Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Frajer42

,,Čas všechno ničí." Začalo se smrtí a skončilo zrozením. Jak vynalézavé. Kdyby neodkázali na Vesmírnou Odyseu, tak bych si ani nevšiml. A vůbec je to celé servírováno pro hloupější, nebo alespoň ovlivněné publikum. Člověk brzy pochopí, že je to celé servírováno naopak a v které fázi přibližně jsme, protože je to nápadně stále předhazováno. V průběhu filmu zjistíte, že honiči za pomstou rozmlátili obličej správnému človíčkovi, nebo byla tato osoba minimálně střižena dle stejného hrnce. S chronologickým řazením děje pozpátku je bohužel úzce spojeno to, že film začíná tím nejlepším a ubírá se do větších a větších hoven. V samotném úvodu mě velmi okouzlila zajímavá kamera. Dále se mi velmi líbil velmi milý teplý bar Rektus, ačkoli v něm nebylo kvůli špatnému osvětlení a toulavé kameře téměř nic vidět. Dále je k vidění strohé znásilnění v červeném podchodu, kde dívčino šatstvo křičelo do světa ,,Lidi znásilněte si mě!" a obyčejná párty. Zbytek filmu jsou blbé a nepopsatelně nudné kecy. Bohužel, pocit ke konci filmu je mnohem aktuálnější než pocit na začátku filmu. Ke konci mě to tedy totálně nebavilo. Odvyprávět to pozpátku bylo v tomhle případě nutností, leč v mé mysli mám pouze mlhavé vzpomínky na výborný Rektus s elegantním zakončením, zatímco debilní kecy v závěru filmu si pamatuji v plné odpornosti. Moje hodnocení je tedy nutné brát s rezervou. Uděluji nejslabší 2*, které jsem kdy filmu udělil a možná budu ještě snižovat. ()

Kothy

Hodně zvláštní film. Něco jak Memento, celý děj jde pozpátku. Scéna se znásilněním Monicy Bellucci je hodně drsná a pro celý film je vlastně klíčová. Stačilo přitom jenom nejít tím podchodem... "Zab ho!" ()

swamp

Uff..musím říct, že místy se mi chtělo i zvracet. Odporně drastické a surové záběry (umlácení hasicím přístrojem či znásilnění) doplněné epileptickou kamerou (za tu by se nestyděl ani Tony Scott) s dekadentní hudbou v pozadí. Celkový naturalistický "vzhled" dělají z tohoto snímku dílo neobyčejné a záleží na každém, jak se k němu postaví. Normálně bych dal hvězdičku jednu, ale za nádhernou Monicu Bellucci přidávám další. :) ()

Tomco

uff...tazky filmik..strasne moc nasilny a nic pre jemnejsie povahy.. uchylne, ale peckove.. genialna kamera to za prve..miestami moc rychla, ale presne vyjadruje pocity, ktore sa prave na placi odohravaju...dlhanske sceny bez jedineho prerusenia..nechutne detaily na vsetko mozne..strhujuci, rychly dej..vyborne riesenie ist od konca..tento film veru vyjadril za hodinu a pol viac ako 100 inych..ozaj, monica bellucci je nielenze dobra, ale klobuk dole za tu odvahu...no a jednoznacny hrdina celeo filmu vincent cassel, precizne sustredeny vykon, az moooc uveritelny..do toho ta sialena kamera.. mnam, vlastne fuj.. ()

Arsenal83

Veľmi neprehľadný film, ktorý sprevádza dosť nepríjemná hudba. Film, kde sa dej vracal späť sme tu už mali – Memento, ale to bola celkom iná káva. Škoda, myslel som si, že účasť Vincenta Cassela zaručí kvalitu. Režisér Noé je ale záruka nekvality. Otrasná kamera je vrcholom a mnohé scény, vrátane tej najšokojúcejšej týkajúcej sa znásilnenia, sú nepresvedčivé. ()

Claw

Film, který mě doslova dostal a po kterém jsem opravdu neměl moc dobrý pocit... Ale pak jsem si řekl, "To je přesně ono!!" Nebyl jsem ani tak šokovaný... myslím, že Noé nechtěl šokovat za každou cenu. Nic šokujícího ani v podstatě nenatočil a neukazuje. Ukazuje prostě běžnou smutnou a drsnou realitu dnešních velkoměst, stejně jako to udělal v roce 1978 Zarchi svým "I Spit on Your Grave", ovšem na venkově... Filmy bych nerad porovnával, ono to ani nejde, ale oba se dotýkají základního tématu násilí na ženách a pomstě. "Ireversible" je perfektně řemeslně zvládnutý film, který dokonale a detailně, realisticky a vhodně zobrazuje běžné stránky života, o kterých se raději nemluví. To že jde pozpátku je silně provokující, ale jediný šok jsem dostal na "konci"-"začátku" filmu, kdy M. Bellucci leží na rozkvetlé louce. Ty kontrasty krásy, nového života, lásky, hnusu, brutality a perverze jsou prostě řemeslně zvládnuté, stejně jako chování sjetého Cassela... a to jak na party, tak potom. Jinak musím uznat, že Noé skutečně natočil nejvěrnější a nejrealističtější znásilnění v dějinách filmu. A tohle natočit, třeba jen tuhle část, to chce hodně velkou zručnost... V podstatě perfektní film, který bohužel většina běžných diváků nevydýchá ani do poloviny, a proto ani nepochopí a bohužel (!!) nepřijme... /85%/ ()

klerik

Realita v priamom prenose. To, že film je otočený a točený otáčajúcou sa kamerou, z neho robí výnimočé dielo po technickej stránke. To, že najprv vidíme konanie postáv a až potom sa zoznamuje s ich charaktermi je originálne z umeleckej stránky. To, že je tento film o niečom úplne inom ako napovedá plagát, z neho robí nečakane citlivú drámu... Treba len vydržať do konca... ()

Chrustyn

Drsná a šokující exkurze do temných částí Francie s neuvěřitelně brutálními scénami (scéna v gay klubu a znásilnění mluví samy za sebe). První půlka je skvěle depresivní, avšak druhá už se docela vleče a je ve filmu jen proto aby si divák mohl odpočinout od toho co viděl (film je točen retrospektivně). Toto dílo si zaslouží mnoho přívlastků jako úchylný, morbidní, zvrácený ale převážně NEZAPOMENUTELNÝ. ()

Crocuta

Snímek, jemuž by v českém překladu možná slušel spíše název "Převrácený" nebo "Naruby". Zvolený - časově obrácený - způsob vyprávění je totiž pro celé vyznění filmu (nebo jeho "poselství") naprosto rozhodující (což - jak z některých zdejších komentářů vyplívá - ne každý pochopil). Teprve ve chvíli, kdy už má divák všechny předvedené hrůzy za sebou a sleduje Alex, jak se sluní na trávníku plném hrajících si dětí, uvědomí si s plnou silou trpkou pravdivost Řezníkovy věty z úvodu snímku: "Čas všechno zničí". Ta scéna na mne dopadla drtivěji než hasicí přístroj na lebku domnělého násilníka v klubu Rectum. Mimochodem - dost mrazivě působí i sekvence, kdy se Alex a Marcus probouzejí, ona mu vypráví o svém snu kdy se octla v jakémsi rudém tunelu a on se zmiňuje, že vůbec necítí pravou ruku. Že by nějaká předtucha? ()

lola3121

Tak Zvrácený nebo Nezvratný? Český název měl zřejmě působit jako lákadlo na diváky, že uvidí něco opravdu nechutného, zatímco původní název, v překladu tedy Nezvratný, spíš odkazuje na to, že to s tou krasavicí, která pobíhá v noci sama po městě v sexy šatičkách, prostě MUSÍ dopadnout špatně. Což se divák dozví brzy po začátku, neboť celý děj běží od konce (pro mě nejsilnější scéna byla ta s hasičákem v klubu Rectum) až k nevinnému začátku. Hojně zmiňovaná scéna znásilnění mi tak šokující nepřipadla, asi jsem čekala ještě něco horšího... nebo už jsem úplně otrlá. A nejvíc zvrácená byla asi hlava kameramana, když prováděl ty šílené výkruty mezi jednotlivými scénami. ()

heyda

Pozor obsahuje spoilery: ... Film lze docela snadno rozdělit do 3 částí, přičemž ta první je jasný odpad: trapný homosexuální kecy, točivá kamera, takřka neviditelný děj. Druhá část se odehrává především v podchodu a končí v metru, která si ode mě vyslouží 4 hvězdičky, protože se konečně uklidní kamera a znásilněnní v metru bylo podáno opravdu drsným a šokujícím způsobem. Závěrečná část je spíše filmová dohra, která do celkového vývoje příběhu sice zapadá, ale nijak ho neobohacuje, takže 1 hvězdička. Takže když vypíchu to nejlepší, tak jednoznačně nejlepší je pasáž se znásilněním, dobrý je nápad s vyprávěním od konce a mile překvapila i hudba. Sečteno, podtrženo 2 hvězdičky. ()

mat.ilda

Ono by ani dost dobře nemělo smysl, natočit tenhle test divácké odolnosti jinak, než pozpátku, jelikož a protože - než by došlo k samotnému násilí, které zde hraje vskutku stěžejní roli, museli bychom nejprve projít totálně otravnými bláboly, jakož i nezáživnými úkony jednoho obyčejného páru, chystajícího se na párty, kde to nebude o moc zajímavější... takže hrozbu, že divák někde před polovinou utne spojení a připraví se tak o "to nejlepší", bych viděla jako hodně reálnou. Ne že by ani obrácené pořadí nedalo trpělivosti zabrat, to když útrpně čelíte dezorientaci z rotační kamery v doprovodu šílených zvuků, zatímco s nevolí procházíte útulným sklepením gay baru jménem Rectum, kde se vám při kratičkém nádechu objektivu kunčafti nerozpakují ledacos ukázat... ale všechno má svůj čas i cíl, takže se postupným zklidněním přeneseme do dalšího okruhu pekla... Jo, a tady už za vybičovaných emocí do sebe začíná všechno zapadat, přesto Irréversible nebude snímkem, který si dáváte do topky, ledaže... Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov, jako film s předpoklady šokovat. ()

lillien odpad!

Strčte kameru do ruky amatérskýmu kreténovi s parkinsonem, na 20 minut ohulte jeden zvuk houkačky a pouštějte ho pořád do kola... a těm několika málo chudákům, kteří tenhle teror vydrží a snaží se dopídit mezi tímto filmařským rádobyuměleckým humusem také nějakého příběhu, pak předveďte anální znásilnění nějakým hovadem a máte asi tak v kostce tento film. Jo, abych nezapomněla, celé to musíte vyprávět od konce, aby to bylo dostatečně IN..To měla být pomsta francouzských filmařů za to, že si jejich národ celý svět dobíral ohledně zbabělé kapitulace za 2.světové? nebo co teda? nebo jsme my ženské takové idiotky, že je třeba nám ve filmech názorně nechutným způsobem vysvětlovat, co nám hrozí, když budeme s trojkama prsama oplendovat samy v noci v podchodu v ordinerních šatech bez podprdy? Kdyby ty postavy byly alespoň trochu sympatické, ale když už se po tom "fenomenálním" stroboskopickém úvodu začalo konečně nějak normálně mluvit, probíhalo to tak, že si všichni skákali do řeči, bavili se dlouhé minuty o tom, proč bejvalej týpek ani za celé hodiny nebyl schopen tu slečnu přivést k orgasmu a pak to pokračovalo k totálně trapnému večírku, kde se všichni chovali tak idiotsky, že vám už pořádně lezli na nervy a celá ta následná lidská tragedie vyzněla ve finále stejně jaksi do prázdna. Když totiž do vyčerpaného a znuděného diváka nasypete dávku oplzlého násilí, už to prostě nezachráníte a pořádný film z toho převládajícího balastu udělat již nelze. ()

Nettrass odpad!

Tenhle film je opravdu zvrácený. I když má jakýsi děj, odehrávající se pozpátku, o klasický film snad ani nejde. Je to filmová studie o tom, kterak rozmasakrovat diváka, rozebrat ho do šroubku, všechno to smíchat a vylejt do hajzlu. Tomu je podřízeno všechno: odporné prostředí, odporní lidé, hudba (spíše zvukové frekvence na úrovní super beta) a kamera ,,ve větru,,. Pokud to divák jako studii hodnotí, dokážu pochopit i vysoká hodnocení. Já to hodnotil, jako film. Omlouvám se za drsný komentář, ale drsný film si drsný komentář žádá. ()

honajz

Když roztočím kameru, odvyprávím děj pozpátku a přidám dvě efektní scény násilí bez střihu, plus nějaké téma módní homosexuality, tomu se ještě nedá říkat umění. Co mi chtěl autor říci? Že násilí plodí násilí? To mi řekne kdejaký laciný biják taky. Joo, kdyby to natočil od začátku do konce s normálním postavením kamery, klasickým střihem - a i pak by film diváky zaujal, tak řeknu, že je to umění a pan režisér je Panem Režisérem. ()

SOLOM.

Snímek nám nabídne opravdu netradiční přehlídku velice zajímavých scén, efektů i kamerových záběrů. Samotné znásilnění je skutečně dobře natočené, ale zase až tak velký humbuk bych kolem toho nedělal. Nehrát tam Bellucci se svým „božským“ tělem u kterého onanuje nejeden mladý teenager, tak by to takový úspěch nemělo. Diváci měli během filmu prostě štěstí, že si vedle jejího boku zahrál její manžel (přítel) Cassel, protože jinak by na to asi nepřistoupila (při postelové scéně). Návštěva gay baru a hlášky, které nás tam doprovází patří ke zlatému hřebu večera. 6/10 ()

eraserhead666

Zajímavé, jak jiná časová posloupnost dá příběhu trochu jiný nádech. Nebo jak jistý časový úsek tomu hodí jinou atmosféru. Stejně tak, jak u některých příběhů je mnohem zajímavější to, jak jsou vyprávěny než to, že jsou vyprávěny, respektive jejich vlastní obsah a směřování. Zvrácený má naprosto banální příběh, v podstatě bez jakékoliv pointy. Zajímavým ho činí to, že je vyprávěn od konce k začátku. A konec filmu, respektive začátek příběhu, mi přišel mnohem zajímavější, než začátek/konec. Scéna v metru je naprosto skvělá, dost jsem se u ní nasmál, stejně tak následující (chronologicky předcházející) scéna v ložnici je prostě parádní svou přirozeností. ()

claudel

Příšerný překlad české distribuce patrně měl přilákat do kin davy fanoušků lačných po nechutných scénách, bohužel tento film je sice drsný a to vlastně jen kvůli dvěma násilným scénám, ale má myšlenku, je zručně natočen a snaží se sdělit něco víc, než jen předkládat bezdůvodné násilí. A naši distributoři, nechť si sáhnou do svědomí anebo pořídí francouzsko-český slovník! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července