Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dobrodružný historický velkofilm od producenta Stevena Spielberga. Přítel proti příteli, otec proti synovi. Tři prátelé z West Pointu, kadeti z ročníku 1861, odcházejí do občanské války. Každý na jinou stranu - k jiné armádě. Každý jde bojovat za svou pravdu, i když proti svým přátelům. (oficiální text distributora)

Recenze (9)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Kvalita na úrovni výukového filmu na hodiny dějepisu pro americké středoškoláky. Doplněné vlezlými vysvětlujícími komentáři a předvádějícími ta nejznámnější klišé, jako přátelství bílého hocha z jihu s černošským otrokem, hrdinský běh se zástavou proti nepřátelské střelbě, nebo finální polopatistické prostřihy, kdy se bitva prolíná s porodem černošské ženy, asi jako přirovnání, že americký národ se zrodil z krve občanské války. Bojové scény vypadají jakoby je někdo nasnímal jednoho nedělního odpoledne na srazu kroužku přátel americké občanské války. ____ A přitom námět - začátek války, která proti sobě postavila doposud věrné přátele nebo povinnost bojovat za svůj stát přestože v jeho ideály ani nevěřili - má sílu. Jenomže by to muselo být v jiném snímku, než v tomhle, který vypadá lacině po všech stránkách. /23. 12. 13./ ()

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Film, který chce být hlavně naučným a chytrým. Bohužel většina dialogů mi přišla tak nějak nudná až hloupá. Myšlenky to má, to se musí nechat, ale z mého pohledu to zachraňují silné momenty v závěru. No a protože je to už přes 20 let starý film, překvapí místy obsazením (hlavně asi mladý Clive Owen). ()

Reklama

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Někdo se nechá zmást distributorským textem a očekává epické řeže, nudí se, nerozumí tomu, proč režisér prokládá závěrečnou bitvu scénou porodu, a jelikož toho o válce Severu proti Jihu moc neví, moc se toho zákonitě ani nedozví. Já jsem v Ročníku 61 viděl na televizní poměry rozhodně silný film, který se sice zabývá starou známou myšlenkou o nesmyslnosti válčení, kdy po sobě střílí přátelé a příbuzní, ale zabývá se jí na jedničku. Scénář mě překvapil tím, jak je vyrovnaný a ani jedné straně nenadržuje (ačkoliv chvíli se mi zdálo, že má raději spíš Jižany), o potěchu oka se postarala jako vždy výborná kamera Janusze Kaminského, do ucha mi zase hrál dodnes neslyšený soundtrack Johna Debneyho. Zmíněná bitva měla vše, co měla mít, a pokud jde o výbornou dějovou linku s otroky, moc bych za to nedal, že v tom, jak poutavá byla, má prsty právě Steven Spielberg. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Mierne sklamanie. Ročník 61 mohol svojím pohľadom na americkú občiansku vojnu zaujať, ale nestalo. A to nielen lacným televíznym spracovaním, ale aj chabým vykreslením charakterov či nie práve vhodným poučovacím dôrazom. Vlajka, hymna, štáty - nič z toho nie je podstatné a vzbudzovanie v mladých pocity patriotizmu vedie jedine k nepriateľstvu, militarizmu, agresii, k vojne. Následný záverečný apel na súcit tak už nie je na mieste. V jednej z rolí sa mihne mladý Owen. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Občanská válka Sever proti Jihu v trochu jíné formě. Nebudu nic nalhávat, moc se to nepovedlo. Nevím, proč se na zdejší upoutávce píše, že se jedná o velkofilm, když s velkofilmem nemá nic společného ani stopáž. Trvá krátkých 90 min. a za tu dobu je odvyprávěn příběh Irských přistěhovalců do Ameriky, jejich krutý život tam, přátelství kadetů ve West Pointu, které se během války rozpadne, protože každý hoch je z jiné společenské vrstvy, nevolnictví černochů a jejich život a to vše v jednom guláši mizerné střelby v bitkách, jejichž strategie je pro pousmání a nikoliv, že by se tak ve skutečnosti odehrála. Zkrátka na můj vkus a na prachy pana Spielberga dost odfláknutý film. (A já se tolik těšila !) ()

Galerie (10)

Reklama

Reklama