Blbec k večeři

• Francie Le Dîner de cons (více)

Nikdy se neptej, kdo je tu větší blb! Nakladatel Pierre Brochant má zvláštní druh zábavy. Jednou týdně se schází se svými přáteli na tzv. „Večeři blbců“. Každý má za úkol sehnat na večeři jednoho blbce. Čím větší blb, tím líp – o to větší bude zábava. Tentokrát se Pierrovi podařilo získat jakéhosi Francoise Pignona, který pracuje na berním úřadě. Jeho životní vášní je stavění různých objektů ze sirek. Má dokonce svůj katalog. Je nesnesitelně otravný a nekonečně přihlouplý. Jenže tentokrát to Pierrovi tak snadno neprojde. Při golfu mu vypoví záda, nemůže se ani hýbat a v tom přichází Pignon na večeři. Pierre si jen potřebuje pustit záznamník…, aby si společně s Pignonem vyslechl vzkaz o tom, že ho opouští žena. A tím začínají Pignonovy eskapády, které Pierra psychicky i fyzicky téměř zruinují... Vynikající situační komedii, jejíž divadelní verze byla uvedena i na našich jevištích, natočil „odborník na komedie“ režisér Francis Veber (Hračka, Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci), který do hlavních rolí obsadil Jacquese Villereta, Thierryho Lhermitta a Daniela Prévosta. (Česká televize)

IXOXI

To, že méně je někdy více platí v Blbci k večeři dvojnásob. I přes minimální počet herců a míst, kde se natáčelo se jedná o parádní komediální jízdu. Nezapomenutelný zážitek zvláště s ruským dabingem... ()

tranquill

"Smát se blbcům, to se smí, protože k tomu na světě přece jsou!" Situační komedie, kde absurdita střídá absurditu, aniž by děj sklouznul do nějaké crazy šílenosti, což se často ve francouzských komediích stává (a tam už pak záleží jen na představitelích, zda je dokáží zvládnout ala Funes, Richard či Belmondo). ()

Kingjiri

Jako dobrý, ale že by mi přišlo na místě dělat z Blbce k večeři nějakou královskou zábavu, říct nemůžu. Nějakej čas trvá, než dojde na pořádný gagy, ale i tak se z nich nedaří ždímat maximum. Dál mi taky přišlo, že se snímek drží až příliš při zemi, víc crazy situací a nedorozumění by neuškodilo. Kromě toho mi scházel propracovanější úvod i závěr. Možná, že kdybych viděl originální verzi a ne dabovanou, měl bych o něco lepší dojem, tři silnější hvězdy. ()

Torgal

Pochopiteľne výrazne iný film ako americký remake a celý si vystačí len s jednou miestnosťou (a aj bez večere), divadelné korene sa nezaprú. S ohľadom na toto obmedzenie je humoru dostatok, i keď je len taký decentný a skôr úsmevný. Výbuchy smiechu síce neboli, ale nápad vyťažili tvorcovia do mrte. Na štyri hviezdy boli ale všetci zúčastnení blbci predsa len málo blbí. 7-/10 ()

Schlierkamp

Francouzská konverzační komedie, jež se odehrává v bytě pařížského nakladatele Brochanta (T. Lhermitte). Tento arogantní zbohatlík pěstuje se svými podobně založenými přáteli zábavu, jež spočívá v lákání méně bystrých lidí na společnou večeři, kde se tito hlupáci či snad jen výstřední osoby stávají terčem všeobecného, ale skrytého posměchu. V hlavní roli takového ´blbce k večeři´ se představí J. Villeret jakožto úředník Francois Pignon se zálibou ve skládání architektonických modelů ze sirek a vzhledem k neočekávaným událostem včetně Brochantova zranění zůstane u hostitele v jeho luxusním příbytku a dělá mu společnost. Vzhledem k tomu, že původ Veberovy komedie pochází z divadelní hry, v níž dlouhá léta J. Villeret exceloval, nedělalo mu pražádné potíže přenést dialogovou komiku a vtip na filmové plátno. Významnou úlohu v této veselohře představoval telefonní aparát a Pignonovy hovory patřily k tomu nejlepšímu. Skutečně atmosféra filmu je naprosto strhující a přestože k oné plánované večeři vůbec nedojde, jsou dialogy tak mimořádně dobře napsány, že divák je okamžitě a přirozeně vtažen do děje a osmdesáti minutová komedie uteče velmi rychle. Ve vedlejších rolích se představí D. Prévost coby Pignonův kolega Cheval z daňového úřadu a Brochantova přítelkyně Christine v podání krásné Belgičanky A. Vandernoot. Myslím, že mohu s klidným svědomím udělit maximální hodnocení, neboť nepamatuji, kdy na mě naposled tak mocně zapůsobila jednoduchá situační komedie. ()

Emily93

Nepoznám veľa filmov, u ktorých mi až slzy tiekli potokom od smiechu. Po skončení som sa nemohla dočkať, kedy si tohto blbca na večeru znova pozriem. Už len ľutujem, že som nikdy nevidela pôvodnú divadelnú hru. Absolútna srdcovka spomedzi všetkých komédii. ()

KafuR

Situační a konverzační komedie, která má hlavně to štěstí, že nenatahuje stopáž a nezačne tak zbytečně nudit. Vystačí si prakticky s jednou místností a pár postavičkami a celé to táhne šikovný scénář, který rozehrává lehce bizarní večerní partii plnou absurdních situací a (ne)náhodných setkání. Závěrečná pointa a relativizace pojmu "blbec" sice nejsou nějak převratné, ale samotné poslední vteřinky to plně vynahrazují. ()

Gixian

Některé scény vyloženě geniální, ale hodně jiných zase divně dětinských - jakoby cílovka filmu nebylo dospělé obecenstvo. Motivace postav místy nedávala úplně smysl, herci měli tendenci přehrávat a působit spíš jako karikatury, než jako uvěritelné bytosti. Věřím, že jako divadelní hra to může být super, ale film mi tak úplně nesedl - takže za tři ***. ()

Odpadlik

Pro mě tohle byla docela nečekaná bomba, protože jsem se už dlouho tak od srdce nezasmál. Sice se vše odehrává v jednom pokoji, ale jak je vidět, pokud je příběh dobrý, vůbec to nevadí. Ještě větší legrace to musí být v divadle. ()

Solly

Není to sice nepřetržitá sranda, ale když se do toho blbec Pignon obuje je to naprosto k popukání. Vlastně všechny scény, kde Pignon telefonuje jsou nezapomenutelné. ()

jojo-Jozin

Jak je vidno, k tomu, aby se divák rozesmál není potřeba fekální humor a přemíra vulgarismů. Tohle je příběh komorní a v podstatě jednoduchý, přesto svým způsom velice sofistikovaný. ()

spacylemon

Francis Veber má u očí vrásky od smíchu a já se mu ani nedivím... sotva deset let a už je to klasika, zasloužená.. Hodnocení? Bez debat! ()

bull!nka

Jediná věc mě na tomto filmu mrzí, že jsme na tu večeři nikdy pořádně nedošli...to mohlo být teprve něco ;o) ()

MELODY

Všechny snímky balancující na hranici trapnosti jsou pro mne vošajstlich. Tenhle ji až příliš často překračoval (tu hranici, samosebou, aby nedošlo k mejlce). ()

Nocturno culto

pecka...fakt jsem se uzasne pobavil...Villeret byl skvělej,úžasně blbej..bombastická byla i návštěva daňového kontrolora :-)))))))1000000000000% ()