákladní loď Maersk Alabama je sice větší než kravín s fotbalovým hřištěm a letištěm i s hangárem dohromady, přesto jde o snadné sousto pro vychrtlého Timura a jeho partu chcípáků. Jelikož Timur a jeho chcípáci jsou sice 4 (slovy ČTYŘI) Somálci, které inteligenčním kvocientem předčí i ty necky, na kterým připádlovali, mají však kalachy a ochotu je použít. Početnější posádka lodi Maersk Alabama naproti tomu má smrtelně nebezpečné předpisy, hadice nabité čůrkem vody a pár na hovno "protipirátských" mříží. V normálním, duševně zdravém prostředí by měli na palubě kulomet nebo šikovného snipera a mohli by z líných, agresivních niggaz nadělat krmení pro žraloky dřív, než by Timur a jeho chcípáci zařvali: "Nouplís!" Ovšem bílá rasa, stižená pocitem viny za všechno napáchané zlo světa, ztratila rozum, potřebu bránit své životy, majetky, kulturu... Raději si nechá nasrat na hlavy kdejakými opicemi. Proto musí "vyspělé civilazace" pořádat rozsáhlé námořní, vojenské či policejní manévry kvůli několika fanatikům z doby kamenné, proto naši hrdí předkové rotují v hrobech jak v mixérech, proto se tahle zeměkoule v prdel obrací! Formálně nemám filmu co vytknout, ale dementní scénář založený na skutečných (přesto neuvěřitelných) událostech mě celou stopáž příšerně rozčiloval. 70%(10.4.2016)

Greengrass trafil do čierneho - nielen vo filme, ale najmä výberom námetu, ktorého spracovanie si vyžaduje prístup jemu vlastný. Perfekcionizmus za, aj pred kamerou. Pred kamerou stávka na istotu, ďalšia Hanksova oscarová nominácia do zbierky, vyzdvihujem však prácu so somálskymi hercami a pokiaľ sa nominácia ujde Hanksovi, tak by ju automaticky mal dostať aj Barkhad Abdi. Ak mi vadil Greengrassov vizuálny štýl v treťom Bourneovi, tak mi to nemôž(t)e mať za zlé, predsa len roztrasená kamera sa viac hodí takémuto typu filmov, kde sa pomocou nej vieme viac vcítiť do deja a máme pocit väčšej autentickosti. Gradácia napätia perfektná, najmä v dlhých scénach tvorcovia využívali divácku nevedomosť príbehu. Napätie však nebolo na úkor nádielky emócií, ktorých si z kina ponesiete množstvo, a tie sú umocnené najmä záverečnou scénou. V hlave vám bude rezonovať najmä bezmocnosť jednotlivca voči veľkým hráčom vo vyhrotenej situácii, dekadentný rozdiel kultúr a myslenia, a čo všetko dokáže spôsobiť a zapríčiniť beznádej. Všetko krásne vystihuje vystrihnutá časť konverzácie: Kapitán Phillips: "Surely there must be something other than fishing and kidnapping people you could do?" Vodca pirátov Muse: "In America, maybe". 90%.(2.11.2013)

Zhlédnuto v kině. Skoro to vypadá, jako by si Tom řekl: "Kdy jsem vlastně vyhrál svého posledního Oscara…? Cože, to už je tolik let? No, tak jdeme pro toho třetího…“ a šel natočit tento snímek. Captain Phillips byl mnou hodně očekávaný film nejen kvůli Hanksovi, kterého mám rád, ale hlavně kvůli režiséru Greengrassovi, jehož styl se mi opravdu zamlouvá a který jako jeden z mála (možná i jako jediný) umí používat roztřesenou kameru tak, že vás z filmu nebolí hlava a pořád víte, co se na plátně odehrává a to je vždy plus. Můžu s radostí napsat, že film mě nezklamal. Už u úvodních záběrů jde poznat, že tady půjde o něco jiného no a scény, kdy pirátská loď honí loď kapitána Phillipse za zvuků parádního soundtracku (schválně jsem si počkal, jestli ho náhodou nedělal Hans Zimmer, protože v některých pasážích bych mohl přísahat, že tohle je jeho styl) jsou naprosto lahůdkové a i když víte, jak vše nakonec dopadne, tak najednou sedíte na okraji sedačky a fandíte Tomu Hanksovi. Já mu tedy budu fandit i příštím předávání Oscarů. Navíc hlavní záporák je přirozený talent, jsem zvědavý, jestli to bude muž jedné role nebo překvapí. Tady není o čem dál psát, rozhodně silných 100 %.(3.12.2013)

• - Únos lodi Maersk Alabama znamenal první zdařilý útok pirátů na plavidlo pod americkou vlajkou po téměř dvou staletích. Poslední takové incidenty se odehrály v letech 1815-1821. (Jozka7)

• - Piráti jsou vyzbrojeni třemi útočnými puškami Norinco Type 56 a jednou Norinco Type 56-1 (56 se sklopnou pažbou). Čínská útočná puška Type 56 (vyráběná společností China North Industries Corporation nebo Norinco) je při natáčení filmů zdaleka nejčastěji používaným derivátem útočné pušky AK. (Maulincio)

• - Muse (Barkhad Abdi) má pistoli Makarov PM. Najee (Faysal Ahmed) má pistoli Colt M1911A1. (Maulincio)