Veliké bourání (1918) (E01) (epizoda)

Drama / Válečný / Historický

Česko, 2013, 1 h 13 min

Film to bol rozhodne zaujímavý. Miestami z neho bolo cítiť televízne kvality (bol viac konverzačný, menej exteriérový a kvalita snímaného obrazu bola akási mdlejšia ako človek bežne vidí v kine), ale napriek tomu ma veľmi zaujal. Masaryk bol zjavne činorodá duša. V čase, keď sa tu naši predkovia prekárali a bojovali na fronte prvej svetovej vojny, on odišiel do exilu, kde postupne pripravoval európske mocnosti na to, že po vojne bude treba prerozdeliť rozpadajúce sa Rakúsko-Uhorsko podľa záujmov určitých národov, ktoré sa v ňom postupne budia a začínajú si uvedomovať svoju identitu. Podnetných scén tam bolo požehnane, ale najsilnejšie na mňa zapôsobil moment, keď sa Masaryk stretol s britským premiérom, ktorý mu jeho teórie o pôvode českého kráľovstva zo 7. storočia s výsmechom spochybnil a tiež taktne poznamenal, že by bolo vhodné, aby Masaryk nedal svetu znať, že zvyšok jeho národa nie je tak ďaleko v uvedomovaní si vtedajších geo-politických súvislostí ako je on sám. Silný kvalitatívny štart pre solidný historický seriál.(23.1.2017)

Rozjezd Českého století nemohl samozřejmě začít jinde než u tatíčka našeho státu, Pana prezidenta. Sledujeme jej od roku 1914 po vznik ČSR. Zpočátku je to spíše pomalé a divák čeká, až se děj trochu rozjede, ale od poloviny filmu už to přeci jen je lepší. Trochu zrychlit a zkrátit by neškodilo, i přes výborně zahranou osobnost není občas co hrát. Ale to tvůrcům rád prominu, protože se jim podařilo krátký úsek Masarykova života krásně podat. PS: díl v některých chvílích zajímavě naznačuje otázku náboženství v českých zemích. Zatímco většina protestantů musela v 16. století násilně přijmout katolické vyznání nebo odejít, po vzniku ČSR Masaryk prosazoval návrat k protestantským kořenům. A jak mu jeho anglický oponent (hrál ho skvěle Donutil) předpověděl, mohlo by se také stát, že Češi úplně ztratí svou víru - a to se ve své podstatě také stalo. V tomto směru to tatíček Masaryk opravdu nedal.(30.12.2016)

Nejlepší je scéna Masaryka s Lloydem Georgem. Člověka neznalého historie sice může trochu poplést, ale líbí se mi, že je tam až přehnaný ten jiný pohled na naše české dějiny, na ty slavné dějiny, kterými se někdy chlácholíme. Každopádně Masaryk je zaslouženě hlavní postavou a opravdu dominuje každému setkání, jak to údajně bylo i ve skutečnosti, že svým charizmatem dokázal získat kohokoli. Některé scény působí trochu toporně a školácky, ale moc jich není, naštěstí. Proč dávám tu jednu dolů je i z faktického hlediska - chybí mi tam Štefánik. Bez něj by nebyl Masaryk nic. Ale chápu, že všechno se tam prostě vejít nemůže.(12.1.2017)

Prvá časť seriálu "České století" zasvätená prvej významnej udalosti v českých dejinách 20. storočia. Postavy boli výbornou kópiou reálnych predstaviteľov, čo sa mi veľmi páčilo. Na druhej strane by som vytkol, že niekoľko postáv stvárňujúcich cudzokrajinné osobnosti (napr. David Lloyd George) hovorili čistou češtinou, aj keď so samotným Českom nemali takmer nič spoločné. 75%(24.2.2018)

Robert Sedláček je silný v komorních a dialogových scénách. Jakmile má dobrý scénář, dokáže udržet diváka u obrazovek. A zde byl i výborný casting. Martin Huba je jako Masaryk skvělý a vidět ho debatovat s Donutilem jako britským ministrem, to byl prostě zážitek. Jejich monology si můžu stále pouštět. Na první epizodu slušný začátek. 75%(18.4.2017)