• otík
  ****

  Velmi slušně ujetá komedie o chlapíkovi z továrny, který se má stát králem dalekého ostrovního království, což je samozřejmě pro socialistického pracovníka docela problém. Moc hezky se tu rozehrává parodie na socialismus, kapitalismus a lidskou touhu něco velkého dokázat. Sovák je báječný, skvěle mu sekunduje Bohdalová, některé hlášky by mohly i zkultovnět. Další známí herci už jen dohazují sem tam nějaký vtípek. Film je takovým malým klenotem mezi tradičně dělanými komediemi. Velmi povedené. Hudba: Julius Kalaš(24.9.2011)

 • Mylouch
  ****

  Pamětník ocení spoustu legrace v konceptu i v maličkostech, které nezasvěcenému přijdou prorežimní, ale tohle je skutečně jeden z vrcholů dobově možné i zdařilé nekomunální legrace, kterou si museli všichni zúčastnění užít vrchovatě. Netriviální satirická perlička, díky Fričově lehkosti svou přesvědčivostí překonává Jasného Kocoura i Procesí.(11.3.2013)

 • tomtomtoma
  ****

  Krásná komedie o tom, co se může stát, když je prostý občan socialistické země zvolen za krále-regenta za nezletilého nástupce v ropné absolutistické monarchii. A to aniž by vystčil paty z Československé socialistické republiky. Skvělý výkon předvedl Jiří Sovák v roli montéra ČKD a zvoleného krále-regenta Aloise Králů a Miloš Kopecký v roli zástupce Tamanského souostroví Izmaila el Šarifa ben Šerfi. Ale i další: Jiřina Bohdalová (první dáma), Walter Taub (likvidátor) a Josef Kemr (pan Pěnička). Překvapil mě, že stále ještě hrál Eduard Kohout (náměstek na ministerstvu). Komedie by to byla prvotřídní, (dochází zde k řadě nevšedních situací, když Králů přijme pöst krále, nacož není socialistická společnost připravena a nechtějí ho pustit ani do práce) nebýt určité tendečnosti a propagace komunismu a socialistického zřízení a hanobení amerických imperialistů. Ale i tak je to velmi zábavně milá ztřeštěná komedie.(3.10.2009)

 • MrPierc
  ***

  Lojza Králů je uvědomělý dělník, který zachrání krále jedné ropné země. Jeho dělnický život se okamžitě mění a on se stává čekatelem na trůn. Závod si ho začne předcházet, protože by u něj v nové zemi mohli dodat čerpadla. Narazí ale na byrokratický nesmysl, protože se zároveň stává občanem jiné země a do ČKD musí mít propustku od ministerstva zahraničí. Malá blbá dělnická komedie, která ale exceluje českými herci. Sovák jako chlap pro všechno, Kopecký jako padouch, Skopeček jako učitel stolování. Herců je tu spousta a hrají výborně. Dokonce se tu zlehčuje i politické učení !!!(12.9.2010)

 • Master19
  ***

  Je to docela i vtipné, ale bohužel trošku přepolitizované... Co se taky dá čekat od filmu, kde hlavní hrdina řeší problémy revolučního a státovorného významu. Je to škoda, ale na druhou stranu je iluze docela věrohodná, myslím, že takhle nějak by to možná probíhalo. Přece jen, je tu možnost vyšachovat ten vykořisťovateslký "United Oils".(22.7.2006)

 • - Rozhovor Lojzy Králů (Jiří Sovák) a Izmaila el Šarifa (Miloš Kopecký) ve 20. minutě filmu probíhá na terase hotelu Esplanade v Praze. (rakovnik)

 • - Kvôli chorobe zastupoval režiséra v Káhire Jiří Sovák. (dyfur)

 • - Film existuje v dvoch rozdielnych minutážach, jedna verzia má 100 minút a druhá 91 minút. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace