Příliš mladá noc

• Slovensko Príliš mladá noc (více)

Příběh filmu Příliš mladá noc vypráví o dvou dvanáctiletých klucích, kteří se den po Silvestru náhodně ocitnou na zvláštní oslavě v bytě mladé dívky a ve společnosti dvou dospělých mužů. Děti se v bytě zapomenou, prožijí svoje první setkání s láskou a sexualitou, přestanou vnímat čas a neuvědomí si, že se po nich doma shánějí a pravděpodobně už je hledá policie. Intimní aktuální příběh syrově a autenticky nahlíží na současné partnerské vztahy, přičemž nekompromisně odkrývá jejich prázdnotu. Děti se ve filmu dostávají do situací, před kterými by měly být, alespoň podle našich společenských zvyklostí, chráněny. (oficiální text distributora)

Jansen

Příliš mladá noc je sice v rámci české kinematografie nadprůměrný film, ale pořád si myslím, že bez jeho zhlédnutí lze celkem obstojně žít. V krajním případě by se o něm dokonce dalo říct, že je naprosto zbytečný. Absolvent FAMU Olmo Omerzu sice prokázal snahu vymanit se ze zaběhnutého nicneříkajícího formátu, který český film poslední dobou sužuje, ale svoji invenci nedokázal plně ukočírovat a přetavit do koherentního celku. Jedná se v podstatě o situační komedie odehrávající se v jednom ze sídlištních bytů. Povolná dvacítka (Natálie Řehořová) si do bytu přivede dva starší muže, dále se v bytě ocitají dva dvanáctiletí kluci a jeden policista a absurdní drama může začít. Omerzu rámuje děj v bytě docela působivými celky na sídlištní krajinu, jejichž smysl mi však v nastoleném konceptu a i vzhledem k dění v bytě plně nedochází. Samotná etuda v bytě, jíž dominuje Řehořová, si sice uchovává určitou úroveň, ale v podstatě se v ní nenajde nic, co by utkvělo v paměti. Mohlo by se nabízet přirovnání ke Kieslowkiho Dekalogu – děj se odehrává na sídlišti, lze rozeznávat určitý morální kontext (nesesmilníš?) -, ale ladění Příliš mladé noci mi přijde převážně komediální bez snahy o nějaký závažnější morální přesah. [LFŠ 2012] ()

rawen

Zřejmě příliš mladý autor. Chtělo to něco víc, než jen těžit z několika poměrně zajímavých situací. V době uniformních hřebejkovin na jedno brdo alespoň vcelku originální počin. 5.5/10 [LFŠ 2012] ()

JohnCZ

Olmo Omerzu má talent zachytit běžné střípky ze života divných, ale přesto hodně obyčejných lidí. Jako prvotina povedené a i přes velmi televizní look to má dost cit pro kameru a řadu artových prvků, které je pro možnou detailnější interpretaci viděného potřeba pozorně sledovat. Režisér toho nechává dost na divákovi. Jako (po)studentský film určitě chválihodný počin, ovšem opravdu plnohodnotným dojmem působí filmy až ty následující. ()

seeker23

Přes různé dílči nedostatky pravděpodobně český film roku. Hlavně tu je vidět nejen poučenost světovými trendy a velká režijní jistota, ale i schopnost vytvářet v žánru všednodenního realismu originální a dramatické situace, to vše velmi nenuceně. Spolu s Okresním přeborem, asi jedinou opravdu vtipnou českou komedií, vrchol současné české tvorby. V obou dílech je zaděláno na to, co nám tu zoufale chybí, v případě Noci na art světového formátu a v případě Přeboru na žánrovou oddychovku, která je přirozená a přitom si na nic nehraje. ()

Cimr

Tři dospělí lidé v jednom panelákovém bytě; kdysi, kdesi; v noci, v níž se něco láme (,,Nejklidnější Silvestr za spoustu let, člověk neví, jestli nemá spíš mít strach z toho, jaký je všude klid."). Tři (resp. čtyři) lidé, jejich milostné hrátky a dva malí kluci, co to všechno jen pozorují. Náhodou? Schválně? Jejich přítomnost neustále diváka vytrhuje z klidu a nutí se ho ptát, co to má znamenat. Příliš mladá noc je film, který stojí a padá s navozením určité dekadentní mlhavé atmosféry. A tu se daří držet, snad jen příchod policisty mě příliš nepotěšil, i když umocnil absurdní vyznění filmu (nabízí se srovnání s požárníky, co přicházejí na návštěvu v díle Eugena Ionesca). Z mého pohledu ale trochu narušil intimní atmosféru mezi ústřední trojicí (pěticí), kterou mě bavilo sledovat - i díky angažování senzačních herců z mého milovaného ex-divadla Komedie Martina Pechláta s Jiřím Černým. Možná stálo za to nechat jen jejich příběh a film zkrátit tak na 40 minut, nedělat z něj celovečerák za každou cenu. Ale to je jen malá výtka, jinak je Příliš mladá noc (spolu s Aloisem Nebelem) příjemným příslibem, že se nová generace mladých filmových tvůrců už nespokojuje s křečí a trapností a hledá cesty ke svébytnému uměleckému vyjádření. ()

slunicko2

Zajímavé, nadějné, nicméně zatím nezralé. 1) 28letý slovinský absolvent pražské FAMU, režisér Olmo Omerzu stvořil dílo, které zřejmě vyžaduje po shlédnutí návaznou besedu s tvůrci, protože jinak hrozí, že bude nepochopeno. Tak se stalo i mně, prostě mi nedošlo, o čem vlastně celý film je. Naštěstí pro mě jsou tu vysvětlující režisérova slova: ...každý dětský typ má svého dospělého představitele, dospělé "alter ego". Paralely mezi dětskými a dospělými typy nám tak umožňují dojít k závěru, jaké bude každé z dětí, když vyroste. Chtěl jsem, aby děti ve filmu zůstaly neurčené, jakýmsi způsobem nezničitelné, jako praví hrdinové dobrodružství, kteří se před ničím nezastaví. Pijí, zamilovávají se, zvrací a už jen svou přítomností na zábavě podrývají tu lživou suverénnost světa dospělých._____ 2) V detailech suverénně skvělý snímek skřípe, když dojde na celkové vyznění. K tomu opět režisér: Ve filmech chci dosáhnout atmosféry bezčasí, v němž jsou hrdinové odtržení od zbytku světa a tam jsou nám divákům vystaveni na pospas. Také bezčasí ve filmu Příliš mladá noc je zakotvené v realismu, ale hodně se mu vymyká. ()

topi

Divnější film jsem v české kinematografii snad ještě neviděl. Co tohle mělo znamenat, to by mě fakt zajímalo. Jednání jakékoliv postavy jsem nepobral a nepochopil. Příběh se odehrává asi v 90. létech? Žádné vysvětlení, proč se ty postavy tak idiotsky chovají. Avšak přece jen jsem se na tu podivnost díval se zájmem a svým zbůsobem mě i bavila. ()

dom156

Nějak mě celý film minul, sice jsem ho sledoval, ale že by se mi nějak závratně zaryl do paměti to tedy ne. Je to celé docela o ničem. Nechápu co tvůrci tohoto filmu nám chtěli říct, a jak blbě film začal, tak dementně skončil, ale bylo to pro mě vysvobození, jelikož déle bych to asi nevydržel. Také výkon herců v čele s Pechlátem stál za nic. Silný podprůměr, ale jsou i horší filmy. ()

hygienik

"Nová poetika", ktorú film prezentuje je pre mňa ťažko stráviteľná a vystriedali sa u mňa pocity nudy, odporu, prekvapenia a nakoniec aj obdivu. Film je 1. NEZÁVISLÝ 2. NEZABUDNUTEĽNÝ 3. NEPRIATEĽSKÝ voči priemernému konzumnému divákovi 4. NEOPÍSATEĽNÝ a hlavne 5. ZVLÁŠTNY. Som si takmer istý, že som včera videl budúcnosť filmu - takto bude vyzerať filmový mainstream o niekoľko rokov. Ja sa vynasnažím túto nastupujúcu vlnu analyzovať a chápať. Ale to, či v sebe bude mať vnútornú kvalitu ukáže až čas. ()

Jufonka

[47th KVIFF 2012] Příliš mladou noc jsem měla možnost vidět ve Varech, kde tím pádem následovala i diskuze s tvůrci filmu. Snímek na mě působil hned od začátku celkem sympaticky - nepřípomínal mi současné české filmy, které jsou všechny jak přes kopírák. Naopak jsem si při sledování vzpomněla na různé filmy z devadesátek, mezi kterými se sem tam najde nějakej dobrej snímek :-). 2 dvanáctiletí kluci hrajou dost dobře - btw. věděli jste, že představitelům je 15 let? Trochu problém jsem měla s hlavní hrdinkou, která mi nebyla sympatická. Zápletka filmu (dvě téměř děti se dostanou na večírek dospěláků) mi přišla fajn a originální. Jenže ten konec vyšel ve finále tak nějak do ztracena... A najednou byl celej ten fajn nápad v háji. Klidně to mohlo bejt i o 10-15 minut delší, kdyby tam bylo nějaký finále, rozuzlení, cokoliv. ()

Martin741 odpad!

Presne kvoli takymto "filmovym nadheram" akou je Prilis Mlada Noc som zacal mat CZ a SK "filmovu tvorbu" po roku 1989 dost na haku, a sledujem hodne Europu /Von Trier, Kusturica, Balaguero, Kormakur..../. 0 % ()

Cheeter

Celou dobu tak nějak stejně mdlé až najednou na konci takový zvláštní úskok. Taková divná změna. Opět, trochu postrádám pointu. Ano, téma je mi jasné, ale ta zápletka nabízela možnost pro nějaké větší drama, nějakou komplikaci. Jenom ten zvláštní konec, kde to nelogicky skáče... ()

dr.fish

Film má zajímavý námět na papíře, ale ve skutečnosti jde o příběh, kterému absolutně nerozumím. Dokážu možná pochopit, proč postavy ve filmu jednají tak jak se stalo, ale nepochybně by se tento příběh takto nestal. Zahrané je to v podstatě dobře, ale celé je to hrozivě neohrabané až iritující. Je mi líto, ale nepovedlo se. Prázdnotu nelze vyjádřit prázdným filmem. 40% ()

smrt.ka

LFŠ. Do notýsku zhlédnutých filmů jsem si omylem napsala "Příliš dlouhá noc", což asi trochu napovídá (ó, ty mé chytré podvědomí), co si o tomhle filmu myslím. Záměr (vytyčené téma) je velmi zajímavé, současné a dá se vyprávět mnoha a mnoha příběhy a formami (napadá mě zas ten Stud). Příliš mladá noc není "komfortní" film, je to docela odvážný počin, zvážíme-li, jaké prostředí k natáčení si vybral a jak s prostorem pracuje (hl. interiéry, dlouhé scény tu v pokoji, tu v kuchyni, tu v koupelně a čau) a také co do výběru herců je film odážný (jde o českou špičku, rozhodně, ale o českou divadelní špičku a s tím bývá ve filmu, jak se ví, problém). Jenomže ono se to celé nějak nepovedlo, ač vlastně nedokážu říct proč. Možná režie? Možná je to příliš forma ledovce, takže se pod tu vodu nedostaneme? Možná pod tou vodou ani nic není? Možná to měl být film na dvacet minut? Možná na dvě hodiny? Možná tam měly být flashbacky? Možná to mělo pokračovat? Možná je problém filmu, že to znatelně nemá pokračování a ani to, co se stalo předtím, nás nezajímá? Mám takový zvláštní pocit, že Olmo Omerzu bude buď pozér anebo mladý génius. Bylo by rozhodně fajn, kdyby byl to druhé. ()

sator

Přílepek skandální, přeskočím. Pro mě takovýto druh filmu stojí a padá s atmosférou, tu se tu nepodařilo vyvolat.Proto po mě film naprosto stekl... ()

Safrine

Jednoduchá a přitom vtipná zápletka je rozvedena do překvapivých zvratů. Možná by filmu neuškodila ještě o něco kratší metráž, téma se přece jen po nějaké době vyčerpá a závěr působí trochu natahovaně. ()

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

Očekávaná filmová událost – Rodinný film

13.02.2016

Drama vypráví o manželích (Vanda Hybnerová a Karel Roden), kteří se vydávají na vysněnou plavbu do Karibiku a doma zanechají dvě nedospělé děti (Jenovéfa Boková a Daniel Kadlec). Nepřítomnost rodičů… (více)