Zrušení monarchie a vznik demokratické republiky. Jaké drama tomu předcházelo? Co prožíval Masaryk a ti druzí? V roce 1914 odjel Tomáš Garrigue Masaryk z Prahy, opustil Rakousko-Uhersko a vydal se na cestu, která nevedla zpět. Na cestu za osvobozením Čechů a Slováků z područí rakouské říše. Na cestu za zničením rakousko-uherského mocnářství. Nebyl to jednoduchý sen a Masaryk nebyl jednoduchý člověk. Dnes už největší událost našich dějin, rok 1918, vnímáme spíše jako legendu, jako velký příběh o zrození Československa. Ale je tu i realita: Masarykova cesta za vítězstvím. Jak vypadala nejen z politického, ale i lidského pohledu. Jaké otázky i námitky ji sledovaly. S čím se musel Masaryk politicky i lidsky vyrovnávat, s čím se trápil, v co doufal? Čemu až do krajnosti věřil? První díl televizního cyklu České století dramaticky vypráví o zásadní otázce naší novodobé státní existence – jak, proč a proti čemu Československá republika vznikla. A o postavě nejdůležitější – o prvním československém prezidentovi. (Česká televize)

carl.oesch

Skvělá věc. Pavel Kosatík prostě umí. Tady je ten pohled zajímavý tím, že Masarykovými hlavními hlavními oponenty jsou nejdříve Igor Bareš v úloze pražského místodržícího Thuna (de facto spojenec bývalý - Masaryk chtěl dlouhá léta Rakousko reformovat) a Lloyd George - spojenec z donucení a spojenec budoucí. Místodržící Thun reprezentuje to, jak si Rakousko představovali tzv. Rakušané (kteří nemuseli být a ani nebyli vždy Němci, nakonec konzervativní blok v Předlitavsku drželi oproti německým liberálům hlavně Poláci, většina českých stran a Slovinci). Bohužel (protože sjednocená střední Evropa minimálně v rozsahu Předlitavska by byla v Evropě jiný "kalibr" než ony malé státy, o kterých pochybuje později Lloyd George) i nicméně Masaryk pochopil, že Rakousko není schopné něco podobné uskutečnit v děsivé krizi Velké války, když se ani k náznaku (dualizace monarchie byla oním počátkem konce) nějakého uspořádání ve stylu Švýcarska či dokonce USA (jak o tom údajně uvažoval Ferdinand d´Este) František Josef a s ním spojená vládnoucí vrstva nikdy ani neodhodlala. Masaryk je zde zcela správně předveden jako člověk a politik s vývojem a na úrovni dané situace. Skvěle (byť pro méně znalé a chápavé) je sem vkomponován Lloyd George, který představuje v té nejryzejší podobě představitele oněch "velkých" spojenců a přátel. Komické je sice, že v onom sedmém století neexistovala ani ta sjednocená Anglie (navíc sir George byl Walesan...) a že český stát byl starší než to, co se dnes nazývá Anglií. Její počátek lze vlastně přesně zařadit až do éry po bitvě u Hastingsu (1066), stejně jako čeština byla starší jazyk než angličtina (onou směsí saských dialektů s příměsí dánských slov, latiny a francouzštiny se na dvoře krále zvanou střední angličtina se v Anglii začalo hovořit všeobecně až v patnáctém století), ale to jsou jenom hrátky s historickými argumenty. Podstatné je to, co Lloyd George (v překvapivě nijak nezkarikovaném podání Miroslava Donutila) představuje. I on už ví, že Rakousko skončí a jeho nástupce čeká daleko těžší pozice při jednání s často rozhádanými nástupnickými státy....Kosatík představuje 80% úspěchu, ostatní lze pochválit (Huba je sice jako vždy poněkud prkenný, ale uvěřitelný) a režisér Sedláček prostě dokázal natočit jistou formu hraného dokumentu a nepouštěl se do nějakých "papundeklových" velkofilmů. Kdyby tak v podobné hloubce a kvalitě česká televize fungovala obecně.....ale České století je bohužel v tomto směru zcela ojedinělé a tvoří protipól tak ubohým s.....m, jako je ona První republika. ()

jungewolf

M.Huba je coby T.G.Masaryk famózní : 5 * a 95 % . Rozesmály mě výtky, že TGM(nar.1850) hraje Slovák : otec T.Masaryka byl Slovák a matka jihomoravská Němka z oblasti Židlochovic/Hustopečí ..... :-) . ()

SuzieS

na ceske pomery to bylo nadprumer. Bohuzel porad jeste se jede v glorifikaci Masaryka, ale je videt, ze uz se trochu zacina revidovat a aspon vzdalene priblizovat k pravdivym faktum a upousti se od propagandy, ikdyz jen velmi pomalu a pozvolna ... na objektivnejsi dila si ale jeste budeme muset pockat, ale alespon prvni malinka vlastovka..avsak v nejdulezitejsi casti strih a pak uz jen ukazka, jak byl Masaryk privitaln doma... Proc nedali alespon titulek, kolik nas ta vylhana samostatnost stala a co vse jim za to slibil? Je videt, ze to byl celkem slusny sociopat, vytvarejici si kult osobnosti a nestitic se pro sve ego a jesitnost aby "se stal novodobym kralem" lhat tarka na kazdem kroku. ()

Jard

Prvá časť seriálu "České století" zasvätená prvej významnej udalosti v českých dejinách 20. storočia. Postavy boli výbornou kópiou reálnych predstaviteľov, čo sa mi veľmi páčilo. Na druhej strane by som vytkol, že niekoľko postáv stvárňujúcich cudzokrajinné osobnosti (napr. David Lloyd George) hovorili čistou češtinou, aj keď so samotným Českom nemali takmer nič spoločné. 75% ()

NikoKovac

Pan prezident Osvoboditel TGM toho za ty čtyři roky, co probíhala válka a tím pádem i snaha ČSR o samostatný stát. dokázal tolik, že by tento díl musel trvat tak čtyři hodiny, aby došlo na všechno důležité. Ano, Slováci tu budou nadávat, že chybí Štefánik, mně zase například schází jednání s prezidentem Wilsonem v USA. Celkově se mi tento díl líbí, protože ukazuje, kolik toho musel TGM podstoupit, aby vůbec vybojoval samostatný stát. Jak se později ukázalo, měl spíše ve svých argumentech (až na ten Vogastisburg) pravdu DL George, zde naprosto brilantně zahraný Miroslavem Donutilem, a paskvilu typu "československá národnost" pro změnu využil Hitler. Slováci by měli být Masarykovi vděční, udělal toho pro ně moc, vždyť předtím existovali jen ve formě Nitranského knížectví a tisíc let neměli svobodný stát a ani historii, až pak obrozenci se o něco pokoušeli. Těžko říct, zda se to dalo zpracovat lépe, nemyslím si, ono téma boje za samostatnou ČSR je, jak jsem naznačil, hodně obsáhlé. Hodnotím tak především skvělé obsazení a výborné namaskování, Martin Huba, ač Slovák, tak působil v roli TGM naprosto věrohodně a velmi uvěřitelně. ()

Ehrmantraut

Fenomenální výkon Martina Huby, vynikající dialogy které, pokud jste opravdu pozorní, během pár minut načrtnout atmosféru skomírajícího Rakouska-Uherska. Bohužel bez alespoň základních historických znalostí můžou některé souvislosti unikat a zůstávat otazníkem, což je si myslím kámen úrazu u mnohých diváků.. ()

gapa466

Tento díl mě bavil nejméně, ale přesto bych ho doporučil všem učitelům dějepisu. Během hodiny jsem se dozvěděl více, než mi bylo sděleno na všech typech škol. :) 5* ()

Alterpsyche

Myslím, že větší cliffhanger bych v české filmové a televizní tvorbě marně hledal. Obecně jde však o zajímavé konverzační drama. Přijde mi, že se Sedláček teprve hledal a ještě nesundal svojí flísovou mikinu. ()