Veliké bourání (1918) (E01) (epizoda)

Drama / Válečný / Historický

Česko, 2013, 1 h 13 min

Robert Sedláček je silný v komorních a dialogových scénách. Jakmile má dobrý scénář, dokáže udržet diváka u obrazovek. A zde byl i výborný casting. Martin Huba je jako Masaryk skvělý a vidět ho debatovat s Donutilem jako britským ministrem, to byl prostě zážitek. Jejich monology si můžu stále pouštět. Na první epizodu slušný začátek. 75%(18.4.2017)

"ale tvorcom - scenáristom akosi ušlo, že bez gen. Štefánika by nevznikla žiadna republika čechov a slovákov. V tejto časti seriálu nieje o tom ani zmienka a to o niečom značí!!! " Značí to asi tolik, že někdo nepochopil, že jde o český seriál s názvem České století, který pojednává o českých dějinách. Navíc tento díl se zaměřoval na Masaryka, jeho osobní život především, události od roku 1916, kdy se Štefánik nejvíce angažoval, byly úplně přeskočeny, včetně Masaryka. ___ Obsah za pět, forma za čtyři, televiznost je patrná, ale kvalita je i přes to velmi vysoká. Skvělý první díl seriálu, který jsem při prvním vysílání dále nesledoval, pokusím se to napravit (tak někdy příště, první díl byl vysílán samostatně).(28.10.2016)

Prvá časť seriálu "České století" zasvätená prvej významnej udalosti v českých dejinách 20. storočia. Postavy boli výbornou kópiou reálnych predstaviteľov, čo sa mi veľmi páčilo. Na druhej strane by som vytkol, že niekoľko postáv stvárňujúcich cudzokrajinné osobnosti (napr. David Lloyd George) hovorili čistou češtinou, aj keď so samotným Českom nemali takmer nič spoločné. 75%(24.2.2018)

Pan prezident Osvoboditel TGM toho za ty čtyři roky, co probíhala válka a tím pádem i snaha ČSR o samostatný stát. dokázal tolik, že by tento díl musel trvat tak čtyři hodiny, aby došlo na všechno důležité. Ano, Slováci tu budou nadávat, že chybí Štefánik, mně zase například schází jednání s prezidentem Wilsonem v USA. Celkově se mi tento díl líbí, protože ukazuje, kolik toho musel TGM podstoupit, aby vůbec vybojoval samostatný stát. Jak se později ukázalo, měl spíše ve svých argumentech (až na ten Vogastisburg) pravdu DL George, zde naprosto brilantně zahraný Miroslavem Donutilem, a paskvilu typu "československá národnost" pro změnu využil Hitler. Slováci by měli být Masarykovi vděční, udělal toho pro ně moc, vždyť předtím existovali jen ve formě Nitranského knížectví a tisíc let neměli svobodný stát a ani historii, až pak obrozenci se o něco pokoušeli. Těžko říct, zda se to dalo zpracovat lépe, nemyslím si, ono téma boje za samostatnou ČSR je, jak jsem naznačil, hodně obsáhlé. Hodnotím tak především skvělé obsazení a výborné namaskování, Martin Huba, ač Slovák, tak působil v roli TGM naprosto věrohodně a velmi uvěřitelně.(23.1.2017)

Všechno podstatné již bylo řečeno a já bych snad jen sdělil to, že začátek série "České století" byl skutečně velmi podařený. Co se týče hereckého obsazení, tak tvůrci měli opravdu šťastnou ruku a Milan Huba v roli prezidenta Masaryka byl vskutku velmi věrohodný a sympatický, stejně jako Miroslav Donutil v roli ministerského předsedy VB Davida Lloyda George. Samozřejmě každý se pozastaví nad tím, proč nebyla v tomto filmu vystižena i úloha další významné osobnosti, která se zasloužila o vznik samostatného československého státu, M.R. Štefánika, jehož zásluhy byly opravdu velmi významné, ale kdybychom se do této problematiky ponořili hlouběji, pak bychom to penzum všech informací pravděpodobně neshrnuli ani do filmu, který by trval čtyři hodiny.(13.8.2017)