Blbec k večeři

• Francie Le Dîner de cons (více)

Nikdy se neptej, kdo je tu větší blb! Nakladatel Pierre Brochant má zvláštní druh zábavy. Jednou týdně se schází se svými přáteli na tzv. „Večeři blbců“. Každý má za úkol sehnat na večeři jednoho blbce. Čím větší blb, tím líp – o to větší bude zábava. Tentokrát se Pierrovi podařilo získat jakéhosi Francoise Pignona, který pracuje na berním úřadě. Jeho životní vášní je stavění různých objektů ze sirek. Má dokonce svůj katalog. Je nesnesitelně otravný a nekonečně přihlouplý. Jenže tentokrát to Pierrovi tak snadno neprojde. Při golfu mu vypoví záda, nemůže se ani hýbat a v tom přichází Pignon na večeři. Pierre si jen potřebuje pustit záznamník…, aby si společně s Pignonem vyslechl vzkaz o tom, že ho opouští žena. A tím začínají Pignonovy eskapády, které Pierra psychicky i fyzicky téměř zruinují... Vynikající situační komedii, jejíž divadelní verze byla uvedena i na našich jevištích, natočil „odborník na komedie“ režisér Francis Veber (Hračka, Kopyto, Otec a otec, Uprchlíci), který do hlavních rolí obsadil Jacquese Villereta, Thierryho Lhermitta a Daniela Prévosta. (Česká televize)

rakovnik

Kruté, někdy až smutné dílko z francouzské komediální kuchyně. Jacques Villeret je trošku smutný hrdina tohoto filmu. Rozhodně mě často jeho činy štvaly, ale jeho dobrácká povaha a psí oči ve mě probouzely sympatie. Nakonec, každý z nás se někdy chová jako blbec a rádi se tomu zasmějeme. Už víte, kam jdete ve středu na večeři? :-) ()

HappySmile

Tak tohle byl tedy opravdu ukázkový blbec. :-) A přitom to nebylo nějaké nucené, ale bylo vidět, že je to taková přirozená blbost. :-) ()

Martin741

Sympaticka francuzska komedia, odohravajuca sa v 1. byte. Pribeh divaka ani chvilu nenudi, a narehoce sa dostatocne. Rezia na urovni, tu mozem len chvalit. Chvalim aj to, ze tlachanie o medziludskych vztahoch bolo obmedzene, a dostalo len malo priestoru. Vyskytuje sa tu aj prototyp francuzskeho blbca - postava menom Francois Pignon. Hral ho tu Jacques Villeret . Mimochodom, hral ho aj Pierre Richard vo filme The Comdads 1983. Podstatne blizsie europskemu divakovi /SK +CZ/ nez US kraviny . Villeret tu bol prototypom Villereta.  92 % ()

cariada

Situační komedie z dnešní Francie. Postavená na pár hercích a jednom bytě a několika spletených telefonů. Je to celkem vtipné, ale nic výjmečného to není. Kde jsou ty komedie z 70-80.let Funes, Richard, Belmondo a pod. Tohle na mě působý až moc uměle. Přesto je to slušný průměr. ()

MrPierc

Komedie určená asi pro vyšší vrstvy, protože tam mají všichni peníze a jsou na úrovni. Není to zrovna komedie u které se bavíte od začátku do konce, protože graduje až na konci a i když je to konverzační komedie, tak tam moc chytrých obratů/konverzací není. Jacques Villeret jako blbec, je ale to, co vás chytne, protože on zas takový blbec není - je spíše popletený, dobrácký a a opovrhovaný svou jednoduchostí. Nejlepší role ale právem patří daňovému kotrolorovi, jehož obočí a krutý výraz ( hlavně v autě ) kombinovaný s úsměvem nikde jinde neuvidíte. ()

Attta

Výborné komické situace, které mě nikdy nepřestanou bavit. Skvělý výběr herců, kteří ví jak pobavit:) ()

joker.george

Nesmál jsem se po celou dobu, protože jsem si nebyl jistý tím, jestli je smích adekvátní reakce. Přesto k nejednomu neovladatelnému výbuchu smíchu došlo, protože to jinak ani nešlo. Příhody, které se na sebe nekontrolovatelně kupí, jsou skvěle vypointované a zároveň dokáží bez děsu lehce postrašit a přimět k zamyšlení. A až po skončení jsem si uvědomil, že se celý film v podstatě odehrál v jediné místnosti. ()

BarryLyndon

Přes bídné recenze mám moc rád americký remake, protože Paul Rudd, Carrel, perfektní Jermaine Clement, Walliams, Galifianakis a uber cute Stephanie Szostak. Viděl jsem to tak 4x, no ale francouzský originál ani jednou, až do včerejška. Super je prostě délka, čím jsem starší, tím více si vážím komedií, co se vejdou do hoďky a půl a dokážou zůstat komplexní. A komplexní je tady hodně důležité slovo, překvapilo mne, že to není taková řachanda jak jsem čekal, ale v některých momentech i vážnější dramedy. Další věc je rozsah, odehrává se to prakticky v jednom bytě a dává to vzpomenout na spoustu známých francouzských bytových konverzaček např. s Pierrem Richardem. A ještě víc to dává vzpomenout na bídu české kinematografie, proč něco podobně malého, ale geniálního nemůže vzniknout u nás? :) Herce evidentně máme, tvůrce asi ne nebo už nevím... Nemá cenu se moc rozepisovat o Lhermittovi s Villeretem, oba byli fantastičtí. U druhého jmenované se projevilo 600 divadelních repríz stejné role. Nebudu to protahovat 10/10 a asi začnu pokukovat kterou z francouzských komediálních klasik jsem ještě neviděl :) ()

tomtomtoma

Nádherně příjemná jemně inteligentní komedie, kde se zvrhlý snobismus se zvrácným škodolibým humorem mění v noční můru toho kdo se chtěl bavit. Státní úředník Francois Pignon (skvělý Jacques Villeret), naivně vlezle dobrácký prostý muž převrátí život bohatého vydavatele knih Pierra Brochanta (Thierry Lhermitte) naruby během jednoho nekončícího večera. Díky nádhernému koncertu, kdy Pignon pomáhá, přichází Brochant o manželku Christinu (půvabná Alexandra Vandenoot), způsobuje mu trable s milenkou Marléne (Catherine Frot), znovusbližuje ho s jeho bývalým nejlepším přítelem Leblancem (Francois Huster) a poštvává na něj neúprosného úředníka berňáku Luciena Chevala (Daniel Prévost), kterému jsou ten večer nasazeny parohy. Vždy, když se Pignon snaží pomoci z jedné situace, nejenže zhorší původní stav, ale způsobuje další nevídanou situaci. Velmi vtipná zábava, kde je několik blbců kteří jsou buď opravdu blbci anebo mají ještě zvrácenější smysl pro humor než snobové, kteří jsou tímto na hlavu poraženi. ()

bukowski83

Velmi pěkná a milá komedie o tom jestli je lepší být blbec na pohled nebo blbec uvnitř. Zasmějete se o tom žádná, ale spíš se budete nuceni zamyslet nad tím, kdo z těch dvou je vlastně blbec k večeři, největší výbuch smíchu se konal, když mu do bytu pozval daňového kontrolora 80-85% ()

snob

A je tu další komedie u které se nesměje. Měly by se začít rozlišovat pojmy. Pokud se natočí námět filmu, který je sepsán nadneseně, nevážně, nejedná se nutně o komedii. Smát se, to by měl být průvodní jev u sledování snímku, který se pyšní nálepkou komedie. Blbec k večeři je bohužel další ze snímků, které svou nevážností mají diváka dovést k brontosauřímu smíchu, tzn. ke smíchu prehistorickému. A ono smutně nic. Makety eiffelovek nasledují makety vtipů, které by si zasloužily ještě tolik péče, aby se staly vtipnými. Ale nikdo tomu nevěnoval pozornost. Opěvovat se nepřestane, protože svět je nevtipný, tak se tleská i napodobenině humoru v doprovodu maket smíchu. ()

Stallone

I já jako velký znalec a expert přes žánr horor se rád podívám na dobrou komedii. Tato patří mezi ty nejlepší, které jsem viděl. Již 10 let si ty geniální scénky pouštím a chlechtám se u toho. Perfektní scénář, výborná režie a excelentní herecké výkony. Jacques Villeret předvedl výjimečný výkon. Jako někdo, kdo má režisérský cit obdivuji práci pana režiséra. Takto má vypadat moderní komedie. Tohle je důvod, proč vznikla televize, kamera, filmový žánr komedie. Toto je důvod, proč vlastně vznikl film. Chválím též výborný český dabing a překlad. Jacques Villeret smekám!!! ()

C0r0ner

Bavil jsem dobře, ale přece jenom jsem čekal ještě trochu víc. Předpokládal jsem, že se Blbec k večeři zařadí mezi geniální francouzské klasiky typu Návštěvníci nebo Drž hubu!, ale nakonec zůstal o jeden stupínek pozadu. Filmu se nemůže upřít promyšlenost a zábavnost, ale nesmál jsem se tolik, jak jsem čekal. 85% ()

MarekT

Vše se sice odehrává v jednom bytě, ale i přesto z toho vznikla asi nejlepší francouzská komedie 90.let. Je vidět, že se Jacques Villeret od svého kolegy Louise de Funése v Zelňačce hodně naučil. Hláškami je tento film přímo napěchovaný a tak mám tu milou povinnost Blbci udělit pět hvězd. Pochvalu si zaslouží i úvodní píseň jedinečně přeložená a přezpívaná do češtiny - vlastně celý český dabing je krásným příkladem toho, proč jsme zrovna my dabingová velmoc. Václav Postránecký a Viktor Preiss jsou dabéry bezpochyby výbornými a své zdejší role zvládli též na jedničku s hvězdou. Zejména Postráneckého musím pochválit, zprvu jsem si obtížně zvykal, že Villereta dabuje někdo jiný než v Zelňačce. ()

gabin(a)

A pak že s ústřelem není žádná legrace! Děkuji své zálibě v interiérech, že jsem tenhle film viděla! Přepínám televizi, vidím překrásný byt a ....už nepřepnu! Do dvou dnů mám DVD a navždycky jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Skvělé výkony úplně všech herců, je strašná škoda, že Villeret už nic nenatočí. Skvělý dabing, ale schválně si to zkuste někdy pustit s titulky, některé průpovídky prostě musíte slyšet v originále, zvláště scénu Jmenuje se Jen le Blanc (Just le Blanc) a následující telefonický rozhovor. A další a další. V současné době tuto hru dává i Městské divadlo Brno a učitě to bude perfektní, protože jejich verze Brouka v hlavě předčila všechny adaptace s Harrisonem, Brodským i Preissem, aspoň pro mě. ()

Martrix

Moc příjemná konverzační komedie. Svižně odsýpající dialogy dávají vyniknout všem hercům, nejvíce však neuvěřitelnému Thierry Lhermittemu. S ním se vrací zašlá sláva francouzských komedií s Louis de Funésem. Jeho mimika a perly které vypouští z úst, fungují na 100% a tvoří kontrast s ostatními "neblbci". Úsměv který vám po pár minutách roztáhne pusu, vás přejde jen pár minut před koncem, kdy jeho postava "blbce" dostane úplně jiný rozměr. A to během pouhé minuty telefonování. Bez moralizování a vztyčeného ukazováku, vypluje předem jasná pointa o tom, že na světě je sice pár blbců, ale mnohem víc je přecpaný lidmi, kteří se jako blbci chovají. ()

campix

Naprosto dokonalá ukázka francouzského humoru, která mě donutila několikrát přímo umírat smíchy a to se hodně počítá. To se od komedie čeká a když to splní na výbornou, není jiná možnost než dát 5*. Villeret je úžasný, to bezpochyby. A je zde hezky vidět rozdíl mezi vynikajícím originálem a naprosto trapným pokusem udělat remake, jak jinak než typicky od američanů. Tady se jede na vtip a ne jako teď, na nejvíc trapné věci, které opravdu nejsou vtipné, ani náhodou. Většina tvůrců dnešních komedií by se měla stydět. ()