Křižník Potěmkin

• Sovětský svaz Bronenosec Poťomkin (více)

Klíčové události revolučního roku 1905 zobrazuje v jednom z nejslavnějších filmů všech dob průkopník světové kinematografie Sergej Ejzenštejn. Po vzoru antické tragedie režisér rozdělil film do pěti dějství a hrdinou svého dramatu učinil zástup lidí tvořících dějiny. Vše přitom odstartuje vzpoura na křižníku Potěmkin, která ve městě Oděse probudí revoluční atmosféru. Protesty proti představitelům starých pořádků gradují a strhující souboje, které dodnes berou dech, mohou začít. Autentickou atmosféru podtrhuje dramatická hudba Dmitrije Šostakoviče a davové scény, na kterých se tehdy podílelo přes 10 tisíc komparsistů. (Řitka video)

Autogram

Ťažko si urobiť objektívny názor na film s takto silným ideologickým pozadím. Socializmus si dobre pamätám, aj vymývanie mozgov už od prvej triedy základnej školy, možno sme chodili do kina aj na tento film, ale to som vtedy úspešne ignoroval. Dnes to už ignorovať nemôžem a je to zvláštny pocit, od roku 1989 som ideu revolúcie takto intenzívne nepocítil. Samozrejme to určite bolo cieľom autorov a niekto kvôli tomu pošle film do odpadu pre nepekný odkaz a niekto autorov zvelebí za úspešné zvládnutie témy, nech je akákoľvek. Druhá vec je, ak cieľom filmu s masami je manipulovať masy, tomu sa asi v žiadnom zriadení nevyhneme. Dosť bolo politiky, ktorá sa v tejto diskusii aj tak dosť objavuje (oprávnene). -- Striedanie nálady vo filme od letnej pohody námorníkov po ťažkej práci, k miernej nespokojnosti až po krvavý masaker ma značne prekvapilo a hneď som sa musel z polohy ležmo k filmu posadiť a tak som zotrval skoro do konca. Najsilnejšie scény sú jednoznačne Odeské schody, v tom je asi najsilnejší výhražný odkaz filmu, že revolúcia musí byť aj cez vlastné mŕtvoly. V závere film trochu vypustil a stal sa akoby bájkou pre deti, kde sa proletári všetkých krajín spoja ani nevedia ako. Mnohé akčné a tiež nervovo-vypäté scény sú zvládnuté bravúrne, to by sa mohli určite vyškoliť aj súčasní tvorcovia. -- Všetko sa začalo pokazeným mäsom, ale dnes už pokročila nielen filmová technika, ale aj potravinárska, takže si možno bežne kúpime v hyperobchode rovnako pokazené mäso a ani si to nevšimneme. Dobrú chuť k boršču/gulášu a na revolúciu treba zabudnúť. ()

Miki8888

Na tu dobu pěkný, pohyb kamery, rychlý střih, detailní záběry, dramatizace. Já to bohužel asi neumím docenit. Víc mi totiž vadily ty chyby, jako naprosto nenavazující záběry na lodi hlavně v aktu I. Slavná scéna se schodištěm mi přišla pitomá, absurdní a naprosto nelogicky dlouhá a vzbudila ve mě jen údiv. Možná kdybych to viděl před těmi téměř 100 lety.... ()

vyfuk

Kupředu! Zpátky ni krok! Cítím nějakou rudou propagandu. Takovou, která je nicméně dobře zpracovaná v rámci své doby, dojde i na barevné věci a v celku na onu dobu nadčasové záběry. Ale jako, to je asi všechno. Film samozřejmě odvypráví zajímavý příběh, dokáže to udělat s dobrým natočením, ale za mě v celku dost okatá až směšná propaganda. Již v roce 1925 do každé rodiny. ()

Amputace

Řekl bych, že poněkud přeceňované. Nepočítám-li scénu na Oděském schodišti, nevybavuje se mi nic, co by z filmu stálo za zmínku. Ejzenštejnovo teoretické pojetí filmu, filmové percepce a montáží a to nejen ve vztahu k filmu, nýbrž i k dalším uměním, se mi ostatně zamlouvá daleko víc, než praktický výsledek jeho úvah v jeho filmech. ()

Braddy

Vychvalovat tento film nebudu, protože to udělali mnozí jiní a fundovanější. Ale schválně si zkuste vzpomenout, v kolika pozdějších filmech byla např. ta slavná scéna masakru na schodišti v Oděse parodovaná:-) I to svědčí o kvalitě tohoto filmu. ()

mohamedsfinger

Nebudu tvrdit, že se jedná o nejlepší němý film nebo nejlepší film vůbec, protože tomu (alespoň pro mě) tak není, ale i tak musím říct, že i po té dlouhé době se jedná o film více než působivý. Spousta záběrů se používá dodnes a některé z dnešních snímků by tomuto mohly závidět vyváženost všch složek (přesto hudba s kamerou hrají prim). A to, že má Křižník Potěmkin lehce propagandistický nádech, skousne většina lidí lehce, protože svůj úděl nese se ctí a stará se o opravdový zážitek. ()

Reanimated

I přes určitou naivitu a tendenčnost je ten film stále relevantní. Chvílemi jsem se sice trochu nudil, ale scéna na schodech je dech beroucí! ()

Melios

Križník Potemkin je nemý film ,ktorý vo svojej dobe spravil revolúciu svojou prepracovanosťou no dnes už zaujme len fanúšikov starých filmov a ľudí ,čo sa zaujímajú o Rusko v období keď končil Tsarizmus a nastupoval komunizmus ako napríklad mňa. Ak máte voľnú chvíľu ,film môžem len odporúčiť. ()

Frankie

Po formální stránce bezesporu vrcholné dílo 20. let, období probouzející se kinematografie ale i zrodu nesmírně silného prostředku pro šíření myšlenek a ideí. Jenomže podobně jako německá režijní vizionářka Leni Riefenstahlová propůjčil i Ejzenštejn svůj um do rukou systému, jehož idealy i reálné činy ostře kontrastují se současnými hodnotami a pokud si letmo vybavíme co v přístích letech bezprostředně po natočení následovalo (př. Ukrajina, Stalinova paranoia a její následky,...) vnímání snímku se nutně rozroste o novou dimenzi. Křižník Potěmkin není nějaký smešný normalizační blábol či infantilně zmanipulovaná historická freska, je to (v kontextu r. 1925) hypnotizující dílo budící hrůzu svojí naléhavostí, je to mocný nástroj k ovladání lidí a k černobíle pokřivenému vnímaní světa. Je irelevantní přihazovat či ubírat hvězdičky u podobných filmů, které se tak dramaticky štěpí ve svém jádru a vyznění. Naopak zcela vyloučené je zakazovat jejich sledování a negovat tak dizkuzi. ()

Lučo

Pribeh je sice brutalna propaganda, ale z formy (najmä z kamery a strihu) by sa mohlo poučiť aj množstvo súčasných filmárov - jednoducho geniálne aj po toľkých rokoch... ()

Testament

Napište, že je to odpad a budete za hlupáka, dejte maximální hodnocení a "půjdete s davem". Po shlédnutí tohoto strhujícího snímku nemůžu jinak... ()

see_sawandrew

Sovětská montážní škola v plné síle - Ejzenštějnův nejslavnější film obsahuje všechno, co se od něj vyžadovalo: Pluralizování hlavního hrdiny do celkově kladného davu - s čímž související gigantický komparz, slavný masakr na Oděských schodech - geniální rakurs, který schodiště snímá v diagonální kompozici, montáž atrakcionů, kdy sledujeme "rozzuřené" sochy lvů a dělostřeleckou odpověď křižníku, a extrémně ideologický závěr, který nemá nic společného se skutečným osudem lodi. Tento fakt ale nelze brát jako vadu na kráse. 90% ()

bari68

Okrem toho, že toto dielo svojimi filmovými prostriedkami písalo dejiny filmového umenia, ide aj z tohto filmu ten výsledný produkt, ktorý nám ponúka.A navyše z onoho roku vzniku ide o to viac úctihodný počin. ()

Zagros

Film je nutné hodnotit v kontextu doby, ve které vznikal - rok 1925! Je ve spoustě věcí novátorský. Průkopnická kamera a masové scény jsou jen dva příklady. Pro mnoho současných tvůrců zdrojem inspirace i po téměř devadesáti letech. K formě výhrady nemám, na svou dobu je opravdu neuvěřitelná, ale o obsahu se to říci nedá. Přeci jen jde o propagandu a maximální hodnocení si film určitě nezaslouží. ()

CSSML

Přestože dnes některé scény působí spíše humorně, řemeslné zpracování bylo ve své době průlomové a například za ztvárnění závěrečného „boje“ by se nemusel stydět ani válečný film z minulého roku, ovšem předávané poselství je zvrácené. Rozdmýchává nenávist proti Bohu a autoritám, srdceryvnými výjevy, které se nejspíš nikdy neudály, neboť masakr na schodech není nijak doložen, se snaží v divákovi vzbudit (dnes tak oblíbenou) náklonnost ke zločincům a vyzívá k šíření revoluce. Není překvapivé, že současná neomarxtistická společnost nad tímto dílkem hýká nadšením. Výstižné komentáře: brit84, igi B. ()

Roman Albach

Nejpůsobivější němý film, co jsem kdy viděl. Smekám před Sergejem Ejzenštejnem. Při slavné schodové scéně jsem ani nemukl. Geniální střih. ()

Oxy

Tři hvězdičky za umění, s kterým byl tenhle film natočen a také za mistrně zvládnuté davové scény. Dvě hvězdičky dolů, za jakým účelem byl natočen. Nutno poznamenat, že ten účel splnil výborně. Propagandistický film, po jehož shlédnutí se musela nenávist rusů k carské rodině ještě několikanásobně prohloubit... ()

Scevola

U tohto filmu z pohladu mojho hodnotenia nan vplyva jeho vply na svetovu kinematografiu. Hrdi sa viacerymi primatmi ako pohybliva kamera alebo vyuzitie komparzistov. Co sa tyka samotneho prevedenia tak ma to az tak neoslovilo, aj preto 7/10 ()