Stará puška

Vengeance One by One

The Last Straw

Válečný / Thriller / Drama

Francie / Západní Německo, 1975, 100 min

Stary film, ktery neztratil nic ze sve poutavosti a je mu pres ctyricet. Philipe Noiret naprosto skvely. Nic neni prehnane, vsemu se da verit, ze to tak skutecne bylo. Zadna hra na hrdiny. Zkratka evropsky film tak, jako ho zname.(7.9.2018)

Pro mě asi největší film všech dob. Kdybych měla ze všech těch tisíců filmů vybrat jeden, bylo by to nesmírně těžké. Ale byl by to asi tento film, ač nemá krásné scenérie ani kostýmy, nic z toho, co dělá film kasovním trhákem a ani nekončí dobře. Ale hloubka citu a pro mě skutečné fillmové umění dělá z filmu Stará puška nezapomenutelný film. Už navždy budu v mysli vidět scénu, kterou film začíná a slyšet nezaměnitelnou hudbu, která ji provází. Šťastné úsměvy ještě kompletní rodinky na kolech hladí, to co následuje, trhá na kusy. Neznám jiný film, který by toto všechno na malé ploše měl v sobě a dokázal tak zasáhnout. Můj obdiv hercům i režisérovi. Má filmová láska, i když bolí.(18.6.2012)

Väčšinou u takýchto starších snímok viem prehltnúť pomalšie tempo, ale tu to akosi nešlo a strašne som sa nudila. Vôbec by to nebolo zlé, keby bol spôsob rozprávania úplne iný, povedala by som trochu plynulejší. Nevadilo by mi ani to dlhšie intro, oceňujem keď si má divák čas vytvoriť k postavám vzťah, vzbudzuje to vo mne taký pocit spoluprežívania ich osudu. Ale tu to vôbec nefungovalo. Samotného začiatku vendety som sa skoro ani nedočkala. A keď som sa konečne dočkala všetko bolo príliš často prerušované flashbackmi, ktoré mi prišli úplne zbytočné a akýkoľvek náznak akčnosti alebo napätia udupali do prachu. Oceňujem herecký výkon Noireta, ktorý bol absolútne bezchybný a uveriteľný.(11.11.2015)

Vidět tento film v době svého vzniku možná by mě zaskočilo brutální vyobrazení některých scén, nicméně v dnešní době to již nepůsobí nikterak výjimečně, proto jsem si tento film o pomstě příliš neužil, jelikož právě na tomto stojí a padá. Vše ostatní již nikterak nevybočuje z řady. Film sice solidně nabíral v druhé půli na obrátkách, bohužel to vždy bylo přerušeno nezáživným vzpomínáním hlavního hrdiny, kterého si zahrál mistr Noiret, který nepodává vůbec špatný výkon, ale rozhodně jsem ho viděl hrát lépe. Moje hodnocení 65%.(27.9.2016)

Skvělá nacistická "vyvražďovačka".Parta nacistů a jeden hodně naštvaný doktor.Film naplňují také flashbacky aby diváka udržovaly v intenzivní nenávisti vůči partičce němců.(9.7.2003)

Neviem čo napísať - tento film ma vždy dostane svojím krutým príbehom, svojou krásou ( R.Schneider v tých čierných šatách ), svojou atmosférou. Nezabudnuteľný P. Noiret..... 95%.(22.10.2005)

Námět sliboval zajímavý film, ale mě bohužel příliš nezaujal. Flashbacky prokládané celým filmem sice více přibližovali vztah obou postav, ale nic zásadního nepřinesli a působili na mě docela rušivě - jakoby samotný akt pomsty nebyl na dostatečně dlouhou stopáž. A opravdu příliš moc prostoru nemá. Plusem nepochybně je, že mord nácků je vcelku různorodý.(9.1.2010)

Bohyne Romy v protivalecnem filmu, ktery bohuzel nevyznel tak silne, jak by asi mohl. Nevim, zda za to mohl divny strih, retrospektivni vsuvky, nebo podivna muzika. Jasne, ze je to velmi smutny a tvrdy film, ale takovych je mnoho...(30.7.2013)

Na tento film som sa veľmi tešil a veľmi dlho som čakal, kým sa mi podarilo ho zhliadnuť. Philippe Noiret, herec, ktorého mám veľmi rád sa predviedol skvele. Ale samotný film nebol zďaleka taký excelentný, ako som očakával. Niekde som čítal, že existuje aj starý slovenský dabing k tomuto filmu a práve túto verziu by som si veľmi rád pozrel. Dejovo mi na tomto filme zopár vecí naozaj vadilo, ale som rád, že tento film vznikol.(1.12.2009)

Vynikající Philippe Noiret se mstí v opravdu akčním stylu, který by od něj (a snad ani od francouzského filmu z této doby) nikdo nečekal. Snímek bohužel srážejí celkem zajímavé, ale příliš zdlouhavé a zpomalující flashbacky, a také dějová linka je poněkud jednoduchá. Ale naopak hudební doprovod se povedl na výbornou a vytáhne celý divácký zážitek o dost výš.(14.2.2011)

TA scéna, když Noiret přijede na venkov, je opravdu neskutečná. Bohužel od té chvíle mě ten film docela přestal bavit. Nevím, jestli pro svou nerealističnost, špatnou TV kvalitu, kdy ve tmě je vidět úplný shit (HDčko evidentně NAPROSTO NUTNÉ), nebo ještě něco jiného. Je to docela dobré, silná jedna scéna, ale tím to pro mě hasne. (TV, dabing)(23.2.2013)

Na jednu stranu skvělý výkon Noireta, na druhou Enricova fatální chyba s množstvím flashbacků, které narušují celistvost filmu. Scéna kdy Němci zabijí Noiretovu rodinu opravdu chytne za srdce a tak mu člověk fandí v dovršení pomsty.(22.12.2014)

Rodinka chirurga ako ostrov šťastia uprostred mora vojnovej beznádeje a do toho prichádza zlom. Najskôr obraz od starého majstra s výjavom z pekla a ešte horšia scéna živej predstavy. Čo za tým ešte môže nasledovať ďalej, som netušil. Zlovestný francúzsky hrad vydá všetky svoje tajomstvá, len to nebolo celkom uveriteľné. Tak trochu francúzska rozprávka s veľkou dávkou zmyselnosti od Romy Schneider.(12.6.2018)

Necekane velmi naturalisticke. Doporucuji vsem, kteri stoji o zobrazeni syroveho nasili bez prikras. Po jeho zhlednuti se dostanete k zamysleni, jestli vsem tem modernim akcnim thrillerum, ktere mate jiz za sebou, skutecne nalezi zarazeni do tohoto zanru.(19.12.2008)

Philippe Noirete bere spravedlnost do svých rukou a mstí se za brutální smrt své ženy a dospívající dcery. První část filmu pokojně plyne, pozorujeme, jak se dr. Julien se svojí ženou Clarou a dcerou snaží přes hrůzy války vést spokojený život, kdy na prvním místě jsou jeho děvčata. O to větší šok nás čeká v okamžiku, kdy Julien přijíždí na svou malebnou usednost na jihu Francie. Apokalypsa v režii SS. A pomsta v režii doktora J. Dandieu. Ani okamžik jsem nepochyboval o tom, jestli to, co dr. Dandieu dělá, je správné. Všechny tyto otázky jdou stranou, protože všichni cítíme, že právo je na jeho straně. Snad nejlépe zrežírovaná pomsta v historii filmu, kde exceluje nejen jedinečný Philippe Noiret, ale i Romy Schneider, která právem stejně jako Noiret dostala v následujícím roce Césara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.(5.2.2010)

Úvodní titulky nás pěkně zmátnou - příběh začíná jako nějaká odlehčená letní romance. Což tento film není ani náhodou. Sledujeme válečné drama o pomstě, o muži, který se rozhodne zahrát si na spravedlnost. Výborně obsazené, skvěle vybrané lokace... Flashbacky neruší, naopak: jsou oporou pro "akční" scény. Doktorův příjezd do vesnice ve mě zůstane ještě hodně dlouho.(26.4.2010)

Obrovské překvapení. Napínavé drama, při jehož sledování si budete představovat finální scénu na mnoho způsobů. Plus citlivé flashbacky, výborný Noiret a krásná Romy Schneider. 90%(10.7.2011)

• Ixbalanke

První půl hodinu jsem se nudila, pak se zjistilo, o co že ve filmu asi půjde a zbytek pomsta. Sentimentální, emočně vyděračské, nevím čím to, ale nedokázala jsem se do filmu vžít. Chyběl mi asi prvek jakési nečekanosti. Některé scény jsem nechápala, proč tam byly - např. scéna s brečící manželkou ve sklepě - tušila svou smrt? Ooo, jak dojemné... Viděla jsem spoustu filmů o zabíjení, smrti a válce, tento mne však nezaujal. Herecké výkony manželky a dcery velmi nepřesvědčivé. Ale je stále možné, že to bylo špatným dabingem...(20.1.2014)

Na svou dobu se jedná o skvělý akčňák ve kterém jde především a jenom o bolestnou pomstu.Nedokážu si a nechci představit co by se mě honilo hlavou kyby se něco takového přihodilo mě.Noiret musel cítit neskutečnou bolest a to že nácky zlikvidoval jednoho po druhém se mu naprosto nedivím.Nejhorší smrt si samozřejmě připravil pro jejich kápo.(24.12.2008)

Francúzsko na konci II.svetovej vojny. Ešte pár dní a príde vytúžená sloboda. Chirurg (Philippe Noiret) posiela manželku(Romy Schneider) s dcérou na vidiecky polorozpadnutý zámoček do bezpečia, pred možným bombardovaním mesta a zo strachu z vyhrážok pronemeckej gardy.Zdanlivo sa nič nemôže stať, už iba vydržať pár dní. Pokludné a príjemné tempo filmu sa zmení, keď sa lekár rozhodne navštíviť milovanú manželku a dospievajúcu dcéru. No z očakávaného objatia sa stáva šok. Dedina je vyvraždená a na zámku sú rabujúci, odsúvajúci sa nemeckí vojaci a dve mŕtve telá. Spálená manželka a zastrelená dcéra. Východiskom sa stáva stará brokovnica a tajné chodby zámku. Lekár, ktorý život prinavracia, ho teraz chladnokrvne berie. A neskončí pokiaľ nie je mŕtvy posledný vrah milovanej manželky a dcéry. Film je bravúrne urobený, kde sa prelína mrazivá skutočnosť s láskavými spomienkami hlavného hrdinu na krásne chvíle manželstva. Prežíval som myšlienky a pocity spolu s pomstitelom. Jeden z najlepších filmov aké som kedy videl.(31.12.2008)

O tom, jak se útěk do bezpečí může stát naprostou zkázou života. Dojemné a velmi silné, už jen zpracováním, kdy doktor Julien vzpomíná a postupně rozkrývá svůj život s milovanou ženou. Příběh o neuvěřitelné síle a lásce, o tom, jaké to je, když už nemáte co ztratit. jen vlastní život. Emotivní momenty jsou navíc umocněny dokonalou hudbou. Majstrštyk, bez debat.(19.1.2010)