Křižník Potěmkin

• Sovětský svaz Bronenosec Poťomkin (více)

Klíčové události revolučního roku 1905 zobrazuje v jednom z nejslavnějších filmů všech dob průkopník světové kinematografie Sergej Ejzenštejn. Po vzoru antické tragedie režisér rozdělil film do pěti dějství a hrdinou svého dramatu učinil zástup lidí tvořících dějiny. Vše přitom odstartuje vzpoura na křižníku Potěmkin, která ve městě Oděse probudí revoluční atmosféru. Protesty proti představitelům starých pořádků gradují a strhující souboje, které dodnes berou dech, mohou začít. Autentickou atmosféru podtrhuje dramatická hudba Dmitrije Šostakoviče a davové scény, na kterých se tehdy podílelo přes 10 tisíc komparsistů. (Řitka video)

Marek1991 odpad!

Zmysel pre humor užívateľov tejto stránky je zjavný. No ja bez zľutovania pošpinenie kinematografie propagandou neoceňujem. Toto je jeden z vrcholných boľševických propagandistických filmov, už tu pochopili, aká môže byť sila filmu a s umením ju obrátili na zlú stranu. Mohol by som sa zľutovať, lebo ľudia si za cárskeho režimu dosť vytrpeli a preto povstali, mohol by som sa zľutovať pre dobu v ktorej bol natočený, mohol by som sa zľutovať, keďže tam bola snaha o umenie, mohol by som sa zľutovať, keďže to už dnes príde vtipné a ako ukážka skoršej propagandy pre masy, ale prečo ľutovať zvrátenosť? Jediné, čo si to zaslúži je odpad. Film, ktorý obdivoval aj Goebbels, nepochopiteľne aj Chaplin, možno to bolo tým u neho, že nevravel o revolúcii ako o niečom, čo súviselo so židmi. To, že režisér prilepil na koniec filmu pomocou svojich slín nejaké scény a film sa rozpadol až po premietaní, mi príde ako vymyslená historka, ale možno to tak bolo, taktiež s tou pohyblivou kamerou sa podľa mňa sekli, lebo kamera sa na vlakoch, gondole a podobne pohybovala už v 19. storočí, ale možno mysleli inú formu pohybovania a otáčania kamery, možno to tiež mysleli na sovietsku zónu, takže nebudem odsudzovať tvrdenia, ale aj tak tento film bol veľkou chybou. Keby len podnecoval k normálnej revolúcii nepoviem, ale toto je pre mňa komunistický naivný hnoj. ()

Bubble74

Klobouk dolů před Ejzenštejnem, protože s primitivními technickými prostředky, které měl tehdy k dispozici, prokázal mimořádně kreativní talent. Hlavně proslulý čtvrtý akt působí dodnes jak z jiné planety. Dechberoucí je věru slabé slovo. Chtě nechtě však nedokážu přimhouřiti oka nad obsahovým jádrem, jež má podobný odér jak červivá flákota, kterou měli matrózi pozřít. Vsadím se, že konzervě v mauzoleu euforicky až zachrastily nabalzamované kosti z tohoto pyšného sovětského manifestu. Věčná škoda, že se významný zářez do filmové historie znehodnotil tak exkrementálním motivem. ()

Falcor

Myslím, že i dobrá hospodyňka se po zhlédnutí tohoto majstrštychu občas mimoděk mrkne do spíže, není-li náhodou mouka či masíčko prolezlé červy, a s kočárkem se zdaleka vyhýbá jakémukoliv schodišti. Ale ruku na srdce, která hospodyňka se vlastně nechá tímto dílkem inspirovat? To už jen ty opravdu hodně, hodně staré hospodyňky.... a ty už stejně špatně vidí a kočárek neroztlačí.... ()

liquido26

Co se týká způsobu natočení, tak je to bezchybné. Většina scén působí neuvěřitelně dynamicky a dramaticky, hlavně ty davové scény, ale zase na druhou stranu mě to nebavilo tolik, abych se na to musel v brzký době dívat znova. Od takovýhle klasiky, která je tolik vynášená do nebes bych asi čekal trochu víc. ()

corpsy

O výnimočnosti a revolučnosti tohto geniálneho filmu boli napísané tony papiera a stovky internetových stránok. Nebudem sa teda nejako opakovať a rozoberať jeho kvality ( ktoré sú nadčasové ). Treba pozrieť. A keď vám sadne, budete ho chcieť vidieť znova a znova... ()

F.man

Tohle je prostě velkofilm jako kráva. Ejzenštejnova práce s kamerou, střihem, montáží, gradace příběhu, podtext, silné scény... Vážně něco neuvěřitelného. Jasných pět hvězd. ()

Angerr

Dechberoucich scén a "vrcholů filmu" obsahuje Potěmkin dost. Proto se jedná bezpochyby o skvělý filmový zážitek, i když některé scény jsou přece jen ještě divadelní a pomalejší, než jsme dnes zvyklí. Naposledy jsem film shlédl s novou elektronickou hudbou Christopha Pajera (který představení i živě doprovázel) a kombinace filmu s touto hudbou se mi líbila - před představením jsem se obával, jak bude spojení moderní hudby a klasického díla působit. Hudební pasáž doprovázející scénu s červy v mase je nepříjemná a skvěle doprovází zobrazovanou skutečnost, závěr je pak strhujícím způsobem velkolepý. -- Při sledování Křižníku Potěmkin by ale člověk neměl zapomínat, že jde o propagandu režimu, který zahubil nesmírné množství lidí. Scéna, ve které obyvatelé Oděsy s nadšením vezou námořníkům Potěmkina potraviny, je povznášející, dokud si člověk nevzpomene na hrůzy kolektivizace ruského zemědělství a třeba na Ukrajinský hladomor, v němž zahynuly miliony!! lidí. Myslím, že je třeba na to pamatovat a uvědomit si společenský význam tohoto díla. Je možná formálně dokonalé, ale pokud bychom zapomněli na jeho politický význam, účel, ke kterému byl natočen a kdo ho natočil, oddělujeme obsah díla od jeho formy. To nechci dělat. 7/10 ()

ledzepfan

Nad technickým zpracováním nelze než smeknout klobouk-zvláště pak dynamická kamera na oděsském schodišti je opravdu dechberoucí.....Když se to ale vezme jako celek-pořád je to jen dokonalá a vtíravá, ideologická propaganda...a to mi docela vadí. ()

Cimr

S Křižníkem Potěmkinem je to těžké. Nejlepší film všech dob podle jedněch, naivní bolševická propaganda podle druhých. Na jedné straně ,,nejsugestivnějších šest minut v dějinách filmu" - masakr na schodišti Oděsy, na straně druhé patetické scény statisíců lidí se zaťatými pěstmi a slovem ,,Bratře" na rtech. Kouzlo - a zároveň problém - Křižníku je v tom, že vám všechno naivně vysvětlí. V jedné půvabné scéně kapitán řve: ,,Kdo je spokojený s borščem, ať udělá krok dopředu!" Pár lidí udělá krok, načež se napíše velký titulek: ,,Vystoupili jenom zbabělci!!" Velikost titulků a počet vykřičníků úměrně stoupající s intenzitou zvolání je ostatně taky moc půvabná záležitost... Křižník Potěmkin je opravdu výborný film, scéna se schodištěm nesmrtelná a Ejzenštejn patrně génius. Ale přesto mi nějak nejde přes prsty, odklepnout mu plné hodnocení... ()

baribal

Po technické stránce vrchol své doby, ale jinak? strašná propaganda, ze které se mi zvedá kýbl. Nevím proč všichni tak kladně hodnotí propagandistické filmy ať už ze sovětskýho svazu nebo třetí říše. Přijde mi, že plno lidí si tady neuvědomuje, kolik lidí kvůli těmto režimům trpělo.. ()

NinonL

Viděla jsem novou, zrekonstruovanou verzi a nevěřila vlastním očím. Jak bylo možné před skoro 90 lety, s minimem výrazových prostředků (jen pohyby, výrazy tváře, gesta, symboly a pár titulků) říci úplně všechno. Jak vzniká revoluce, nejdříve tiše a nenápadně, jak roste, jak se šíří nenávist, davové šílenství, jak se z lidí poté stávají bezejmenní ničitelé ... Na hudbu jsem zapomněla, ta dojem a velkolepost filmu samozřejmě podtrhuje. ()

Rosana

O tom se nedá vůbec diskutovat, je to jeden z nejzásadnějších filmů vůbec. Nekonečné množství parodií padajícího kočárku na schodech je tomu důkazem. Pro mě byli zásadní i červi lezoucí z masa a jiné detaily. ()

Z0oMb3E

Do sledovania filmu som šiel s pocitom, že sa jedná o klasiku pri ktorej sa budem nehorázne nudiť (2001 Vesmírna odysea). Čuduj sa svete ono to až taká nuda nebola, ba čo viac bolo príjemné sledovať pre zmenu nemý film. Bolo príjemné sledovať film ktorý nieje napáchnutý zaužívaným hollywoodskym scenárom: fešný hlavný hrdina oproti nemu škaredý zloduch, pomedzi menšia lovestory, sex, streľba, výbuchy a záverečný veľký súboj. Tento film má také nadčasové spracovanie, že dokáže niečo ponúknuť aj súčasnému divákovi slepo očakávajúcemu už spomínaný zaužívaný scenár. Dôkaz, že na kvalitný film netreba ani siahodlhé dialógy. Hudba, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou filmu je tiež bravúrna a určite sa vám bude zdať, že ju od niekadiaľ poznáte (ten istý pocit som mal aj ja). Filmík odporúčam fakt len takým, povedzme že, filmovým fajnšmekrom. ()

SaNcHeZ_cz

Skvělé. Málokterý němý film dokáže takhle oslovit jako právě Křižník Potěmkin. Výborná kamera a příběh ( tedy až na místy bohužel nutnou propagandu bijící od očí) jsou zaručené pilíře této filmové klasiky. Scéna se zastřeleným a následně udupaným díětem mi dokázala vyvolat mráz na zádech jako se to nepovedlo i daleko brutálnějším filmům. ()

havLord

Film jsem dokoukal celý JEN kvůli tomu, že je to taková klasika... Možná jsem na to ještě nebyl vyzrálej, každopádně se mi z toho, co jsem viděl z němý éry, zatim líbil nejmíň. ()

kobejn

forma dokonalá, obsah idiotský - to řekl Kubrick...no a má celkem pravdu, natočené je to originálně, ale co to vlastně je? Docela přihlouplá historka o tom, jak se vzbouřili námořníci a místo, aby nechali zabít svého soudruha, tak se vzbouřili...ta rudá propaganda je tam až moc, přesto to není zdaleka taková příšernost jako jiný propagandistický film - příšernost nazvaná Triumf vůle. ()

mysiak

Jeden z najsilnejších filmov, aké som kedy videl..hudobný doprovod Šostakoviča je nezabudnuteľný...ako každý záber toho filmu...fenomenálne proste ()