Muž, který sázel stromy

• Kanada The Man Who Planted Trees (více)
Krátkometrážní / Animovaný / Drama / Rodinný
Kanada, 1987, 30 min

Režie:

Frédéric Back

Předloha:

Jean Giono (povídka)

Krátký poetický animovaný film podľa rovnomennej novely Jeana Giona rozpráva príbeh pustovníka, ktorý celý svoj život v absolutnej skromnosti zasvätil krásnemu cieľu. Je to vizuálne krásne spracovaná meditácia o sile človeka a kráse tvorby a zároveň nesmierne humanistická, pacifistická a panteistická výpoveď. (Jordan)

exhoubus

I když podle mě film nebyl špatný a měl velmi dobrý příběh, na 93% mi nepřipadal a v kresbě, i když byla krásná, jsem se občas ztrácel. ()

LadyDevil

Krása, krása, dojetí! V obrazech, příběhu, samotné postavě, zpracování... krátkometrážní animované snímky nejsou zrovna mojí specialtiou, ale tak nějak jsem tušila, že by mě zrovna toto mohlo vzít.Citilivým a velice poetickým způsobem převyprávěný život obyčejného člověka konající naprosto neobyčejné věci, nádhera! I styl vyprávění, dabing jsou vhodně zpracovány, já zkrátka nemám co vytknout, vzalo mě to, moc..... :-) ()

noriaki

Dost možná ten nejkrásnější animovaný film co jsem kdy viděl, a jeden z těch nejpůsobivějších. Celý vyzařuje zvláštní harmonickou poetiku, a pro perfektní zážitek se stačí jenom dívat na obrazy, čistě beze snahy o pochopení, a můžete se nechat unášet atmosférou všeobjímající čistoty a prostoty obyčejného života. Jedinou výhradu mám k českému komentáři. Není vyloženě špatný, ale s božsky nádhernou animací se nemůže ani měřit. Věčná škoda že ho nenamluvil Radovan Lukavský. ()

BoncheR

Nádherný filmček! čítal som knihu v škole cez prestávku a skoro som kvôli nej ani obed nestihol, taká bola úžasná. Myslím, že sa táto tenká knižka môže porovnať s Malým princom či hociakým podobným dielom. 100% ()

Kmotr76

Krásné a poetické vyprávění o sazeči stromů, síle přírody a ducha člověka a smyslu života za doprovodu nádherné zajímavé animace a podmanivé hudby. ()

Micione

Příběh člověka, kterému zcela jistě záleželo na tom, v jakém prostředí žije. Především v současnosti, kdy stromy na naší krásné planetě umírají den ode dne víc, by bylo zapotřebí podobně smýšlejících a skromných lidí, avšak ne takových, kteří sice dají plný počet bodů a film ohodnotí v superlativech, avšak vzápětí půjdou na Amazon vyměnit svůj ani ne rok starý telefon za nový jen proto, že je ve výhodné nabídce! Bohužel většina lidí raději podpoří ekonomickou strukturu založenou na válkách a konzumu využívajíc planetu, protože není ochotná zpochybnit svůj způsob života a už vůbec ne přinést ani malé oběti když ne pro zvrácení, tak alespoň pro zlepšení stávající situace. Pokud je ekonomicky nevýhodné být tzv. "zelený" nejsou předpoklady ani pro změnu. I když v globálu jsem spíš optimistka, v tomto případě to bohužel vidím tak, že budeme dotlačení do bodu, ze kterého není návratu a poté vypukne panika namísto toho, aby se podnikly nutné kroky. ()

Master19

"Ten muž konal cosi veskrze božského..." ... a přitom jen sázel stromy. Divák postupně odsouvá své malicherné problémy s rozbitou pračkou, nebo nedostatkem pečiva do pozadí a nahrazuje je humanistickými idejemi, aby si nakonec povzdechl: "Kéž bych dokázal něco podobného, jako muž, který sázel stromy..." ()

Tomesh

Potřebujete zahřát u srdce? Tak neváhejte a koukněte na tento film, který víc, než kterýkoliv jiný pojednává o čistotě, pokoře, skromnosti, víře a hlavně Bohu. ()

dANo

Nádherná filmová adaptácia krásnej novely Jeana Giona o fiktívnom (veľa ľudí si po zhliadnutí myslí, že Elzéard Bouffier reálne existoval:) človeku, ktorý svojou nezlomnou vôľou dokázal z nehostinnej krajiny spraviť raj na Zemi. Tento krátky film má také silné ekologické poslanie, že ho v súčasnosti citujú viaceré organizácie zaoberajúce sa záchranou Zeme pred ekologickou katastrofou. ()

Maagggdddda

Výtvarně hezky zpracovaný dlouhý "Večerníček" s myšlenkou, na který ale brzy zapomenu. Neurazí, ani nenadchne, pustit si ho večer před spaním je ideální. ()

pursulus

Poezie umění.¬         Vyprávění o muži, který tichou, skromnou plodnou a neúnavnou činností proměnil vyprahlé, téměř liduprosté podhůří široko daleko v bohatý a kvetoucí kraj plný lesů a vláhy, je docela prostým příběhem, jehož prostotu ještě umocňuje jeho provedení způsobem kresebné animace. Vypráví vlastně Jean Giono, který se měl s mužem sázejícím stromy vídati v průběhu dlouhých let a podle jehož novely "Muž, který sázel stromy" byl příběh natočen.¬                 Citlivou povahu to chytí za srdce, přes hroší kůži se ale poezie snímku nedostane. Také jsou lidé, jimž za hroší kůži slouží tak zvaný životní realismus a kteří mávnou nad podobnou věcí rukou. Avšak čtenář poezie je dojat; cítí, jak ve srovnání s jeho životem je život muže, který sázel stromy, bohatý, opravdový, nezištný, čistý, a tím také krásný, že. Tu a tam ukápne i slza nad tím krásným lopocením, nad neúnavností, která je tak přirozená! Touha, po níž následuje povzdech, po němž následuje uložení do krabičky v srdci, která se u zvlášť citlivých jen tak neotvírá...¬                 Možná by citlivým a milcům poezie prospělo, kdyby se dozvěděli, že muž, který sázel stromy, Elzéard Bouffier, je vymyšlená postava a že se nikdy nenarodil ani jako literární předloha. Že je vysněným prázdnem a jeho lesy též. Že to prázdno bych měl naplňovati jakožto člověk, jehož ten příběh vyburcoval, to dochází zřejmě nemnohým (přesvědčil jsem se o tom z ozvů na snímek na různých webových stránkách).¬                 A přece záměr byl ten. Gionno k tomu později sám napsal (úředníkovi z města Digne): "Musím Vás zklamat, ale Elzéard Bouffier je fiktivní postava. Cílem bylo zatraktivnit stromy, nebo ještě lépe, zatraktivnit sázení stromů." [Zdroj: Česká Wikipedie].¬                 Ano, je to krásný, a poučný příběh. Neschovejme jej však do krabičky jako mrtvé umění. ()

Compadre

Poetický, velice netradiční animovaný film o muži, který sázel ve své drsné domovině stromy..je to takový fakt relax, inspirativní, skoro bych meditativní snímek :) který člověka hnedle přinutí najednou vstát z křesla, idhodit lahváče, nakoupit sazenie a dát se do práce po vzoru starce :))) lets go! ()

Angelic-77

Milý film nutící k zamyšlení a poukazující mimo jiné na to, že když chceme něčeho skutečně dosáhnout, nepotřebujeme k tomu ani tak vzdělání či peníze, jako spíše skutečné odhodlání a chvályhodný záměr. ()

mcleod

Úžasně pozitivní a inspirativní příběh o tom, že nikdo není tak malý, aby nemohl udělat něco velkého. Stačí myšlenka a odhodlání a i po malých krocích je možné dosáhnout velkých cílů. Příběh má (pro současnou českou společnost zvláště) velmi aktuální poselství nesobeckosti a sociálnosti. ()

V.Silver

Pravda, ještě jsem se nedostal k přečtení knižní předlohy, ale myslím, že už teď mohu poznamenat, že knižní předloha mi dojem z toho snímku nezkazí. Při sledování mi totiž velice často vyskakovalo v mysli "krásno" - ať už to bylo vkusným výtvarným pojetím animace, klidným a jistým přednesem Christophera Plummera nebo citlivým hudebním podkresem dojmného a inspirativního scénáře. Zajímavé komentáře: Isherwood, Faye ()

PollyJean

Není to film, ani animovaný film, je to ilustrace stejnojmenné knihy, která nemůže mít míň než 5. Obrázky i mluvené slovo jsou jen jednou z možností, jak ji číst. ()

vyfuk

Pěkně zpracovaný kanadský animák líčící knižní předlohu jako na talíři. Úžasný příběh muže, který nejen, že sázel stromy, ale vstoupil do života mnoha lidem a nastolil nový řád. Muž, který sázel stromy, je příběh toho, že jeden člověk dokáže velké věci hodné samotného Boha. ()