Kapitán Phillips

Kapitán Phillips: Prepadnutie lode Alabama

• Nizozemsko

Životopisný / Thriller / Drama

USA, 2013, 134 min

Nebavilo ma to - ako Hanks, tak Greengrass pre mňa začínajú predstavovať čoraz výstižnejšie synonymum pre priemer, nezáujem a nudu, ktorá sa hrá na "niečo viac". Povedzme, že prvá hodina ma ešte relatívne bavila, ale potom už to išlo dole vodou (či skôr ku dnu). Zbytočne neosobné, nesympaticky chladné... keby sa na konci Hanks nerozplakal, tak je to ešte chladnejšie, než T-1000.(14.1.2017)

Greengrass opäť dokazuje, že je majstrom svojho remesla. Jednoduchý a dobrý príbeh dostal perfektné režisérke balenie kde je technická stránka (strih, zvuk, kamera) opäť špičkovo dokonalá, rovnako ako Greengrassová atmosféra. Jediné mínus vidím v dĺžke filmu, pretože záver namiesto toho aby mal spád, je zbytočne naťahovaný. Po hudobnej stránke Henry Jackman nič nové neprinesie a len kopíruje Zimmera, ale hudba svoje splní. K výraznom plusom patrí aj herecký talent perfektného Toma Hanksa, ktorý podal asi najlepší herecký výkon v tomto roku. Škoda, že si to akadémia nevšimla. Minimálne tu nomináciu by si zaslúžil. 89% - 4*(19.1.2014)

Paul Greengrass je majster vypätých situácii. Pri filmoch, ktoré som od neho videl som sa nikdy nenudil, keďže sa v nich každú chvíľu niečo deje a vždy mi poriadne stúpla tepová frekvencia. Na podobnej vlne sa nesie aj Kapitán Philips. Krátky úvod a dostávame sa na loď, kde sa začína veľkolepá jazda, od ktorej som sa nemohol odtrhnúť a vydýchol som si o dve hodiny neskôr. Tom Hanks predviedol niečo famózne, pre mňa najlepší herecký výkon minulého roka.(19.1.2014)

Zhlédnuto v kině. Skoro to vypadá, jako by si Tom řekl: "Kdy jsem vlastně vyhrál svého posledního Oscara…? Cože, to už je tolik let? No, tak jdeme pro toho třetího…“ a šel natočit tento snímek. Captain Phillips byl mnou hodně očekávaný film nejen kvůli Hanksovi, kterého mám rád, ale hlavně kvůli režiséru Greengrassovi, jehož styl se mi opravdu zamlouvá a který jako jeden z mála (možná i jako jediný) umí používat roztřesenou kameru tak, že vás z filmu nebolí hlava a pořád víte, co se na plátně odehrává a to je vždy plus. Můžu s radostí napsat, že film mě nezklamal. Už u úvodních záběrů jde poznat, že tady půjde o něco jiného no a scény, kdy pirátská loď honí loď kapitána Phillipse za zvuků parádního soundtracku (schválně jsem si počkal, jestli ho náhodou nedělal Hans Zimmer, protože v některých pasážích bych mohl přísahat, že tohle je jeho styl) jsou naprosto lahůdkové a i když víte, jak vše nakonec dopadne, tak najednou sedíte na okraji sedačky a fandíte Tomu Hanksovi. Já mu tedy budu fandit i příštím předávání Oscarů. Navíc hlavní záporák je přirozený talent, jsem zvědavý, jestli to bude muž jedné role nebo překvapí. Tady není o čem dál psát, rozhodně silných 100 %.(3.12.2013)

Napínavá podívaná, i když ke konci trochu zdlouhavá. Možná bych měl pár výhrad k určitému chování několika postav, ale nemůžu nic vyčítat, když je to podle skutečné události. Tom Hanks si zase konečně zahrál trošku jinou roli, kde mohl více dokázat svůj herecký um. Překvapivě nejvíc na mě zapůsobila improvizovaná scéna lékařského vyšetření, která převršovala celý předešlý děj. Tato scéna značně posilnila celkové hodnocení, že jsem dokonce uvažoval i nad pěti hvězdičkami.(29.1.2014)

• Tom Hanks

• - S filmy Let číslo 93 (2006) a Krvavá neděle (2002) se jedná o třetí režisérův snímek, zpracovávající skutečnou událost. (Chrustyn)

• - Během jízdy na letiště, kdy Andrea (Catherine Keener) sedí v autě s  Richardem (Tom Hanks), se ji v jednotlivých záběrech mění její účes. Vlasy jsou střídavě volně, za uchem apod. (Dalfor)

• - Vyjednávač na otázku, aké je jeho meno, odpovie, že sa volá "Nemo." Nemo v latinčine znamená "nikto". Kapitán Nemo je tiež známa fiktívna postava z námorníckych kníh autora francúzskej sci-fi Julesa Verna. (Astonko)