Život za život - Maxmilián Kolbe

• Česko Život za život (více)

Červenec 1941 - mladý slezan Jan uprchl z koncentračního tábora v Osvětimi. Za útěk tohoto uprchlíka odsoudí velitel tábora Fritsch 10 vězňů k uzavření do bunkru, kde vyhladoví k smrti. Když jeden z nich díky tomuto rozsudku smrti zkolabuje, františkánský kněz Maxmilian Maria Kolbe obětuje místo toho svůj vlastní život. Od této chvíle neprchá Jan jen před Gestapem, ale také před svou vlastní vinou, která způsobila Kolbeho smrt... (oficiální text distributora)

Názorožec

Čin Maxmiliána Kolbeho mě fascinoval a fascinuje. Film se pokouší nastínit událost z více úhlů a v různé časové linii. Nemyslím že je film vyčerpávajícím (o to ani nejde) a bezchybným, ale oceňuji právě ty různé linie a pohledy a úvahy z toho plynoucí. Mohl uprchlík Jan za smrt ostatních? Samozřejmě, že ne, ale vědomí příčiny, kterou k tomu dal na jedné straně ilustruje zrůdnost nacistického mučení a věznění (mimo jiné jsem si vzpomněl na Sofiinu volbu) a na druhé co má člověk dělat a jak dál žít s takovým vědomím není to pro něj výzva (tady se ale dostávám na tenký led to přiznávám). Zajímavé bylo také to bagatelizování, jak toho komunisty, tak nakonec i toho Jana (šlo o to přežít, hlavní velitel Frič byl ďábel, byla to náhoda, životy nasazovali i jiní atd...) vlastně to něčím připomíná vztah našinců ke komunistické minulosti - těžko si sami sobě přiznáváme že byli vedle nás někteří lidé statečnější a charakterovější než my, navíc když těch ani né zbabělých jako spíš nestatečných a nesvatých je většina...ps pokud možno vyhněte se českému dabingu. ()