Budoucnost nejistá

• Velká Británie How I Live Now
Trailer 1

Patnáctiletá Daisy (Saoirse Ronan) žije celkem běžně komplikovaný život - má deprese, vztek na všechny a trpí sebepoškozováním. Rodiče ji proto pošlou z New Yorku k tetě Penn na anglický venkov. Po prvním odmítání všech a všeho si Daisy uvědomí, že se jí tam vlastně líbí a navíc se jí líbí i bratranec Edmund (George MacKay). K svému překvapení nakonec úplně zapadne do místní mládežnické party a jejich radovánek. Vše zdánlivě směřuje k letní romanci, kdyby se zároveň nad touto venkovskou idylou nevznášela všudypřítomná hrozba Třetí světové války. Ta nečekaně vtrhne do jejich životů a pro Daisy, které se před nepřátelskými vojáky podaří uniknout, začíná boj o přežití. (CinemArt)

Trailer 1

Morien

Film mě totálně odrovnal. Sice je tam pár aspektů, které bych ráda viděla zpracované/pojaté lépe/jinak/pečlivěji, ale těch prvků udělaných skvěle a srdceryvně (a myslím doslova rvaní na kusy, nemohla jsem potom desítky hodin vůbec spát a je možné, že jsem teď trochu v deliriu) je tam tolik, že stejně uděluji plné hodnocení. Vždycky maximálně oceňuji, když jsou dětské role napsané ve správném poměru samostatnosti, vyspělosti a blbosti, protože jsou to pořád ještě "jenom" děcka, a tady je to namíchané opravdu bravurně. Navíc jsem opravdu ráda, že to je celou dobu o nich a jejich reakcích a dospělí hrají jenom roli vnějších vlivů. Čtyři hlavní herci jsou fantastičtí, přijde mi nějak "samozřejmé", že Saoirse Ronan, George MacKay a Tom Holland žijí své postavy, jako kdyby jimi doopravdy byli v nějakém minulém nebo budoucím životě, ale určitě chci zmínit i Harley Bird, která v ničem nezaostávala, dokonce to oproti ostatním měla těžší a zvládla to skvěle. Raději bych k příběhu slyšela trochu jiný typ soundtracku, nějaký ne tolik zasněný, protože takhle to evokuje spíš zjednodušující žánr teen romance místo komplikovaného, dětsky zjednodušeně viděného boje o přežití všemi způsoby, jak jsem to vnímala spíš. Vzájemná opora, podpora, zachraňování, trocha magického realismu, absolutní deprese. Stavu mého srdce určitě nepomáhá, že v práci teď peru oblečení malým dětem a miminkům, které utíkají před opravdovou válkou. Válka nesmí být, jak říkal doktor Galén. No, a už zase brečím. ()

Malarkey

Postapokalyptický a realistický příběh, ve které hraje naprosto úžasná Saoirse Ronan. Musím se přiznat, že místy jsem dokonce přemýšlel, že dám pět hvězdiček. Nevím proč, ale takový svět, co se zde ztvárnil, mě vždycky lákal. Ať už v knížkách a nebo ve filmech. Jen málokdy jsem se ale s takovými příběhy setkal. No a když jsem hned v první minutě viděl Saoirsu, říkal jsem si, že lepší herečku by snad ani do takového filmu vybrat nemohli. Ona je fakt úžasná a krásná...a úžasná! Příběh je každopádně důvod, kterej mě donutil nepřidat pátou hvězdičku. Je totiž naprosto klasickej v rámci podobného tématu. Vstup do válečné zóny, záchrana z ní, útěk, hledání přeživších, snaha utéct od lidských hyen a návrat na místo, kde celý tento příběh začal. Nic víc, nic míň. Ale už teď vím, že za tu atmosféru na ten film jen tak nezapomenu. ()

Rob Roy

Po prvních 5 minutách jsem se tetelil, že tohle bude něco speciálního, nakonec je to ale díky odbytým vztahům trochu zklamání. Britské sociální drama z venkova se mění v trip a la Potomci lidí, ale chybí tomu větší intenzita a vykreslení Daisyiny motivace. Fajn kamera a herci, Saoirse je tradičně dobrá a škoda nevyužitého Toma Hollanda, kterej během minuty přehraje většinu usmrkanců, které jste letos ve filmech viděli. Kevin MacDonald v mých očích na svůj průlomovej film pořád čeká, tohle je už třetí kousek, kde byl blízko. Tak snad konečně příště. ()

Djoker

Kurva, do prdele, vždyť jsou příbuzní! Tato věta musí naskočit každému zdravě socializovanému jedinci (podle zdejších komentářů je to tak 1 z 10), ale jinak se v rámci coming of age filmů jedná o kvalitní podívanou. Status hlavního taháku s přehledem splňuje Saoirse Ronan, která je v roli pubescentní rebelky naprosto k sežrání. ()

Fr

,,EXISTUJE ŽIVOT NA DRUHÉ STRANĚ? POKUD TOMU TAK SKUTEČNĚ JE, CHCI TU BÝT S TEBOU. TOTO JE ZPŮSOB JAKÝM CHCI ŽÍT. POKUD NEPŘEŽIJEŠ, TAK V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NECHCI ŽÍT ANI JÁ. …“ /// To jsem si takhle sedl a optimisticky čekal, co že z toho mixu 3tí světový, hlasů v palici mladý holky, anglickýho venkova a atomový bomby vyleze. LÁSKA! Kolik jim je? 15? 16? Ty vole, to tady nemůžete napsat, že jde vo píchání ve filmu pro holky? Londýn v píči a děcka jsou v poho. Optimistická hudba, zelená je tráva (ne vole, Rooney tady neběhá!) vobčas leták a tak něco na připomnění světa ve sračkách, a pak drama, aby LÁSKA měla větší význam. Abych nevypadal jako čurák – nemám nic proti LÁSCE! Daisy sní o Edmondovi, přichází další drámo – který mě tentokrát rozesměje a zjišťuju, že na TOHLE kurva nemám! Válku simulujou ohýnky a hromady shnilý zeleniny – budiž. Ale co se děje vokolo - včetně zrození nevohrožený hrdinky… Dětem přeju šťastnej konec a sobě konec (filmu vole!). Jejich osudy mi jsou u řiti. Putování za láskou s pobíháním po lese (který přinese pár (tedy dvě) napínavý scény) určený pro holky, kterejch stáří si neodvážím tipovat (ne vole, my nemůžem ani naznačovat…). /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej napsala v roce 2004 Meg Rosoff číst nebudu. 2.) Jsem holka, která tak nějak vočekává, že rodinnou idylku přeruší atomovej hřib. 3.) Thx za titule ,,Shirley99“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()