Kapitán Phillips

• USA Captain Phillips (více)

Kapitán Philips je komplexní studií přepadení americké nákladní lodi Maersk Alabama somálskými piráty, ke kterému došlo v roce 2009. Režisér Paul Greengrass nám v něm svým unikátním pohledem nabízí kombinaci napínavého thrilleru a pohled na širokou škálu důsledků globalizace. Film se zaměřuje na vztah mezi velícím důstojníkem Alabamy, kapitánem Richardem Phillipsem (dvojnásobný držitel Oscara Tom Hanks), a kapitána somálských pirátů Museho (Barkhad Abdi), který ho unese jako rukojmí. Phillips a Muse proti sobě čelí v okamžiku, kdy Muse se svou posádkou zamíří na Phillipsovu neozbrojenou loď. V souboji vůle a odhodlání, který následuje 230 km od somálského pobřeží, jsou oba muži vydáni na milost osudu, který je zcela mimo jejich kontrolu. (Falcon)

walmezak

Tom Hanks je skvělý herec a v tomhle filmu to byl právě on, kdo tenhle film dělal skvělým. Jen těžko si dokážu představit, že by kapitána hrál někdo jiný, to už by to asi nebylo ono. Začátek mi přišel poněkud průměrný. Uměle natahované scény bez náznaku nějakého napětí a akce. Ta přišla až po dlouhých a třiceti minutách čekání. Pořádný ráz chytá film až ke konci (což je trochu škoda). Nevím na kolik je tenhle film pravdivý, ale pokud aspoň trochu je, tak musím smeknout před pravým kapitánem Phillipsem. Ten má ale kuráž! /75%/ ()

pafka

Tom Hanks asi neumi byt spatny a to je jeho velka vyhohoda a konec koncu taky divakova. Naprosto skveli byli somalsti unosci. Tem jsem veril uplne vsechno, zadne zavahani. Jedine, co me trosku na filmu stve, ze je to opet americky patos o hrdinstvi a nejlepsi armade na svete, ktera nenecha jedineho sveho obcana va stychu. A to me teda nevonelo. Nebyt toho, bylo by to skvele. ()

Palisander

Nejaké čudné toto. Tak boli tí Somálci banda blbých agresívnych bezcharakterných zločincov z nejakej džungľovej mafie, alebo sú to osudom ťažko skúšaní intelektáli, ktorí poď ťarchou životného údelu robia čokoľvek, aby si splnili svoj americký sen? ;-). Vzťah ku kapitánovi som si vybudoval... nulový. Pri jeho povýšeneckých rečiach a primitívnych klamstvách som sa občas naozaj čudoval, že mu niekto zo Somálcov jednu nenatiahne. Zato hlúpostí narobil jedna radosť. V tomto by som veril, že to bolo podľa skutočnej udalosti :-). Body dávam za klaustrofobickú atmosféru v záchrannom člne a za záverečnú scénu (na ošetrovni). PS: Ak to takto funguje aj naozaj, tak zbohom zdravý rozum. Hlavne že v každom lietadle sedí federálny agent. Ale nájsť jedného ďalekonosného ostrostrelca na loď, to je asi neriešiteľný problém. Predpokladám že sebaobrana je povolená aj v neutrálnych vodách. Zároveň ďakujem Flipperovi za odkaz na true story. ()

maniacxl

Nebylo těch odstřelovačů,mariňáků,helikoptér,válečných lodí nějak málo??Já bych to určitě ještě posílil,ať je ta akce stoprocentně úspěšná!Chápu,Estráda,proč ne,ale aby kvarteto tvořili čtyři vychrtlý černoušci,tak to kurva ani omylem ne!Podle skutečné události to vlastně bylo,ok.Ale nestačilo třeba,když se ví,že v těch vodách tihle šmejdi řádí,dávat těm nákladním lodím nějakou přiměřenou ochranku?Možná by to vyšlo i levněji,než potom taková mega hollywoodská záchraná mise s dokonalými znalostmi barev.Nic proti Tomu Hanksovi,ten se snažil hrát,jak mohl,i když ten "kapesníkovej"konec už byl malinko moc.Paul Greengrass si tímto filmem sice velkou ostudu neudělal,ale na druhou stranu ani příliš neoslnil.Vypichl bych ještě herce,co piráty hráli, byli fakt úžasní,to chce pochvalu do sekce kástingu!!No a to je vše.60%. ()

David_Beer

Být somálským pirátem není žádná prdel, peníze takhle vydělané většinou skončí v kapsách vašich šéfů a vy pořád žijete v hnilobě, jen dostanete o žrádlo navíc.. Jenže přepadnout americkou lod už takový med není, to pak po vás jde americká flotila a jednotky SEALS. Kreténi, proč se raději nevěnovali tomu rybaření. Film jinak skvěle zrežírovaný a nechápu, že Akademie vynechala nominaci Toma Hankse na oscara. Za tenhle výkon, co předvedl, by si to určitě zasloužil. ()

ni.na29

Tak tohle byla naprosto parádní jízda bez jediné promarněné minuty či scény. Konečně snímek, ve kterém hlavní protagonista není vylíčen jako macho americano čili líbivý superhrdina, nýbrž jako normální člověk, který se snaží poctivě dělat svou práci a když se to vymkne z rukou, chová se jako naprosto regulérní lidská bytost s emocemi jako jsou strach a pochyby. Úžasná podívaná! ()

Honziik17

Film fakt dobrý, o to víc, že je podle skutečné události, ale je fakt zbytečně příliš dlouhý. O něco zkrátit a naprostá pecka :) ()

x_ander

Paul Greengrass a opět jeho moderní současné drama. Ke Kapitánu Phillipsovi jsem přistupoval spíše s nedůvěrou - přece jen nemám rád takové ty sázky na jistotu (skutečná událost, americký "patos"), jenže stejně jako u United 93 jsem byl během prvních 10 minut tempem filmu strhnut a vyplivnut až u závěrečných titulků. Greengrass tohle zkrátka umí, točí neuvěřitelně svěže a hlavně napínavě. A Hanks je samozřejmě naprosto dokonalý (hlavně v závěru). Nemůžu jinak než za plný počet. ()

ejay

Asi až moc autentickej film, mohli ho trošku poamericku přibarvit. Zbytečně dlouhá scéna v záchranném člunu, přiznám se, že sem se chvílema soustředil na něco jinýho, než na pořvávající piráty. Hanks jako vždy perfektní, ale ani on tento film nevytáhl z průměru. ()

j.sorensen

Absolutně nechápu, porč je srabáctví, zbabělost a pokrytectví jednoho kapitána, hodnoceno tak vysoko? Vždyť by stačilo málo, pár pořádnejch chlapů, s koulema na svym místě a k obsazení lodi by vůbec nedošlo. Vlastně by nebyl natočen ani film, takže tam je třeba hledat důvod. Nedivme se, že se řítíme tam, když tohle bereme tak, jak se to možná jeví, ale ve skutčnosti je to úplnej opak... ()

Luccy007

92% Tento film byl pro mě velkým překvapením. Není to něco, co si pustím každý týden. Ale bylo to tak opravdové, že mě to naprosto vtáhlo do děje. Musím říci, že herecké výkony "somálských pirátů" předčily i T. Hankse. ()

waltosin

Hodně mi to připomíná trosečníka, ale s piráti, Hanks a Abdi byly skvělý, u příběhu jsme čekal něco víc, já vím že je to podle skutečný události a jinak to udělat nešlo, ale i tak dávám 70% ()

Reiner

Je něco, co Hanks nedokáže zahrát? Mám pocit, že nikoliv. kam vstoupí, tam září. Film je velmi zajímavý a má spád. Je to zase něco jiného, než běžné filmy US provenience. Zkrátka, filmový fanoušek bude nadšen! :) ()

blondboss

Čoho sa Tom Hanks dotkne, to je jednoducho zárukou kvality. Dovolím si tvrdiť, že najlepší herec v histórii nedávno minulej aj novodobej svetovej kinematografie. A dokazuje to naozaj neustále. V tomto filme odviedol absolútne bezchybný a perfektný herecký výkon a zo scenáristicky nezáživnej rukojemníckej drámy spravil skvelú show. Samozrejme Greengrass to zrežíroval taktiež bravúrne a ja osobne som bol napätý od začiatku do konca. Skvelé filmové dielo, ktoré sa oplatí vidieť aj viackrát. 90 % ()

Jungler

Hodně se mi to líbilo. Především Barkhad Abdi mě dostal tak úžasným stvárněním záporáka tak, že jsem ho občas měl rád, nebo ho litoval. Prostě chytrej kluk, kterej měl tu smůlu se narodit na špatnym místě. No a Hanks prostě klasika... Na konci jsem mu ten šok opravdu věřil! ()

Psychotic17

Nechápu, kde se po celém světě berou ta skvělá hodnocení... na akční film směšně málo akce, na drama příliš ploše vykreslené postavy, na thriller příliš málo napětí... jack of all trades, master of none. Možná bych to ale i dokázal filmu odpustit, kdyby to nebyla taková nuda! Film jsem musel dokoukat natřikrát (přestřelená stopáž taky moc nepomohla) a nikdy jsem necítil ten pocit "co se stane teď?!". A to o filmu nic hezkého neprozrazuje. 30% ()

wallax

Vymakané stupňovanie napätia, výborná hudba, slušná morská scenéria s majestátnou kulisou lode na ktorej dostanete naservírované skvelé herecké výkony všetkých no najmä oboch kapitánov. Kapitán pirátov aj kapitán Philips by si zaslúžili oscara za svoje výkony, no to čo predviedol Tom Hanks v posledných cca 15 minútach si zaslúži doživotné aj poživotné umiestnenie v sieni filmovej slávy. Celý emocionálny záver filmu som si pretrpel spolu s ním. Neskutočný zážitok...od začiatku do konca, no tie posledné minúty u mňa vyšvihli film k najvyšším priečkam strieborného plátna. Film sa vám bude páčiť no, ak máte radi Hanksa tak film budete milovať. ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

Hanks a Greengrass znovu spojí síly

08.02.2019

Herec Tom Hanks (Most špiónů) a režisér Paul Greengrass (Bourneovo ultimátum) oznámili další spolupráci. Na svůj předchozí společný snímek Kapitán Phillips naváží dramatem News of the World, který… (více)

Tom Hanks znovu kapitánem

Tom Hanks znovu kapitánem

11.09.2016

Novodobý James Stewart byl dlouho kapitánem Millerem ze Zachraňte vojína Ryana. Tři roky zpátky si ale střihnul kapitána Phillipse a teď je v kinech jako Kapitán Sully, což naznačuje, že ho… (více)

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí