Únos

Realisticky vyprávěný příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. (oficiální text distributora)

Endavour

Interesantně natočené drama. Film klade důraz na psychiku každého jednotlivce uneseného somálskými piráty. Z kladných stránek Únosu bych určitě zmínil neskutečně dobře zvládnutou autentičnost snímku, naopak jako zřehně největší slabinu bych uvedl především pomalé tempo - zvláště pak některé scény z "dánské strany" vyjednávačů mohly být jednoduše vystřiženy. Nicméně napínavé strávení večera se v tomto dánském určitě snímku konalo. Uděluji 70%. ()

Vesecký

Rozmýšlel jsem se chvíli, jestli si tento film pět hvězdiček zaslouží. Jistě to není film o excelentních hereckých výkonech, i když postava kuchaře i šéfa společnosti byla sehrána skvěle. Jde ale především o dokument o skutečném příběhu, který vzrušoval svého času celý svět. Velmi dobře je zde znázorněna povaha somálských pirátů. Jsou to vlastně velmi jednodušší chlapci, kteří se nechali bůhvíkým naverbovat, jejich fanatismus a chybějící cit pro hodnotu člověka je největším nebezpečím pro zajatou posádku, jak se ukázalo v závěru, kdy byl zastřelen kapitán. A na druhou stranu tahle povahová prostota zase vede k tomu, že mají snahu se přátelit, ukázat, že nejsou tak zlí - viz oslava narozenin nepřítomné Kamilly či lovení ryb... Expert v Kodani byl zřejmě Američan, ti mají v povaze nepodléhat citům, a v tomto případě jsme asi museli dát za pravdu, když neustále žádal nepodvolovat se vlastním citům. - A tak jedinou výtkou může být to, že se děj filmu při snaze o dokumentárnost mnohdy neposouval dál, a tak mohlo být tohle dílko o tu čtvrthodinku kratší. ()

Matthew01

Na dánský film dobrá práce. Poctivá, kvalitní, ale pořád jen dobrá. Natočili něco co neurazí, ale ani diváka nezlikviduje. Cca 3 dny po shlédnutí snímku, z hlavy krásně vyprchal. 60% ()

Hapretor

NUDA. Kde Kapitán Phillips překvapí nějakým nápadem a decentní akcí, Únos jen ukazuje pobyt lidí v uzavřeném prostoru a čeká se na jednu větu. Pak druhá skupina kecá mezi sebou a řekne další větu do telefonu. V tomto filmovém podání fakt nuda. V reálném pojetí neskutečná hrůza. Být tolik dní zavřený s takovými individui, které na mě míří AK47-kou i při močení, fakt nepředstavitelná hrůza. - Po příjezdu bych dal hned výpověď. ()

bararich8

Hodně syrové. Za celou dobu nemá film jediný hudební doprovod, což ještě více umocňuje tu nepříjemnou a krutou realitu. Na konci vám z toho moc dobře na duši nebude, ale těžko se do té role vžít, když je takováhle situace pro nás téměř nepředstavitelná a v našich zeměpisných šířkách nereálná. A nevím jak v reálu, ale mít trpělivost měsíce vyjednávat s pirátama... 3* ()

gp_one

Tato často vlekoucí se severská dramata jsou se svou syrovostí a povrchním chladem natolik propečená a vtíravá pod kůži, že si v nich prostě libuji ani nevím proč. Takže byť uznávám nedostatky v podobě vleklého děje, nic moc gradujícího napětí, absence špetky pomyslného koření a fakt, že jako americká komerční produkce by u mě film nejspíš propadl, tak v Dánském neklišoidním provedení, bez plápolajících hvězd a pruhů mě dostal a bavil. A já si píšu do blbníčku: Už zase vymyslel souvětí jako Somálsko dlouhé. Už to nikdy neudělá. ()

Drom

Težko hledám slova, která vám přiblíží mé pocity z tohoto výborného dánského filmu. Již v průběhu projekce mne zaujalo velmi precizní zpracování scén a doslova celá sklatba jejich řetězu obepínajícího námět. Strojově přesná výstavba dramatu diváka tu zahrnuje pocity, tu ho nechá vydechnout, ale smyčka se nekompromisně stahuje a tlak narůstá. Velmi cením absenci jakékoliv akce a otevřeného násilí, které by působily v důmyslně budované atmosféře naprosto rušivě. Naopak, Tobias Lindholm je na začátku s divákem, uvede ho a pak se tiše vytrácí, aby stále útržkovitějším zobrazováním děje, vyhýbaje se stresu ze zobrazování násilí, zvýšil napětí, dal mu prostor pro vlastní myšlenky a nakonec vše rázně v pravou chvíli uťal konfrotací s mrazivou realitou. Vše dokreslují dobré herecké výkony v čele s naprosto charismatickým Sørenem Mallingem a velmi povedená, skromně dávkovaná, hudba prohlubující na pozadí dopad klíčových výjevů. Velmi příjemné překvapení, zcela nevhodné pro ty, kteří díky návyku na filmy s rychlými výměnami scén nedokáží udržet pozornost. ()

Franc1s

Somálší piráti přepadnou trajekt se 7členou posádkou a požadují výkupné od vedení firmy. A firma si pozve specialistu na vyjednávání.. Kamera zabírá jak stísněnou atmosféru na lodi, tak vedení, které nesmlouvá a v klidu má nohy v teple. Spíše bych řekl dokufilm, syrový, autentický. Napětí se stupňovalo až do samého konce, ani jsem radši nepřemýšlel, jak to zkončí. Prostě výborné. Jsem zvědav jak dopadne Hollywoodská verze s Hanksem jako Kapitán Phillips. 9/10 ()

Ryšty

Jako většina dánských filmů velice příjemné. Kuchtík velkej sympaťák. Kdyby to bylo ještě více zaměřený na pocity a přidat nějakej vetší zvrat nebo něco nepředvídatelnýho, šlo by to možná do plnejch. ()

neo93

Komorní a civilní dánské drama o únosu jedné lodi a její posádky. Rozehrává se jedná velká hra mezi piráty a jejich tlumočníkem, vyjednavačem a šéfem společnosti a jeho týmem. Nečekejte žádné akční ani příliš dramatické záběry a scény ve stylu amerického Kapitána Phillipse toto je naprosto jinak podané, ale přeci jen trochu více dramatických momentů by filmu neuškodilo. I přesto si režisér Tobias Lindholm drží napětí, pocit nejistoty a beznaděje v postupně vybudovaném příběhu. Velmi realistický pohled na vyjednávání přepadené lodě, který se mi líbil, ale výše zmíněný film mě dostal. ()

Acrobat

No vyjednávanie snáď ani nemôže byť lepšie, pretože Liam je síce drsný, ale len pokiaľ mu to dovolí scenárista. Tu to je násobne viac námorných míľ a i keď je film až filmovo od diváka odtiahnutý, proces varenia, lebo všetci sú vlastne ľudia a sú hladní, je kusom nadnárodnej profesionality. Kruto pokrstený prsteň, výborná ekonomická debata o znížení "dlhu" za posádku, totálne mizantropický Omar, poctivá kamera a výborní herci. Celé je to však až veľmi artové, a miestami sa dramatizácia stratí pri typickom severskom ničnerobení a čumení do prázdna. Keby sa aspoň modlili... (videné 14.03.2020, BDrip) ()

Maniik88

Na rozdiel od Kapitána Philipsa v tomto film nie je absolútne žiadna akcia. Najakčnejší moment je podrezávanie kozy, čo tiež moc neukážu. Chýbalo mi ako sa k lodi blížili piráti a ako sa tam dostali, čo robila posádka. Proste zrazu tam boli a koniec. Film je skôr o psychologicke vojne medzi CEO firmy, kuchárom a tlmočníkom. Kto dlhšie vydrží, koľko mega sa podarí ušetriť? Ja si myslím, že by tam mala byť jedna lietadlová loď a keď by piráti šli po nejakej lodi a tá požiadala o pomoc, poslali by stíhačku, ktorá do hodiny musí byť hocikde a odstrelí pirátov skôr ako sa nalodia. Neverím, že by boli piráti ochotní vyjednávať 4 mesiace a pri tom dostávali ako ponuku smiešne sumy. Určite by začali killovať rukojemníkov. ()

DaveSmith

Víc než thriller natočil Lindholm psychologický drama. Takže jsem úplně nedostal, co jsem si objednal. Ale říkal jsem si, že nejsem přece nijak vybíravej a tak sním, co přede mnou leží. A bylo to vážně dobrý, že jsem i talíř vylízal. Je sice pár momentů, který trochu nabourávají napětí, ale jinak je příběh vystavěnej parádně a film dokonale vykresluje atmosféru únosu. Dánové tenhle typ kinematografie mají v krvi. ()

vozralec

Kdyby byl kuchtíkem Casey Ryback, tak by si piráti moc dlouho přepadení neužívali. Jenže tady šlo o normální posádku. Kuchtík to s prstenem trošku podělal. Kvalitní film. ()

Rimland

Kapitán Phillips v cimrách. Namísto nervydrásající akce tu je procedurálka do morku kostí, v níž střídavě levitujeme mezi kajutami unesené kocábky, kde posádka chcípá horkem ve vlastních výměšcích, a uhlazenými, "chladnými" kancelářemi kodaňské lodní společnosti, jejíž vedoucí se (navzdory radě konzultanta) snaží s piráty osobně vyjednat cenu výkupného ("Jakmile se do toho zapojíte, tak se z toho stane emocionální horská dráha."). A přitom je to psychologický boj, jak na lodi samotné (kde to v nejednu chvíli zavání stockholmským syndromem), tak přes telefon/fax. Minimalistické, leč napínavé, reálné, a navzdory zdánlivé odtažitosti emocionálně silné. Mimochodem, Omar je postava k popukání. Když vám klidnej vyžranej "jinak-vychrtlík" začne vykládat, že "není jedním z pirátů", měli byste si rozmyslet, jak moc budete jeho kecům věřit... (mini-SPOILER: Ten kuchařův krok s prstenem na konci je ale chybou z nejnelogičtějších) ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech