Tohle není Kalifornie

Toto nie je Kalifornia

Dokumentární / Historický / Sportovní

Německo, 2012, 90 min

Marten Persiel

Kdybych býval věděl, jakou má letní kino v Riegrových sadech kulisu, byl bych do něj nechodil, protože polovičku filmu jsem pročučel na nádhernou scenérii nasvíceného Pražského hradu. Romantika až za roh žižkovského stadionu, jen kdybych tam zrovna jak na potvoru nebyl sám. Ono ale vlastně asi dobře, protože holka, kterou zajímají skejťáci, zase nezajímá mě, no a navíc byla vážení taková kosa, že při své nekonečné gentlemanské dobrotě bych ve snaze udržet rande při životě dokoukal biják ve spodním prádle. Cestou do kina jsem si klepal na čelo, co to zase dělám, že jdu na německý dokument o prkínkářích, ovšem při návratu jsem byl sám sobě hrdinou za to, že jsem opět vychytal krásný zážitek. Jestli mají podobné pocity skejťáci při zdolávání ramp, asi jim už rozumím.(14.9.2013)

Lehké pomníkování, které tahají výš fajnové montáže archivních materiálů, přímost zúčastněných a schopnost reflektovat dobu, která nás obecně pálí, ale rádi na ni s dostatečným distnacem vzpomínáme. A taky Lucie postrach ulice. Jen škoda, že díky všem těm osobním vazbám to nakonec končí asi natřikrát a ne moc rázně.(1.7.2012)

Série klipů sestavená z archivních amatérských záběrů doprovází vzpomínky na volnomyšlenkářské období se skateboardem v ruce. Černobílé, barevné záběry jsou mixované s animací a doprovázené dobovou hudbou osmdesátých let, která dodává autentickému materiálu dynamické tempo. Ve zpravodajství NDR byla skatebordová kultura označena za virus šířící se ze západu, před kterým je třeba chránit německé děti a udržovat jejich morálku před stykem s agresivním nešvarem na kolečkách. Úsměvný dokument, který obsahuje i historickou výpověď o těžké době, plné mladistvého ideálu a touhy po svobodě. FFKV(1.7.2012)

Východní Německo a skateboarding – že to nejde dohromady? Ale ano, všude tam kde vyroste betonová džungle, se objeví několik děcek, které mají o pár koleček a prken navíc. Dokument působivě živou formou nejen, že přibližuje počátky skateboardingu schované za stínem Berlínské zdi, ale také přináší upřímnou vzpomínku, poctu a vhled do života nedávno zesnulého skateboardisty Denise Paracecka/Panika. Film umně propojuje vyprávění teď již dospělých skateboardistů, černobíle animované vzpomínky a archivní materiál ze života skateboardistů natočený na 8mm kameru. Příjemně také překvapí (a pobaví) několik narážek na bývalé Československo, v kterém, jak se zdá, bujel skateboarding ještě více než v NDR.(2.7.2012)

Hlavně to množství archivních materiálů je vzhledem k tématu skoro neuvěřitelné. U nás asi bylo skejťáků víc, ale zřejmě byli bez kamer. Vzpomínání na nedávno zahynulého kamaráda, kterého ovšem nikdo ze vzpomínajících posledních nejméně 15 let ani neviděl, tomu dodává emoce. Naštěstí je tu dost zajímavých informací a otevřených vzpomínek na tu divnou socialistickou dobu, včetně vstupů jednoho z těch pánů, který měl mladé chuligány stranicky zpacifikovat. Černobílé animace jsou také výborné. Snad jen doprovodná hudba mi často vzhledem k tématu přišla málo dravá (70%).(3.10.2016)

• - Ve filmu je nesprávně uvedeno že na pražských závodech Euroskate 88 byli američtí skateboardisté Mark Gonzales a Steve Cabalero, kteří tam ovšem vůbec nebyli, hlavně proto, že se jednalo o evropské závody. (Hawaj)