Štěstí. Co je štěstí? Muuuška jenom zlatá…! Je celkem zbytečné tázat se, proč jsou filmy ze studentského prostředí tak oblíbené u diváků všech věkových kategorii. Každý z nás prošel (či právě prochází) nějakou školou a ve studentských filmech hledá odraz svých vlastních vzpomínek nebo čerstvých zážitků. Studující mládež pronikla do českého filmu mnohokrát. Ve 30. letech minulého století to byly především sentimentální historky o prvních láskách a popletených profesorech. Režisér Martin Frič natočil v druhé polovině třicátých let dvě výborné veselohry Škola základ života a Cesta do hlubin študákovy duše, které byly inspirovány romány Jaroslava Žáka, dokonalého znalce středoškolského prostředí. Oba snímky dodnes patří k divácky nejúspěšnějším snímkům. Škola základ života má prostý děj, dokonale však vystihuje jednotlivé typy studentů i profesorů. Ladislav Pešek se představil v nezapomenutelné roli studenta, který neopomine jedinou příležitost k rošťárně, František Filipovský naopak hraje podlézavého šplhouna a udavače, Antonín Novotný zase obletovaného školního krasavce. Jejich důstojné pány profesory si s chutí zahráli František Kreuzmann, František Smolík, Ladislav Boháč, Jaroslav Marvan a Václav Trégl. Ředitele gymnázia si poté zahrál Theodor Pištěk. (Česká televize)

J R C Pecuchet

Skvělý film po všech stránkách !!! O něco podobného se taktéž úspěšně pokusilo duo autorů Svěrák - Smoljak, když napsali scénář k filmu Oldřicha Lipského "Marečku podejte mi pero " z roku 1976 s Jiřím Sovákem v hlavní roli. ()

jane1106

Za scénář bych pravděpodobně hvězdu ubrala, ale pro ty vtipné etudy jako rodiče horující za vysvědčení ratolestí, půvabné dialogy a hlavně jednotlivé "modely" profesorského sboru nelze jinak. František Kreuzmann st. jako prof. Lejsal rulez. ()

Chundys

Zase tam byli jiné hlášky a vtípky, ale oproti Cestě do hlubin študákovy duše pokulhává, ale i tak 2. místo je taky pěkné :-) ()

Vesecký

Filmová klasika. Sice o maličko slabší než Cesta do hlubin študákovy dušem, ale přesto nepřeberné množství skvělých scének: Štěstí - co je štěstí? Ó, kolena, kolena. Tuleň nese domovníkovi doutník. Z měšťanky ho vyhodili, na řemeslo se nehodí, tak aspoň kdyby tu maturitu udělal (ó, jak nadčasové!). Ale já musím ještě večer rejsovat... Boženka!... A to herecké obsazení, vůbec nevadí, že byli vesměs přestárlí a věkem mnohdy starší než jejich profesoři. Skvělý Smolík, Kreuzmann, Trégl; Pešek, Filipovský, Novotný či Strejka. Maličký, ale krásný štěk Zdeničky Baldové. A ta "rudá" agitka o problémech sociálně slabých rodičů? Bohužel, některé věci se nám dnes vracejí. ()

Bozvav

Z filmu je bohužel velmi cítit napjatá doba, v jaké se republika ocitla. Nicméně i tak velmi povedená komedie. Za mne 85%. ()

inachisio

Úžasné, vtipné. Miluju staré filmy a to, jak skvělé zvučné hlasy měli v té době herci. Až na ten konec, který byl trochu kýčojdní je to téměř dokonalé dílo se spoustou vtipných scén a jednou dojemnou. ()

zdeny99

Bravurní scénář a excelentní výkony hlavních herců dělají z tohoto starého snímku filmový klenot i po více jak 80 letech. Zábavu a lepší hodnocení kazí jedině tak to stáří filmu. Protože prudérní učitel Kreuzmann s ředitelem "mrožem" dělají společně se studenty Peškem a Novotným jeden velký humorný koncert. Zároveň nám ten film i ukazuje, že vlastně škola nás nic do života nenaučí jako například ty básničky a hodiny dějepisu. [28881. hodnocení, 375. komentář, 87%, 106. nejlepší film] ()

Krchy

Lepší než Cesta do hlubin študákovy duše, není to až tak vážné a pamatuji si víc dnes již legendárních hlášek, od "Pozor, já pleju!" přes "Slávisti jsou saláti!" až po "Kupředu, Máňo, kupředu a stále jen kupředu! " A Krhounek je prostě Krhounek. Ovšem nejradši mám němčináře s jeho úžasným přístupem "Nedbalý, líný, neprospívá." ()

MarleyCZ

Myslím, že tento film je klasikou českého filmařství, u kterého se snad každy ročník dost pobaví a nudit se rozhodně nebude. Film založený na humorných vtípcích je svým hereckým obasazením výborný. Ze školského prostředí je také ''Cesta do hlubin študákovy duše'' , která se mi líbila o trochu více a tím pádem tento film na něj trochu ztrácí. 4 hvězdičky 88% takže skoro pět hvězdiček. ()

ivamka

Pokaždé mně něco rozesměje: Nedbalý, líný, neprospívá....A áá Živný známý lajdák a ignorant. Matinka: "On je chudáček takový trémista." O né, naopak je drzý a pošklebuje se!" Matka: "Když byl malý, kous ho pes...." ()

Mahoney.

V deň keď mi moji rodičia pustili tento film, mysleli si že ma nebude baviť. Ale opak bol pravdou. Teraz je rok 2011 a škola vyzerá rovnako ako v roku 1938. Žiaci sa správajú rovnako, učitelia sa ich snažia zvládnuť. Komédia ako má byť. Řev septimy je jednoducho legendárny. Často keď som v škole si spomeniem na niečo z tohoto filmu. Viem ho na spamäť. Výborní herci, výborná réžia. Asi môj naoblúbenejší čierno - biely film. ()

sgt.paper

Úžasná komedie pro mě lepší než Cest do hlubin študákovy duše (což je taky mistrovský kousek). Perla za perlou, kultovní hlášky a plno hereckých legend. ()

Shredo

Pripúšťam, že skepsa a pochybnosti boli, keďže sa jedná o najstarší snímok v mojej zbierke. Či to nebude staré, neaktuálne a nudné. Ako trpko som sa mýlil. Klenot našej kinematografie s množstvom vtipných scén a bravúrných hereckých výkonov s minimom strihu. Od našich pradedkov a prababiek by sme si toho mala veľa zobrať, je tam z čoho čerpať. ()

Colleague

Je to neuvěřitelné, jak některé problémy školství se ani za těch 70 let nezměnily. Boj proti učitelům idiotům nekončí!! ()

Luk Skywalker

Neviděl jsem celý film, ale je to opravdu komedie, při které jsem se smál a přes stáří snímku se některé věci ve škole nezměnily (za mého působení ve škole, aktuální situaci nesleduji), dále zlidovělé hlášky: "Muška jenom zlatá" a dobré herecké výkony. Jen se nemůžu zbavit dojmu, že zdejší filmoví studenti ze septimy jsou staří i na vysokou školu nebo ve věku kdyby ji mohli studovat. ()