• NinadeL

Jedna z největších proher Mac Friče. Roztodivný scénář, podivné vedení herců. Vizuál s monogramem Ester Krumbach. Po všech stránkách slepá ulička. Nicméně Sováka bych pochopila u Friče v očekávání další zajímavé práce po Pandrholovi, z druhé strany lituji, že si Mac tak oblíbil Bohdalovou a díky ní příští rok zazdil i takovou nadějnou Hvězdu zvanou Pelyněk. Aneb jak pravil Milda: "Brigitte Bardot hadr."(6.4.2011)

Pamětník ocení spoustu legrace v konceptu i v maličkostech, které nezasvěcenému přijdou prorežimní, ale tohle je skutečně jeden z vrcholů dobově možné i zdařilé nekomunální legrace, kterou si museli všichni zúčastnění užít vrchovatě. Netriviální satirická perlička, díky Fričově lehkosti svou přesvědčivostí překonává Jasného Kocoura i Procesí.(11.3.2013)

Já mám tuhle komedii prostě hodně rád, i když má částečně socialisticky angažovanou ideu. Zejména návštěvy p. Sováka na ministerstvu - kde úřaduje p. Prachař - na to se dá dívat znovu a znovu. Kdyby nebyl arabský agent ztvrárněn p. Kopeckým (další z jeho galerie postav nafoukaných sobeckých zbabělců rádoby na úrovni), asi by to celé drželo pohromadě podstatně húře.(25.7.2011)

Krásná komedie o tom, co se může stát, když je prostý občan socialistické země zvolen za krále-regenta za nezletilého nástupce v ropné absolutistické monarchii. A to aniž by vystčil paty z Československé socialistické republiky. Skvělý výkon předvedl Jiří Sovák v roli montéra ČKD a zvoleného krále-regenta Aloise Králů a Miloš Kopecký v roli zástupce Tamanského souostroví Izmaila el Šarifa ben Šerfi. Ale i další: Jiřina Bohdalová (první dáma), Walter Taub (likvidátor) a Josef Kemr (pan Pěnička). Překvapil mě, že stále ještě hrál Eduard Kohout (náměstek na ministerstvu). Komedie by to byla prvotřídní, (dochází zde k řadě nevšedních situací, když Králů přijme pöst krále, nacož není socialistická společnost připravena a nechtějí ho pustit ani do práce) nebýt určité tendečnosti a propagace komunismu a socialistického zřízení a hanobení amerických imperialistů. Ale i tak je to velmi zábavně milá ztřeštěná komedie.(3.10.2009)

Třídně uvědomělý, spolehlivý a praktický montér těžebních zařízení Jiří Sovák je další filmovou postavou, ke které se donesla, pro čtenáře laciné literatury už úplně banální, zpráva o tom, že se má stát králem kdesi v Tramtárii, tedy Tamánii. Když se to však přihodí v socialistické společnosti, vyvstanou tu problémy vskutku nečekané. Na rok 1963 je film už dost odvážnou reflexí odlišných stylů vlád, i když stále pouze v hávu socialismu s lidskou tváří. (Velice odvážná je například věta o neoblíbenosti poprav v Československu.) Přes svůj ne příliš originální a snadno odhadnutelný humor je film díky galerii hereckých výkonů stále kvalitním Fričovým dílem. Za všechny alespoň geniální postavu totálního flegmatika Edy (absolutně zamlklý Vlastimil Brodský), jenž se zmůže pouze na to, aby v pyžamu, pochrupuje, blaženě stočen do klubíčka požvykoval buřta, kterého si právě v náměsíčném stavu přinesl z ledničky.(1.1.2005)

• - Postava pána Pšeničku (Josef Kemr) sa počas celého filmu snaží predať staré auto Lojzovi Králů (Jiří Sovák). V titulkoch a obsahoch je popísaná táto osoba ako Pšenička, majiteľ staré pragovky, ale automobil, ktorý vo filme Pšenička predával, bol Ford Model A Tudor z roku 1928. (Raccoon.city)

• - Kráľ Tamánského súostrovia, ktorého Lojza Králů (Jiří Sovák) zachránil a neskôr ho po svojej smrti menoval za kráľa, sa označoval ako Muhammad VIII. V skutočnosti s týmto prívlastkom vládli štyria panovníci. Tím posledným bol Muhammad VIII. al-Amin, posledný tuniský beg a prvý kráľ krajiny. (Raccoon.city)

• - Pan Králů (Jiří Sovák) uvádí, že jeho království leží na půli cesty mezi Suezem (Suezský průplav) a Adenem (Adenský záliv) v Rudém moři. Tam se nachází buď Súdán a Egypt na africké straně, či Saúdská Arábie na straně asijské. (rakovnik)