• Marthos

Fričova tvůrčí transformace na rozhraní padesátých a šedesátých let sice ponechala na svém místě syžet komedie (i když již ve zcela jiném typu, než jaký vytvářel za první republiky a během válečných let), ale přinesla s sebou dobové aktualizace a vyměnila bývalé stary za soudobé hvězdy. Samozřejmě, že na první pohled to vypadá jako logický vývoj, ale máme-li před sebou film s takovým výsledkem, je to vyloženě krok zpátky. Zápletka se topí v bezradné a rádoby vtipné crazy stylizaci, která ovšem nevychází ani tam, kde by to za jiných okolností nevadilo. Sovák, Kopecký, Brodský i Bohdalová jen variují stabilní šablony, které volně přecházejí do dalšího Fričova filmu Přísně tajné premiéry a mnoha jiných. Macovo úporné hledání sebe sama v období nové vlny nebylo jednoduché, ale na druhou stranu oceňme, že byl de facto jediný ze zakladatelské generace, kdo se stále aktivně spolupodílel na chodu československé kinematografie, i když ne vždy zcela šťastně.(31.3.2011)

• NinadeL

Jedna z největších proher Mac Friče. Roztodivný scénář, podivné vedení herců. Vizuál s monogramem Ester Krumbach. Po všech stránkách slepá ulička. Nicméně Sováka bych pochopila u Friče v očekávání další zajímavé práce po Pandrholovi, z druhé strany lituji, že si Mac tak oblíbil Bohdalovou a díky ní příští rok zazdil i takovou nadějnou Hvězdu zvanou Pelyněk. Aneb jak pravil Milda: "Brigitte Bardot hadr."(6.4.2011)

Je to docela i vtipné, ale bohužel trošku přepolitizované... Co se taky dá čekat od filmu, kde hlavní hrdina řeší problémy revolučního a státovorného významu. Je to škoda, ale na druhou stranu je iluze docela věrohodná, myslím, že takhle nějak by to možná probíhalo. Přece jen, je tu možnost vyšachovat ten vykořisťovateslký "United Oils".(22.7.2006)

• CaptainNor

Až se někdy sejdou hvězdy a podaří se mi tuhle komedii dokoukat do konce, možná přidám jednu hvězdičku. Dosud jsem to nedokázal, přestože jsem se o to několikrát pokusil. Zato vím přesně, co se dělo za oknem, kdo šel okolo a že na protějším stromě seděl strakapoud. Přesto věřím, že se Král králů může někomu líbit už kvůli výkonu mého oblíbence Jiřího Sováka.Ale už samotný námět je pro mne natolik potrhlý a nesmyslný, že to nezachrání ani Sovák, ani Frič. Jeho film však do odpadu ani na jeho okraj nepatří, i když je jeden z nejhorších.(24.5.2008)

Tamánský král má za úkol řádně vládnout své zemi. Vždy tak svědomitě činil, ale tentokrát poprvné byla tato funkce svěřena cizinci a to až z exoticky socialistického Československa. Nový král, montér Lojza Král, by byl po menším naléhání ochoten pokračovat v tradici a chránit své království před buržoazními choutkami na ropu, ale nejprve musí zvládnout daleko těžší bitvu - s neporazitelným úředním šimlem, jemuž funkci král nevykazuje žádná ze statistických kolonek.(19.12.2008)

• - V úvodních titulcích je copyright 1962. Natáčení však probíhalo 27. 9. 1962 - 20. 3. 1963. (lausik)

• - Kvôli chorobe zastupoval režiséra v Káhire Jiří Sovák. (dyfur)

• - Martin Frič film nedokončil z důvodu nastoupení protialkoholního léčení. Dotočen byl tak jeho asistentem. (Kulmon)