Život Adele

Adele: Chapters 1 & 2

Drama / Romantický

Francie / Tunisko / Belgie / Španělsko, 2013, 179 min

• Darneth

Ou man, ten scénář je tak uhozenej, jako většina těchto filmů a soudobá duhová komunita (bez pardónu). Bullshit střídá ještě větší teatrálnost, ba dokonce je všem "neznalcům" zbytečně předložen dlouhý milostný akt. Zůstala jsem nad tím zaraženě viset a vůbec nad celou tou pubertální zápletkou. Jedno velké WTF a to jsem prosím lesba.(14.12.2013)

Pamatuju si, jak po filmovém festivalu v Cannes v roce 2013 tento film doslova ovládl zprávy, internet, nebylo před ním úniku. Všude jste mohli číst, jak je film kontroverzní, dlouhý, francouzský a co já vím co ještě… Proto jsem se tohoto filmu docela bál, speciálně té délky. Nakonec musím říct, že to uplynulo mnohem rychleji, než jsem si myslel, přesto mám jednu výtku, která v mých očích tento jinak opravdu povedený film trošku sráží. Ze zajímavostí se dozvíte, že bylo natočeno přes 800 (!) hodin záznamu. A tomu věřím, protože v některých místech mi přišlo, že film měl být o něco delší, že tam chyběly určité scény. Např. na začátku filmu vidíme rodiče od obou dívek, jedna je hrdá lesbička, takže ji její rodina má ráda, podporuje ji atd., jenže ta druhá jim to zatajila. A to je vše, co se vlastně o nich dozvíme, i když poté sledujeme, jak spolu dvě slečny už nějaký ten pátek bydlí. Nikdy se k těm druhým rodičům nevrátíme, nedozvíme se, jestli jim to řekla a jak na to reagovali. Tohle mi přijde trochu zvláštní rozhodnutí, když se snažíte udělat film o tomto tématu. A pamatuji si, že i pár dalších scén, které mohly mít větší dopad na příběh tak nějak "vyšuměly". Holt 800 hodin je 800 hodin a zkrátka stříhat se musí, ale je škoda, že to občas ublíží filmu a příběh tak vypadá nekonzistentní. Kromě této věci ale nemám, co bych vytkl. Je to dlouhý film, ale pěkný a citlivě natočený. 80 %.(29.7.2014)

Musím priznať, že som sa na film veľmi dlho tešila a preto som sa paradoxne bála sklamania, lebo viete, ako to chodí-príliš veľké očakávania na koniec končia sklamaním. Na šťastie nie v tomto prípade! Na začiatok poznamenám, že stopáž mi vôbec nevadila. Páčil sa mi aj akýsi otvorený koniec-mám rada tento typ filmov, dáva priestor úvahám a fantázii. Všetka česť réžii aj hlavným predstaviteľkám, pretože som ešte nikdy- skutočne nikdy, nevidela takúto esenciu reálneho citového šialenstva preneseného tak autenticky do filmu, že som chvíľami zabúdala zatvoriť ústa v nemom úžase. Nebudem rozoberať všetky charakteristiky, ktoré zazneli v predchádzajúcich komentároch typu- naliehavý, intenzívny, hlboký, atd., áno, všetky tieto sedia. Podprahová erotika mohla miestami pôsobiť prvoplánovo, ale bez nej by splynutie s hlavnou hrdinkou pravdepodobne nebolo tak dokonalé a úplné. Veľmi sa mi páčila scéna s večierkom a rozhovormi s priateľmi Emmy, navodila vo mne pocit pohody a súznenia tej ľudskej skupinky naladenej na rovnakú vlnu. Nepopieram, že rozhovory o umení boli tak trochu odfláknuté, ale nejde predsa o dokument o Klimtovi či maliarstve. Predpokladám, že im venovali minimálnu pozornosť s cieľom neodradiť diváka, ktorý nemá k maliarstvu vzťah. Ja osobne som sa na film dívala kvôli emocionálnej stránke a dosahu diela, nie kvôli filozofovaniu o rakúskom symbolizme a secesii. Citová línia aj scény s lesbickým sexom bravúrne prevedené na plátno, ma tak pohltili, že som ten film žila!(5.1.2014)

Hodně intenzivní, emotivní, niterné, hořké, ale zároveň opojné, a s výjimkou sexuální části schůzky v kavárně (kampak si všichni ostatní odběhli?) to celé působilo naprosto přirozeně (chtělo by se říct až realisticky). Za celé 3 hodiny jsem nenašel moment, kdybych se nudil (i scény, ve kterých se zdánlivě nic neděje, mají svůj smysl, protože výborně korespondují s hrdinčiným životem). Avšak ta hlavní, co mě odrovnala, byla představitelka Adele. To byl prostě nádherný herecký koncert, při kterém jsem jí věřil každé gesto, výraz a nemusela nutně něco říkat nebo brečet, abych dokázal docela přesně vytušit, co v daný moment cítí (a že toho bylo). Přitom by člověk řekl, že to je taková obyčejná holka od vedle (nemyšleno zle)…. ale hlavně kvůli ní se moje hodnocení vyšplhalo na 5*.(26.4.2014)

Otevřené drama o dospívání dívky, která prožívá svůj první lesbický vztah se všemi krásami i úzkostmi. Film před ničím nezavírá oči a převážně sexuální scény jsou nevídaně otevřené, ale ve své tříhodinové délce se film zaměřuje na vše co takový (i jakýkoliv jiný) vztah obnáší. Vyjma pár scén film překvapivě nenudí a díky dokonalým hereckým výkonům neuvěřitelně vtahuje do děje. Vše podpořeno realistickou režií a užití "dokumentární" kamery.(16.3.2014)