Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružný historický velkofilm od producenta Stevena Spielberga. Přítel proti příteli, otec proti synovi. Tři prátelé z West Pointu, kadeti z ročníku 1861, odcházejí do občanské války. Každý na jinou stranu - k jiné armádě. Každý jde bojovat za svou pravdu, i když proti svým přátelům. (oficiální text distributora)

Recenze (9)

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Občanská válka Sever proti Jihu v trochu jíné formě. Nebudu nic nalhávat, moc se to nepovedlo. Nevím, proč se na zdejší upoutávce píše, že se jedná o velkofilm, když s velkofilmem nemá nic společného ani stopáž. Trvá krátkých 90 min. a za tu dobu je odvyprávěn příběh Irských přistěhovalců do Ameriky, jejich krutý život tam, přátelství kadetů ve West Pointu, které se během války rozpadne, protože každý hoch je z jiné společenské vrstvy, nevolnictví černochů a jejich život a to vše v jednom guláši mizerné střelby v bitkách, jejichž strategie je pro pousmání a nikoliv, že by se tak ve skutečnosti odehrála. Zkrátka na můj vkus a na prachy pana Spielberga dost odfláknutý film. (A já se tolik těšila !) ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Kvalita na úrovni výukového filmu na hodiny dějepisu pro americké středoškoláky. Doplněné vlezlými vysvětlujícími komentáři a předvádějícími ta nejznámnější klišé, jako přátelství bílého hocha z jihu s černošským otrokem, hrdinský běh se zástavou proti nepřátelské střelbě, nebo finální polopatistické prostřihy, kdy se bitva prolíná s porodem černošské ženy, asi jako přirovnání, že americký národ se zrodil z krve občanské války. Bojové scény vypadají jakoby je někdo nasnímal jednoho nedělního odpoledne na srazu kroužku přátel americké občanské války. ____ A přitom námět - začátek války, která proti sobě postavila doposud věrné přátele nebo povinnost bojovat za svůj stát přestože v jeho ideály ani nevěřili - má sílu. Jenomže by to muselo být v jiném snímku, než v tomhle, který vypadá lacině po všech stránkách. /23. 12. 13./ ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Někdo se nechá zmást distributorským textem a očekává epické řeže, nudí se, nerozumí tomu, proč režisér prokládá závěrečnou bitvu scénou porodu, a jelikož toho o válce Severu proti Jihu moc neví, moc se toho zákonitě ani nedozví. Já jsem v Ročníku 61 viděl na televizní poměry rozhodně silný film, který se sice zabývá starou známou myšlenkou o nesmyslnosti válčení, kdy po sobě střílí přátelé a příbuzní, ale zabývá se jí na jedničku. Scénář mě překvapil tím, jak je vyrovnaný a ani jedné straně nenadržuje (ačkoliv chvíli se mi zdálo, že má raději spíš Jižany), o potěchu oka se postarala jako vždy výborná kamera Janusze Kaminského, do ucha mi zase hrál dodnes neslyšený soundtrack Johna Debneyho. Zmíněná bitva měla vše, co měla mít, a pokud jde o výbornou dějovou linku s otroky, moc bych za to nedal, že v tom, jak poutavá byla, má prsty právě Steven Spielberg. ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Film, který chce být hlavně naučným a chytrým. Bohužel většina dialogů mi přišla tak nějak nudná až hloupá. Myšlenky to má, to se musí nechat, ale z mého pohledu to zachraňují silné momenty v závěru. No a protože je to už přes 20 let starý film, překvapí místy obsazením (hlavně asi mladý Clive Owen). ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Mierne sklamanie. Ročník 61 mohol svojím pohľadom na americkú občiansku vojnu zaujať, ale nestalo. A to nielen lacným televíznym spracovaním, ale aj chabým vykreslením charakterov či nie práve vhodným poučovacím dôrazom. Vlajka, hymna, štáty - nič z toho nie je podstatné a vzbudzovanie v mladých pocity patriotizmu vedie jedine k nepriateľstvu, militarizmu, agresii, k vojne. Následný záverečný apel na súcit tak už nie je na mieste. V jednej z rolí sa mihne mladý Owen. ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama