Nymfomanka, část I.

• Dánsko Nymph()maniac (více)

Otevřená studie ženské sexuality, prostřednictvím hlavní postavy. Hlavní hrdinku Joe najde zmlácenou v parku, starší muž jménem Seligman. Nymfomanka Joe odhaluje samotářskému intelektuálovi tajemství svého pokrouceného životního osudu, plného sexuálních prožitků. Vyprávění Joe je rozděleno do osmi kapitol, ve kterých se postupně dostáváme od jejího mládí a dospívání až k dospělosti. (Aerofilms)

WilWallace

Tento film se mi líbil a to tak moc, že jsem uvažoval o pěti *, ale druhý díl mí to zkazil tak, že nemůžu dát více než 4. ()

pan_Bily

Jediný důvod proč jsem tenkrát okamžitě vyrazil do kina byla pověst filmu, která ho předcházela ještě před premiérou. A v tomto směru to bylo zklamání. Již během natáčení získal film nálepku „skandálního erotického“ snímku a chudák režisér byl pasovaný pomalu na chlípníka nejvyšší úrovně. Tuto „pověst“ film rozhodně nepotvrdil. Nevím do jaké míry v tom hraje roli úvodní titulek, že se jedná o zkrácenou cenzurovanou verzi, která vznikla se souhlasem a ale bez účasti režiséra. Ale pak jsem někde četl, že to je jen umě vytvořená reklama tvůrců. Tak nevím... Možná jsem prostě jen chlípník já, který po přečtení „erotický film“ čeká kdoví co :-)) Několik erotických (i dost erotických) scén tam je a erotika jako taková hraje významnou roli ve vyprávěném příběhu hlavní hrdinky. Takže erotický film do určité míry jistě ano, ale rozhodně to není nic skandálního. Ale film je především z největší části drama a má nesporné umělecké kvality, které se ale příliš nepotkaly s mým vkusem (pro někoho možná nevkusem). Je to natočené výborně, ale zvláštně. Výborná kamera, některé skvělé herecké výkony, dobře zakomponovaná špetka humoru (i černého). Parádní scéna s Umou Thurman. A dokonale syrově realisticky (až mi z toho svým způsobem šel mráz po zádech) podaná pasáž s Christianem Slaterem coby umírajícím otcem v nemocnici. To stojí za to (ještě k té erotice :-)) Ale zvláštní způsob vyprávění příběhu, někdy se to trochu vleče, zejména scény v reálné současnosti v bytě postavy Stellana Skarsgarda a jejich dialogy. Ale do daného žánru to asi patří, bylo to patrně záměrem tvůrců a v tom případě je to zmáklé mistrně. Ale asi právě tato žánrová stránka filmu dělí diváky na dva protichůdné tábory. Já patřím k těm jejichž šálek kávy to není. Ale nejsem zcela tak radikální, abych to kvůli tomu odsoudil. Našel jsem si tam věci, které mě zaujaly (to myslím slušně:-) ), bavily mě a kvůli kterým rozhodně nelituji vynaložených peněz a času v kině. ()

Mistr119

Ano, film je velmi kontroverzní, to mě taky lákalo se na něj podívat, ale zároveň mě šoknul, jakou skutečnou hloubku má. Jaké metafory (chytání ryb, lítačky od obchoďaku, varhany,...) používá. Lars von Trier mě rozhodně dostal. A takhle ožehavé téma se holt jinak než s trochou porna zpracovat ani nedá. ()

Mark1983

Nikdy jsem film neviděl a nikdy ho vidět neplánuji,ale protože jsem ho neviděl tak jsem ho neohodnotil,což by bylo absurdnì, jen tyhle žánry jsem nikdy nemusel. ()

Eisenmann

Kdokoliv by mohl nesouhlasit. Kdokoliv by mohl tento film pohanit. Kdokoliv by ho mohl označit za vrchol čehokoliv negativního. Je to bez pochyby nejlepší film, který byl za poslední léta natočen, který jsem měl tu možnost vidět a patřičně ocenit. Je to mistrovské dílo plné ironie, smutku, temna a ve stejné chvíli, kdy nevíte, co si myslet o autorovi a ději, se musíte smát absurditě momentů, které jsou divákovi předkládány. Kdo si dovolí něco podobného kritizovat, kdo se snad může znechutit nad tématem a provedením, ještě nepoznal spoustu stránek života. Za mě bez mála sto procent. ()

Seniad odpad!

Zmutovaný vyžraný potrat Fon Trus vyblil další pseudointelektuální zvratek, hned do dvou dvou hodinových ''filmů'' smíchal sračkodní melancholii (ne tu jeho) s kýčovitými moudry, a občas zbytečnou a nudnou nic neříkající odyseu jedné nymfomrdačky přerušil homemade stylem porna, kde 30 kilová žabožroutka s čerstvě vykuchaným netopýrem šuká s kýmkoli nebo doslova s čímkoli, a jakože tím hrozně trpí, ale co kompars v podobě šeredných genetických odpadů a už dříve porna znalých smažek, si zaprcali, dostali prachy a dokonce určitě i nějakou tu yntelechtuální cenu pro a od kokotích hlav. Ultimátní, odporný zvratek ze kterého stačilo vidět kousky a vyzvracel jsem Poslední večeři, chápete protože je to jako přirovnání, představte si vedle prkno šukající s ohyzdným prasovředem a kočku přejetou autem, bo jako to bylo až tekhle nechutné, vidite, je ze mě rázem Yntelechtuální umělec. ()

veronelka20 odpad!

Nevzhledná vysloužilá zoufalá šlápota vypráví svůj nezajímavý příběh s nutkavým úmyslem předvést se jako ,,zlobivá holka", ale jaksi se to nedaří. Nevidím na tom nic šokujícího, provokativního, nedejbože erotického, je to spíš smutný, ale tak nějak ... nudně. Možná nejsem cílová skupina, možná jsem nevzdělanec, kterej nic nepochopil - ale proboha neříkejte tomu studie ženské sexuality, s tou to fakt nemá společného vůbec nic.... ()

Bragi66

Filmově dobře zpracované lákavé téma, ale o nymfomance to není, je to spíš o ženě, která pokud požádá o styk, tak ho se jí ho s vysokou mírou pravděpodobnosti dostane. Vysvětlení, proč to ale sakra dělá, tady dost kulhá. A to rybaření - to je z mého pohledu pustá artová vymyšlenost. ()

Feacher

Dvě důležité věci na začátek: 1) Viděl jsem režisérský cut a podle něj hodnotím a 2) přijde mi jako nesmysl hodnotit oba díly odděleně, když jsou na sebe zcela navazující a samostatně kompletní smysl nedávající... proto zhodnotím celé, 5 a půl hodinové dílo jako celek... Rozumím určité rozporuplnosti, chvílemi jsem si i říkal, že 4* jsou jako maximum odpovídající, ale když se tak podívám na těchto 5 a půl hodiny mého života zpětně, já tam tu pátou hvězdu hodím... Už to, že mě dokázala jedna ze scén rozplakat, což se zatím stalo jen u Zelené míle, naznačuje, že to nebyl jen tak ledajaký filmový zážitek. Neuvěřitelná hloubka příběhu, různé metafory, vedlejší příběhy, ale i kontroverzní témata v diskuzi dvou inteligentních lidí, to je přesně to, co takový filosoficko-psychologický film potřebuje. Celé to působí lehce kontroverzně kvůli všudypřítomným záběrům na genitálie, ale myslím si, že taková už je dnešní doba a neměli bychom žít v nějakém nudném a upjatém 17./18. století. Proto jsem i mile překvapen, že jsem v takovémhle filmu s takovými scénami viděl tolik známých tváří. Jen tedy nechápu, proč byl na poslední scény vyměněn Shia LaBeouf, ale možná to má nějaký skrytý význam (než jeho mladý vzhled), který jsem neodhalil.. stejně jako ona do očí bijící kamera v zrcadle po dobu několika sekund. Nejenže mě kapitola Delirium rozslzela, ale závěr je naprosto duširvoucí... Když to tedy sečtu vše dohromady, má to své nedostatky, ale celkově je to v mých očích blízko úchvatnosti a 5* s klidným svědomím zanechám! ()

I.ball

Porno z 80. let (bobři) s charismatickým Švédem, Umou Thurman a Shiou LaBeoufem. Nechápu, že to má pokračování. 50% za výše jmenované. Jinak by to byl totální odpad bez ohledu na to, jak vážně se to bere. ()

rashnomon

27.7.2023 Lars Von Trier je král a nikdo mne nemůže přesvědčit opak.Král v několika bodech, které teď (jako obvykle) míním zmínit ;). Bohužel jsem ale prozatím neviděla část druhou, která je vlastně jenom pusté pokračování filmu, takže je lehce obtížné jej hodnotit, bez shlédnutí jeho druhé chybějící polovičky. Celé toto skvostné dílo provázel „dialog”, spíše a lépe řečeno jakési poetické mluvené slovo mezi nymfomankou Joe a (prozatím nevíme přesně kým) rybářem, zaujatým do hudby, Seligmanem. Konverzace mezi nimi byla velmi atmosférická a vždy snímána tak, aby to mělo hlavu a patu a zasazená do kompozice tak, aby to působilo chladně.  To mě vede k mému komplimentu vůči kameře, která podporovala atmosféru všech situací jejími pohyblivým obrazem, přizpůsobeným situacím (npř. vypadající jako dokumentární kamera apod.). Též i snímala věci z vrchu, neboli z ptačího pohledu. Její barevnost byla též přizpůsobená určitým situacím a perfektně vyjadřovala povahy postav a konkrétní eventy. Nejen toto byl křiklavý element v popisování eventů a postav, ale i samotné uvítání do jednotlivých kapitol života Joe, přes různé elementy, ležící v pokoji Seligmana, které vystihoval jeho život. Vždy jsme si povšimli nového objektu v pokoji a tím začalo nové povídání, jelikož pouze takovým způsobem byla Joe schopna vysvětlit chápajícímu to nepochopitelné. Následně se nám vždy promítla jinak zdobena kapitola ve filmu. Přizpůsobila se pokaždé tématu, o kterém Seligman mluvil (pro příklad, mluvil o E. A. Poe, tak následná kapitola byla přizpůsobena dílu Zánik domu Usherů – jak její barevností, což bylo v tomto případě černobílým monochromem, tak i obsahem, který byl úzkostlivý a vlastně zánik části Joe rodiny). Vše bylo porozuměno pomocí Seligmanových věcí, které se tak lišily, až si mezi sebou našly paralely. Po celou dobu snímek provázely dokonce i nediegetické vsuvky (metaforický význam). Tyto nediegetické vsuvky byly skoro všude, ale nejvýrazněji se vyskytovaly v kapitole hudební školy, kde se části života (milenci) nymfomanky přirovnávaly k trojhlasné skladbě od Bacha. Přímo tu jsme si mohli všimnou přirovnání k šelmě, čímž byl její milenec G. Co je ale zvláštního je to, že všechny tyto metafory, které byly ukázány těmito nediegetickými archivními vsuvkami, byly též i vysvětleny dopodrobna pomocí zvuku a to vlastně každá maličkost a metafora ve filmu. Člověk tu nemusel nic hledat, pouze se ponořit do poezie samotného snímku a být v klidu. Nebyly tu jen takovéto typy metaforických významů, ale též i pouhé mluvené slovo a projíždění mezi věcmi, hmotnými věcmi, v pokoji Seligmana. Všemi metaforami nás, v roli vypravěče, provázel Seligman a Joe. Vše mělo své vysvětlení, které vyplynulo z úst jednoho z těch dvou, zda ne i obou. Něco, co ale nebylo vysvětleno na místě, byly stromy, které byly vlastně rámem celého snímku a říkaly nám, jak chladná lidská duše může býti a učily nás o lidech a jejich lidskosti. Bylo to i velkým propojením mezi Joe a jejím otcem, které tu mělo obrovský význam. Paralelně se pomocí celé konverzace střídaly povídky obou bytostí. Jinak bych to nenazvala, než, že Trier je mistrem metafor. V tomto sexuálně a poeticky úzkostlivém filmu nemohli ani chybět humorné chvíle a z osobní strany si musím přiznat, že většina chvil byla humorných, až na to, že za sebou skrývaly kruté příběhy. Sexuální film. Když už je to Nymphomaniac, tak tam ta brutální erotika nemůže scházet. Ale když se už člověk hluboce ponoří do filmu (na čemž rozhodně Trier trval, jinak by to takto chytře nevymyslel), tak zjistí jeho pravou stránku a žádná pornografická scéna mu už nepřipadá pornem. Je to poezie a ne porno. Jen nás tím provází nymfomanka. Nebo spíše poezie, která poeticky přijímá tělesnost, sexualitu a sex. I rozhovor, i varhany a dokonce i sex byl poetickým. Jak mluvou, tak i již zmiňovaným atmosférickým obrazem. Celé toto dílo je jako první část nějaké knihy poezie. Otazníkem byly pro mě od začátku explicitní scény mladistvých, ale vlastně o to se ani nejedná a nebylo to pointou se zaměřovat na tyto explicitní obrazy. Za touto jemnou poezií se objevovala i bolest a masochismus, který podle konce je asi více explorován ve druhé části. Dozvídali jsme se, že Joe začala i bolestivé situace řešit lehce bolestivějším pohlavním stykem. Celá pointa filmu (alespoň mluvím prozatím za část první) je korektnost či nekorektnost ve společnosti. Pokládáme si otázky lidskosti a co je ve společnosti normální či nenormální, ale vlastně na tom nezáleží, jak se Joe dozvídá v průběhu konverzace… (Název je unikátní věcí pro film, jelikož v typografii je to psáno jako Nymph()maniac, takže to odděluje muže, který chytá na nymfy a ženu, která je považována za maniaka). () (méně) (více)

Hombre8

Zdaleka nejen sexuality. Studie. Samozřejmě, že každý to bude vidět jinak. Možná že to byl i záměr, rozdělit společnost (diváků), což je v současnosti oblíbená kratochvíle manipulátorů všeho druhu (Trier k nim nepochybně patří), vyvolat v lepším případě diskusi, v horším rozhádanost. Takový už je současný svět. Já vidím v  nehezké hlavní protagonistce jen hloupost, marnivost a bezbřehou prázdnotu. Nic na tom nemění občasná moudra vložená jí do úst. Těch mouder je ostatně ve filmu povícero. Zajímavá je třeba hra v kostky. Ta je docela uvěřitelná. Tragédií je, když si jeden uvědomí, kolik súcich občanek to tak asi opravdu dělá a kolik jich to uplatňuje nejen při výběru partnera, ale i třeba volebního kandidáta, což je v poslední době čím dál markantnější. Švýcaři věděli... Jinak je ale tahle porucha dost destruktivní. Jak pro nositelku, tak pro její okolí. Středověk na tom byl líp. Církev už se postarala, aby se nositelka ani okolí dlouho netrápilo. Film jako takový je ale dobrý. Dobrá režie, kamera, málo, nebo skoro žádná hudba, Till, prostě dobrý. Pokušení na pátou hvězdu je. ()

Thalin

Surovost a otevřenost filmu už nezachrání, že ve výsledku působí prázdně. Po shlédnutí filmu jsem si jen kladla otázku, proč jsem se na to sakra dívala? Kdejaké porno na netu má lepší herecké výkony a průpravu a mohla jsem si ušetřit tu omáčku kolem. Vidím v tom jen snahu provokovat a dát lidem něco, co už viděli stokrát, akorát se známějšími herci a ne na internetu, ale na plátně. Stačí pak přidat troškou nějakého rádoby děje okolo se snahou dělat ze sexu cosi uměleckého a pak si rochnit, jak je to kontroverzní a tu hloubku v tom vidí jen někteří. Tak ať, já to tam nevidím a je mi to vlastně jedno a druhý díl mě rozhodně nezajímá. ()

e_BRAN_it

Návrat ku filmárskym začiatkom malého Larsíka, ktorý už v 11-ich ... http://www.csfd.cz/film/317365-turen-til-squashland/ ... na nete momentálne zhliadnuteľné na ... http://vimeo.com/37776144 ... predznačil, okolo čoho sa bude točiť jeden z kúskov jeho tvorby. Zakiaľ v mladosti to bolo okolo klobásky, ktorá sa fakt podobá na pipíka, o pol storočia neskôr to je okolo pipinky - tentokrát sa to zaobišlo bez kamufláže jedlom, hoci aj tu bola o ňom reč. A dokonca aj záver animáku má niečo spoločné s Nymph()mankou, to by jeden neveril, ako sa povie 'koniec' po dánsky ... :) ()

Bakuc

To je opravdu zvláštní film, ale bavilo mě hlavně jak se dokáže Trier koukat na svět odjinud. Skvělé ()

X-256

Snímek, zapadající přesně do současné módy sexuálních a rádo by tabu bořících filmů, měl nastavenou laťku hodně vysoko, aby se odlišil od ostatních erotických filmů poslední doby. (v posledních týdnech čtyři premiéry lechtivývh snímků!) A dle mého mínění - neuvidíte nic, co jste už neviděli. Film je vhodný, pokud chcete sbalit mladou holku a trochu ji předtím odvázat, ale to je tak všechno. Častovat film přívlastky jako jedinečný nebo geniální jen proto, že ho natočil von Trier? Podle mě ne. Pokud chcete výjimečnou eroťárnu, pusťte si Deep Throat - alespoň se pobavíte. ()

Sololovec

122 minut (o) závislosti. Bolesti, strachu, uzkosti. "Ja nic necitim!" - posledni veta prvniho dilu. Bolesti (z) opakovani a opakované nutkavosti. Starnouci Uma Thurman, chlapecká Charlotte G, civilní herec Stellan Skarsgard, vsichni s plnym poctem hvezdicek. Manýra grafického zpracovani, návody, návody k upotřebení, vydechnutí z psychozy. Trier zongluje s tragedii a komedialni pitvornosti. Má nás v hrsti. Zaverecne podekovani Andreji Tarkovskemu - pomůcka, zdroj, odkaz, stopa. Volume 1 je trailer k Volume 2. ()

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)

PF 2014

PF 2014